Skocz do zawartości

EQ-6 pod SC10".


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj znów dopadły mnie chmury przy orientowaniu montażu. Zdołałem jako tako złapać azymut bez ustawienia dokładnej elewacji i nadciągnęły chmury. Zdążyłem poobserwować prowadzenie w okularze z podświetlanym krzyżem (power 200x) gdzie stwierdziłem mały, ale systematycznie wolniejszy chód montażu w zględem gwiazdy, oraz cyknąć 30 sek. fotkę okolicy gwiazdy epsilon Pegasi. Tyle zdążyłem zrobić w tym zbyt krótkim czasie.

_MG_3353a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przy pewniejszej pogodzie (mam nadzieję pofocić Księżyc około 2 nad ranem) ustawiłem dokładniej montaż i było tak z prowadzeniem, że w zasadzie dryfował w rektascensji, ale miewał też momenty że trzymał przez pięć minut w punkt. Mam trudności z interpretacją angielskiej instrukcji, nie wszystko jeszcze rozumiem jeśli chodzi o posługiwanie się pilotem, ale w zasadzie mógłbym już kontrolować prowadzenie za pomocą MTO 11CA z krzyżem, przy powiększeniu rzędu 150x. lecz muszę wpierw opracować coś w rodzaju dovetaila dla dwóch tub. Nie planuję użycia dodatkowej kamery do autoguidingu, gdyż nie jestem zwolennikiem przeładowania systemu. Wychowałem się na manualnej astrofoto i cenię jej prostotę oraz niezawodnośc. Napewno spróbuję przy okazji fotografować w terenie DS-y, ale z mniejszą optyką, kiedy tylko zaopatrzę się w akumulator. Zresztą jak pisałem na początku, montaż ma służyć głównie do wizualnych obserwacji i avikowania planet z tubą SC 10".

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dorobiłem sobie listwę mocującą pod ED80 i MTO11CA (listwę trapezową oczywiście frezował fachowiec, resztę sam wystrugałem z aluminiowych profili). ED będzie astrografem, MTO guiderem z okularem podświetlanym, choć można zamienic je rolami. Przegubowe mocowanie MTO pozwala na pewien zakres ruchów w dwóch płaszczyznach w celu wyboru gwiazdy do kontroli ekspozycji. Jest to wersja wyłącznie balkonowa, do astrofoto z tym refraktorem w terenie nie muszę tachać EQ6, wystarczy stara mniejsza i niezawodna kręcioła. Pierwsze testy konstrukcja przeszła pomyślnie na komecie M4 SWAN i mgławicy w Orionie. Okular podświetlany siedzi w kątówce (nie ma go na zdjęciu) a ja operuję przyciskami jeśli gwiazdka próbuje dryfowac z nitek krzyża (mont jeszcze nie jest perfekcyjnie ustawiony) Nieco inną konstrukcję zrobiłem do pracy z MEADE SC10", tyle że wymaga ona jeszcze dodatkowego obciążnika, gdyż środek ciężkości wypadł poza osią deklinacji i bez niego grozi to nadmiernym obciążeniem zacisku i katastrofą gdyby puścił. Lecz o niej następnym razem.

IMG_4305.JPGb.JPG

IMG_4306.JPGb.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeszcze jeden prosty "wynalazek" zainstalowałem na tubę SC10", w postaci połączenia refraktora SW-80ED. Okazało się że bedę musiał dokupić jeszcze jeden obciążnik, bo trzy to za mało na tę masę, a właściwie na tak duże przesunięcie środka ciężkości. Niby ED-ek mało waży, ale jest w odl. ponad pół metra od osi RA i to duże ramię trzeba zrównoważyć. Jest to drugie, prostrze rozwiązanie, bo w poprzednim chciałem refraktor zamocować z lewej strony tuby powyżej osi deklinacji, lecz zrezygnowałem z uwagi na komplikacje z dodatkowymi obciąznikami pod spodem. Może w sumie było by to samo pod względem wagowym, ale najlepsze są proste rozwiązania. Jest jeszcze możliwość umocowania refraktora na górze, ale też trzeba dociążać całość pod spodem tuby i na jedno wychodzi, tyle że ramię siły na osi deklinacyjnej będzie krótsze. Być może nie jest to ostateczna wersja.

