Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsze Jeseniki oraz Lysa Hora z okolic Kędzierzyna jakieś 10 km od Góry Św. Anny.Godz 18:00

No akurat Jesioników to tam za wiele nie widać, a głównie Opawskie, Zlatochorska Vrchovina i Rychleby ;)

I jest sukces! Dziś po raz pierwszy dostrzegłem z wieży kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach słowackiego Gerlacha :)

 

Gratulacje Patryk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

loopp, cel stackowania, tak jak i w astrofotografii jest tu ten sam - wyciągnąć jak najwięcej szczegółów pokonując ograniczającą rolę atmosfery i niedoskonałości matrycy.

Raven89, miałem tę przewagę czasową, że zdjęcia robiłem z własnego balkonu na 10tym piętrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patb brawo! akurat byłem na wieży parę dni temu - było napisane, że zwiedzanie tylko do 30.09 a tu proszę :)

a jak reszta horyzontu, robiłeś zdjęcia czy skupiłeś się w 100% na Gerlachu?

Dzięki :) To był dziś "czysty spontan", a to zasługa Jurkowi który dał mi cynka o widoczności Tatr z osiedla Kopernika w Gliwicach, tak więc postanowiłem wejść na wieże kościoła. Teoretycznie zwiedzanie z przewodnikiem jest od Maja do końca Września... ale dzięki "znajomością" udało mi się specjalnie wejść dziś na górę i upolować Gerlacha (wydaje mi się ze na prawo od niego widoczna jest również Wysoka). Widoczność była jak żyleta 10/10, były bardzo wyraźnie widoczne wszystkie pasma górskie łącznie z Pradziadem w Sudetach, punkt kulminacyjny nastąpił gdy słońce zaczeło zachodzic za Sudetami na horyzoncie, i wtedy pokazał się wyraźnie Gerlach. Jak znajdę więcej czasu, wrzucę relację na stronkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) To był dziś "czysty spontan", a to zasługa Jurkowi który dał mi cynka o widoczności Tatr z osiedla Kopernika w Gliwicach

 

@Pat: do usług ;)

ja też ustrzeliłem Gerlacha z balkonu na IXp. ;) wystaje sam czubek, ostatnie 200-300m:

Gerlach skrajnie po lewej (168km), bardziej w prawo: Wysoka/Rysy, po prawej: Babia Góra (100km),

DSC_7537_1.jpg

 

Pat - czekam na fotki !!

Edytowane przez Jurek K.
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung GX-20 + jakiś ob. SMC, 50-tka lub 135-ka, więcej do wyboru nie mam na razie. Obrabiam w Samsung RAW Converter, potem ewentualnie wyostrzam w PhotoScape. Dobrze jest robić po zmroku, kilka sekund naświetlania, skierowany na ziemię, wtedy można, bo niebo jest ciemniejsze i się nie odcina. A jeśli nie wieje jak dzisiaj, kilkanaście sekund na przysłonie f11 czy nawet większej, wtedy wychodzą ładne światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspaniałe foty, co za dzień!

nic nowego nie dodam do tematu ale kilka zdjęć z Sosnowca (balkon na Zagórzu i górka Środulska) - to jak widać było dzisiaj Lysa Hore było po prostu niesamowite :icon_surprised:

zachód Słońca wspaniały, ciekawe jaki zapowiada jutrzejszy dzień

 

05102012_Srodula_1.jpg 05102012_Srodula_2.jpg

 

05102012_Srodula_3.jpg 05102012_Zagórze.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze z PO Oberża w Czeladzi :)

 

DSCF8579.jpg

DSCF8608.jpg

dscf8583stitch.jpg

 

Tym razem nieco inne niż poprzednio ujęcie Lysej Hory pokazujące jak niewielkie przesunięcie w terenie ma duże znaczenie przy taki odległych obiektach:

DSCF8626.jpg

DSCF8633_stitch.jpg

Dla porównania zdjęcie sprzed tygodnia - różnica zaledwie 50-100 metrów na zachód od wczorajszego:

DSCF8551_stitch.jpg

http://astropolis.pl...320#entry471804

Edytowane przez vrg
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinien chyba powstać osobny dział - '05.10.2012' :) zdjęcia super, Lysa Hora cudo, ale z Gwiazd to muszą mieć niezłe widoki...

dzis chyba też jest nieźle, zastanawiam się nad zachodem Słońca z GSD bo chyba jest za Keprnikiem?

tylko coraz bardziej się chmurzy i nie wiem czy cos z tego bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad zachodem Słońca z GSD bo chyba jest za Keprnikiem?

