Skocz do zawartości

Jaki aparat cyfrowy?


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mikołaj się w tym roku zlitował i hojnie obdarował mnie :banan: I wbrew pozorom tu tkwi problem :Boink: .

Otóż ma do dyspozycji 1800 zł, jest to ostateczna granica, i nie wiem jaki aparat cyfrowy do astrofotografia mam kupić!! Myślałem że środki mi ledwie wystarczą na zwykłego kompaktu Canon'a PowerShota ale one kosztują około 1200zł i tu moje pytanie czy jest coś lepszego od słynnej serii A w tej cenie?

 

Jeżeli nie to co jest lepszym wyborem A640 z 10MPix ale z matrycą 1/1.8" co chyba niestety wyprodukuje duże szumy. Czy A710 IS który ma 7.2MPix ale posiada większą matryce 1/2.5" co da dużo mniejsze szumy?

 

Jeżeli znacie jakieś stronki z przetestowanymi aparatami pod względem astrofoto, byłbym wdzięczny za linka :D

 

Pozdrówko!!

 

P.S. Jeżeli temat nie pasuje do działu to przepraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu kupiłbym używanego Canona 350D albo 300D w dobrym stanie. Np. tutaj jest 350D z obiektywem za 2 tys. zł. A tutaj 300D jeszcze na gwarancji z kartą pamięci, torbą itd, za jedyne 1,750.

Nie ma co się bawić w kompakty, jeżeli interesuje Cię fotografia, a zwłaszcza astro-foto, to warto od razu uderzyć w lustrzankę. A jeżeli boisz się używanych sprzętów to powiem tak - kupiłem trzy używane lustrzanki, w tym 2 na Allegro, do tego parę obiektywów o innych akcesoriach nie wspominając, i nie miałem do tej pory żadnych problemów :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z matrycą 1/1.8" co chyba niestety wyprodukuje duże szumy. Czy A710 IS który ma 7.2MPix ale posiada większą matryce 1/2.5" co da dużo mniejsze szumy?

 

zauważ że twoje zdanie jest NIEPRAWDZIWE!

 

matryca 1/1,8" jest WIĘKSZA,

 

a matryca 1/2,7" jest MNIEJSZA.

 

Jeszcze uwaga praktyczna przeważnie wielkość matrycy widać na pierwszy rzut oka. typowy zakres ogniskowych dla zooma 3x to 35-100mm

 

w przypadku matrycy 1/2,7" są to ogniskowe 5-15mm (lub podobne np (6-17mm)

w przypadku matrycy 1/1,8" są to ogniskowe 8-24mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 1800zł jest cena ostateczną nie podlegającą dyskusji :/

 

EOS 300D był by najlepszym rozwiązaniem ale jest jeden problem...

Czy moja rodzinka poradzi sobie z obsługa tego "działa"? Czy kompletny dyletant (moja siostra) może zrobić ładne zdjęcie?

 

Dziękuje za odpowiedź :szczerbaty:

 

P.S. Oż k.... żeczywiście święta racja McArti!

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EOS 300D nie byby najlepszym rozwiązaniem bo lepszy byłby 350D albo 400D? Dlaczego? Bo jest mniejszy, lżejszy, oferuje większą rozdzielczość (co się niestety przekłada na dokładność prowadzenia montazu) i nie generuje patyczków od jasnych gwiazd :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj w rękach Canon'a EOS 400D :) Niestety cena mnie odstraszyła ...

 

Niestety 350D i 400D są ZADROGIE :Cry:

 

Przeciez koledzy pisali wyżej że jest 350D na forum na sprzedaż za 1900zł więc jak za drogie :Boink: (BTW to bardzo fajny zestaw, a cena tak niska że śmiech na sali)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14245

 

Nie przesadzaj że nie dasz rady zdobyć 100zł, zresztą można się ze sprzedajacym dogadać zawsze.

