Skocz do zawartości

nie jaki, ale jak dobrać teleskop? oto jest pytanie


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

jest już jakiś temat o wyborze teleskopu, jaki warto kupić, ale zupełnie pomija kwestię jak dobrać teleskop do posiadanych warunków obserwacyjnych

 

aż wreszcie Hans się zagotował i sprowokował dyskusję w HP :Beer:

 

a na pytanie:

mam pytanie, czy da sie prowadzic jakies obserwacje dab 200/1200 z balkonu i czy da sie go przenosic nawet z wysilkiem ale przenoscic ???

 

przed chwilą znakomity post, który warto zacytować w całości:

Da sie, pytanie z jakiego balkonu. Na pewno nie z balkonu który ma metr szerokości. Na pewno nie komfortowo z balkonu ktory ma 1,5m szerokosci. Drugie pytanie to co sie da obserwować. Blok to generalnie nieszczelny kaloryfer. Zawsze będziesz miał poważne problemy z turbulentna atmosferą. Dodatkowo, z zasady blokowe balkony (a o blokowym balkonie mówimy prawda?) nie są budowane w ciemnych miejscach tylko w wiekszych skupiskach ludzkich czyli w rejonach będacych generatorami wszelkiego syfu zaświetleniowego. Taki syf zaswietleniowy (light pollution) wyklucza sensowne obserwacje obiektów głębokiego nieba (DS). W zasięgu osiedla kilkudziesieciotysiecznego miasteczka jest kilka najjaśniejszych eMek (tj. M13, M31, M42 itp.), planety (te sensowne to Jowisz - szczeg. atmosfery, satelity, Saturn - szczeg. atmosfery, satelity pierscien, Mars w opozycji - najwieksze obiekty na pow. globu, Wenus - fazy, Uran - tarcza, Neptun - tarcza) oraz nas staruszek Łysol. A skoro masz taki właśnie asortyment do obserwacji pchanie się w aperturę 200mm newtona o światłosile F6 to zły pomysł. Dlaczego? Po pierwsze maszyna o takiej aperturce i ogniskowej jest już raczej podatna na "blokowe turbulencje". Po drugie to tuba o gabarytach i konstrukcji wyjatkowo nie balkonowych. Po pierwsze Teleskopy systemu dobsona sa osadzone nisko, co wyeliminuje ci ok. 45* nieba nad horyzontem (wylot tuby ponizej barierki ochronnej balkonu). Mozna niby postawic go na jakims taborecie, ale to raczej ryzykowny i niemadry pomysł szczeg. gdy w pobliżu teleskopu kręcą się dzieci (a pisałes w innym wątku, że równiez dzieci będa userami teleskopu). Dalej. jeżeli balkon jest wnękowy to równiez zenit bedziesz miał odcięty. Dalej, sam blok zamorduje ci minimum 180* horyzontu (nawet jeżeli balko jest narożny, nie ma co nastawiać sie na obserwacje obiektów odległych o mniej niż 15* od scian bloku...

 

Dobra, ograniczenia newtona na balkonie już znasz, teraz transport.

 

Synta DOB 200/1200 to masa nieco ponad 15kg. Niby nie tak wiele, ale musisz rozpatrzyć jej gabaryty. To obiekt który mniej więcej można opisać jako ruchomą bryłę o rozmiarach 1m szściennego. A to już nie jest takie maleństwo. Większośc userów synty pisze o bezproblemowym jej przenoszeniu... w 2 kawałkach! I przewaznie noszą ją na odcinkach kilkudziesieciu - 100m Czyli od bagażnika samochodu do upatrzonej na polu miejscówki. Tak, w takim przypadku można spokojnie powiedzieć, że to nie problem. W takim przypadku to i ja mogą powiedziec to o swojej krowie 270/1200 na HEQ5. Biore montaż ważacy te kilkanascie kilo w jedna łape tube ważącą prawie drugie tyle w drugą i bezproblemowo niose to te kilkadziesiat metrów, pikuś. Ale jak miąłbym przenieś takie cholerstwo kilometr czy dwa do granic osiedla/miasteczka, to moje przekleństwa pewnie by sie nosły echem po całym osiedlu. Nie ważne w takim wypadku czy niósł bym moją krowe czy synte, jeden pies. Jeżeli nie masz pojadzu którym wydostaniesz sie z miasta (a pisałes, że nie masz) jedynym rozwiazaniem jest transport optyki w plecaku. A synta za jasną cholere nie jest teleskopem do plecaka.

