Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa mi "ućkła" pewno na amen, ale dziś zaliczyłem ponad 3-godzinną dziurę w chmurwach :)

Na tą okazję byłem przygotowany, no bo jak tu takie cuś zmarnować.

 

Ubieranie się w tempie alarmowym, szybki wyjazd nad jezioro, doskok do Synciary, wystawienie, no i... LUKANKO :D

Na pierwszy ogień poszedł oczywiście "Uszasty" (no Saturn, nie?). Od razu wyszło, że przejrzystość powietrza nie jest taka, jakiej się spodziewałem po tych kilku dniach wichury, ale za to seeing - żyleta :) Zero "pływania" nawet przy 300x! McArtiemu powiem, że qrcze wcale pierścienie nie chciały być szare ;)

Nooo... a później jazda po DSkach... myślałem, że Dobs mi się zapali :szczerbaty: Jednak takie wygłodzenie dobrze robi, nawet na nerwy- ech, jakaż desperacja w pieczołowitości była...

Aż sobie musiałem spisać, co "padło", więc piszę ze ściągi: eMki 51, 106 w Psach Gończych, 81, 81, 108 oraz NGC 3631 i 3079 (piękna przy 150x!) w Dużym Misiu, Hichoty (normalka, prawda?) w Perseuszu, standard m 31-32-110 w Andromedzie- qrcze nie znalazłem NGC 7662 :( - ale NGC 752 pięękna, M35 w Bliźniętach, jedne z ukochanych : M36 i 37 w Woźnicy, M45 w Byku (hmmm.... trochę nazbyt dumnie to brzmi ;) ), aaaaa- przeeecuudne dzis były M42-43, no i w Raku M44 i 67. Te obiekty tak w sumie "przeleciałem", bo główną uwagę skupiłem na mgławiczkach planetarnych. Te obserwowałem dokładniej. M97 w Dużym Misiu, NGC40 w Cefeuszu, 6543 w Smoku, no i 2392 w Bliźniętach. Ta ostatnia pokazała całą buźkę Eskimosa w ortho 5 mm :) - no i niech nikt nie gada wiecej, że DSy nie pokazują kolorków! Sowa (M97) z kolei b. ładna w Silver Plosslu.

 

Dodatkowo potestowałem (głównie na gromadach i Saturnie) świeżo przyszedłnięty do mnie okularek - Plossla Soligora 9 mm. Okular dostałem w drodze wymiany z Dziadkiem na A4u. Dość ciemny, ale kontrast ma prawie taki sam jak Baader 8 mm- Saturn cudny po prostu! Ładnie też punktuje na gromadkach, ale jednak co Baaderek, to Baaderek ;)

 

Uch... cuuuudnie było

 

Wasz przywrócony do żywota ;)

Wiehu

 

EDIT: przy okazji jeszcze o okularkach. M81/82 nie mieszczą się razem w polu UWA 15 mm, ale z obydwóch można zerkaniem wyciągnąć masę szczegółów. Jest to okular stworzony do M51! Ten okular superzaście się sprawdza jako "szukacz" do mgławiczek planetarnych.

M82 w Plosslu Baadera... to bajka!

Całe szczeście, że mam to ortho- to wcale nie jest tylko okular planetarny. Jest co najmniej tak samo dobry do obserwacji mgławic planetarnych.

RKE 32 mm wymaga idealnej kolimacji "w punkt" - wtedy nie wali tak komą.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podziałałem wczoraj.

 

Jako że znajomi byli w gościnie, mama zażyczyła sobie, żebym im pokazał na co wydaję tyle kasy...

 

No to zacząłem od "gwiazdy" wieczoru - Saturn.

Przy 100x cieszyli się, że widzą przerwę między planetą a pierścieniami. Przy 200x nikomu nie chciało się odchodzić od okularu :szczerbaty: Co chwila słychać było "o ciemny pas na globie!" fakt, że seeing oceniam na 3/5, dobrze, że nie siedzieli przy 4-5/5 bo ja bym się nie doczekał :Boink: Następny obiekt - M42. Zamarli. Siedzieli i słychać było tylko westchnienia... Za to gromady otwarte nie przypadły im do gustu... No może poza ChiHotami ale tu nie ma się co dziwić :rolleyes: M45 stwierdzili, że lepiej wyglądają gołym okiem bo "jakaś chmurka im się świeci" :D

 

Moim wczorajszym głównym celem były: Eskimos i NGC 2903.

