Skocz do zawartości

Ameryka z cyfry i z kliszy


tomekL

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjeżdżając w tym roku na upragniony, tygodniowy urlop na Słowację tak naprawdę myślałem bardziej o astrofoto niż chodzeniu po górach. Sprzętu zabrałem więc co nie miara wraz z długą listą obiektów do fotografowania. Ale niestety jak to w naszym hobby bywa pogoda okazała się niełaskawa a próby obserwacji czy też fotografowania nazwał bym bardzo frustrującymi. Poniżej prezentuję tygodniowy dorobek ;) w postaci jednego zdjęcia (265kb):

 

ngc7000_2006-08-25_00-10-00_s.jpg

 

Zdjęcie wykonane przez zoom Canona 70-200 ustawiony na 150@f4,5, aparat to Canon 300D modyfikowany. Zdjęcie finalne jest złożeniem 4 zdjęć: 3 zdjęć 300s i 1 zdjęcia 60s, ISO 800 plus darki. Konwersja z raw PhaseOne, złożenie ImagesPlus, finalna obróbka PS.

 

Wrzucę tutaj jeszcze moją Drogę Mleczną z kliszy:

 

cygnus_2006-05-21_23-00-00_s.jpg

 

Zdjęcie wykonane w maju tego roku, aparat Kiev 6C, Fuji Provia 400, obiektyw wega 90/2,8, przesłona ustawiona na 4, czas około 20 min, prowadzenie na Losmandy. Slajd zeskanowany na skanerze Epson Perfection 2450, obróbka w IP oraz PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek czy to pierwsze foto wykonane jest Canonem 70-200L przysłonietym na 4,5 ??

rozumiem że prowadzone na Losmandy.

Na czym polegała modyfikacja 300d - czy tylko usunięty filtr na matrycy??

 

Tak, to pierwsze zdjęcie jest zrobione Canonem 70-200@4,5, ogniskowa ustawiona była na 149, prowadzenie oczywiście na Losmandy ale bez guidowania. Modyfikacja polegałą na zamianie oryginalnego filtra na specjalny filtr Baadera. Zajrzyj do wątku modyfikacja Canona, tam jest sopro informacji na ten temat, nie tylko moich.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak cyfra jest lepsza od analoga

Veto! moim zdaniem są po prostu inne, mnie np. nie bardzo odpowiada ta czerwień, jaką daje matryca.

Orientuje się ktoś jak jest z czułością? bo mam wrażenie że klisza (powiedzmy owa Fuji Provia 400) jest bardziej czuła niż matryca np. 300D na tej samej czułości.

Porównaj sobie też klasę obiektywów, jak mam duży sentyment do ruskiego szkła tak niestety fluorytowi canona nie podskoczy do pięt.

edit: no i oczywiście nie muszę chyba dodawać że mój stosunek do owych fot jest dokładnie taki jak Przedmówców (a właściwie hmm...przedpiszców? ;)

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2001 roku można było jeszcze poszaleć na kliszy, np. na Konica 400 struktury można było dobrze wyodrębnić, ale dzisiaj nie ma na czym. Cyfrą też trzeba umieć to zrobić. Moja fotka poniżej naświetlana 20 minut obiektywem Sonnar 300/4, 20 września 2001 r. (zero obróbki.)

_MG_2143b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.