Skocz do zawartości

nie jaki, ale jak dobrać teleskop? oto jest pytanie


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Według podanych wymiarów bez problemu wstawiłbym ten teleskop na balkon, ale przyłączam się do prośby Sumasa o podanie wymiarów przy takim położeniu jakie zasugerował.

Z ciekawości zmierzę czy zmieściłby się na balkonie o wymiarach mojego.

 

Ps. Jaka jest dokładna odległość od osi wyciągu okularowego do końca tubusu?

Chodzi mi o to w jakim miejscu znalazłby się okular przy tubusie w poziomie opierając go o ścianę, kiedy podniósłbym Dobsona na odpowiednią wysokość do patrzenia "na wprost".

Edytowane przez Piotr_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem prosciutki model tego teleskopu w 3D, dzieki czemu moge szybko strzelic mu dowolna fotke :D

 

zrobilem 3 mozliwosci co do ilosci nieba jaka chciemy osiagnac w korelacji z wielkoscia balkonu.

dodatkowo dorzucilem wymiary dla bardzo hipotetycznego balkonu z balustrada z cienkich rurek. wiem, ze to aksolutna ostatecznosc, cos nienaukowego i w ogole be, ale takie rurki przed teleskopem (podczas parzenia przez nie) pewnie nie wprowadzily by zauwazalnej degradacji obrazu przy takiej srednicy. chodz nie polecal bym jednak nikomu kupna teleskopu za 1000zl do patrzenia przez rurki :szczerbaty:

synta3d2.jpg

synta3d3.jpg

synta3d4.jpg

synta3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barierka 110 cm... wielkie mi cuś... parę ruchów boszką i jest 80 :ha:

 

Nie, nie doradzam NIKOMU takich eksperymentów. Za to chcę wyrazić szacunek dla Apha za zrobienie tych obrazków. Nie dlatego, że dotyczą tego białego telepa. Tylko dlatego, że zrobił :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiałbym jeszcze zwrócić uwagę, że w wielu blokach 2,5m ponad własnym balkonem mamy drugi balkon który zasłania nam zenit i niebo powyżej ok.60-70° w zależności od ustawienia teleskopu na balkonie. Jakbyś aph mógł to uwzględnić to byłoby świetnie, chciałbym zobaczyć jak będzie wtedy wyglądać widoczność nieba przez Syntę, bo wydaje mi się że na balkonie szerokości 1m może zawęzić się do pasa szerokośći 20°

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75 stopni. przy czym wydaje mi sie, ze jest to dosc optymistyczny scenariusz bo nie kazdy balkon pozwala na dostawienie teleskopu do samego konca (jakies kwiatki etc).

 

Czyli jakies 40* zakresu dla balkonu 150cm i 20* zakresu dla balkonu 100cm. Cholera...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy małym balkonie jednak trzeba nieco pokombinować, aby zyskać nieco nieba. Gdybym ja swojego Taurusa stawiał bezpośrednio na balkonie, to miałbym mocno ograniczony widok, zarówno w azymucie, jak i w wysokości. Stawiam więc teleskop na stabilnym stołku o wysokości około 40 cm i jest już dobrze. W ten sposób mam dostęp do 3-4 razy większej powierzchni nieba. Prawdę mówiąc rzeczywiście nie wyobrażam sobie teraz obserwacji z wysokości balkonu. Oczywiście stołek musi być odpowiednio duży, stabilny (ciężki).

 

Dodam, że wcześniej miałem teleskopy na montażu paralaktycznym i jestem przyzwyczajony do obserwacji na stojąco.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie powinienem już w tym wątku zaczynać tematu od innej strony, ale nie chcę ich mnożyć.

 

Przedstawiane przez nas oceny przydatności teleskopów do różnych celów są zróżnicowane. Zastanawiam się, czy nie należałoby wybrać powiedzmy 10 najczęściej kupowanych teleskopów (tylko jak?) i przedstawić ich zalety/wady, możliwości/ograniczenia. Wtedy moglibyśmy "odłożyć na bok" ich cenę i skupić się na całej reszcie. Początkujący popatrzyłby najpierw na cenę (czy go stać na zakup) a potem na to co może/nie może pokazać mu dany teleskop i czy nadaje się do jego warunków.

 

Zostawię już w spokoju te warunki obserwacji (czyli balkony ;)), a przejdę do możliwości. Przykładowo ocenię Tala 100/1000 i Syntę 200/1000 (oba modele na paralaktyku). Przyjmę skalę od 1 do 6. I jeszcze raz dodam to moja ocena i robiona na szybko bez głębszego zastanowienia, na podstawie moich "balkonowych" obserwacji. Aby obiektywnie ocenić te teleskopy potrzeba wielu takich ocen od różnych osób, które obserwują w różnych warunkach.

