Skocz do zawartości

Mak 102/1300 SkyWatcher


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

No i wreszcie podjąłem decyzję

Dzięki MARVAZOWI - dziękuję jeszcze raz Bracie :Salut:

zdecydowałem się na ten model MAKowca

Primary target jest słońce i tak zostanie

później może jakieś mooony czy inne gady z układu słonecznego

ale wiecie co ze mnie za słonecznik :blink:

jestem totalnie posikany mobilnością sprzętu

zależało mi na ogniskowej do plamek - na start wychodzi ok 2metrów a jak dołożę barlowa

to może w zwykłym paśmie będzie miazga - zobaczymy - czas pokaże - na pewno będzie to wymagało nowych wyzwań SunFoto :Boink:

 

troszkę o samym sprzęcie - dane za producentem

 

Dane techniczne

układ optyczny: Maksutov-Cassegrain

średnica zwierciadła: 102 mm

długość ogniskowej: 1300 mm

wyciąg okularowy: 1,25"

waga ok 4 kg

 

Wyposażenie

okulary: 1,25" - Kelner (Super Turbo Mega Extra Wide Field 8) ) 25mm i 10mm

szukacz: Star Pointer

nasadka kątowa: 1,25" 90stopni

torba

 

Sama tuba wygląda tak

 

tuba.jpg

 

tuba2.jpg

 

wyciag.jpg

 

mocowanie odbywa się śrubkiem foto Iso Standard

 

mocowanie.jpg

 

w zestawie są jak pisałem Kelnery

 

kelnery.jpg

 

kątówka

 

katowka.jpg

 

szukacz StarPointer - FullPlasticFantastic z jedną niezaprzeczalną zaletą - działa :helo:

 

szukacz.jpg

 

mocowanie szukacza na tubę

 

szukacz2.jpg

 

wszystko zapakowane nie w futerał (jak skromnie pisze DO)

ino full wypas torbę opasującą sprzęta gombkamy z każdej strony

 

torba.jpg

 

myślałem że głupi ma szczęście - w pierwszej wolnej chwili pojechałem na pole obserwacyjne

(mobilne toto jest w 9999%)

bo były śliczne dziurwy w chmurwach i chciałem strzelić choć raz do księżyca

ale oczywiście po dojechaniu i wyjściu z kabiny pasażerskiej Czarnej Strzały

okazało się że syf na niebie zażądał od HQ dodatkowych posiłków

i niestety wszystko tonęło w szarej masie chmur

ale

jak to mówią

słoniarz plamce nie odpuści

więc moi Mili

Stay Tunned

jak tylko dam radę - dalsza praktyczna część tego tekstu dumnie nazywanego przez autora

Łecenzjom

:rolleyes:

 

p.s. głupi nie ma już szczęścia czy nie jestem już głupi :banan::ha::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, ze jak to bywa w astro -> nowy sprzet -> miesiac bez pogody... wiec o brzegowce moge zapomniec :/ dzieki Tadeo :D:D

 

 

 

:szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

 

 

gratulacje Tadeo... sprzętu.

 

Czekamy na foty plamek słonecznych ustrzelonych z tego kieszonkowego Maka ;):P

 

 

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obsolutnie się zgadzam, że M-C to bardzo dobre rozwiązanie do Słońca, Księżyca i planet. Bardzo dobra opty pozbawiona większości wad w tym chromatycznej daje wiele radości z obserwacji. No i tuba może robić na teleobiektyw. Jedyna wada to dużo szkła i wolne schładzanie co na Hawajach nie przeszkadza, ale w naszej szrokości geograficznej tak. Jeżeli mogę coś zasugerowć to trzmać gada na balkonie w foliowym worku, albo w lodówce o ile masz dostatecznie dużą - znaczy w chłodziarce, lub w czasie mrozów w zamrażarce. Najlepszym wyjściem jest chyba balkon. Ja trzymam tam cele z lustrem głównym 305 mm. Tym sposobem gdy wracam z pracy i widzę gwiazdy, to pakuję lustro do samochodu(reszta stale jeżdzi ze mną) i w drogę!!

