Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

No ja z kolegą, którego świezo wciagnalem w astro, lookaliśmy przez lornete 10x50 na Pas Orionka, M42, Syriusza, Betelgeze, Rigela. Chcieliśmy wyłapac Żłóbek, jednak miejskie niebo było zbyt jasne(a i tak byliśmy w ciemnym miejscu). Dzisiaj też się ładna nocka zapowiada i idziemy w jezzcze ciemniejsze miejsce i łapiemy Drogę mleczną oraz jak się uda to kilka innych rzeczy.

 

Najpiękniejsza M42... Miodzio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

U mnie była w sumie kicha. Pomimo "zobaczenia" naprawdę sporej ilości obiektów, zadowolony mogłem być tylko z Saturna. Znów przejrzystość powietrza była be-be, do tego im później - tym gorzej. Np. M51 prawie się nie wyróżniała z tła przy 65-80x. Normalnie dostrzegam ją "wyraźnie" przy 37,5x, a teraz było tam tylko tło nieba. A przecież po północy ona jest b. wysoko :(

 

Za to do woli mogłem się pobawić moimi okularkami na gromadkach, choć wolałbym korzystać z NSOG i łapać to, co do tej pory umykało.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Znów przejrzystość powietrza była be-be, do tego im później - tym gorzej. Np. M51 prawie się nie wyróżniała z tła przy 65-80x. Normalnie dostrzegam ją "wyraźnie" przy 37,5x, a teraz było tam tylko tło nieba. A przecież po północy ona jest b. wysoko :(

Zgadzam się jęśli chodzi o przejrzystość powietrza, u mnie znaczna większość gromad otwartych nie

iskrzyła tak jak powinna

Tym bardziej dziwię się wrażeniu, jakie zrobiły na mnie 81&82, o których gdzieś tu na forum pisałem,

chyba trafiłem wtedy na przetarcie, albo jakieś seeingowe archwum X :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas z seeingiem też była kupa, 150x to był max.

 

Seeing nie pozwalał na złapanie konkretnego obrazu w 240x, o 480x nie mówią... <_<

 

Ale noc wspaniała ;) Dziś jeszcze postaram się opisać co tam się działo, a i Hans z Ciastkiem też swoje doklepią. :banan:

 

Pozdrawiam. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mni ewidoczność była super - wyniosłem teleskop do ogródka na jakieś 1/2 godziny (po wcześniejszym wychłodzeniu - ok 2godz.) - tylkona 1/2 godziny bo wiatr był taki że nie dało się wytrzymać dłużej - widoczność była super - ale kiedy wróciłem na mój balkon odkryłem, że w sumie nie ma różnicy czy obserwuję z podwórka czy z balkonu. Na dokładny obstrzał poszedł Saturn i tu muszę przyznać że ku mojemu zdziwieniu najlepsze obrazy dawał mi 25mm z zestawu+barlow power 96x - zazwyczaj rysuję to co widzę w okularze a przynajmniej układ gwiazd - w tym wypadku Saturna i jego księżyców a także widocznych gwiazd i dokonałem pewnego odkrycia - z balokonu kiedy lookałem na Saturna przy słabo zaświetlonym niebie - bardziej latarnie z boku dawały czadu -sięgnąłem prawie 14 mag... zazwyczaj po zakończonych obserwacjach na drugi dzień siadam do Sky Map Pro 11 i analizuję moje rysunki identyfikując to co widziałem i okazało się że były to dwie gwiazdy w sąsiedztwie Saturna - GSC 1403-910 13,47 mag i GSC 1403-1214 13,25 mag. Wydaje mi się , ze jak na obserwacje prowadzone z balkonu przy okolicznych latarniach rozświetlających okolicę i użyciu niskiej klasy okularów (25mm z synty + Vixen barlow 2x za 99zł) to chyba całkiem nieźle - czy to żadnarewelacja? Przy takimsamym zestawie okularów ujrzałem strukturę Mgławicy Oriona - widać wyraźnepociemienia i nie była to już tylko biała plama na ciemnym tle - wyidać było strukturę mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Uuuuch - u mnie seeing był OK :rolleyes:

Saturn mi nie pływał nawet przy 300x, a jego obrazy przy 150x były wręcz zachwycające. Wręcz nie widziałem nigdy tak ładnych pasów chmur w atmosferze Saturna. A ciekaw jestem, czy mając np. refraktor 6" z dużym powerem nie udałoby się u mnie wczoraj złapać Enckego B)

