Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie jestem po obserwacjch :D Zaliczylem saturna :banan: Przez lornetke 10x50 bylo co jakis czas widac

pierscien ( albo zludzenie ) zaliczylem rowniez gwiazdozbior Lwa i Malego Lwa. Ale po 30 min przywlokly sie chmury.... i dalej nie trzeba opowiadac :szczerbaty::Beer:

 

 

 

Pozdrawiam :Beer:

 

PS przypominam ze saturna widzialem cos w ksztalcie cygara. I co jakis czas obwodka wokol saturna :Salut:

Edytowane przez pavel81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
PS przypominam ze saturna widzialem cos w ksztalcie cygara. I co jakis czas obwodka wokol saturna :Salut:

Lornetek nie używaj do planet bo to tylko strata nerwów, Saturna poniżej 10 x widzisz jako szklisty, owalny punkt, przy 10 x na pewno widziałeś takie jajo ale trudno było rozpoznać kształt, w powiększeniu 20 x pierścionki widzisz w postaci uszu, ale nie możesz oddzielić ich od tarczy,dopiero przy 25 x masz pierścienie, tarczę,i majaczącą przestrzeń między nimi. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między jedną chmurą, a drugą chmurą, wczoraj wieczorem spojrzałem w niebo! Księżyc w pełni wszystko zgaszone, więc został Saturn i jasna M42. Saturn pływał, ale co tam! Dojrzałem Tytana, Rhee, Tetyde i Dione. I choć wszystko trwało jakieś 15-20 minut, warto było! Chociaż tyle, po wielu dniach i nocach posuchy.

 

 

Pogodnych nocy i cierpliwości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie wczoraj jak wracałem z lodowiska (ok. godziny 19) patrzę, a tu czyściutko na niebie jak nie wiem co! I sobie tak myślę... Tacie się w teren jechac nie chce, wogóle co mam za sprzęt więc dałem sobie spokój... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tacie się w teren jechac nie chce, wogóle co mam za sprzęt więc dałem sobie spokój... :huh:

 

Nie no, nie mozna tak myśleć! :) Ja nie mam żadnego sprzętu oobecnie i naprawde chciałbym mieć cokolwiek żeby sobie wczoraj popatrzeć na Łysego albo Saturna. Tak wiec lepszy słaby sprzęt niż żaden B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i u mnie się wczoraj pogoda polepszyła, ale co z tego jak łysy świecił nie milosiernie. W takiej sytuacji DS odpadają i został tylko Saturn. To był mój pierwszy saturn w tym roku i muszę przyznać że wyglądał reweacyjnie, ponadto udało mi się dostrzwec 4 księżyce ( Tytan, Iapetous, Tethys, Rhea). Po tak długiej przerwie spowodowanej barkiem pogody dobre i to :Beer:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj oprocz saturna... to ksiezycowe kratery... Morze Jasnosci... Grzbiet Serpentine... :D

Ale chmury odrazu mnie wyczaily i sie przywlekly. :huh: Ale najwarzniejsze ze po raz pierwszy zaliczylem

saturna :szczerbaty::Beer:

 

 

Pozdrawiam :Beer:

 

PS Ale juz wiecej niebede sie meczyl zeby zobaczyc pierscien :huh: ... po 30 min wpatrywania sie w saturna dostrzeglem zarys pierscienia :szczerbaty:

Edytowane przez pavel81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załapałem wczoraj ponad 2 godziny przerwy w chmurach:

 

Oto raport:

Warunki: słabe, chmury na początku obserwacji 1/8 Sc, później musiałem przerwać na 15 minut bo pokrycie sięgało 6/8, później wypogodziło się do 1/8 Sc. Dość sucho, raz zaparował tylko Swan 33mm, osuszyłem go wentylatorem i więcej nie zaparował. Obserwacje musiałem jednak przerwać z powodu rosnącego zachmurzenia. Temp. +1,5.

