Skocz do zawartości

M97, M108, M1


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Niezbyt często fotografowane obiekty. Niestety ze względu na fatalną pogodę i księzyc w pełni nie najlepsze zdjęcia ale jednak coś widać, w końcu ile można czekać na idealne warunki :)

 

M97

M97_01-00XL_duze.jpg

 

M108

m108_01-00XL_duze.jpg

 

M1

M1_0X_duze.jpg

 

Parametry naświetlania na mojej stronie domowej w Galerii DeepSpace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki efekt jak próbuje fotografować przy mgle. Natychmiast taka morka sie rejestruje (potem wzmacnia się jeszcze bardziej przy obróbce).

 

Co do fotek to struktura kraba nie jest jakimś specjalnym wyzwaniem, dosyć ładnie wychodzi juz przy krótkich czasach (120-180sek) znacznie większe wrażenie robi na mnie ta Sowa :blink: tym bardziej że to tylko 2x5min.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Jacek czegoś tu nie kumam. Ta morka jest na bardzo wąskim zakresie. Wystarczy minimalny ruch levelsami i przy minimalnej stracie na obiekcie wycinamy 90% morki.

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg

 

Czy zaprezentowany stan fotek był osiagnięty celowo? Dlaczego?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Celowo, bo po co odcinać te 10%. Co do szumów to po pierwsze jest straszny cirrus, po drugie łuna od miasta, a po trzecie pełnia księzyca. Np. Orionem 80ED wogóle nie było by nic w tym miejscu widać, a tak to może nie najlepiej ale jednak coś jest.

 

Czy zaprezentowany stan fotek był osiagnięty celowo? Dlaczego?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czemu Hansie tak ostro pojechałeś?

(...)

 

Tak bardziej, aby pokazać, że po przesunieciu levelsa o 30 punktów (na końcowym .jpg!) praktycznie mamy wyczyszczoną morke. Gdyby pobawic się źródłowym materiałem, oczywiście mozna odszukać złoty środek. Ale nie wazne. Tak mnie tylko zaciekawiło czy ta morka jest łatwa do usunięcia, jak się okazało, że jest to tak niewielkie pasmo, aż sobie posta napisałem. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze co to u licha jest morka???

Po drugie jasność tła u Jacka jest wręcz idealna. Wycinanie tła do czerni żeby się pozbyć szumów jak to zrobił Hans to bardzo zły pomysł - mgławica/galaktyka ma się wtapiać w tło a nie odcinać od niego milinoami sztucznych gwiazdek co widać na załączonych obrazkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Obrazki jak widzę wzbudziły wiele emocji. Z założenia nie miały być piękne. Jeszcze raz powtórzę: były robione w naprawdę złych warunkach, a co gorsza obrabiane trochę na kolanie, np. zapomniałem o usunięciu hot pikseli (może dlatego pojawia się na zdjęciu milion gwiazdek :) ). Co do szumu w tle to jest poprostu naprawdę silny cirrus, który trochę wyciąłem przy obróbce, ale nie było sensu na siłę z nim walczyć, tak jak to całkiem fajnie zrobił Hans. Zdecydowanie nie chodziło mi o pokazanie ładnych obrazków, był to raczej rodzaj bloga z obserwacji (ja niestety już prawie nie używam oczu, a raczej na codzień CCD - bo poprostu z miasta w ten sposób znacznie więcej widać, a poza tym nie trzeba marznąć w obserwatorium :) ).

Jak wycinać szum - lewelsami czy krzywymi? z tego co widziałem to każdy ma swoją metodę i chyba nie ma uniwersalnej, która da się zastosować w ogólnym przypadku, ja osobiście używam obu na raz, w połączeniu często z z Gausian Blur i NeatImage :)

 

Zdjęcia pokazałem przede wszystkim dlatego, że są w sumie niezłe i dobrze pokazują, że fotki można zrobić również newtonem przez chmury (to są przecież kropy z pełnych klatek bez przeskalowywania w dół rozdzielczości, czyli tak jak wyszły na przetworniku) i chyba jest to podstawowy powód, dla którego je pokazałem.

 

Ponadto warto pamiętać o ogniskowej jaką były robione - czyli nieco ponad metr, dużej średnicy lustra: 300 mm, i kłopotami z seengiem w obserwatoriach znajdujących się na balkonie domku jednorodzinnego.

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jest rewelacyjnie. Widać potencjał w rozdzielczości tego sprzętu. Przy dobrym seeingu i pewnej kolimacji będzie masakra.

 

PS. Kiedy wy te fotki robicie, u mnie g... pogoda permanentnie uniemożliwia testy ST4 :(

 

Adam z ostatniego Piątku na Sobote, było całkiem nieźle.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14821

 

Tylko mi nie mów, że nad twoim domem nie było nieba gdy 20km. dalej robiłem tę fotkę :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Ale się Jarek rozpisałeś... może jakieś dwa słowa komentarza do zdjęcia? Jakie warunki panowały? Jak sobie poradziłeś ze słabą sztywnością MT800? Montaż to nadal EQ6?

 

pozdro!

Komentarz ? Przecież niektórym wszystkowiedzącym tego nie trzeba, kilku osobom się to zdjęcie nie spodoba, kilka osób doceni, ale mniejsza oto.

Powiem tylko, że M108 to bardzo piękna, ale trudna galaktyka do pokazania szczegółów wymaga znacznie większej ogniskowej i większego chipa.

 

Odpowiadając na postawione pytania napiszę że:

montaż SW EQ6, warunki -> wiało, montażem miotało szczególnie gdy stoósemka było nisko, tak , że wykonywałem ekspozycje pomiędzy przerwami, a właściwie osłabionymi podmuchami. MT800 się gnie to fakt, na początku myślałem, że to wina wyciągu, ale teraz stawiam na tubus. W tej chwili jestem bardzo blisko tubusa z włókna węglowego do mojego kolejnego astrografu (wymiary tubusa 1300/400), następny prawdopodobnie będzie tubus do MT800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.