 

Obiekty - Tal/Synta

 

planety - 4/4.5

gromady gwiazd - 3.5/4.5

mgławice/galaktyki - 3/5

komety - 3.5/5

obserwacje Słońca - 4.5/3.5

gwiazdy zmienne - 4/5

gwiazdy podwójne - 4.5/4.5 (mimo większej średnicy Synty)

 

Nie oceniam możliwości astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Zastanawiam się, czy nie należałoby wybrać powiedzmy 10 najczęściej kupowanych teleskopów (tylko jak?) i przedstawić ich zalety/wady, możliwości/ograniczenia. Wtedy moglibyśmy "odłożyć na bok" ich cenę i skupić się na całej reszcie. Początkujący popatrzyłby najpierw na cenę (czy go stać na zakup) a potem na to co może/nie może pokazać mu dany teleskop i czy nadaje się do jego warunków.

(...)

 

Kiedys starałem sie zapodac ten pomysł

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11337

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=11185

 

Ale jakos sie nie przyjął. Takie zestawienia są jednak cholernie subiektywne. Nie kazdy też potrafi byc krytyczny w stosunku do swojego sprzetu, ktory akurat ocenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zestawienia są jednak cholernie subiektywne. Nie kazdy też potrafi byc krytyczny w stosunku do swojego sprzetu, ktory akurat ocenia.

 

Pozdrawiam.

 

Zgadza się. Dlatego musiałaby to być jakaś większa akcja. Wiele ocen od wielu obserwatorów. Jest nas na forum niby dużo, ale jak przychodzi do działania to mało :(

 

Obawiam się, że tutaj też utkniemy w martwym punkcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie tylko czy napisanie duzego manuala na temat wyboru teleskopu cos pomoze. w koncu na dzien dzisiejszy na astronocach i na tym i sasiednim forum jest tak duza ilosc informacji, ze ktos kto ma duzo chceci moze znalezc kompletny sprzet dla siebie bez zadania nawet jednego pytania.

ksiazke mozna napisac, tylko pytanie kto ja przeczyta. w bazie wiedzy jest kilka madrych topicow, a wydaje sie, ze malo osob to czyta. i tu znowu chcial bym zaproponowac automatyczny skrypt do wybierania teleskopu. delikwent odpowie tylko na kilka(nascie) pytan i dostanie odpowiedz. wiem, ze ilosc parametrow jest duza, ale nie az tak duza, zeby bylo to niewykonalne. po odpowiedniej kalibracji moglo by to niezle dzialac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Dlatego musiałaby to być jakaś większa akcja. Wiele ocen od wielu obserwatorów. Jest nas na forum niby dużo, ale jak przychodzi do działania to mało :(

 

Obawiam się, że tutaj też utkniemy w martwym punkcie :(

mam nadzieję, że i na to znajdzie się rozwiązanie :rolleyes:

 

od dłuższego czasu pracujemy z Adamem Jesionem nad opracowaniem jakiegoś lepszego "interface'u" (środowiska) do zgromadzonej na forum wiedzy

 

Jest to ciągle na etapie projektu, ale pomysł jest taki: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php

 

Myślimy po prostu, że to będzie lepszym narzędziem do gromadzenia wiedzy, niż engine forum,

bo nad wypełnieniem treścią możemy pracować wszyscy wspólnie i każdy może wnieść wkład w rozwój wiedzy o astronomii, a docelowo będzie to zintegrowane z forum

 

a jak dokonywać wpisów? możecie po prostu po zarejestrowaniu się, edytować już jakieś istniejące wpisy i zobaczyć ich składnię, jak wstawiać odnośniki, obrazki, linki, punkty, listę itd

mamy nadzieję, że pomysł się Wam spodoba i będziemy wszyscy wspólnie stworzyć taką bazę

naturalnie, ten projekt dotyczy nie tylko sprzętu, ale całego zakresu astronomii

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie tylko czy napisanie duzego manuala na temat wyboru teleskopu cos pomoze. w koncu na dzien dzisiejszy na astronocach i na tym i sasiednim forum jest tak duza ilosc informacji, ze ktos kto ma duzo chceci moze znalezc kompletny sprzet dla siebie bez zadania nawet jednego pytania.

ksiazke mozna napisac, tylko pytanie kto ja przeczyta. w bazie wiedzy jest kilka madrych topicow, a wydaje sie, ze malo osob to czyta. i tu znowu chcial bym zaproponowac automatyczny skrypt do wybierania teleskopu. delikwent odpowie tylko na kilka(nascie) pytan i dostanie odpowiedz. wiem, ze ilosc parametrow jest duza, ale nie az tak duza, zeby bylo to niewykonalne. po odpowiedniej kalibracji moglo by to niezle dzialac...