Tak, dziś można i jutro można łapać Keprnika z GSD. Niestety wiosną lepszy układ jest dla tego konkretnego szczytu.

Ale Keprnik z GSD już jest na DO. Trzeba spróbować z Pradziadem bo o dziwo jeszcze go z GSD nie mamy a jest już nawet z Siewierskiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem, Tatry też całkiem, całkiem. Poniżej z Małej Góry Gołonoskiej.

BTW, Rodas próbowałeś podkręcać nasycenie, ostrość, kontrast itd, w progamie przed zrobieniem zdjęcia (tak a propos wczorajszego pytania). Można więcej wyciągnąć potem z RAWów

 

Przed

post-20567-0-97985100-1349548464_thumb.jpg

 

Po

post-20567-0-97831200-1349548501_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś się trochę spóźniłem, warunki były jednak nieco gorsze niż wczoraj. Dalsze katowanie rawów nie ma większego sensu bo mgiełka jest ewidentna. Zwróćcie jednak uwagę jak różne warunki oświetleniowe były pomiędzy lewym a prawym kadrem panoramy (zdjęcia były robione jeden po drugim bez żadnych przerw)

 

dscf8678stitch.jpg

 

Swoją drogą, Tatry widoczne gołym okiem a my już wybrzydzamy że słabo. Świat się kończy ;)

Edytowane przez vrg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem, Tatry też całkiem, całkiem. Poniżej z Małej Góry Gołonoskiej.

BTW, Rodas próbowałeś podkręcać nasycenie, ostrość, kontrast itd, w progamie przed zrobieniem zdjęcia (tak a propos wczorajszego pytania). Można więcej wyciągnąć potem z RAWów

 

Przed

origsized.jpg

 

Po

Tatry sized.jpg

 

Bardzo ostre Twoje fotki. Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszej wyprawy na Góre Siewierską. Takiej widoczności jeszcze na oczy nie widziałem. Wszystko jak na dłoni. No i w końcu Tatry z Siewierskiej mam.

Nie wiem czy sobie zdajesz z tego sprawę ale udało Ci się w końcu odczarować Siewierską. Jest to pierwsza w ogóle w historii DO pełna panorama Tatr z tego miejsca. Do tej pory istniało tylko jedno i to dość marne zdjęcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sobie zdajesz z tego sprawę ale udało Ci się w końcu odczarować Siewierską. Jest to pierwsza w ogóle w historii DO pełna panorama Tatr z tego miejsca. Do tej pory istniało tylko jedno i to dość marne zdjęcie ;)

 

Zgadza sie.

http://www.dalekieobserwacje.eu/tatry-bielskie-z-gory-siewierskiej/

 

Z Siewierskiej mamy tylko jedno słabe i bardzo stare zdjęcie. Koniecznie podeślijcie Tatry z Siewierskiej na team@dalekieobserwacje.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, Rodas próbowałeś podkręcać nasycenie, ostrość, kontrast itd, w progamie przed zrobieniem zdjęcia (tak a propos wczorajszego pytania). Można więcej wyciągnąć potem z RAWów

Ale masz na myśli w ustawieniach aparatu? Bawiłem się tym trochę ale wróciłe w końcu do ustawień neutralnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja sobię pozwolę zameldować się w "Klubie 5 Października" :Salut:

 

Wszystkie zdjęcia wykonane z GSD (Dorotki), między godziną 17:45 a 18:15, aparatem kompaktowym Samsung WB850F. Niestety tylko JPG, nie RAW.

 

Na pół godziny przed zachodem słońce pięknie podświetliło koronę Tatr Wysokich.

post-22294-0-44617900-1349695194_thumb.jpg

 

W żlebach widać już wyraźnie śnieg, a Sosnowiec wydaje się leżeć na Podhalu.

post-22294-0-37326600-1349695280_thumb.jpg

 

Skrzyczne wciąż nadaje

post-22294-0-63155400-1349695379_thumb.jpg

 

A Królowa jak zwykle niewzruszona

post-22294-0-11566400-1349695423_thumb.jpg

 

No i ktoś tu wspominał o Pradziadku - to chyba On!

post-22294-0-55803900-1349695513_thumb.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.