Skocz do zawartości

Spotkania w Trzciance


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Qrcze Robert, staram się myśleć o wszystkim, ale nie mogę wszystkiego pogodzić. Szczerze mówiąc mam nadzieję, że wrócisz o choć jeden dzień wcześniej ;)

W marcu nie dałbym naprawdę rady- za dużo na łbie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc mam nadzieję, że wrócisz o choć jeden dzień wcześniej ;)

To to będzie trudne, po 9 h jazdy, ale cóż wstępnie rezerwuję nockę z soboty na niedziele, zasnę przy telpie jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polookamy z chłopakami w Przecławiu.

 

Ignisdei nie mart się, myśle, że u nas na podkarpaciu nie będzie tak źle. :Beer:

 

W takiej sytuacji na 100% nie przyjade na maratonik, ale coż. Mam nadzieję, że piękne niebo w Przecławiu nam to wynagrodzi :szczerbaty:

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei nie mart się, myśle, że u nas na podkarpaciu nie będzie tak źle. :Beer:

 

W takiej sytuacji na 100% nie przyjade na maratonik, ale coż. Mam nadzieję, że piękne niebo w Przecławiu nam to wynagrodzi :szczerbaty:

 

Vader,

 

Przecław koło Pamiątkowa???

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vader,

 

Przecław koło Pamiątkowa???

 

pozdrawiam,

Maciek

 

off ale uzasadniony:

Jest wiele nazw pochodzących od imion rycerstwa, które je zakładało, imie Przecław oznacza "ten, który stawia sławę ponad inne rzeczy" i było popularne w Średniowieczu na równi z Wojciechem, Przemysławem, Wiesławem. Dlatego w Polsce znajduje się wiele miejscowości o tej nazwie:

 

1) wieś/1500 osób/woj. zachodniopomorskie

2)wieś/1400 osób woj. podkarpackie

3) wieś /650 osób/woj. lubuskie

4)wieś/400 osób/woj. łódzkie

5)wieś/380 osób/woj. wielkopolskie

6)wieś/120 osób woj. wielkopolskie

 

Oczywiście spotykamy się na Podkarpaciu :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

off ale uzasadniony:

Jest wiele nazw pochodzących od imion rycerstwa, które je zakładało, imie Przecław oznacza "ten, który stawia sławę ponad inne rzeczy" i było popularne w Średniowieczu na równi z Wojciechem, Przemysławem, Wiesławem. Dlatego w Polsce znajduje się wiele miejscowości o tej nazwie:

 

1) wieś/1500 osób/woj. zachodniopomorskie

2)wieś/1400 osób woj. podkarpackie

3) wieś /650 osób/woj. lubuskie

4)wieś/400 osób/woj. łódzkie

5)wieś/380 osób/woj. wielkopolskie

6)wieś/120 osób woj. wielkopolskie

 

Oczywiście spotykamy się na Podkarpaciu :Beer:

 

Ooops bije się w piersi! Nie zauwarzyłem 'Leżajsk' w stopce. :)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość saywiehu

Zapraszam wszystkich chetnych do rezerwowania sobie terminu :) Konkrety podam w ciągu najbliższych 10 dni. Niestety, w tej chwili mam ważniejsze sprawy na głowie, po prostu brakuje mi czasu, aby dogadać warunki noclegu i wyżywienia. Przepraszam wszystkich, którzy na to czekają, ale zrozumcie- siła wyższa!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam wszystkich chetnych do rezerwowania sobie terminu :) Konkrety podam w ciągu najbliższych 10 dni. Niestety, w tej chwili mam ważniejsze sprawy na głowie, po prostu brakuje mi czasu, aby dogadać warunki noclegu i wyżywienia. Przepraszam wszystkich, którzy na to czekają, ale zrozumcie- siła wyższa!