 

Eskimos widoczny już w 36x, jako rozmazna gwiazda (wygląda zupełnie jak M15/M2 w szukaczu 9x50) po zmianie na 100x widoczne już całkiem spore "rozmazanie". Przy 200x nie chciałem odchodzić :Boink: Nie wiem, może mi się wydawało, ale widziałem jakieś przebłyski koloru. Upewnię się przy najbliższej okazji.

 

NGC 2903. Nie sądziłem, że to tak jasna galaktyka... Efektownie wyglądała tylkow 36x w SWANie... Pożyczony K12 odpadał :mellow: Muszę poczekać do LVW 13mm, wtedy powalczę z tą galaktyczką na poważnie. Ale do rzeczy. http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=397 no i do tego obrazka dodajmy "zalążki" ramion. Fakt, że wyglądały jak kikuty, ale to tylko 36x!

 

NELM na podstawie Hiad - 6.02.

 

Próbowałem też złapać któryś z trypletów w Lwie, ale poświata od latarni mi to uniemożliwiła :(

 

Noc z wtorku na środę zapowiada się pięknie... :rolleyes: Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Pozdrawiam. :Beer:

 

EDIT.: M44 złapana wczoraj... Gołym okiem, zerkaniem :Salut:

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas "depresyjny" chyba całkiem mija ;)

 

Targets-for-tonight :

- NGC 7662 (mgławica planetarna Błękitna Śnieżka w Andromedzie)

- triplety w Lwie (jeśli będzie długo bez chmur)

- M78 i NGC 2071 oraz NGC 2022 w Orionie

- mgławica planetarna 2371-2 w Bliźniętach

- księżyce Saturna ;)

 

Już w sumie przygotowany, a Syncia ... jak zawsze gotowa "do boju". 3mam kciuki za innych- wykorzystajcie taką pogodę "quand la ville dort" (gdy miasto śpi) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za oknem piękne czyste niebo, tylko wciąż wieje silny wiatr. Niestety muszę sobie dzisiaj odpuścić jakiekolwiek obserwacje :angry: jeszcze się nie doleczyłem a nie chce się dobić na następne tygodnie. Pozostaje mi życzyć wam udanych obserwacji.

Pozdrawiam

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, niespodzianki mają to do siebie, że są niezapowiedziane, po prognozie na tvn, nie miałem wielkich nadziei na obserwacje, a okazało sie, że wczoraj do 23 niebo u mnie na wsi było nieskazitelnie czyste

Co to była za uczta,

w kolejnosci ogladania co smaczniejsze kąski to:

h hi persei - one zawsze wygladają wspaniale, ale nie błyszczały tak jak zawsze

gromada IT - ładna, dwie jasne gwiazdy są jak ślepia tego stwora

M103 - widokiem delektowałem się razem z leżącymi obok 665, 663, 659, piekne gromady gwiazd

663 najwieksza z nich i b. efektowna

7789 - gesta liczna i tej nocy słabo widoczna

M52 - zaliczona, dziwne, bezchmurne niebo, ale słaby seeing powoduje, że gwiazdki w słabych gromadach nie iskrzą tak jak powinny

ngc1245 - lubię te gromadę, malutka liczna i zwarta

ngc 1444

m34

m76 - pierwszy zachwyt tej nocy, jasność 12 mag. ale świetnie i wyraznie widoczna mgławiczka w moim teleskopie, łatwa do namierzenia, jest blisko jasnej gwiazdy z Perseusza

lecimy dalej:

m35 - widoczna także jej towarzyszka ngc2158, niestety tylko jako mglista plamka

m37 - genialna tej nocy, jedna z moich ulubionych gromad gwiazd - zatrzymałem się tu na dłużej

m36, m38 z równie piekną, malutką ngc1907 (także rozdzielona)

ngc1664 - gromada otwarta w Woźnicy

M1 - krab, trafiony - zaliczony (ale bez rewelacji)

dwie gromady w Byku ngc1647, 1746

m41 - to obiekt typowo lornetkowy (tak jak m44), przy małym pow. piękna, to niesamowite jak mało gwiazd jest w okolicach tej gromady, dlatego tak ładnie się odznacza

m42, m43 - żelazny punkt każdej zimowej obserwacji, wyrażnie widoczna struktura mgławicy - urodziwy i zawsze efektowny obiekt

m78 - wspaniały widok, to niesamowite, ale tak wyrażnej jeszcze jej nie widziałem - dostrzegalna mgiełka, zerkaniem słabo widoczna struktura