 

Aph. Ale nie ma jednej konkretnej odpowiedzi nawet na tak zawężony zakres solucji (kilkanascie czy ile tam pytan). Rynek sie zmienia. Zmieniaja sie ceny i modele teleskopów. Pojawiaja sie nowe, stare modele znikaja. A to co tu wydziergam ma nauczyć jak dobrać teleskop, a nie dać odpowiedz jaki teleskop kupić.

 

To jest jedno.

 

Drugie to własnie doradzanie przez ludzi którzy nie ogladają sie na to w jakim (cholera nie moge znaleźć polskiego słowa) "environmencie" bedzie ten teleskop pracował. Mając ten nasz forumowy (nie wiem) "przewodnik", automatycznie cześć ludzi samodzielnie nauczy sie jak samemu znaleźć odpowiedź do swoich konkretnych warunków. Reszta i tak zapyta "co kupić" i tym osobom dalej należy odpowiadać bezpośrednio, ale "Z GŁOWĄ", a nie na odwal sie, po najmniejszej linii oporu, albo bez wiedzy co tak naprawde doradzasz i jakie sa cechy doradzanego sprzętu.

 

To jest drugie.

 

Ja tu postaram sie szkielet takiego przewodnika stworzyć, oczywiście będzie to subiektywne, będzie miało błedy, może nie wszędzie wystarczy wiedzy i doświadczenia, ale wtedy natychmiast ktos z forum z odpowiednią wiedzą to dostrzeze i wytknie "Hans, co ty pierdolisz?" I błąd sie poprawi. Puki będzie to żywe, puty będzie dobre.

 

To jest trzecie.

 

A na koniec, im więcej tu dacie pomysłów teraz, tym pierwszy szkielet będzie lepszy i pełniejszy. Tym łatwiej będzie go potem doprowadzić do przyzwoicie zredagowanej, czytelnej i jasnej formy, która każdy będzie mógł jakoś wesprzeć jeżeli uzna, że czegoś waznego brakuje, lub coś jest bez sensu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy małym balkonie jednak trzeba nieco pokombinować, aby zyskać nieco nieba. Gdybym ja swojego Taurusa stawiał bezpośrednio na balkonie, to miałbym mocno ograniczony widok, zarówno w azymucie, jak i w wysokości. Stawiam więc teleskop na stabilnym stołku o wysokości około 40 cm i jest już dobrze. W ten sposób mam dostęp do 3-4 razy większej powierzchni nieba. Prawdę mówiąc rzeczywiście nie wyobrażam sobie teraz obserwacji z wysokości balkonu. Oczywiście stołek musi być odpowiednio duży, stabilny (ciężki).

Tylko tu powoli dochodzimy do tego, co jest z moim Messierem na balkonie: jak się dorobi słup do balustrady to mozna komfortowo oglądać. Tak samo z Taurusem: jak postawisz dobsona na stoliku to obejmiesz więcej nieba. Mieliśmy mówić o rozwiązaniach fabrycznych, a nie przeróbkach. Bo jeżeli to ma być dla początkującego, to chyba się nie sprawdzi. Czytałem jak ktoś kiedyś chciał dobsona na statywie fotograficznym postawić żeby zyskać na wysokości. :Boink: I jak taki ktoś zrealizuje swój pomysł bo przeczytał na A-F to może mieć problem...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu powoli dochodzimy do tego, co jest z moim Messierem na balkonie: jak się dorobi słup do balustrady to mozna komfortowo oglądać. Tak samo z Taurusem: jak postawisz dobsona na stoliku to obejmiesz więcej nieba. Mieliśmy mówić o rozwiązaniach fabrycznych, a nie przeróbkach. Bo jeżeli to ma być dla początkującego, to chyba się nie sprawdzi. Czytałem jak ktoś kiedyś chciał dobsona na statywie fotograficznym postawić żeby zyskać na wysokości. :Boink: I jak taki ktoś zrealizuje swój pomysł bo przeczytał na A-F to może mieć problem...

 

Pozdrawiam

Michał

 

Ale to ważny hint, aby wspomnieć przy naszym przewodniku jak niektóre przeszkody pokonywać. Bo to do pewnego stopnia rozszerza pole manewru.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo z Taurusem: jak postawisz dobsona na stoliku to obejmiesz więcej nieba.

Czytałem jak ktoś kiedyś chciał dobsona na statywie fotograficznym postawić żeby zyskać na wysokości.

 

Eee, chyba jednak widzisz różnicę B) .