 

Pozdrawiam.

 

a myślę, że to moze być zaczątek jakiegoś skompilowanego poradnika, na co zwrócić uwagę, wybierając teleskop do swoich konkretnych warunków obserwacyjnych

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mobilności sprzętu, to z doświadczenia wiem, że 114/900 na EQ2 są w miarę mobilne, po uszyciu pokrowca na tubę pozwalającego powiesić ją na ramię. Ja swoje maleństwo bez problemu nosiłem kilometr czy dwa, oraz zawiozłem w plecaku pociągiem z Żor do Krakowa gdy jechałem do Bieszczad. (pozostała część drogi Autem).

 

...Ale mobilność ta super wygodna i przyjemna nie jest... teraz już wożę autem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dodam, ze obraz takze planet z Newtona 235/1300 jest bez porownania lepszy niz z 135/1300 .

Mniejsza srednica to mniejsza rozdzielczosc i nie ciagnie do patrzenia w mniejszej jak ta roznice sie widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na balkon kupiłbym jeden teleskop, a na obserwy w terenie drugi. W konkretnym przypadku pytającego stać na to- a w tym cały problem. Ja osobiście wybrałbym krótkoogniskowy refraktor plus... coś większego.

 

Omawiana kwestia mobilności jest pojęciem względnym. Na dobrą sprawę mobilny jest teleskop, do przewozu którego potrzeba cieżarówki i dźwigu, pomijając kwestię np. kolimacji. Na drugim biegunie będzie sprzęcior, który nosi się w kieszeni. To zależy tylko od chęci, no i warunków, które może zapewnić właściciel.

Co innego tachać "na barach" cztery piętra schodami, co innego parę metrów do i z windy.

 

Na koniec taka uwaga- zauważcie, że od czasu jak tu jestem, tylko jedna osoba najpierw pojechała na zlot, a dopiero później kupowała. To może prowadzić do zniechęceń i przekonania o niewłaściwym wyborze. Hans i inni - dlatego wlaśnie tyle pisałem o Syncie. To jest optymalny telep do wszystkiego. Jasne, że z kolei nie jest optymalny na balkon. Qrcze, ale to nie Synta... to balkon jest nieoptymalny :rolleyes:

 

Może "na szczęście" są coraz większe problemy z kupieniem Synci. Powinni to brać pod uwagę wszyscy zachwalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Hans i inni - dlatego wlaśnie tyle pisałem o Syncie. To jest optymalny telep do wszystkiego. Jasne, że z kolei nie jest optymalny na balkon. Qrcze, ale to nie Synta... to balkon jest nieoptymalny :rolleyes:

(...)

 

Saywiehu, ja cie kurcze lubie. Ale przeginasz. Powściągnij swe moce, bo właśnie z takim stawianiem sprawy walcze i właśnie przed takim stawianiem sprawy ma chronic ten watek. Synta nie jest optymalnym telepem do wszystkiego. Nie jest optymalna do DS, nie jest optymalna do planet, nie jest optymalna na balkon, nie jest optymalna pod ciemne pole, nie jest optymalna do noszenia i nie jest optymalna jako teleskop stacjonarny. Jest optymalna ekonomicznie i... to wszystko. Nie ma teleskopu optymalnego do wszystkiego, a nawet jak jest, to NIE JEST TO SYNTA! A jak nie wiesz dlaczego lub uważasz inaczej to zapraszam do innego watku gdzie wypunktuje Ci jej plusy i minusy po kolei. A tego watku nie zsynciajmy bo wart on czegoś lepszego OK?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, pociagnę króciuchno jeszcze.

Gadamy o pierwszym telepie dla przeciętnego gościa, który chce, a nic nie wie. Do tego z reguły nawet nie zna więcej niz dwóch gwiazdozbiorów. Za to uważa, że net wszyściuchno mu załatwi. W takim kontekście to pisałem.

Oczywiście na pierwszym miejscu stawiam ekonomię i względną jakość obrazów.

 

Nie, nie chcę każdego na siłę przekonywać, bo WIEM, że to nie ma sensu. Zresztą pisałem :

"ja na balkon kupiłbym jeden teleskop, a na obserwy w terenie drugi. W konkretnym przypadku pytającego stać na to- a w tym cały problem. Ja osobiście wybrałbym krótkoogniskowy refraktor plus... coś większego."