Chyba ze w gre wchodzi tylko nowy sprzet.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie stać cię na 400D lub na 350D to bierz 300D. Ja kupiłem miesiąc temu nowego 300D w cenie 1700zł i nie żałuje ani złotówki. Aparat robi świetne zdjęcia!!! Obsługa trybów automatycznych jest bardzo prosta, klikasz i masz zdjęcie. Nie mówie tutaj o trybach manualnych które wymagają większych umijętności ale i to idzie opanować w nie długim czasie. Zdecydowanie polecam, kupiłem i nie żałuje. :Beer::Beer:

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety po batalii z "siłami wyższymi" (czyt. rodzicami) poległem :zle:

Kazali mi kupić aparat kompaktowy. Więc zacząłem szperać w sieci w poszukiwaniu najlepszego kompakta. Przeszukałem forum, i niestety nic nie znalazłem, większość tematów dawno się zdezaktualizowała...

Przeszukałem sklepy, specyfikacje techniczne, recenzje i z tego wszystkiego kompletnie się pogubiłem.

Bo nie tylko Powershoty mają manualne ustawienie ...

Czy do astrofoto(projekcji okularowej) można wykorzystać TO? czy ma za duży obiektyw?

Jakie aparaty wy polecacie?

Czy tylko jedynym słusznym wyborem jest TO

Czy nie znacie jakiejść stronki z recenzjami aparatów pod wzgledem astrofoto ?

 

Jestem w kropce .....

 

Pozdrowienie i pogodneego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko jedynym słusznym wyborem jest TO

 

A kto Ci tak powiedział?? Zapis tylko w JPG, czasy do 15sek, czułość ISO1600 - trochę lipa.

 

Ten Fuji o wiele lepszy - ma RAW, czasy do 30sek, ISO3200. Do projekcji sie nie nada ale ma zoom 10x a to duzo.

 

 

A masz w ogóle jakiś montaż?? Co ty chcesz focić w ogóle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce robić zdjęcia hobbystycznie, a przy okazji cała rodzinka chce mieć aparat do okazjonalnego użytku.

Głównym celem będzie fotografowanie krajobrazu, samolotów (bardzo nisko lecących), gwiazdozbiorów (marnie to będzie wyglądało przy krótkich czasach), planetek i księżyca przez Synte 8" (na tym by mi zależało).

Posiadam statyw fotograficzny, ale żadnego montażu paralaktycznego nie ma, w przyszłości zamierzam zbudować astrokoziołka. Ale nie wiem czy przy krótkich czasach jakie są w kompaktach będzie w ogule potrzebny.

 

Dziękuje za wszelkie pomocne informacje :szczerbaty:

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce robić zdjęcia hobbystycznie, a przy okazji cała rodzinka chce mieć aparat do okazjonalnego użytku.

Głównym celem będzie fotografowanie krajobrazu, samolotów (bardzo nisko lecących), gwiazdozbiorów (marnie to będzie wyglądało przy krótkich czasach), planetek i księżyca przez Synte 8" (na tym by mi zależało).

Posiadam statyw fotograficzny, ale żadnego montażu paralaktycznego nie ma, w przyszłości zamierzam zbudować astrokoziołka. Ale nie wiem czy przy krótkich czasach jakie są w kompaktach będzie w ogule potrzebny.

 

Dziękuje za wszelkie pomocne informacje :szczerbaty:

 

 

Do gwiazdozobiorów koziołek albo montaz jest nieodzowny!!! Poszukaj pojęcia "rotacja pola" Ten Fuji do projekcji nie będzie dobry, ma za duży obiektyw. BTW przy czasach rzędu 30sek i ISO3200 mozna zrobić świetne fotki nie tylko gwiazdozbiorów ale też mniejszych jasnych obiektów :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wieczór spedziłem na szukaniu interesujących ofert i znalazłem :)

Fuji FinePix S9500 Specyfikacja

Zalety:

-Duża matryca 1/1,8"

-9Mpix

-bogate ustawienia manualne

-czas migawki "B"

-zoom 10,7x

Wady:

-brak stabilizacji

-DUŻE szumy już przy ISO 800 a 1600 można zapomnieć :/

 

Wiecie coś więcej o tym modelu?

