Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

NSOG to świetna pozycja. Mam co prawda tylko Volume 2, ale i tak jestem pod wrażeniem ilości i jakości informacji. Dwójka autorów musiała spędzić kawał życia nie tyle na pisaniu tej cegły, co na wypatrywaniu tych wszystkich mgiełek, w większości tak naprawdę średnio efektownych. Do tego większość przez kilka różnych teleskopó.

A język? Książka jest napisana naprawdę przystępnym językiem, ktoś na poziomie średnio-zaawansowanym nie powinien mieć żadnych trudności. To nie Szekspir w oryginale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NSOG to świetna pozycja. Mam co prawda tylko Volume 2, ale i tak jestem pod wrażeniem ilości i jakości informacji. Dwójka autorów musiała spędzić kawał życia nie tyle na pisaniu tej cegły, co na wypatrywaniu tych wszystkich mgiełek, w większości tak naprawdę średnio efektownych. Do tego większość przez kilka różnych teleskopó.

A język? Książka jest napisana naprawdę przystępnym językiem, ktoś na poziomie średnio-zaawansowanym nie powinien mieć żadnych trudności. To nie Szekspir w oryginale ;)

 

Też mam tylko drugi tom. Szkoda, że całość nie była trochę tańsza. I rzeczywiście, nawet znając angielski w stopniu podstawowym można "odszyfrować" najważniejsze wiadomości. Ale też wolałbym wersję polskojęzyczną. Szkoda, że pod względem ilości publikacji astro w ojczystym języku jesteśmy daleko w tyle. Nawet Czesi mają większy wybór. Ale już wolę wgryzać się w angielski, niż czytać o jakiś hvezdnych kupach ;)

 

A pogoda w Jarosławiu jak wszędzie. Nie będę o niej pisał, aby nie popaść w astrodepresję :rolleyes:

Chociaż przyznam, że dzisiaj przy przebłyskującym słońcu i prawie +10° na termometrze czuć było wiosnę :) . Niestety teraz czuć jesień :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym wyczerniłem tubus i postawiłem Synte na "nogi"

a nie stała się przez to Synta nieco bardziej wywrotna? Ja mam Synte na kółkach, dzięki czemu "urosła" o jakieś 15cm. Kiedy tuba stoi pionowo, i zadziala się siłą w odpowiednią strone, to naprawde mało potrzeba aby teleskop wywrócić. (kółka mają hamulce, więc nie są bezpośrednim powodem wywrotności, tylko fakt że teleskop jest wyższy)

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych nog to nie jest rozwiazanie dla kazdego.

Musi byc do tego odpowiednio wysoki stolek obserwacyjny.

 

 

Zastanawiam się tylko po jakiego grzyba stawiać dorabiać dobsonowi nogi? Skoro staje się on mniej stabilny, siedzisko musi być wyżej i gabaryty dobsona które są i tak znaczne jeszcze rosną. Nie dość że to duża i nieporęczna skrzynia to i na dodatek z nogami :szczerbaty:

 

Ta pogoda zaczyna niektórym nieźle doskwierać :ha:

 

Ja jak miałbym coś przerabiać to najchętniej zmniejszył bym gabaryty bez straty stabilności. Ale jak to zrobić? :huh:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko po jakiego grzyba stawiać dorabiać dobsonowi nogi?

jak ma za wysoką barierę na balkonie i tylko z niego obserwujesz to każda nóżka dobra ,ale lepiej by chyba było na jakiejś płycie grubszej ustawić Dobsona.Wtedy nie byłoby problemu z wywrotką..

 

a co do deprechy-trochę przeszła- wczoraj wyszedłem na obserwacje.Moje pierwsze poważniejsze w tym roku.Od soboty czyste niebo się zapowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...było już dziś na forum o grach komputerowych, ludzie wybierają 7 cudów świata. Aaaargh! Od tej pogody ludzie dostają fiksacji - na astronocach publikują zdjęcia palm i artykuł o pisaniu pamiętnika w zeszycie w kratkę. Jak tak dalej pójdzie, to skończymy dyskutując o warcabach, koniakowskich koronkach i szydełkowaniu! :o Pierwszy dzień ładnej pogody i cisza będzie... jak makiem zasiał.

 

Ciekawe jestem, ile razy dzisiaj kręciliście gałką fokusera, gładziliście lornetkę, spoglądaliście na stojący na półce okular, wertowaliście atlas...