 

Dodam od siebie jeszcze tyle. Jestem absolutnie przekonany, że za jakiś czas bedę miał większy teleskop do DS i osobno coś planetarnego. Jak starczy kasiory, to też fajnego travellerka. To dla sprostowania, że uważam Syntę za sprzęcior najdoskonalszy, czy lepciejszy od HST B)

 

Nie drocz się ze mną o Syntę :) I tak jest już tylu, którzy ją chcą mieć... a uważali, że mieli lepsze pomysły. Jest jeden fan Maków, co już czeka na przesyłkę; jest jeden, który myślał, że 130 N będzie najlepciejszy. Polukali- i kupują. Ale, jeszcze raz podkreślam - WIEM, że nie zawsze Synta. Nie mam zamiaru narzucać mojego zdania. Ono jest moje. Najczęściej konfliktowe zdanie zaczynam od "moim zdaniem..." :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno napisałem że jest optymalna ekonomicznie a to tez nie jest prawdą. Jest optymalna ekonomicznie w konkretnym przedziale cenowym i do konkretnych zastosowan. Jasne?

 

Pozdrawiam.

Jasne.

Po prostu najekonomiczniejsza :ha:

 

P.S. No to już było, coby się pośmiać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, pociagnę króciuchno jeszcze.

Gadamy o pierwszym telepie dla przeciętnego gościa, który chce, a nic nie wie....

ale tu gadamy o teleskopie na balkon!

więc nie zaśmiecaj topika ekonomią synty na dobsonie :szczerbaty:

 

ale jak już, to takie krótkie pytanie:

 

synta 200/1200 nadaje się na balkon, czy nie?

a jeżeli tak, to jakie minimalne wymiary może mieć balkon?

pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenie ze swoim Makiem 127 takie, że na paralaktyku okular często wypada w dziwnych miejscach tak, że paralaktyka nie ma jak obejść. krótki katadioptryk i montaż AltAz to najwiekszy komfort na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

synta 200/1200 nadaje się na balkon, czy nie?

a jeżeli tak, to jakie minimalne wymiary może mieć balkon?

balkony południowo-zachodznie, bo wtedy dobson prawie zawsze patrzy w lewo lub na wprost a okular jest po stronie balkonu a nie za barierką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale konkretnie minimum ile?

 

synta_na_balkonie.jpg

 

 

i pamietajcie, że musi się jeszcze zmieścić głowa między wyciągiem a barierką

 

 

a to co napisał Mc to jeszcze trzeba dodać conajmniej 60 cm, żeby móc obserwować "na prawo"

tzn. żeby sie zmieścić miedzy barierką a okularem teleskopu

 

 

a i jeszcze jedno, jaki minimalny kąt tworzy synta stojąc na balkonie, gdy tubus celuje nad barierką czyli pow. 110cm?

bo jeżeli chcemy obserwować obiekty na niższej wysokośći nad horyzontem, to synta już musi stać na taborecie? :D

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji ogniskowej to minimum to jakieś 1,5 metra. Dobrze jest też mieć pare(naście) cm zapasu. Jak obiekt przesłania barierka to można posiłkować się jakąś skrzynką, na której stanie Dobson. Tuba będzie i tak w miare poziomo, nie trzeba będzię się czepiać do okularu. Ale to i tak półśrodki przy niewielkim balkonie. Taras byłby milej widziany :)

 

Sprzęt zaś typowo na balkon, to tak jak np pisał Arek, krótki refraktor na montazu az. Nawet przenoszenie tego nie będzie uciążliwe.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy co już jest.

 

Gdy potrzbujesz czegoś tylko na balkon:

 

W grę wchodzą katadioptryki (tu dac link co to katadioptryk) i krótkie refraktory (tu link co to refraktor).

 

Dalczego?

- bo masz mało miejsca na balkonie i przy dużych gabarytach sprzętu nie zmiescisz sie z nim na balkonie.

- bo balkony sa przewaznie w rejonach bardzo zaswietlonych i nie masz szans rozwinac skrzydeł na obiektach DSowych (tu dać link co to obiekty DSowe). Zostaja ci Planety i Łysy a do tego typu obiektów katadioptryki typu MC (tu dać link co to MC) są dedykowane i dadzą najlepsze efekty.