IMG_4649.bJPG.JPG

IMG_4650b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaświtała mi myśl żeby lunetę przenieść na lewą stronę i przymocować do ostatniego, skrajnego obciążnika przeciwwagi, co odciąży teleskop i uczyni całość bardziej zwartą. Wystarczy opracować mocowanie dowetaila do odważnika, co będzie banalnie proste. Luneta to guider w astrofotografii z okularem podświetlanym. Nie muszę już dokupować dodatkowego odważnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarcu, to może przyczep tam najpierw, kawałek czegokolwiek o wymiarach tej 80ED, (np. jakąś rurkę z kartonu)

i zobacz, czy nie będzie żadnych problemów przy manewrowaniu, tzn, czy tubus nie będzie zahaczał o nogi statywu przy najniekorzystniejszych położeniach

 

 

najlepiej by było jakbyś łaczył guider z tubusem teleskopu przez obejmy

i tak go ustawiał, żeby środek ciężkości całości był jak najbliżej pionowej osi statywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od samego zakupu montażu EQ-6 z pilotem SynTrek staram się trzymać istotnej zasady, polegającej na tym, by podczas zakładania teleskopu i obciążników oś godzinna była na luzie(zacisk odkręcony) a oś deklinacji z prętem do przeciwwag sterczala w górę. Zaczynam od przykręcenia teleskopu, który zwisa swobodnie, a następnie zakladam obciążniki i dopiero wówczas ustawiam oś deklinacji horyzontalnie i dokładniej wyważam całość. Kto tego nie przestrzega zakladając kilkanaście kg. z jednej strony osi deklinacyjnej ustawionej horyzontalnie, może sobie uszkodzić przekładnie, a przynajmniej zwiększyć luzy w niej. Po ostatnich próbach z doczepianym refraktorem nieco się zagapiłem, przeciążając tę oś po stronie teleskopu i potem stwierdzilem że pojawił się niewielki luz na osi godzinnej. Nie rozbieralem przekladni, bo mont jest na gwarancji, w sumie nie przeszkadza to w niczym, tylko że może następować nie równomierne zużycie przekladni. Nie wiem w ktorym miejscu wystąpiły luzy, prawdopodobnie na styku ślimaka ze ślimacznicą, co musi być łatwe do skasowania, ale na razie tam nie zaglądam.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem sobie listwę mocującą pod ED80 i MTO11CA (listwę trapezową oczywiście frezował fachowiec, resztę sam wystrugałem z aluminiowych profili). ED będzie astrografem, MTO guiderem z okularem podświetlanym, choć można zamienic je rolami. Przegubowe mocowanie MTO pozwala na pewien zakres ruchów w dwóch płaszczyznach w celu wyboru gwiazdy do kontroli ekspozycji. Jest to wersja wyłącznie balkonowa, do astrofoto z tym refraktorem w terenie nie muszę tachać EQ6, wystarczy stara mniejsza i niezawodna kręcioła. Pierwsze testy konstrukcja przeszła pomyślnie na komecie M4 SWAN i mgławicy w Orionie. Okular podświetlany siedzi w kątówce (nie ma go na zdjęciu) a ja operuję przyciskami jeśli gwiazdka próbuje dryfowac z nitek krzyża (mont jeszcze nie jest perfekcyjnie ustawiony) Nieco inną konstrukcję zrobiłem do pracy z MEADE SC10", tyle że wymaga ona jeszcze dodatkowego obciążnika, gdyż środek ciężkości wypadł poza osią deklinacji i bez niego grozi to nadmiernym obciążeniem zacisku i katastrofą gdyby puścił. Lecz o niej następnym razem.

 

Czy potrafisz określić masę zawieszonego zestawu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW -ED80 + MTO11CA + ten kawałek aluminium to w sumie ok. 6 kg. Jesli chodzi o tubę SC10" to jest około 14-15 kg. tyle wychodzi na wadze łazienkowej, ale jej dokładność jest mała. Poza tym trzeba wziąść pod uwagę że im dalej mocujemy dodatkowe elementy od osi godzinnej, tym ramię siły (obciążenia) wzrasta bardziej niż tylko o samą wagę.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, czy można gdzieś w pl kupić/dorobić "szynę" - dovetaila szerokiego - do posadzenia 2 telepów? Chodzi mi o coś naprawdę szerokiego i solidnego. Wiem, że Losmandy ma ciekawe akcesoria, ale nie chce mi się płacić za to 300$.

 

Macie jakąś więdzę?

 

Może wystarczy zlecić wykonanie takiej w zakładzie ślusarskim ?

I tutaj mam pytanie czy szerokości i kąty pochylenia wszystkich szyn, niezależnie od montażu są takie same czy zależą od typu i producenta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.