 

Dziękuje za wszelkie wskazówki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na kompakt to jest bardzo "zaawansowany", ale problem dalej leży w dużym obiektywie

więc jeżeli będziesz chciał robić zdjęcia w projekcji to nie polecam, zresztą duży szum też

dyskwalifikuje ten aparat do astrofotografii.

 

PS. Gdyby nie firma to szło by się nabrać że to lustrzanka zmienno obiektywowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze was tak "nudzę" :szczerbaty:

Ale jaki sprzęt polecali byście do projekcji?

Naj nowszy model Powershota TO czy raczej starszą wersje ale wydaje mi się z lepszymi parametrami TO?

 

Przed pod jęciem decyzji chciałbym mieć absolutnie pewna decyzje :mellow:

 

Pozdrówko!

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź trochę spóźniona ale miałem strasznie zajęty tydzień.

Na zakup jak na razie szykuje się dopiero za dwa tygodnie albo i więcej :/

Więc mam dużo czasu na dopytywanie się was :szczerbaty: jak będę za bardzo przy nudzał to mi powiedzcie :Boink:

Szczegóły na temat sprzętu znajduje się w stopce. Jak na razie mój naj krutszy okular to badziewie dodawane standardem do synty 8" czyli SP10mm ale po tym jak się zdecyduje na aparat dokupuje LV 6mm. Nie spodziewam się rewelacyjnych zdjąć jakie często prezentowane są przez mistrzów.

Czy naprawdę jest taki gigantyczny problem z robieniem zdjęć w projecki aparatami z dużym obiektywami? Wystarczy przecież zrobić wyczerniany kołnierz i szynę na której będzie spoczywał aparat ...

 

Jak na razie przeszukuje firmowe strony aparatów i mój typy ze względu na cenę i na oficjalne parametry techniczne wygląda tak:

-Fujifilm S9500fd LINK

-Panasonic-Lumix DMC LX 2 [kompakt] LINK

-Canon A630 Powershot [kompakt] LINK

 

Przeszukane marki Canon, Fujifilm, Sony, Panasonic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę jest taki gigantyczny problem z robieniem zdjęć w projecki aparatami z dużym obiektywami? Wystarczy przecież zrobić wyczerniany kołnierz i szynę na której będzie spoczywał aparat ...

 

GIGANTYCZNY I NAPRAWDE NIEWYSTARCZY. WYSTARCZY POCZYTAĆ NA FORUM O PROJEKCJI OKULAROWEJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Fujifilm S9500fd LINK

Jeżeli chcesz kupić tego Fuji to równie dobrze mógłbyś kupić Canona 300d, 350d i rodzice pewnie nie odczują różnicy w obsłudze, bo widze że ten aparat ma dosyć rozbudowane funkcje, natomiast martwi mnie to ze na części stron piszą że ma niby czas migawki Bulb, a na innych już nie... więc może się okazać, że max czas otwarcia migawki będzie 30s.

 

-Panasonic-Lumix DMC LX 2 [kompakt] LINK

Łototo mi się całkiem podoba, jeżeli rzeczywiście ma czas migawki 60s i sporą czułość to może i dałoby się coś z tym pokombinować (ale lepiej niech się bardziej kompetentni koledzy wypowiedzą)

 

-Canon A630 Powershot [kompakt] LINK

W przypadku Canona ja bym nie kupił ze względu na migawkę max 15s, chociaż jest tutaj kilku chłopa co zrobili tym niejedno ładne zdjęcie, ale przy takiej kwocie 15s wydaje mi się śmiesznym czasem.

 

Ja przy takich funduszach bezsprzecznie brałbym Canona 300d lub 350d, wbrew pozorom nie jest taki straszny w obsłudze, a i możliwości jakie (focilem kiedyś troszku Canonkiem 10D i radziłem sobie mimo praktycznie zerowych umiejętności w foto, pokusiłem się nawet kilka razy o ustawienie ręcznie parametrów...)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.