Skocz do zawartości

Europejski satelita na Ksiezycu


wojtek.ww

Rekomendowane odpowiedzi

ESA PR 30-2006. Now Europe too can say it has been to the Moon. Watch the Moon up close in the early morning of 3 September (at around 07:40 Central European Summer Time, as currently estimated) and you may just see a European satellite land on its surface.

 

W wolnym tlumaczeniu.

Rowniez Europa bedzie mogla pochwalic sie ze 'byla' na Ksiezycu. Przyjzyjcie sie Ksiezycowi dokladnie wczesnym porankiem 3 wrzesnia [~ 07:40 UTC (czasu srodokowo-europejskiego, letniego)] bedzie mozna zobaczyc ladujacego satelite na jego powierzchni.

Wiecej znajdziecie TUTAJ

 

 

Jesli ktos z Was ma mozliwosc sfotografowania tego zjawiska to bardzo o to prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to Wojtku będzie ciężko :szczerbaty:

bo tak skromnie licząc potrzebne powiększenie to ok. 0,5 mln razy :ha:

jum kiedyś zabawiał się w policzenie jakiego potrzeba by było powiększenia, żeby dostrzec z Ziemii szczegóły na Księżycu wielkości 1 metra: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...64entry190664

pozdrowienia

 

i tu jeszcze bardzo ciekawy wątek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10275&st=23

dotyczący możliwych do dostrzeżenia detali powierzchni Księżyca

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie tyle chodzi o lądowanie, co o rozbicie sondy SMART-1 o powierzchnię Księżyca, a to już może być widoczne nawet w amatorskim sprzęcie pod warunkiem że nastąpi na nieoświetlonej części tarczy. Naukowcy z ESA zapowiadali to już jakiś czas temu, ale wciąż mają problem z dokładnym określeniem kiedy uderzenie nastąpi. Podana godzina 3 września jest na razie przybliżeniem, wszystko się jeszcze może zmienić. Warto rzucić okiem na początku września na najnowsze efemerydy bo może się okazać że impakt będzie widoczny z terenu Europy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytujac Bernard Foing`a naukowca ESA smiem sie z Toba nie zgodzic :D

“Even if the impact at 2 kilometres per second is of modest energy, the plume might be observable if it reaches sunlight, with an amateur telescope or binoculars,”

 

Po wiecej informacji odsylam na strone Europejskiej Agencji Kosmicznej

 

Sam dysponuje bardzo niewielkimi mozliwosciami obserwacyjnymi (Exakta 10x50 + okulary na nosie )

 

Radek Grochowski dzieki za poprawke. Ladowanie a roztrzaskanie o powierzchnie to jednak duza roznica.

Edytowane przez wojtek.ww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy własnie sześcianik o boku jednego metra i masie 350kg zderzający się z powierzchnią Księżyca z prędkością 7200 km/h wywoła jakąś większą eksplozję? :unsure:

szacuje się że krater uderzeniowy może mieć średnicę od 3 do 10 metrów

ale fakt, możemy liczyć na sporą "chmurę", zwłaszcza, że grawitacja na Księzycu jest 6 x mniejsza niż na Ziemii, ale czy da się ją dostrzec? oby :rolleyes:

 

przy okazji mapka "lądowania":

 

SMART-1-Impact-Graphic_L.jpg

w większej rozdzielczości tu: http://www.esa.int/SPECIALS/SMART-1/SEMTU0Z7QQE_1.html

a sorry przegapiłem Twój link, bo to ten sam

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda ciało (meteoroid) uderzajacy w ksiezyc o rozmiarach zaledwie 25 cm ale "lecący" z prędkoscią 38km/s

 

movie450.gif

 

zródło: http://science.nasa.gov/headlines/y2006/13...narsporadic.htm

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano własnie, pokazany przez Ciebie filmik pokazuje uderzenie z energią ok. 4 ton TNT

korzystając z symulatora zderzeń: http://www.lpl.arizona.edu/impacteffects/

energia walnięcia SMARTA może wynieść ok. 250 kg TNT, a więc 16 x mniej, wiec czy coś będzie widać?