 

Jakie katadioptryki i refraktory będą najlepsze?

- Generalnie nie te największe (rozmiary balkonu, jakość atmosfery) Wspomniałem jakośc atmosfery ponieważ blok to grzałka która demoluje obrazy lokalnymi turbulencjami.

- Refraktory raczej te z korekcja chromatyzmu, bo gdy refraktor jest krótki (a dlaczego powinien byc krótki to już opisane wyżej) to jest obarczony raczej silna aberracja chromatyczną. Refraktory z dobra korekcja takie jak ED i APO (tu dac link co to ED i co to APO) nie beda degradowac obrazu fioletem.

 

Jaki montaż?

- Njlepiej sprawdzi sie azymutalny (tu link co to montaż azymutalny), bo jest niewielki, prosty w obsłudze ale ma swoje wady o których za chwile.

- Możesz spróbowac z małym pralaktykiem (tu link co to montaż paralaktyczny) np. klasy EQ3-2 (tu dać link co to EQ3-2). Powinien sobie poradzic z uniecsieniem lekkiej optyki która wspominaliśmy wyżej (tu dac link do jakiegoś watku o nośnościach montaży) a łatwo możesz go zmotoryzowac co daci pełne prowadzenie (tu link co to prowadzenie).

- Dla najmniejszych sprzętów możesz pokusic sie na głowicę FOTO - ale pamietaj że głowica foto raczej nie będzie mieć mikroruchów (tu dać link co to mikroruchy) a jak będzie je miec to będzie to juz montaz azymutalny tyle że w wydaniu FOTO a więc pewnie droższy niż zwykły azymutal.

 

Czego unikać?

Dużych apertur i gabarytów. Montaży typu dobsona (tu dac link co to dobson). Otwartych systemów optycznych (bo różne dziwne syfy potrafia spadać od sąsiada z góry (kiepy, śmieci, woda z kwiatków itd.)

 

 

Dobra teraz etap kolejny.

 

Co Ci sie nada gdy będziesz obserwował z balkonu ale masz mozliwośc wykoku za miasto.

(i abarot podobny opis)

Co Ci sie nada gdy masz ciemne pole o doskonałych warunkach w ogródku.

(i abarot)

Co ci sie nada gdy...

 

itd.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon ma okno balkonowe. Dajac na stolik i tyl tuby w to okno to bez problemu nisko polozone obiekty mozna obserwowac .Zostaje dosc duze pogorszenie obrazu w wyniku cieplego powietrza plynacego z tego okna.

Nie wszystkie obserwacje balkonowcy z balkonu robia i tylko dla tego celu ograniczyc wybor telepa to za duze przegiecie.

Jak sie wyniesie telep w ciemniejsze miejsce to balkon :D juz nie wystarcza.

Zamiast kupowac 2 telepy lepiej jeden uniwersalny i lepsze okulary np. naglery.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon ma okno balkonowe. Dajac na stolik i tyl tuby w to okno to bez problemu nisko polozone obiekty mozna obserwowac .Zostaje dosc duze pogorszenie obrazu w wyniku cieplego powietrza plynacego z tego okna.

Nie wszystkie obserwacje balkonowcy z balkonu robia i tylko dla tego celu ograniczyc wybor telepa to za duze przegiecie.

Jak sie wyniesie telep w ciemniejsze miejsce to balkon :D juz nie wystarcza.

Zamiast kupowac 2 telepy lepiej jeden uniwersalny i lepsze okulary np. naglery.

 

Zbig. Ja Cie bardzo proszę. Znaczy sie właśnie powiedziałeś że najlepsza na balkon będzie "uniwersalna" Synta dob 200/1200 z wiadrem naglerów tak? Ja sie :Cenzura: chyba zaraz powiesze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to Ty masz najbardziej uniwesalnego Newtona jaki znam. tuba ok metra, lustro 270 mm .

I po co cokolwiek innego . :Beer: I naglery w sam raz spasuja. :D

 

Moze z tanszego wyboru z firmy Apogreen 80mm ? Chyba ma 460 mm ogniskowa. Jak nie dolicza cla to wyjdzie 430 zl. Ale to malenstwo.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to Ty masz najbardziej uniwesalnego Newtona jaki znam. tuba ok metra, lustro 270 mm .