 

Póki co wrzucam ładny link, żeby było co pooglądać zamiast wymyślać kolejne konkurencje konkursowo-sprawnościowe.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6363243.stm

 

P.S.

Ten temat ma już 16 stron - tylko czekać, aż jakiś obcokrajowiec który zabłąka się na forum zapyta łamaną polszczyzną: "wyjaśnijcie proszę co to jest ta astro-depresja i do czego służy, bo u nas w XXX tego nie mamy. To jakiś nowy sprzęt? Pewnie hit sezonu skoro wywołuje u Was takie poruszenie. Sprawdzałem w internecie, ale nikt tego nie sprzedaje. Dziwna marka... hmm... a może to jakaś techchnika obserwacyjna???"

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, nawet nie zauważylismy kiedy temat Astrodepresja zaczął żyć na forum własnym życiem.

 

16 stron użalania się nad kapryśnym polskim klimatem, i dziesiątki postów wspierających się

nawzajem miłośników nocnych eksploracji

Temat Astrodepresja stał się przystanią dla wyczekujących czystego nieba marynarzy kosmosu, i wkład tego wątku w rozładowanie stresów i napięć spowodowanych zachmurzonym niebem, jest bezcenny

 

I chociaż lubię ten wątek, to jednak z niecierpliwością wyczekuję czasów kiedy dłużej zagości u nas ładna bezchmurna pogoda i temat Astrodepresji zejdzie do archiwum, ponieważ upojeni nocnymi obsrwacjami nie bedziemy czuli potrzeby w nim pisać

 

czego serdecznie wszystkim życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pogoda pozwoliła troche na obserwacje, tylko te cirrusiki przeszkadzały w obserwacjach szczególnie DSów. Głównie to były obserwacje Wenus i Saturna, poza tym M42, M31, M44 i eMki w Woźnicy. No i jeszcze trzeba było zwrócić uwagę na Mirę w Wielorybie. Ale jeszcze 2 zmarźluchów ze mną było ;) i po 2 godzinach trzeba sie było zmywać .

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeszcze 2 zmarźluchów ze mną było ;) i po 2 godzinach trzeba sie było zmywać
Ja i mój brat nie jesteśmy zmarźluchami :P ,ale byliśmy nieodpowiednio ubrani. :D W końcu pogoda "udała się" i w Koszalinie wyjrzało na dłużej Słońce, no i było widać czyste niebo, przeszkadzały tylko te cirrusy. Jednak udała się obserwacja Wenus, wyraźnie widać tarczę planety z fazą, obserwowaliśmy także Saturna (widać było też Tytana), aczkolwiek śmiem stwierdzić, że ładniejszego widziałem kilka dni temu podczas opozycji w domu obserwując przez zamknięte, trochę zakurzone okno :P Niestety nie udało się nam zaobserować Merkurego, gdyż nad horyzontem rozpostarł się pas cirrusów. Podsumowując, z obserwacji jestem bardzo zadowolony, ponieważ było to moje pierwsze "wyjście" od ponad 2 miesięcy :blink: , a także widziałem Wenus przez teleskop :banan:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy/koleżanki! :D

 

Wreszcie Słońce świeci nad Zakopanem (i podejrzewam że w calej Polsce) :banan: ! Ogłaszam tymczasowe zakończenie astro-depresji, która według prognoz, wróci co najwyżej w następnym tygodniu :helo: .

Przeżyłem istny szok gdy zobaczyłem czyste niebo - aż naprawdę nie wiem na co lookać :lol: . Saturn będzie oczywiście główną atrakcją wieczoru ale trzeba też wprowadzić w życie jakieś urozmaicenie :szczerbaty: .

Jakieś propozycje? :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroobserwacje zakończone sukcesem.

 

Padło naprawde sporo ciekawych obiektów! Standardowo:

M81,M82,M97,M108,M101(widać było ramionka bez problemu, widoczna była nawet w lornetce!), M109, M65,M66,NGC3628,M104,M3,M51,NGC4631(wieloryb),M106,NGC4565(igła,wrzeciono),M64(c

zarnooka - ladnie widoczny pas ciemnej materi),M53,M13,M92,M31,NGC2392,M35,M1,M36,M37,M38,M45,M42,M43,M78,M41,M44,Mgław

ica Rozeta,M50, sam trafiłem kilka jaśniejszych NGC'ków,i jeszcze sporo galaktyk i grup galaktyk ale to musiałby napisać Teha bo ja się nie znam tylko pasożytowałem :szczerbaty:

 

Astrodepresja mam jakiś czas za sobą B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.