Skocz do zawartości

Ameryka pożegnanie...


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba przyznać, że ostatnie dwie sesje to była pełna radość dla pstrykających fotki. Nie obyło się jednak bez problemów z ustawianiem na obiekty, ale jakoś poszło. Wczoraj udało mi się pożegnać z Ameryką, która już zaczyna przechodzić na drugą półkulę...

 

Celestron 80ED + flatener czyli 480mm, 48x300s czyli 4 godziny materiału, ISO 800, guiding ST4, darek odjęty ;), z filtrem UHC-S

 

Zrobiłem dwie wersje kolorystyczne:

 

dla monitorów LCD:

 

NGC7000-80ED-01b-net.jpg

 

dla monitorów CRT:

 

NGC7000-80ED-01c-net.jpg

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wow

o k... , zaj... :notworthy:

 

a ładniejszymi słowy, to parafrazując "klasyków":

prawdziwego asfrofotografa nie poznaje się po tym jak sie wita, ale po tym jak się żegna

szok po prostu

 

 

Pięć Oscarów za ekranizację "Pożegniania z Afryką"

ile Emdemu za "Pożegnanie z Ameryką"??

- wszystkie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde pożegnał w przepięknym stylu NGC7000, ja zaczynam ale w nieco inny sposób. W Poznaniu niestety Canonem nie jestem wstanie porządnych fotek zrobić z wiadomych względów, więc zaopatrzyłem się w filtr Halpha. Miałem pewne obawy bo przerobiony Canon to nie czarno biała 16bitowa , chłodzona kamera i w przypadku długich ekspozycji może być więcej szumu niż treści, ale okazuje się że nie jest tak źle. Halpha wymusza na Canonie czasy rzędu 8-15 min przy iso 1600 i f6 obiektywu. Do tego trzeba darki w dużej ilośći bo bez tego jest koszmarny efekt. Tak naprawdę to ok. 5 godz potrzeba żeby materiał na dobre zdjęcie zebrać, ale dla mnie plus bo nie muszę się z domu ruszać w celu naświetlenia mgławic świecących w halpha. Niestety w przypadku Księzyca i lekko zamglonego nieba, mimo wąskiego pasma filtra, i tak klatka zostaje zaświetlona obcym światłem.

Przedstawiam efekt pierwszej próby.

10 x 480sek iso1600 Canon350 modyfikowany plus 6 darków.

Tak. FS128 z reduktorem do f6.

Mont. NJP160

Niebo W Poznaniu było lekko zamglone i w miarę schodzenia Łabędzia ku zachodowi kolejne zdjęcia traciły kontrast i po dziesiątym stwierdziłem że trza skończyć.

Zważywszy że to miasto i ledwo gwiazdozbiory na niebie można rozpoznać, to filtr jak najbardziej się sprawdził.

Teraz tylko co najmniej 20 klatek trzeba będzie zebrać.

Puki co zamieszczam luminancję i krwisto czerwony kolor prosto z matrycy potraktowanej światłem przepuszczonym przez filtr 7nm Halpha.

 

amerykabw.jpg amerykacolor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taka metoda chodzi mi od dawna po głowie. Nie spodziewałem się tylko, że tak drastycznie wydłużą się ekspozycje.

 

Mój pomysł polegał na tym, żeby tak świecić Luminancję, a kolor robić bez filtra. Pytanie tylko, czy takim układzie ma sens?

 

PS. Jeżeli robiłeś przez tak "ciasny" filtr, to skąd tyle informacji w G i B?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Beer:

 

A mnie zainspirowało to cudo:

http://www.skyfactory.org/ngc7000/ngc7000.htm

 

i postanowiłem spróbować balansu koloru na mojej czerwonej jak cegła ameryce... O dziwo jak zacząłem balansować wszystkie trzy kolory podobnie, bez dominacji czerwonego, wyszło mi w efekcje cosik takiego... :Boink:

 

NGC7000-80ED-O3S2Ha-net.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taka metoda chodzi mi od dawna po głowie. Nie spodziewałem się tylko, że tak drastycznie wydłużą się ekspozycje.

 

Mój pomysł polegał na tym, żeby tak świecić Luminancję, a kolor robić bez filtra. Pytanie tylko, czy takim układzie ma sens?

 

PS. Jeżeli robiłeś przez tak "ciasny" filtr, to skąd tyle informacji w G i B?

 

Jak czas pozwoli to właśnie tej metody spróbuję.

Co do G i B to bladego pojęcia nie mam, może filtr oszukany. W każdym razie efekt jest. Teraz tylko więcej materiału no i trzeba dokupić OIII i SII żeby kolor poskładać. Wtenczas dopiero tego typu mgławice szczegół ujawniają. Jedyny problem to czas potrzebny do zgromadzenia materiału na taką składankę.

 

Maciej, kolorystycznie wyszło ekstra, ale gwiazdy na tym eksperymencie przestały przypominać gwiazdy. Musisz wybrać jakiś kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czas pozwoli to właśnie tej metody spróbuję.

Co do G i B to bladego pojęcia nie mam, może filtr oszukany. W każdym razie efekt jest. Teraz tylko więcej materiału no i trzeba dokupić OIII i SII żeby kolor poskładać. Wtenczas dopiero tego typu mgławice szczegół ujawniają. Jedyny problem to czas potrzebny do zgromadzenia materiału na taką składankę.

 

Maciej, kolorystycznie wyszło ekstra, ale gwiazdy na tym eksperymencie przestały przypominać gwiazdy. Musisz wybrać jakiś kompromis.

 

wiem... ale w tym eksperymencie istotny był dla mnie kolor, uzyskiwany przez fotografujących przy pomocy OIII, S2 i H-a... Kompresja też robi swoje... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem... ale w tym eksperymencie istotny był dla mnie kolor, uzyskiwany przez fotografujących przy pomocy OIII, S2 i H-a... Kompresja też robi swoje... :rolleyes:

 

Maciej, jeszcze trochę i też bedziemy robić takim zestawem filtrów i nie trzeba będzie nic na siłę wyciągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by sie umówić z astrofotografami żeby każdy podczas nocki obserwacyjnej naświetlał innym filtrem (RGB + luminacje = 4 fociarzy).

Ciekawe jakie by wyszły wyniki zwłaszcza jeżeli focono by róznymi sprzętami, i jakie by były monstrualne czasy naświetlań!!

 

Pozdrówko!

 

P.S. I jeszcze wiecej takich pieknych zdjęć!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.