 

Witam,

Proszę o wpisanie mnie na listę zainteresowanych zlotem :)

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację Adamo :-)

 

Kurcze Saywiehu, gorzej trafić nie mogłeś! Tyle terminów, a Ty akurat wybrałeś ten kiedy są Roztoki :-)

 

No nic, zobaczymy jak to będzie. Ja się wstępnie na Roztoki zapisuje. Może będzie okazja spotkać się w Jodłowie.

 

pozdrawiam zysix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Wcale nie ma aż tylu dogodnych terminów. Na maraton Messiera nadają się tylko nów marcowy i ewentualnie ten następny, kwietniowy. Czasowo nie wyrobiłbym się na marzec- więc sytuacja była jasna. Pewno, że szkoda, że imprezy się nakładają. Choć ... ja osobiście nie miałbym szans, żeby pojechać na Roztoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, od nas spory kawał. Ja jako niezmotoryzowany raczej miałbym kłopot z zabraniem tam swojego sprzętu. Do Trzcianki sporo bliżej i sporo łatwiej. A może uda się dokoptować do kogoś i przyjadę sobie wygodnie z teleskopem, tak jak to było latem (grzybek, co tam u ciebie słychać? :szczerbaty: ).

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jutro w Ciance ląduje Jutomi, jadąc z trasy do Szczecina. Oczywiście będzie ze swoim C8N i paroma okularkami. Ja planuję na jutro "first light" dla moich nowych cudeniek : Ultimy Celestrona i ortho University Optics (oba 18 mm), dla których "wsparciem" ma być też nowy nabytek - NSOG. Oj, chyba nieźle powalczymy, przecież ... ma być bez chmur :helo:

Kto chętny- tysz lądować!

 

post-2472-1171577514_thumb.jpg

;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wam dobrze panowie!!! i pogoda faktycznie ma dopisac :helo: szkoda tylko ze tak daleko od rzeszufka na podkarpaciu :burza:

 

no ale mam nadzieje ze popelniony zostanie jakiś zlocik gdzieś bliżej (bieszczady) i będzie mozna luknąc przez "lupe" dobrych ludzi :unsure: zanim kupi się swoją :helo:

 

tak mówi prawo :Beer:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi, z tego co wiem w Bieszczadach wkrotce beda dwa zloty. Pierwszy w polowie marca, o ktorym mozesz poczytac tu: http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?p=22595 . Drugi z kolei w polowie kwietnia i pewnie wkrotce pojawi sie o nim informacja na AstroForum.

 

Saywiehu, mam nadzieje, ze wybaczysz ten lekki OT w Twoim watku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Tym razem wybaczę ;)

Uch, gdyby mi nie wybaczali moich OT, już byłbym daaawno zastrzelony :D

 

Zresztą

 

ja tu nie wybaczać, jak TAKIE COŚ się widzi:

post-2472-1171617100_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Lista osobowa:

- Ignisdei (Synta 8" + refraktorek 4" Celestrona)

- Jutomi (Celestron 8N na GPD2 z napędami, no i okularki)

- Tafig (sprzęt zostawia w domu, bo ma... za długi :) )

- pies Hobo (jako ochrona ;) )

- no i ja (z Syntą 8").

Listy obiektów wam nie napiszę, bo i było ich sporo, i jakoś nie starałem się zapamiętywać.

 

Impreza zaczęła się przefatalnie. Przyjechał Jutomi, no i siedzieliśmy ze 2 godziny w moim mieszkaniu, gadając o wszystkim po kolei, w paskudnych nastrojach- same chmury. Ok. 19-tej Jutomi się ubrał, pożegnał, a ja wyszedłem obejrzeć jego nowy okularek (2" Kokusai Kohki 30mm Widescan II z polem 82*). Już miałem wracać do domciu, gdy z niedowierzaniem popatrzeliśmy na niebo, na którym znienacka pojawiły się gwiazdy. Szybko wróciliśmy do mnie, żeby się przebrać, a dalej wszystko potoczyło się po wariacku ;) Szybka jazda nad jezioro, po drodze rozmowa z Ignisdei, który chyba... nie wierzył, że coś u nas widać, ale zdecydował sie jechać.