 

Początek: 20h20m

Koniec: 22h40m

 

 

1) Obserwacja gwiazd podwójnych:

 

 

gamma Ari Mesartim A 4,7 B 4,8 AB 8,2 s : podzielone pięknie

alfa Psc Alrisha A 4,2 B 5,1 AB 1,9s: ledwo widoczne wydłużenie

gamma And Alamak A 2,3 B 5,5 C 6,3 AB 9.8s AC 9,8s : piękny układ podwójny !!

beta Ori Rigiel A 0,6 B 6,7 AB 9,4s ;podzielone pięknie

alfa Gem Castor A 1,9 B 2,9 C 8,9 AB 3,8s : ładnie z ciemną przerwą między gwiazdami w LV i bez przerwy ale też ładnie w LVW 17

gamma Leo Algieba A 2,2 B 3,5 C 9,2, D 9,6 AB 4,3s : pięknie podzielone w LV i LVW

 

 

2) Saturn

 

Ładnie widoczny, przerwa Cassiniego zaobserwowana, widoczny południowy pas umiarkowany, na powierzchni planety widoczny ciemny ślad pierścienia C.

Zaobserwowane księżyce:

 

· Tytan; 8,1m

· Rhea: 9,5m

· Tethys: 10.0m

· Dione: 10,2m

· Japetus: 10.9m

 

Enceladus, Mimas a tym bardziej Hyperion nie zaobserwowany. Księżyc przeszkadzał w obserwacjach.

 

3) Planetoidy:

 

 

· Iris :9,2m

· Klotho :11,0m

 

Testowałem LVW17, to prawdziwy Japoński majstersztyk, okular bardzo wygodny do obserwacji. Gwiazdki punktowe (dwa wiatraki cały czas pracowały), jednym słowem: okular docelowy.

 

Może i dzisiaj będzie pogoda.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Cóż, mocno trzeba trzymać szczękę, otwierając fotki Heńka. W sumie nie wiem co napisać, żeby się nie powtarzać... W każdym razie poziom ciągle równy... najwyższy :)

 

Wyobrażam sobie album z fotografiami Heńka- te szarości na błyszczącej kredzie. Strona ze zdjęciem, strona z opisem... ech to byłby hit najprawdziwszy!

 

P.S. Rozeta już na pulpicie- chociaż pulpit mam już ... docelowy :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między jedną chmurą, a drugą chmurą, wczoraj wieczorem spojrzałem w niebo! Księżyc w pełni wszystko zgaszone, więc został Saturn i jasna M42. Saturn pływał, ale co tam! Dojrzałem Tytana, Rhee, Tetyde i Dione. I choć wszystko trwało jakieś 15-20 minut, warto było! Chociaż tyle, po wielu dniach i nocach posuchy.

Pogodnych nocy i cierpliwości!

 

 

To zdjecie z mojej wczorajszej obserwacji:

Ksiesatur_018.jpg

Ksiesatur_011.jpg

 

 

sprzet MCT-180 Plossl 40mm Canon PS A60 zoom 3 i 7.5x czulosc 100 ISO

ekspozycje 4s.

Chcialbym prosic wtajemniczonych o nazwanie poszczegolnych ksiezycow,a najbardziej zalezy mi na jasnosciach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A to z księżycami to akurat jest proste:

http://www.calsky.com/csrender.cgi?object=...=47277627124367

zmieniasz na Saturna, ustawiasz czas - no i masz wsio na talerzu :)

Jak najedziesz myszą na księżyc, to wyświetla się jego nazwa. Reszta danych jest w tabelce pod symulacją.

 

Warto sobie "wklepać" tą stronkę w Ulubione, czy Zakładki, najszybciej można stamtąd wyciagnąć potrzebne informacje.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

W Poznaniu wczoraj ładna pogoda cały dzień - aż mi się wierzyć nie chciało! Nie mam tu telepa ale wyskoczyłem koło 17-tej z aparatem uwiecznić Merkurego i Wenus - są blisko siebie. ( http://www.jarus.home.pl/astro/Wenus&M..._02_2007_01.JPG ; http://www.jarus.home.pl/astro/Wenus&M..._02_2007_02.JPG )

Nie zachmurzyło się nawet o 22-giej więc poświęciłem chwilę z aparatem księżycowi ( http://www.jarus.home.pl/astro/Ksiezyc_07_02_03.JPG ). Generalnie z godzine gapiłem się na różne gwiazdozbiory (w planie mam qpno lotnetki ale na razie brak kasy) po czym wróciłem ze ZDECYDOWANIE lepszym humorem.

 

OBY CORAZ WIĘCEJ WIECZORÓW Z TAKĄ POGODĄ!!!

 

Pozdrawiam!

