Skocz do zawartości

Koronograf


Sebek90

Rekomendowane odpowiedzi

Naszło mnie takie pytanko, czy byłaby możliwość wykonania koronografu? Niestety wydaje mi się, że nawet jeśli tak, to byłoby to bardzo kosztowne. Trzeba by skombinować jakiś filterek, no i chyba coś podobnego do lunety :szczerbaty: Dokładnie nie znam budowy koronografu ale wydaje mi się, że jest to luneta z odpowiednim filtrem i "grzybkiem" który zasłania odpowiednią część słońca ukazując jedynie koronę (protubernacje itp.). Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Być może uznacie to pytanie za absurdalne ale pomimo to proszę o jakieś ciekawe opinie.

 

Miałem możliwość obserwacji przez taki koronograf tyle że profesionalny i musze przyznać, że widoczek dość ciekawy (dość bardzo :) ) No i jego budowa też... bardzo skomplikowana. Oczywiście chodzi mi o coś znacznie prostrzego. Myśle, że mogło by to być ciekawe.

 

Dzieki za wszelkie odpowiedzi

 

Pozdrówko,

Sebek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy filtr jest potrzebny do zdjęć,chyba tylko do celowania. Podczas zaćmienia całkowitego nikt nie zakłada filtra, bo korona nie jest tak jasna. A światło z tarczy odbijane jest w bok przez ten "grzybek". Na pewno musi być montaż zegarowy, aby po wycelowaniu nie spalić okularu. Jako chłopię z podstawówki (coś 30 lat temu) stopiłem obudowę okularu w ciagu paru sekund przez zwykły obiektyw PZO (1:10/640mm - ale ogniskowej, nie średnicy)

 

Powodzenia w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki :)

 

Świeżutkie zdjęcia słońca (chyba te same) są też na stronie Wrocławskiego Instytutu Astronomicznego www.astro.uni.wroc.pl. Oni właśnie mają dwa koronografy. Ja patrzyłem przez ten mniejszy :).

 

Myślałem przerobić moją chińską lunetkę 60/700. Wstawić właśnie taki grzybek, pożyczyć od kolegi montaż paralaktyczny i sprobować. Może akurat by się udało. W sumie to filtr żeczywiście mógł by być zbędny, ale wtedy w grę wchodziłaby tylko projekcja okularowa, a nie wiem czy było by przez nią coś widać (niestety nie mam aparatu).

 

Niestety pojawia się kilka problemów i pytań:

 

1. Czy moja lunetka nie jest za mała?

2. Jak i z czego zrobić taki "grzybek"?

3. Jak to zrobić, żeby w razie czego można przez moją lunetkę dalej oglądać niebo nocne (póki nie mam żadnego lepszego teleskopu)? Pomyślałem, że możnaby zamontować "grzybka" odkręcając wyciąg okularowy, a później ewentualnie po obserwacji go wyciągnąć.

 

Co o tym myślicie?

Czy to jest wogóle wykonalne?

 

Ps. Sorki, że was tak zalewam pytaniami, ale w końcu chyba m. in. od tego jest forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie?

Czy to jest wogóle wykonalne?

 

Ps. Sorki, że was tak zalewam pytaniami, ale w końcu chyba m. in. od tego jest forum :)

[/quote]

 

Podaj swój adres mailowy - wyslę taki mały "elaborat" o amatorskich koronografach, który wyjasni Ci niektóre problemy.

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie?

Czy to jest wogóle wykonalne?

 

Ps. Sorki, że was tak zalewam pytaniami, ale w końcu chyba m. in. od tego jest forum :)

[/quote]

 

Podaj swój adres mailowy - wyslę taki mały "elaborat" o amatorskich koronografach, który wyjasni Ci niektóre problemy.

Daniel

Daj na forum :notworthy: np. jako zip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie?

Czy to jest wogóle wykonalne?

 

Ps. Sorki, że was tak zalewam pytaniami, ale w końcu chyba m. in. od tego jest forum :)

[/quote]

 

Podaj swój adres mailowy - wyslę taki mały "elaborat" o amatorskich koronografach, który wyjasni Ci niektóre problemy.

Daniel

 

Bardzo prosimy o publikacje na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że filtr to może być duży problem (chyba największy) <_< . Może jest jeszcze jakaś inna możliwość, jakiś inny filtr do tego celu (tańszy :szczerbaty: ) Bo o h-alpha moge zapomnieć. A tak z ciekawości ile taki filtr kosztuje dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że filtr to może być duży problem (chyba największy) <_< . Może jest jeszcze jakaś inna możliwość, jakiś inny filtr do tego celu (tańszy :szczerbaty: ) Bo o h-alpha moge zapomnieć. A tak z ciekawości ile taki filtr kosztuje dokładnie?

 

W Polsce ceny są kosmiczne, w USA najtańszy (i chyba najmniejszy) 500$ a cena większych przyprawia o zawrót głowy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosimy o publikacje na forum.

 

Witaj Adamie,

Mam bardzo krytyczny stosunek do wszelkich, a zwłaszcza swoich publikacji, tworzonych bardziej entuzjazmem niz ze znajomości tematu. Dlatego proponuję, abyś najpierw zapoznał sie z tym moim "elaboratem", a potem, jeżeli uznasz go za przydatny - opublikował na Forum w dowolnej postaci. Jezeli akceptujesz moją sugestię, podaj adres (mailowy?), na który mógłbym Ci go wysłać.

Pozdrawiam

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł o koronografie powędrował od Daniela do mnie, ode mnie do Hansa... i jest już na Celestii:

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Koronograf

Życzę miłej lektury, a Danielowi dziękuję w swoim imieniu za udostępnienie ciekawego materiału.

 

Kto pierwszy zrobi??? :rolleyes:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie wszystkiego jest możliwe ( patrz mały koronograf u nas we Wrocławiu stworzony przez prof. B. Rompolta ) wszystko zależy od zasobności portfela. Filtry h-alpha są bardzo bardzo drogie. Wykonanie odpowiedniego sztucznego księżyca niełatwe. W razie pytań prosze pisać: marek@astro.wroclaw.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce ceny są kosmiczne, w USA najtańszy (i chyba najmniejszy) 500$ a cena większych przyprawia o zawrót głowy :szczerbaty:

 

No, może nie jest az tak tragicznie z cenami, ale tanie te zabawki nie są:

http://www.andovercorp.com/Web_store/Detai...pn=656FS02-12.5

Taki filterek, mały (fi=12,5 mm) jest zupełnie wystarczający do konstrukcji MAŁEGO koronografu.

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż niestety narazie nie mogę zająć się koronografem po pierwsze z powodu braku funduszy, a po drugie czasu :( Filtr h-alpha to jednak dla mnie kupa kasy, a rozumiem, że inny nie wchodzi w grę. Ale cóż napewno nie przestanę kombinować i może w najbliższej przyszłości zaczne coś działać. Czekam na pierwsze dłuższe wolne i działam.

 

Wykonanie wszystkiego jest możliwe ( patrz mały koronograf u nas we Wrocławiu stworzony przez prof. B. Rompolta )

 

Rozumiem, że chodzi o Mały Koronograf Uniwersytetu Wrocławskiego. Widziałem go i budowa wyglądała na baaaaaaardzo skomplikowaną. Ale obrazy były super :). Może dałoby się to jakoś uprościć? <_<

 

Jak macie jeszcze jakieś pomysły to piszcie. A ja przy odrobinie wolnego czasu również będę kombinował.

 

Pozdrówko

Sebek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.