Szybkie ustawienie sprzętu... i już testowaliśmy okularki :)

Po godzinie dojechali Ignisdei z Tafigiem, ale wspólnych obserwacji było mało, bo Jutomi musiał jechać do domu (ok. 80 km). Gdy odjeżdżał niebo... zasnuło się chmurami! Po niecałej godzinie było znów czysto.

 

Mieliśmy problemy z wilgocią, przejrzystość powietrza była cieniuchna, choć zasięg momentami oscylował wokół 6 mag, zwłaszcza na samym początku obserwacji.

 

Uch- Ultima 18 jest rewelacją do galaktyk, a ortho 18- do gromad. Saturn jest równie piękny w obu okularach. Trochę denerwuje mnie b. duży ER w ortho, wolę jednak przylepiać oko do okularka. Jednak, poza odblaskami, taniuchny UWA Sky Watchera minimalnie ustępuje tym dwom moim nowym nabytkom, a i wydaje się bardziej uniwersalny. Ale takiego kontrastu, jaki jest tym ortho 18 mm, jeszcze nie widziałem w żadnym innym okularze :)

 

Oczywiście sporo gadaliśmy, co zawsze jest najwspanialszą stroną takich spotkań. Było przemiło :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

No to ja dodam swoje trzy grosze, jak zwykle atmosfera przednia, szkoda tylko że było nas tak niewielu. Najbardziej przeszkadzał nam jednak seeing,(w powietrzu jak to bywa coś wisiało) z którym to seeingiem walczyliśmy od początku. Jednak udało nam się wyłuskać kilka emek: po długich nerwowych poszukiwaniach znaleźliśmy "eskimosa" . Choć każdy z nas wiedział gdzie to to szukać - to go tam nie było :szczerbaty:

Kilka emek w Wielkim Wozie m.in. m108, i Sowa, no także trochę gromad otwartych, głównie w Woźnicy, podczas poszukiwań Eskimosa natknąłem się na osobliwą gromadkę, (później sprawdziłem że to NGC 2420) która dostarczyła mi wiele radości bo miała rozmiary niewielkie 10x 10 i jasność ok 8,50 mag, jakoś nigdy przedtem jej nie dostrzegałem. B)

Najwięcej jednak radości dostarczył nam Saturn. Gdyż on jak główny aktor spektaklu służył do testów naszych nabytków. W moim nowym U Orto 6mm wyglądał prześlicznie, nawet z barlowem 2x przy pow. bagatela 400 x zachowywał kontrastowość a Cassini migał nam cyklicznie przed oczami. Wiechu w swojej syncie testował Ultimę 18mm, fenomenalne szkło. Saturn bardzo kontrastowy, rzadziej niż w orto ginął nam Cassini .

Ogólnie było super, żałujcie że was nie było. Jak zwykle, kawa, barszcz, astro-rozmowy. Szkoda że to chyba ostatnie spotkanie na starym miejscu, przed wielka wyprowadzką Wiecha. Ale nowe "lookum" :D z opowiadań gospodarza ma byś o niebo lepsze, a co najważniejsze bliższe.

Wklejam kilka fotek z imprezki i pozdr. Robert

post-1723-1171701620_thumb.jpg

post-1723-1171701631_thumb.jpg

post-1723-1171701640_thumb.jpg

post-1723-1171701649_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ultima pochodzi z takiej prywatnej wyprzedaży...