 

Za to M42 nie była jakaś rewelacyjna, choć i tak ładniejsza niż przedwczoraj, gdy nawet nie przypominała "ptoka" ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawsze problemy, z obserwacją saturna nie ważne gdzie obserwuję i czym. Wczoraj patrzyłem przez kilka telepów ale saturn był za jasny dla mnie i mało kontrastowy w syncie nie zobaczyłem przerwy cassiniego (pierscienie są już pochylone więc to trudne zadanie?) a o struktucze chmur nawet nie marzyłem, obraz wydawał mi się bardzo jasny , mało kontrastowy, duże odblaski w każdym okularze.

 

Jakiś sekret na obserwację saturna?

 

A i przetestowałem filtr UB na M42. Przeżyłem niemały szok, filtr przepięknie pokazał najsubtelniejsze detale mgławicy i poszerzył jej rozmiary o (żeby nie skłamać hmm) od 35-50% pojawiły się dwa długieee ramionka i mgławica się sporo roszerzyła. Patrz rysunek. Na planetarnych niestety nie poszalałem ze względu na seeing ale filtr też pieknie kontrastował je z tła. Rozeta też przepięknie była widoczna szare/czarne plamy.

 

Z tym rusunkiem nie wiem czy nie przesadziłem, mniej więcej tak to wyglądało:

Zielone, bez filtra. Pomarańczowe - dodatkowy obszar przy zastosowaniu filtra. Fotka M42 to fotka Waldka mam nadzieję, że się nie pogniewa, że ją użyłem B)

m42maxmax.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Jakiś sekret na obserwację saturna?

1. Baader Silver Plossl 8 mm/ Plossl Tele Vue 8 mm+ tani Barlow 2x Vixena

2. Nasadka bino PZO + okularki 10-12x + tani Barlow 2x Vixena

3. Ortho University Optics 18 mm/ Ultima Celestrona 18 mm / UWA Sky Watchera 15 mm + tani Barlow 2x Vixena

3. Extra seeing.

 

Niby :szczerbaty: ale w extra warunkach TO DZIAŁA :)

 

A jak jeszcze to nie będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem- pokombinuj z kolorowymi filterkami z zestawów Celestrona.

 

P.S. Ale nie kombinuj z tym Barlowem i LVW / LV - to nie jest TO SAMO... w każdym razie nie próbowałem, więc nie mogę polecić.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mnie się wydawało że mam kitowe obrazy ale to co zaznaczyłeś na obrazku że u Ciebie widać z filtrem to u mnie widać bez w okularze 25 mm z zestawu Synty, jak wczoraj dorzuciłem Barlowa to wiać było wiele szczegółówale nie taki obszar (małe pole). Ciekawe ile wyciągnąłbym z filtrem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, no właśnie wiem w którą stronę przesadziłem. Jaki masz teleskop i skąd obserwujesz? A synta.. wczoraj byliśmy na Tapadałach tam jest naprawde ciemnie niebo więc może nie chcąc przesadzać i pokazać za dużo pokazałem za mało :P

 

Patrząc na to zdjęcie, i obszary o jednakowej ( zbliżonej jasności ) równie dobrze mogło to wyglądać tak:

 

Bardziej mi chodzi o sam efekt, jaki daje filtr i jak roszerza pole widzenia! Bo niebo było naprawde piękne!

11.JPG

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje z obrzeża 10 tys. miasteczka w stronę niezaświetloną z balkonu. Sprawę latarni która dajemi prosto w oczy załatwiłem tak że chowam się za choinką która rośnie obok balkonu. Ogólnie okolica jest jasna ale niebo wczoraj było znakomite - widoczność gołym okiem do ok 5,5 mag może nawet pod 5,8 mag. Przez okular 25mm + barlow zasięg do ok 13,5 - 14 mag. Saturn zaj... w powiększeniu do160x widoczna przerwa Cassiniego, ciemne pasy atmosfery oraz Tytan, Iapetus, Tethys (pojawiał się po dłuższym wpatrywaniu sie i zerkaniu), Dione, Rhea. Sam jestem zaskoczony ze takie obrazy możnauzyskac z balkonu. A mgławica Oriona ledwie mieściła się w 25mm z zestawu Synty czyli pole około 1*5' a 25mm+Barlowpokazała strukturę jakieśpociemienia i była bardzo różnorodna - teleskop Synta 8" dobs