 

Na dobrą sprawę stołek i tak jest potrzebny. Bo albo Ty siedzisz, a Dobson stoi, albo Dobson "siedzi", a Ty stoisz. Ja wybieram drugi wariant :)

 

Zresztą ten mój post był przede wszystkim reakcją na ostatni rysunek i "zamknięty" na balkonie teleskop.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2472-1157032572_thumb.jpg

Taurus 270 i Tał Alkor

 

 

post-2472-1157032614_thumb.jpg

Soligor MT-800 na statywie teodolitowym, dla porównania obmierzona wcześniej w topicu Synta

 

post-2472-1157032843_thumb.jpg

A tu jeszcze Skyluxy

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, korzystając z przecuuudnej nocy, postanowiłem sprawdzić, jak z tym Skyluxem i DS-ami. Jako, że miałem dobre pół roku przerwy w obserwacjach Skyluxem, a do tego obrazy z Synty "w głowie"- odkurzyłem dziada i wystawilem nad to moje jeziorko.

 

Galaktyki. Polaris pisał, że Skylux pokaże M81 i M82. Pokazał oczywiście. Ale z moimi okularkami widok był chyba nie lepszy niż w ... szukaczu Synty. M-51 pokazał z kolei jako punkcik z ciut jaśniejszą otoczką. M-31 pokazana dość ładnie, przynajmniej nie było wątpliwości co do natury obserwowanego obiektu :szczerbaty:

 

Gromadki kuliste.

Tu totalna załamka: M13 byla tarczą z postrzępionymi brzegami i jaśniejszym środkiem. To samo z M92, M10 i M12. Wiedziony odruchem, wystawiłem mojego Alkora. Tarczki nie były większe, ale przynajmniej było widać drobniuchne ogniki gwiazd przy krawędziach!

 

Gromadki otwarte.

Hichoty i M52 w Skyluxie prezentują się ładnie. Mam tylko jeden, nieopisany okular do Alkora- ma on mniejsze pole i do Hichotów po prostu się nie nadaje.

 

M-57

W Skyluxie jest to maleńka tarczka. Co najwyżej może służyć do wytłumaczenia nazwy "mgławica planetarna".

 

Nie przykładałem sie do tych obserwacji. W sumie "zaliczałem" obiekty, chcąc się przekonać, jak one wypadną. Moze powinienem każdemu z nich przypatrywać się dłużej niż te 2-3 minuty. Ale noc byla TAKA, że po paru DS-ach mialem po prostu ochotę usiąść przy Syncie. Co też uczyniłem :)

 

Proszę... nie piszcie, że Skylux nadaje się do DS :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne fotografie do opracowań. Takie które beda oddawać skale sprzętu, montaże azymutalne, małe i duże paralaktyki, statywy foto, długie i krótki refraktory.

 

Do DS'ów nie ma za dużej apertury. Zawsze przydałaby się większa.

Dwie rzeczy są potrzebne aby DS'y sprawiały przyjemność. Apertura i ciemne niebo.

Z miasta można obserwować Księżyc, planety, gwiazdy podwójne, ale DS'y to ersatz.

Opatrzyłem się aperturą 200mm i wybrałem coś maksymalnie dużego, nie sprawiającego problemów logistycznych. Padło na Taurusa 410. Rozważałem 600mm, ale okazało się, że nie zmieści się do bagażnika.

 

 

1.jpg

 

Co można zobaczyć przez coś takiego opisałem na Mirze, więc nie będę się powtarzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zobaczyć to takimi sprzętami idzie dużo, :Beer::Beer: . Obserwacje pod ciemnym niebem z dobrymi okularami mogą powalić z nóg. Już teraz wiem że nie zamienił bym na żaden inny teleskop mojego Taurusa 380mm, mobilność tego sprzętu przerasta mnie, to może nie wiarygodne ale ten teleskop zajmuje jedno miejsce pasażera!!!!!!!! Już teraz wiem że ten sprzęt zostanie zemną na zawsze łatwy w transporcie i wogóle jestem w stanie sam go przenieść w całości waga około 25kg. A następnym teleskopem jaki kupie będzie napewno jescze większy newton konstrukcji trusowej coś ponad 60cm ale to juz raczej knstrukcja stacjinarna + obserwatrium. Ale narazie to tylko plany, apetyt rośnie w miare jedzenia :Beer::Beer: .

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne fotografie do opracowań. Takie które beda oddawać skale sprzętu, montaże azymutalne, małe i duże paralaktyki, statywy foto, długie i krótki refraktory.

 

Jak potrzeba to proszę:

 

post-2761-1157225541_thumb.jpg

 

Na zdjęciu Celestron Firstscope 114/900 na EQ2.

Wymiary balkonu : długość 160cm, szerokość 100cm, wysokość barierki 105cm.

Wysokość dziecka ok. 90cm.

Edytowane przez Piotr_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.