Ignisdei pisał o kłopotach ze znalezieniem Eskimosa. Fakt, naszukaliśmy się obaj sporo. Gdy jeszcze nie było Ignisdei i Tafiga, bezproblemowo go znalazłem, chcąc pokazać Jutomi jak on wygląda w tym moim Plosslu Baadera. Jutomi dołożył jeszcze do "rozwoju wydarzeń" Hyperiona 5 mm, no bo moje ortho 5 mm jest u Hansa na testach. Może i takie dziwne to nie jest, zważywszy na fakt, że zaraz po przejściu chmur niebo było o klasę lepsze. Mgiełki były wtedy o wiele wyraźniejsze, a taka M82 po prostu mnie oczarowała w Ultimie :) No i hmm... szukacze i lusterka wtórne w pewnym momencie mieliśmy pokryte wilgocią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość saywiehu

W końcu, prawie "na ostatnią chwilę" udało mi się utworzyć temat zlotowy. Sporo o tym zlocie było dyskutowane w temacie o spotkaniach w Trzciance: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...3564&st=100, tak od postu nr 109.

 

Termin: 13-15 kwiecień '07.

 

Miejsce: Czarnków, wielkopolskie :

post-2472-1173398815_thumb.jpg

Wygląd mieściny i najbliższych okolic macie tutaj: http://www.czarnkow.pl/fotogaleria_czarnko...lotu_ptaka.php3

 

O co loto na zlocie?

O spotkanie astrobraci w miłej, rodzinnej atmosferze. O wymianę doświadczeń, "obmacanie" sprzętów przeróżnych, podciągnięcie się w sztuce obserwacji, ale przede wszystkim- o tą atmosferę, poznanie ludzi, spotkanie z nowymi i starymi kumplami z różnych miejsc. Główny cel "nocny" zlotu: lista Messiera, do bólu i na maxa :)

Baza zlotu i ceny.

Bazą jest internat szkoły średniej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, przy ul. Chodzieskiej 29, http://internat.zspczarnkow.edu.pl/index.p...ge&Itemid=1 . Dokładny plan dojazdu podam za jakiś czas.

 

Ceny "utargowałem" następująco:

nocleg: 25 zł/ osoba

całodzienne wyżywienie: też 25 zł/osoba

 

Nocleg- to łóżko w czystym pokoju, z pościelą itd., w naprawdę przyzwoitych warunkach. Mamy do dyspozycji cały internat, ze stołówką i świetlicą- jest gdzie gadać, rozkładać sprzęt itd.

Wyżywienie: zakładam piątkową obiado-kolację, w sobotę : śniadanie + obiad + podwieczorek + kolację oraz śniadanie + obiad w niedzielę. Za całość zlotu wyżywienie zamknie się kwotą 60 zł- 5 zł różnicy w porównaniu z mnożeniem 2x25 wynika z obfitszego posiłku w piątek. Drugie 5 zł- to wydatek na to, co będziemy zabierać na obserwacje: kawa + herbata w duuużych termosach.

 

Pamiątka zlotowa bedzie kosztować 7 zł- bo mamy sponsora, pokrywającego część kosztów!

Dla "zainteresowanych"- jest jeszcze jeden sponsor, który przekazuje jednak swoje wyroby. Ekch.. hmmm... to Browar Czarnków :D

Każdy dostanie materiały turystyczne o regionie.

 

Obserwacje.

Ponieważ nie będziemy obserwować w miasteczku, stanowiska będą znajdować się w odległości ok. 5 km od internatu. Będziemy mieli kilka samochodów w "pogotowiu", w tym auto, które będzie też nam na ten czas "zasponsorowane"- przez Starostwo Powiatowe. Na razie nie przewiduję konieczności korzystania z prądu na miejscówkach- jeśli będzie potrzebny- PISAĆ!

 

Serdecznie zapraszam do udziału w zlocie. Ci, którzy byli w Białej, czy na spotkaniach w Trzciance wiedzą, że będzie OK :) A ci co nie wiedzą- powinni się przekonać, że zlot dla astroamatora to po prostu ŚWIĘTOŚĆ ;) Szczególnie zachęcam nowicjuszy. Nie wstydźcie się swej niewiedzy, czy braku extra (czy w ogóle) sprzętu. Nikt was nie pogryzie- a wręcz przeciwnie!

 

Pozdro dla wszystkich

 

Wiehu

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.