 

Jarus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

W Poznaniu wczoraj ładna pogoda cały dzień - aż mi się wierzyć nie chciało! Nie mam tu telepa ale wyskoczyłem koło 17-tej z aparatem uwiecznić Merkurego i Wenus - są blisko siebie. (

 

 

 

Pozdrawiam!

 

Jarus

 

 

Też chciałem złapać wczoraj merkurego, ale niebo było pełne chmur. :angry:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Z babą źle a bez baby jeszcze gorzej) Wyciągnołem takie wnioski z dzisiejszej pogody. <_<

Tz: Puściłem żonkę samą a ja zostałem sam z dziećmi, a tu nagle i teraz, jest wielka poprawa pogody u mnie w mieście.

Chciałbym pójść na obserwy Merkurego i Wenus ale nie mogę, muszę czekać aż żonka wróci.

Dlatego z babą źle, bo gdy siedziała cały tydzień w domu to i chmury były i żal mały na sercu, ale gdy tylko ją puściłem

raptem poprawa pogody i wielka złość, dlatego bez baby jest jeszcze gorzej :szczerbaty:

Pewnie jak wróci koło 18:00 niebo będzie szare od chmur :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Synte8" mam od tygodnia i ani jednej nocy nie polukałem. Pogoda jest naprawde do kitu. Jednym słowem lipa, a ja mieszkam w Lipie ale tu niebo zwykle jest naprawde :notworthy: bosko.

Poczekamy cierpliwie, poczekamy. B)

pozdro

pogodnych nocy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Synte8" mam od tygodnia i ani jednej nocy nie polukałem. Pogoda jest naprawde do kitu. Jednym słowem lipa, a ja mieszkam w Lipie ale tu niebo zwykle jest naprawde :notworthy: bosko.

Poczekamy cierpliwie, poczekamy. B)

pozdro

pogodnych nocy :rolleyes:

 

 

Lip w Polsce jest z dziewiętnaście, ciekawe w której mieszkasz? Pytam: bo chcę porwać twój teleskop. Sam mam syntę 8, więc jak już będę miał twoją, to zrobię sobie bino :szczerbaty:

Oczywiście żartuje i zazdroszczę ciemnego nieba

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Lip w Polsce jest z dziewiętnaście, ciekawe w której mieszkasz? Pytam: bo chcę porwać twój teleskop. Sam mam syntę 8, więc jak już będę miał twoją, to zrobię sobie bino :szczerbaty:

Oczywiście żartuje i zazdroszczę ciemnego nieba

 

Pozdrawiam.

A już myślałem że to Lipa k. Obornik a to Stalowa Woda :D,

 

Współrzędne geograficzne

 

N = 50°41'19,6'' = 50,6888° = 318015 m

E = 22°03'53,6'' = 22,06491° = 716414 m

 

Ale nic straconego na początku kwietnia jestem w Leżajsku wiec, i będzie lookanko na 100% :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że to Lipa k. Obornik a to Stalowa Woda :D,

 

Współrzędne geograficzne

 

N = 50°41'19,6'' = 50,6888° = 318015 m

E = 22°03'53,6'' = 22,06491° = 716414 m

 

Ale nic straconego na początku kwietnia jestem w Leżajsku wiec, i będzie lookanko na 100% :Beer:

 

Ale ze mnie gapa, nie zauważyłem współrzędnych. Pięknie położona miejscowość w dużych kompleksach leśnych jak wynika z mapy. To dopiero warunki dla obserwacji. :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Sytuacja jest taka, że nie mam ostatnio czasu na obserwy, zresztą pogoda nie bardzo pozwala. Dziś wieczorem pokazałem mojemu Młodemu Wenus i Merkurego. Obejrzeliśmy je sobie Skyluxem i Alkorem przez okno :)

Dodam, że nie przeszkadzało nam to, że Merkurego wyłuskiwaliśmy spomiedzy gałęzi drzewa.

 

 

Później pojechałem nad to moje "jeńzioro", pracy miałem po pachy, no ale ładne niebo z zasięgiem lepszym niż 5.5 mag ciągnie jednak ;) Stwierdziłem, że zrobię coś tam jeszcze i "już" choć tą godzinkę polukam. No... ale jak wynosiłem Synciarę, na niebie pojawił się cirrus. Zdążyłem złapać Hichoty, M52 i M31 i już było "po ptokach". Plejady stały ię mgiełką, a niebo z czarnego zrobiło się mleczne. No to wróciłem do chaty... żeby wam o tym napisać ;)

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.