Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Na termometrze miałem -8 stopni, wyciąg chodził tak ciężko że się bałem go uszkodzić, do tego wiatr zwiewał mapki. Szajs a nie obserwacje. Od tego momentu sobie powiedziałem: żadnych wyjść w taką pododę z teleskopem. Co innego z lornetą na ogólny przegląd nieba i zmienne: to się pójdzie i wsjo.

Z lornetką na mrozie też za długo nie da się pociągnąć. Dopuki się nie wystudzi to jakoś idzie ale jak już nabierze temperatury otoczenia to nie można głowy zadrzeć do góry na dłużej niż kilka sekund. Okulary zaparowują natychmiast!! :mad3: Wtedy to już się tylko zachlastać ...albo :letsdrink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzisiaj spojrzałem na telepa, jak się kurzy i na zachmurzone niebo, aż smutno mi sie zrobiło :Cry:

 

 

Z moich zapisków dotyczących zachmurzenia wynika że w styczniu nie było w godzinach wieczornych ani jednego okienka obserwacyjnego. Rano to może było z trzy razy, ale to też bez ideału.

 

Pamiętam że swego czasu narzekałem na forum na czerwcowe piękne, ciepłe i suche noce, ależ ze mnie :szczerbaty:, a że to białe noce, a że to to , a że to tamto :Boink:

 

Wreszcie doczekałem się wspaniałego stycznia :mad3: no i :kupa:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu ja myślę bez przerwy o takim krótkim refraktorku 10cm-owym. W przyszłości planuję zakup czegoś takiego do szybkiego oglądu nieba na montażu azymutalnym oczywiście :Beer: Okularki mam ekstra i spokojnie obsłużą dwa teleskopy. Ponadto chciałbym zobaczyć jak wygląda niebo oglądane takim refraktorem kiedy w wyciągu jest Swanik 33mm i ma się 4 stopnie pola bez komy którą niestety generują lustra newtonów.

 

Pozdrawiam

Moja skromna rada - celuj w ED-ka 80. Mały, zgrabny, tani, obraz cycuś. A ze swanem 33mm - po prostu mniut! Pole jak w lornetce, gwiazdy jak szpilki. Wiem bo mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedobrze, naprawde niedobrze.... pogoda totalnie fatalna

i w najbliższej perspektywie czasowej marne szanse

 

Czy posiadacie jakieś wiarygodne naukowe informacje ile w ciagu roku jest w Polsce pogodnych nocy

 

wydaje mi się, że tegoroczny styczeń bardzo zaniży tę średnią

 

 

(niepocieszony)

moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedobrze, naprawde niedobrze.... pogoda totalnie fatalna

i w najbliższej perspektywie czasowej marne szanse

 

Czy posiadacie jakieś wiarygodne naukowe informacje ile w ciagu roku jest w Polsce pogodnych nocy

 

wydaje mi się, że tegoroczny styczeń bardzo zaniży tę średnią

(niepocieszony)

moralez

 

W czasie normalnych , typowych zim, mamy często rozwinięty wyż nad Europą wschodnią względnie nad Skandynawią, to ten typ sytuacji pogodowej jest odpowiedzialny za napływ powietrza polarno-kontynentalnego. Wtedy to występują piękne bezchmurne noce z mała wilgotnością, aczkolwiek mroźne.

 

Taka sytuacja w tym roku nie pojawiła się ani razu. Cały czas mamy albo silny strefowy przepływ zachód-wschód z całą menażerią chmur, wiatru, słabego seeingu spowodowanego prądem strumieniowym, albo sytuacją taką jak teraz: Wyż nad biskajami po którego północnych obrzeżach jest kierowane dość ciepłe i znowu wilgotne powietrze znad Atlantyku. Wyjątkiem jest jak na razie wschodnia polska gdzie nurkujące z północy niże zaciągają trochę powietrza znad północnej Skandynawii. Ale i tam jest to powietrze wilgotne z chmurami.

 

Ale najgorsze jest to, że ten typ pogody się utrwala. Jeśli tak dalej będzie, to luty mamy panowie z głowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki temu,ze prognozy ICM sa funta klakow warte,otworzylo mi sie wczoraj dwugodzinne "okno obserwacyjne".Poniewaz bylo juz po zakryciu gwiazdy o jasności 8,8 mag. (w gromadzie M35) przez planetoidę Viipurii,wiec nastawilem sie na Ksiezyc.Wytargalem komputer na dwor,spieszylem sie,chcialem nagrac kilka awikow i nagralem.Kiedy spakowalem juz teleskop i wtargalem kompa spowrotem na pietro,okazalo sie,ze wszystkie klipy nagralem w formacie 320x240 pikseli,myslalem ze sie powiesze na zimnym kaloryferze!! Zeby to byla moja wina,to bym sie nie wsciekal,ale to znowu pogoda-przez nią spieszylem sie za bardzo! :angry::burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo widoczność merkurego na niebie wieczornym jest już ładna. Jak wiecie ta planeta to prawdziwy pędziwiatr, więc jak się rozwieją chmury za 2 tygodnie to już jej nie będzie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE O CO!!! TYLE KRZYKU :D

Gadaniem i tak sie pogody nie zmieni :ha:

Proste Polska to kraj zakochanych,pogoda jest zawsze jak pełnia księżyca a jak ktoś sobie kupi teleskop to na bide tydzię w chmury patrzy zanim sie pogody doczeka , a ten syf to dlatego że zbyt dużo ludzi sobie noey sprzet kupuje lub wymienia na nowy :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

U mnie niemal ... czysto! Ale dziś i w ciągu najbliższych dni SE MOŻE być czysto, chmurnie, czy jak chce- przenoska firmy i zero szans na obserwy. Wiecie, nie sądziłem, że mam tyle różności... prawie tydzień już odkurzam, pakuję, przewożę, rozpakowuję, układam. Szaleństwo normalnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.