I po co cokolwiek innego . :Beer: I naglery w sam raz spasuja. :D

 

Moze z tanszego wyboru z firmy Apogreen 80mm ? Chyba ma 460 mm ogniskowa. Jak nie dolicza cla to wyjdzie 430 zl. Ale to malenstwo.

 

Mam nadzieję, że robisz sobie ze mnie jaja. Bo nazwanie mojego newtona uniwersalnym na poważnie, ma tyle sensu co obietnica wyborcza PiSu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja mala cegielka do tematu:

-----------------------------------------------

 

I. Teleskop na balkon pod zaswietlonym niebem: wazniejsza jest jakosc optyki a nie jej rozmiar.

1. Refraktor ED 80:

- wysoka jakosc optyki (brak abberacji chromatycznej),

- szybki czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie jeden raz przez tube teleskopu, (edit: poprawka bledu)

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,

- bardzo dobry do wykorzystania w astrofotografii obiektow DS.

2. Maly refraktor achromatyczny:

- na jasnych obiektach widoczna abberacja chromatyczna,

- szybki czas chlodzenia teleskopu - swiatlo biegnie jeden raz przez tube teleskopu,

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,

- ze wzgledu na abberacje chromatyczna mniejsze zastosowanie w astrofotografii.

3. Maly katadioptryk (MC 127):

- wysoka jakosc optyki,

- stosunkowo dlugi czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie trzy razy raz tube teleskopu,

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,

- dobry do astrofotografii planetarnej i malych obiektow DS ze wzgledu na ok. trzykrotnie mniejsze pole widzenia (dluga ogniskowa).

 

Wersja ekonomiczna:

- Skylux.

Wersja lux:

- refraktor APO (np. Takahashi FS102)

 

 

II. Teleskop na wyjazdy pod ciemne niebo: im wieksze apertura tym lepiej

1. Duzy Taurus (ew. Meade LightBridge).

- duze lustro pokaze wiecej szczegolow slabych obiektow jak galaktyki, mglawice, gromady kuliste,

- latwy transport - teleskop o zwierciadle 40 cm. zajmuje jedno miejsce pasazera w nieduzym samochodzie osobowym, teleskop o zwierciadle 27 cm. miesci sie w stosunkowo nieduzej walizce.

UWAGA: warto rozwazyc zakup platformy paralaktycznej.

2. Newton na montazu paralaktycznym o srednicy lustra 20 cm:

- gorsze obrazy niz w Taurusie,

- trudniejszy w transporcie,

- mozliwosc wykorzystania w astrofotografii.

 

Wersja ekonomiczna:

- Synta 200/1200

Wersja lux:

60-ka Potra Z, teleskopy Obsession

 

III. Teleskopy stacjonarne pod ciemne niebo: to samo co w poprzednim punkcie z tym, ze nie nalezy sie martwic o przenosnosc.

 

IV. Teleskopy "uniwersalne".

wersja ekonomiczna:

- Newton na montazu paralaktycznym lub Dobsona (np. Celestron C6-N, Synta 200/1200) - stosunkowo tanie teleskopy, ktorymi mozna obserwowac wszystko z lepszym lub gorszym skutkiem.

wersja srednia:

- srednie katadioptryki (np. Schmidt-Cassegrain 20 cm) - drozsze teleskopy laczace stosunkowo duzy rozmiar lustra z dobra jakoscia optyki, latwoscia w transporcie i wiekszymi mozliwosciami wykorzystania w astrofotografii.

wersja lux:

- duze refraktory APO (np. TEC 140), teleskopy w systemie RC (np. Meade RCX) - jak ktos kupuje cos z tej grupy to albo dokladnie wie czego potrzebuje, albo chce sie popisac. W obu przypadkach porzadany efekt murowany :).

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja mala cegielka do tematu:

-----------------------------------------------

 

I. Teleskop na balkon pod zaswietlonym niebem: wazniejsza jest jakosc optyki a nie jej rozmiar.

1. Refraktor ED 80:

- wysoka jakosc optyki (brak abberacji chromatycznej),

- szybki czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie trzy razy przez tube teleskopu,

Raz - to refraktor, rozumiem, ze to bład apteczny ctrl+c>ctrl+v

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,

- bardzo dobry do wykorzystania w astrofotografii obiektow DS.