ano zobaczymy :)

 

a tu planowane miejsce zderzenia:

 

smart_1.jpg

zdjęcie z http://sci.esa.int/science-e/www/area/index.cfm?fareaid=98

i większe: http://esamultimedia.esa.int/images/smart_1/Lune02bis_hi.JPG (953kB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Misja sondy SMART-1 dobiega końca, plan eksperymentów i badań zakończono z pełnym powodzeniem. Pozostawanie jej na orbicie przeszkadzało by kolejnym przygotowywanym misjom, dlatego zaplanowano na koniec efektowne "zejście", które może przyczynić się do lepszego poznania właściwości księżycowego gruntu. Obserwacje spektroskopowe zderzenia i powstałego w wyniku tego obłoku gazowo-pyłowego, umożliwia poznać przebieg takiego zjawiska, niejako symulującego w naturalnych warunkach powstawanie niewielkiego krateru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mi troche tej sondy :D Silnik jonowy, fajna konstrukcja, male rozmiary. Zrobila na mnie wrazenia. Amerykanskim sonda czegos brakuje, ciagle wygladaja jakby byly zaprojektowane w latach 50. SMART-1 pachnial nowoczesnoscia, pocieszajace jest ze ta sonda zostala wykozystana do przetestowania nowych technologi ktore beda pozniej stosowane w innych pojzdach tego typu. Nie mniej jednak ostatnie jej chwile bede bacznie obserwowal :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ją zabrał i postwaił w muzeum żeby pokazywać nowym pokoleniom geniusz ludzkiej pomysłowości :)

 

Jak widać po SMART'cie jakoś nic się nie zapsuło wypaliło ...

Pierwsza i jedyna jak dotąd europejska sonda księżycowa na której przetestowano różne nowinki techniczne na pewno jest sukcesem ESA, lecz nie można zestawiać wyników tej misji z osiagnięciami technicznymi i poznawczymi USA w badaniach Księżyca . Programy: RANGER, SYRVEYOR, LUNAR ORBITER, EXPLORER, CLEMENTINE i załogowe APOLLO, wniosły fundamentalny wkład w poznanie budowy, geologii i topografii Księżyca i umożliwiły dotarcie tam człowieka. Nierozsądne wydaje się porównywanie długodystansowego, doświadczonego pływaka z kimś, kto dopiero uczy się pływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedocenianie nowych zawodnikow czesto prowadzilo do przegranej, mowa o bukmacherce w tym wypadku, trzymam sie porownania do sportowcow.

SMART-1 odwalil kawal dobrej roboty przy tworzeniu map Ksiezyca. Dowiodl rowniez, ze Ksiezyc i Ziemia powstaly z tego samego materialu.

Naukowcy NASA zdobyli wielkie doswiadczenie, to prawda, ale jakim kosztem. Misja Apollo 11 byla podjeta z olbrzymim ryzkiem tylko dlatego aby pokazac swoja wyzszosc! Zakonczyla sie wielkim sukcesem, gdyby nie ten krok zapewne nie udaloby sie zdobyc takich srodkow na kontynuacje swoich planow. Nie moge rowniez nie wspomniec o tragicznej misji Challengera STS-51-L oraz Colubmia STS-107 zginelo w tych dwoch misjach lacznie 14 astronautow! Ilu ludzi zainteresowanych tym tematem tyle zapewne jest roznych opini na ten temat. Chcialem w tym poscie porownac ESA i NASA nie jako mistrza i ucznia lecz jako wielkiego ryzykanta osiagajacego dzieki bogu duzo oraz jako duzo bardziej ostroznego, dzialajcego znacznie wolniej, majacego znacznie mniejsze fundusze! a jednak osiagajacego tak wiele. Osobiscie jestem wielkim fanem Rosji oraz ESA jednak z olbrzymia ciekawoscia i radoscia przygladam sie poczynania NASA.

Edytowane przez wojtek.ww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałem woątku dokładnie jednak się wypowiem.

Właśnie w zeszły "łykend" słyszałem na konferencji ESOP - www.esop2006.nl wykład dr Detleva Koschnyego.