 

no i to by było na tyle (w 10 min. niebo zajęło się chmurami)

dzisiaj jeżeli czas pozwoli......c.d.n. :rolleyes:

 

pozdrawiam -moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coz. na zakrycie asteoridalne niestety nie zdazylem. mimo wczesniej wystawionego telepa, zanim go 'uzbroilem' i nacelowalem bylo juz chwile po zjawisku <_<

 

na pocieszenie jednak przejechalem sie po kasjopei zaliczajac wiekszosc zalozonych wczesniej celow (wraz z m103 - ostatnim swiatecznym akcentem ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komety wprawdzie nie widziałem, ale udało się pierwszy raz zobaczyć Słońce przez filtr ND5. Udało się zobaczyć niewielką plamę po prawej stronie tarczy (w sumie to jest po lewej tylko refraktor odwraca obraz). Tylko niebo nie było zbyt czyste, a poza tym wiatr przeszkadzał w obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja szybciuchno wróciłem, równie szybko jak wyjechałem :o

Niebo co prawda bezchmurne, ale znów zaczęło nieźle wiać. Nie tak mocno, jak przez ostatnich parę dni, ale wystarczająco, żeby nawet tuba na Dobsie drgała. Co prawda udało mi się znaleźć kryjówkę przed wiatrem, no ale okazało się, że atmosfera jest wybitnie niestabilna. Gwiazdy punktowały mi tylko przy pow. 37,5 x (RKE 32 mm). Poniżej były już plackami. Do tego wszystkie jasne gwiazdy wykazywały solidną aberrację. Nawet nie starałem się szukać czegokolwiek, po stwierdzeniu, że M57 nie jest "obwarzankiem", tylko tarczką. Jeszcze tylko sprawdziłem zasięg na zachodniej części nieba- wyszło mi 5.5 mag.

 

No i znów siedzę przy kompie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja szybciuchno wróciłem, równie szybko jak wyjechałem :o

Niebo co prawda bezchmurne, ale znów zaczęło nieźle wiać. Nie tak mocno, jak przez ostatnich parę dni, ale wystarczająco, żeby nawet tuba na Dobsie drgała. Co prawda udało mi się znaleźć kryjówkę przed wiatrem, no ale okazało się, że atmosfera jest wybitnie niestabilna. Gwiazdy punktowały mi tylko przy pow. 37,5 x (RKE 32 mm). Poniżej były już plackami. Do tego wszystkie jasne gwiazdy wykazywały solidną aberrację. Nawet nie starałem się szukać czegokolwiek, po stwierdzeniu, że M57 nie jest "obwarzankiem", tylko tarczką. Jeszcze tylko sprawdziłem zasięg na zachodniej części nieba- wyszło mi 5.5 mag.

 

No i znów siedzę przy kompie...

 

 

I dlatego ja nawet dzisiaj nosa nie wytknę. Już nieraz obserwowałem przy wiejącym wietrze i nie jest to nic dobrego. Telep drży, kartki latają, zimno człowieka przenika do szpiku kości :zimno: . Trzeba czekać na zanik wiatru. U mnie teraz jest 5 B. Jak dla mnie to o dwa za dużo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie boję przewiania. Na obserwy zakładam kupionego na Allegro gore-texa z demobilu z Bundeswehry.

Latem zakładam go na t-shirta - i nie jest za gorąco. Zimą - na kurtkę - i nie jest za zimno :)

W ogóle mam sporo ciuchów z demobilu- i najczęściej w nich łażę w robocie. Mocne, niebrudzące itd. A buuuty Bundeswehry są najukochańszym z tych moich nabytków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wiatr bardzo spokojny wróciłem z najlepszych obserwacji chyba w życiu :helo: Dzisiaj ustrzeliłem kilka obiektów, samodzielnie pierwszy raz w życiu !