 

Pod warunkiem, ze zdecydujemy sie na władowanie przyzwoitego montażu paralaktycznego na balkon. Poza tym focenie DSów w miescie moze przynieść mierne skutki. Jak juz to stawiał bym na planety, a wtedy i paralaktyk można odpuscić.

 

2. Maly refraktor achromatyczny:

- na jasnych obiektach widoczna abberacja chromatyczna,

- szybki czas chlodzenia teleskopu - swiatlo biegnie jeden raz przez tube teleskopu,

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,

- ze wzgledu na abberacje chromatyczna mniejsze zastosowanie w astrofotografii.

3. Maly katadioptryk (MC 127):

- wysoka jakosc optyki,

- stosunkowo dlugi czas chlodzenia teleskopu - promien swiatla biegnie trzy razy raz tube teleskopu,

- mala wrazliwosc na turbulencje atmosfery,

- dobry do astrofotografii planetarnej i malych obiektow DS ze wzgledu na ok. trzykrotnie mniejsze pole widzenia (dluga ogniskowa).

 

Wersja ekonomiczna:

- Skylux.

Wersja lux:

- refraktor APO (np. Takahashi FS102)

 

Tu należy zaznaczyć, że i SkyLux i FS102 do krótkich nie należą. Moze w wersje ekonomiczna to celował bym w cos w rodzaju C102VW.

 

II. Teleskop na wyjazdy pod ciemne niebo: im wieksze apertura tym lepiej

1. Duzy Taurus (ew. Meade LightBridge).

- duze lustro pokaze wiecej szczegolow slabych obiektow jak galaktyki, mglawice, gromady kuliste,

- latwy transport - teleskop o zwierciadle 40 cm. zajmuje jedno miejsce pasazera w nieduzym samochodzie osobowym, teleskop o zwierciadle 27 cm. miesci sie w stosunkowo nieduzej walizce.

UWAGA: warto rozwazyc zakup platformy paralaktycznej.

2. Newton na montazu paralaktycznym o srednicy lustra 20 cm:

- gorsze obrazy niz w Taurusie,

- trudniejszy w transporcie,

- mozliwosc wykorzystania w astrofotografii.

Do tego newtona na montażu paralaktycznym myślę że spokojnie mozna dodac dopisek ..o średnicy lustra od 150 do 300mm - w zaleznosci od zasobnosci portfela. I info (to juz moje zdanie), że teleskop na montażu paralaktycznym jest łatwiejszy i poręczniejszy w transporcie niz na dobsonie.

 

Wersja ekonomiczna:

- Synta 200/1200

Wersja lux:

60-ka Potra Z, teleskopy Obsession

 

III. Teleskopy stacjonarne pod ciemne niebo: to samo co w poprzednim punkcie z tym, ze nie nalezy sie martwic o przenosnosc.

 

IV. Teleskopy "uniwersalne".

wersja ekonomiczna:

- Newton na montazu paralaktycznym lub Dobsona (np. Celestron C6-N, Synta 200/1200) - stosunkowo tanie teleskopy, ktorymi mozna obserwowac wszystko z lepszym lub gorszym skutkiem.

wersja srednia:

- srednie katadioptryki (np. Schmidt-Cassegrain 20 cm) - drozsze teleskopy laczace stosunkowo duzy rozmiar lustra z dobra jakoscia optyki, latwoscia w transporcie i wiekszymi mozliwosciami wykorzystania w astrofotografii.

wersja lux:

- duze refraktory APO (np. TEC 140), teleskopy w systemie RC (np. Meade RCX) - jak ktos kupuje cos z tej grupy to albo dokladnie wie czego potrzebuje, albo chce sie popisac. W obu przypadkach porzadany efekt murowany :).

 

 

Dzięki za posta, może wspólnymi siłami coś sensownego wydziergamy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tu gadamy o teleskopie na balkon!

więc nie zaśmiecaj topika ekonomią synty na dobsonie :szczerbaty:

 

ale jak już, to takie krótkie pytanie:

 

synta 200/1200 nadaje się na balkon, czy nie?

a jeżeli tak, to jakie minimalne wymiary może mieć balkon?

pozdrowienia :)

Nie było mnie w chałupie, a tu rozmowa się tak ładnie rozwinęła :D

Było pytanie o telep na balkon. OK. Pytający podawał, że ma 2 balkony. Pierwszy 1x2 metry. Drugi 1,5 x 2,5 metra. Myślałem o tym drugim. Inaczej siedziałbym cicho :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.