Pracownika projektu SMART. Wg. ich przewidywań wywoła to blask ok. 17 mag.

Zatrudniają do tego duże teleskopy. Przedstawił tez obliczenia innych ESOwców, które mówią o blasku 14 mag oraz nawet 21 mag! Ogólnie w najbardziej optymistycznym prospekcie osiągnięty blask nie będzie większy niż 12 mag.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę inne dane dotyczące Księżyca. 1 września 2006 r. wzejdzie około 15.40, będzie górował około 18.50 i zajdzie około 21.40. Górowanie niestety na wysokości trochę mniejszej niż 10 stopni. Dane dla Lublina.

Miejsce upadku będzie w cieniu. A tak ma wtedy wyglądać Księżyc wg Stellarium:

Księżyc1.09.jpg

Oczywiście 2 września wszystko około 1 godziny później.

PS. Żółtą elipsą zaznaczyłem okolice Schickarda, ale nie wiem na ile dokładnie.

Ten autocytat z wątku "Bliski Księżyc".

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=10320&st=144

Wygląda na to, że mamy niewielkie szanse na zobaczenie Księżyca w momencie trafienia. 3 września wschód Księżyca około 21., a zachód około północy i do tego będzie nisko nad horyzontem. Ja bym sobie nie robił nadziei.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nawet w ESA nie są pewni, kiedy nastąpi zderzenie. Jeśli SMART-1 zawadzi o jakiś pagórek, to zabawa skończy się szybciej. W PRZEDDZIEŃ zderzenia mają podać dokładne efemerydy. Czyli nie marudzić tylko wytaczać armaty i czekać ;-)

 

A tymczasem jeszcze jeden link

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie... mam mały dylemat ;)

 

Na początku myślałem że to właśnie Cień sondy czy coś... ale po przeczytaniu wątku mam pewne wątpiwości.

 

Czy może ktoś popatrzeć teraz na nasz Ksieżyc? Bo chciałem się dowiedzieć co to jest takie coś na jego tarczy żucające cień(!) na powierzchnię...

 

PS. Umiem rozróżnić góry od czegoś innego...

 

PS. Myślę że to wieżyczka obserwacyjna Ufolódków :) - Oczwiście żart.

Edytowane przez nwgame
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt sonda udeżyła - czyli Europa "wbiła się" w Księżyc :D

 

A co do mojego pytania wyżej - to jestem 10000% pewny że to "coś" stoi w miejscu... i żuca dość konkretny cień.

 

A jest to coś całkiem spore - powiększenie 48x już coś pokazuje... przy 120x można się czegoś dopatrywać, a przy 300x powiększeniu (z tym że okular (SR4mm) jest z zestawu z Allegro - po odpowiedniej przejściówce włożony w wyciąg) - widać już ze sporymi rozmiarami(!).

 

Szkoda, że Księżyc jest nisko... no i ta pogoda... <_<

Edytowane przez nwgame
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlokalizuj to miejsce, gdzie te Ufoki stoją- trudno będzie ich po całej tarczy szukać :szczerbaty:

Znaczy się chodzi choć o nazwę regionu.

Wczoraj lukalem Skyluxem na Księżyc- nic nie widzialem "podejrzanego", ale używałem tylko małych powiększeń. Ale skoro to taka konstrukcja, to może ropę na Moonie odkryli? :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESA to nie NASA i trzeba się nieźle namęczyć, żeby coś wygrzebać n.t. tej misji

ale są wreszcie pierwsze zdjęcia impaktu focone z Ziemii

 

865170.jpg

 

http://www.cfht.hawaii.edu/News/Smart1/

zdjęcia w podczerwieni z 3,6m teleskopu CFHT

 

obszar, który obejmuje zdjęcie to kwadracik ok. 200x200km

sam impakt, to ta biała plamka w prawym górnym rogu kadru

 

średnica błysku to ok 8" kątowych

 

i jeszcze tu jest animacja złożona 20 klatek: http://www.cfht.hawaii.edu/News/Smart1/anim2.gif (3,4MB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.