 

Najpierw standard Hi-chotki, M103 gdzieś się tam przewijały 663,654,659, do tego gromada stock 5, M57, zaraz potem galaktyczki M31, M110, M32. Potem pierwszy raz trafiłem w M81,M82,M33 z czego się ogromnie ciesze że udało mi się je znaleśc pomimo LP i pierwszy raz:-)

 

Potem znowu sporo OC jak zachodząca już wtedy M39,M44,M47,M41, (M46?), M36,M37,M38 w woźnicy,M35,M45 kila standardowych gwiaz podwójnych Albireo,epsilony,Mizar.

 

I troche planetarnych i nebuli, pierwszy raz odszukałem 2392 ( eskomios ) po raz pierwszy z czego też się okropnie ciesze. Do tego oczywiście M42,M43,M57. (M57 też była nisko nad choryzontem i też była u mnie plackiem zerkając widac było obważanka, a może to sprawka silnego LP?

 

Najbardziej się ciesze z eskimosa, M81,M82 bo znalezieniech zajęło mi sporo czasu, ale radośc jaka towarzyszła ich odnalezieniu była ogromna. Moim zdaniem to trudne obiekty i tym bardziej się ciesze że je znalazłem wkońcu.

 

I jeszcze jedno, pomimo obserwacji 5-cio godzinnych , o godzinie 3 wybieram się znowu ustrzelic M13,M3,M92, i spróbuje ciekawe co mi wyjdzie z jak dorwałem M81 i M82 mam teraz smaka na M51 + moze uda się jeszcze jakąś galaktyczke wyłuskac.

 

pozdrawiam!

 

zapomniałem o M1 ;-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eskimos widoczny już w 36x, jako rozmazna gwiazda (wygląda zupełnie jak M15/M2 w szukaczu 9x50) po zmianie na 100x widoczne już całkiem spore "rozmazanie". Przy 200x nie chciałem odchodzić :Boink: Nie wiem, może mi się wydawało, ale widziałem jakieś przebłyski koloru. Upewnię się przy najbliższej okazji.

tez dzis zaeskimosowalem i po mojemu nie ma watpliwosci, ze jest tam jakis kolor :szczerbaty:

ale to pierwsza obserwacja z kilku kiedy nie byl szary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix- u mnie wszystkie te obiekty są spoko do znalezienia. Choć galaktyczki i Sowa w Wielkiej Niedźwiedzicy są o rząd trudniejszymi obiektami od M81 i 82, które uważam za łatwe, bo jasne, skontrastowane i po prostu wyraźne.

W "kitowych" okularach np. M97, 108, 109 to po prostu małe obłoczki, które b. łatwo przeoczyć. Tak samo łatwo będzie chyba przeoczyć M51, która choć rozległa- jest trudnym obiektem pod jasnym niebem (tak to sobie wyobrażam).

 

Nisko nad horyzontem nie spodziewaj się niczego więcej po M57.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wszyscy widza tego eskimosa tylko nie ja, obiekt o powierzchni 0.8'x 0.7' mimo zacnej jasności 8,60 mag pewnie jest ordynarna gwiazdą.

Analizuje układy drukuje mapki z CdC, wiem że powinien tam być. Ale go nie ma. :szczerbaty::szczerbaty: Jak to wam wychodzi? Dziś po tych poszukiwaniach rozbolały mnie nery od tego wiatru, choć siedziałem pod kocem. Kurcze zrobię sobie igloo czy coś. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "po chłopsku" będzie :szczerbaty:

 

Zobacz Robert: pod tym dolnym łańcuszkiem gwiazd Bliźniąt na mapce leży on poniżej trójkąta złożonego z trzech stosunkowo jasnych gwiazd. W szukaczu Synci spoko łapiesz ten trójkąt. No i krzyżyk szukaczyka naceluj POWYŻEJ i ciut NA PRAWO od górnej prawej gwiazdki trójkąta- i tyle ;)

 

Sposób opisany jest tak, jak się to widzi w praktyce: najpierw szukasz oczkiem (więc obraz jest normalny), a później odwrócony w szukaczu- tak też opisałem.

Okular 25 mm powinien ci pokazać obiekcik podobny do małej tarczki planety. 10 mm wydobędzie wyraźny mgławicowy charakterek Eskimoska :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.