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT ale nie chciałem tworzyć nowego tematu - używam Sky Map Pro 11 i danedotyczące Saturna mówią:

 

Equatorial diameter: 20.16"

Polar diameter: 17.99"

 

Która z tych wartości to wielkość tarczy? A jeżeli jednato wielkość tarczy todruga co określa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Obie wartości to wielkość tarczy :rolleyes:

 

 

 

Zwłaszcza duże planety gazowe wykazują znaczne spłaszczenie na biegunach. W przypadku Saturna różnica między średnicą biegunową i równikową wynosi wg. sir Williama Herschla 1/11 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra jak się wszyscy chwalą co widzieli po tak długiej przerwie, to i ja się pochwalę.

 

Warunki: dobre, sucho, żadnego parowania sprzętu, -3 stopnie, lekki wiatr. Jednak łuny miasta sięgają wysoko.

 

Początek: 20h25m

Koniec: 23h25m

 

1) Woźnica:

 

1893: widać słabe skupienie

1907: ładna i skupiona

I.C. 410: widoczna podkowa

M38: ładna

M36: mniej okazała

M37: ładna w środku czerwona jaśniejsza gwiazda

 

2) Lew

 

3593: widoczna (4)

M65 i M66; ładnie na (5) oraz 3628; duża ale słaba (wszystkie w jednym polu)

3384,M105,M96,M95: w jednym polu w Swan33 mm

3412,3377,3367; widoczne

 

3) Orion

 

M42 i M43; ładnie widoczne

1977,1981; ładnie

2024 (płomień); widoczne dwa fragmenty, ładnie, lepiej w UHC-S

I.C.434; ledwo na (1)

B33; niewidoczna (0)

M78; słaba, ale spokojnie widoczna bezpośrednim widzeniem, skupiona, przypomina głowę komety,

2022 PN; słabo ale stale widoczna,

 

4) Bliźnięta

 

M35,2158; widoczne razem w Swan33 a 2158 bardzo zbita, nawet w LV6 widać tylko niektóre jej gwiazdy

Eskimos : ładnie widoczny. Później w Small Wonders przeczytałem że 2158 niełatwo rozbić, wygląda jak gromada kulista.

 

5) Planetoidy

 

Nysa

 

6) Saturn

 

Ładnie widoczny wraz z zestawem księżyców, bez tych najsłabszych, giną w świetle Saturna. Jednak Saturn zbyt jasny, toteż oprócz jednego pasa i przerwy Cassiniego niewiele więcej widziałem.

 

Raczej nie jestem zwolennikiem maratonów Messiera, wolę skupić się na jednym gwiazdozbiorze i obserwować dokładnie. Dzisiaj zrobię Psy Gończe , Zająca, Jednorożca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Za dużo znów dziś gadam- więc obiecuję, że to po raz ostatni :szczerbaty:

2158 w Pl Baadera 8 mm + Barlow jest podzielona na sporo gwiazdek. Nawet ortho 5 mm nie pokazuje tak ładnych obrazków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo znów dziś gadam- więc obiecuję, że to po raz ostatni :szczerbaty:

2158 w Pl Baadera 8 mm + Barlow jest podzielona na sporo gwiazdek. Nawet ortho 5 mm nie pokazuje tak ładnych obrazków!

 

 

Zgadza się saywiehu ale Pl Baadera 8 mm + Barlow daje w sumie 300X powiększenia, pole mikroskopijne, ciągłe popychanie tuby. Dla mnie to nie obserwacje a sado-maso :szczerbaty:

Dlatego nie planuje używania większych powiększeń od 200X, wystarcza mi to. Podczas ostatniej obserwacji nie miałem już LV9 bo go sprzedałem i wykorzystywałem tylko LVW 17 i Swana 33 a sporadycznie tylko w wyciągu siedział LV6. Każdy ma swoje gusta.

Jak się kiedyś dorobię montażu z prowadzeniem to wtedy będę szalał z powiększeniami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już studzę Syntę, dziś już nie zapowiadasię tak dobrze - moje miasteczko lezy w dolinie a nie ma wiatru co daje ogólnie wielką zadymę bo dominują tu domki jednorodzinne i każdy zaczyna palić w CO. Zobaczymy dziś chciałem w końcu uderzyć w galaktyczki Lwa i w M78 Oriona - ciekawe czy coś z tego wyjdzie, no i Saturn. Pozdrawiam - czystego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.