Chmury precz!!, wodę kupimy w sklepie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam już przerobionego na PST montaż Soligora - ze sróbką foto :D

tu też mam tylko śrubę foto w MAKu więc problemu nie ma :Beer:

MAK będzie wisiał tak samo

tadeo.jpg

w ramach testów (bez odpalania całego GoTo na Soligorze)

posadziłem MAKa na zwykłem statywie foto - statyw osika zaczął drgać w nowych płaszczyznach z MAKiem

:ha:

generalnie moja mobilność z MAKiem na SunSession będzie nie porównywalnie większa niż z Soligorem MT750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam

 

w czwartek przysłali mi maka SW 90mm w sumie to jest wyposażony jak większa wersja tylko że ma ciekawiej rozwiązane mocowanie stopka jest dłuższa ma dwa otwory z gwintem statywowym i dwa ze zwykłym co umożliwia przykręcenie dovetail'a bezpośrednio więc nie potrzeba dodatkowych obejm.

 

zdjęcia podeśle za kilka dnie jak mi założą normalne łącze bo prze modem to nie ma sensu pchać ;]

 

PS. jak zwykle pogoda zrobiła swoje :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 miesiące temu...

Pozwolę sobie odgrzebać temat :)

Od niedawna jestem posiadaczem tego Maka 102 i zastanawiam się jak zrobić jakąś bezpieczną oprawę do folii Baadera?

Ma ktoś jakiś sprawdzony patent dla Maka? Optyka praktycznie kończy się równo z tubą, więc pozostaje tylko coś mocowanego na zewnątrz tuby. Coś w rodzaju oryginalnego dekla, tylko głębszego mogłoby się fajnie sprawdzić, ale gdzie takie coś kupić? Może warto poszukać jakiejś rury PCV?

Jeszcze zastanawia mnie czy brać ND5 czy ND3.8 przy tej aperturze? ND3.8 będzie się na pewno lepiej nadawało do fotografowania, ale czy obraz nie będzie za jasny przy obserwacjach? Dodam, że Księżyc nie jest za jasny i akurat się cały mieści w polu widzenia przy okularze 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy tego typu filtr nie nadał by się po zorganizowaniu jakiegoś interface. Janusz gdzieś na Astronocach pokazał niezłą fotę Suna zrobiona przez tego typu filtr w wersji foto. Może warto pomęczyc ten pomysł.

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...amp;language=pl

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odgrzebać temat :)

Od niedawna jestem posiadaczem tego Maka 102 i zastanawiam się jak zrobić jakąś bezpieczną oprawę do folii Baadera?

Ma ktoś jakiś sprawdzony patent dla Maka? Optyka praktycznie kończy się równo z tubą, więc pozostaje tylko coś mocowanego na zewnątrz tuby. Coś w rodzaju oryginalnego dekla, tylko głębszego mogłoby się fajnie sprawdzić, ale gdzie takie coś kupić? Może warto poszukać jakiejś rury PCV?

Ja do MAK90 zrobiłem mocowanie z 1-centymetrowej płyty styropianowej oklejonej kartonem - bardzo to lekkie, sztywne, a przy tym miękkie w sensie: nie rysujące mi telepa. Do kupienia w sklepach dla plastyków za jakieś grosze. Przykładasz telep frontem, obrysowujesz kółko ołówkiem, wycinasz wysuwanym nożykiem i masz kółko ciasno nasuwające się na przód, ale nie drapiące go. Potem dwustronna montażowa taśma klejąca, drugie kółko na przód i już.

 

O rurze PVC też myślałem, nawet dobrałem jedną z odpowiednią średnicą (do 90-tki...), ale bałem się, że szybko porysuję sobie teleskop z zewnątrz, więc w końcu stanęło na tej piance. Jak chcesz, wieczorem mogę wrzucić jakąś fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent ze styropianem jest niezły :) Mam w piwnicy takie grube arkusze, coś koło 4cm więc powinno być stabilnie.

Teraz tylko pozostaje pytanie ND5 czy ND3.8? Księżyc mam odrobinę za ciemny przy fotografowaniu w ognisku i muszę używać ISO 800, bo montaż AZ-3 nie jest wybitnie stabilny. Dobrze byłoby jakby Słońce nie było ciemniejsze niż Księżyc bez filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.