Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

pełnia była 17.02 o 17:14, wiec ma około 24,5 h :D

 

Pozdrawiam:

-Paweł

 

 

Bardzo ładny księżyc, jeszcze takiego nie widziałem.

Ja też wczoraj drugi raz z rzędu zaszalałem i odegnałem astro depresje:

 

Warunki: dobre, sucho, żadnego parowania sprzętu, +2,5 stopnie, silny wiatr. Łuny miasta sięgają na średnią wysokość.

 

 

Początek: 18h25m

Koniec: 21h55m

 

1) Bliźnięta:

 

IC 2157; słabo widoczne zgrupowanie w LVW17

IC 434; jak by coś majaczyło na granicy sugestii (0)

2371-2 PN dosyć słabo na (3), widać jak by dwa obłoki (taki mini hantle)

 

2)Rak:

 

M67; ładna, nawet lepiej prezentuje się w Swan 33 niż W LVW ze względu na większe pole

2775 GAL; widać ładnie na (4), z jaśniejszym jądrem

 

3) Zając:

 

GAM LEP; szeroki układ podwójny

R LEP; miryda

IC 418 PN; bardzo zagęszczona jak gwiazda, widać ładnie

M79; widoczna wyraźnie, ale nie podzielona (na granicy), powietrze faluje, obiekt nisko nad horyzontem

1832 GAL; słabo na (2)

 

4)Psy Gończe:

 

M3; bardzo ładna, ale nisko nad horyzontem

M51; ładnie widać dwie galaktyki

5198; widoczna słabo

M63; widać wyraźnie, wydłużona

M106: ładna

 

Dłużej nie obserwowałem galaktyk w Psach Gończych ze względu na zbyt niskie położenie nad horyzontem.

 

5) Wielki Pies;

 

Cr132

Cr140

2354

Cr121

M41; ładna!

2300; ładna bogata gromada, takie byle co, ale jak wygląda.

Wszystkie colindry widoczne ładnie w Swan 33mm, widać że potrzebują szerokiego pola.

6)Rufa:

 

M47 i 2423; bardzo ładne gromady, w jednym polu w Swanie 33

M46 i 2438 PN w tle, coś pięknego, zdecydowanie obiekt nocy, gdzie mdłym galaktykom do tego obiektu. Co ciekawe w Swanie Mgławica planetarna niewidoczna (bądź słabo), a w LVW 17 pięknie jak z podręcznika: oto przykład jak jasne tło degraduje obraz. Jednak w Swanie obraz bardziej przestrzenny w szerokim polu i dlatego tak lubię ten okular.

 

7) Jednorożec;

 

Rosetta Nebula: piękna, lepiej widać w UHC-S. LVW ładnie ją pokazuje, Swanik słabiej ze względu na jasne tło. Widać wyraźną obręcz mgławicy z ciemnym wnętrzem w którym znajduje się gromada otwarta 2244.

 

Ładnie otaczają ją Colindry takie jak; 106, 97 107, oraz gromada otwarta 2252 która tworzy ładny łańcuch gwiazd. Ładnie widać te zgrupowania otaczające Rosette w Swanie.

 

2236; skupiona i ładna gromada otwarta

2251 wydłużona i ładna gromadka

 

Cone Nebula ; nie tak widowiskowa jak Roseta, ale również ładna.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o szczegolowy opis :)

 

 

Powiem szczerze że to był mój ostatni obiekt, było mi zimno i nie potraktowałem jej ze zbyt wielką uwagą. Widoczny stożek z gwiazdek i mgławica dosyć zbita w porównaniu do Rosetty gdzie trzeba było sporo jeździć LVW żeby ją objąć.

 

Następnym razem będę musiał się jej przyjrzeć dokładnie. Ale okolice Rufy, Jednorożca i Psa Wielkiego piękne. Spiesz się Polaris bo długo te gwiazdozbiory nie będą czekać na ciebie, niebawem wiosna :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo dwukrotnie zasadzalem sie na Stozek i poleglem.

Christmas Tree piekne, ale Stozka nie widzialem.

 

Czy Ty faktycznie widziales ciemna materie Stozka czy po prostu mglawice dookola Choinki?

 

Co do pospiechu, to chetnie, ale pogoda nas nie rozpieszcza. Wiele obiektow znam lepiej z opisow ksiazkowych niz z okularu :( Szczegolnie, ze spod domu "na szybko" nie mam warunkow. Zaswietlenie jest makabryczne.

 

Ale Rufe i Jednorozca mam juz dosc dobrze opanowane.

 

:Beer:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ja widziałem ciemną mgławicę w rejonie, gdzie powinien być Stozek, ale tej obserwacji nie jestem na tyle pewien, że nie decyduję sę na jednoznaczne rozstrzygnięcie.

Rosetty do tej pory nie widziałem.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P

 

Czy Ty faktycznie widziales ciemna materie Stozka czy po prostu mglawice dookola Choinki?

 

 

 

:Beer:

 

Tylko mgławice dookoła choinki, ale nie mam na stanie jeszcze LVW 8, cały czas czekam na ten okular. Może kiedy poświęcę więcej czasu i dozbroję się w nowe szkiełko to coś zobaczę.

 

04493a.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie do starych wyjadaczy tego wątku? :lol:

 

1. Czy jeśli mamy czwartą bezchmurną noc z rzędu po dwóch miesiąch chmur?

2. Przypadkowo w mojej dzielnicy od trzech dni nie działa oświetlenie uliczne?

3. Zasięg z tarasu oscyluje w górnych granicach 6.5 magnitudo?

4. A ja biorę akurat teraz antybiotyki i jestem przywiązany do łóżka?

 

To można już wpaść w depresję czy nie? :angry:

 

 

ps.

Chyba wiem :helo:

Po co ja kupowałem tego Gpe. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie do starych wyjadaczy tego wątku? :lol:

 

1. Czy jeśli mamy czwartą bezchmurną noc z rzędu po dwóch miesiąch chmur?

2. Przypadkowo w mojej dzielnicy od trzech dni nie działa oświetlenie uliczne?

3. Zasięg z tarasu oscyluje w górnych granicach 6.5 magnitudo?

4. A ja biorę akurat teraz antybiotyki i jestem przywiązany do łóżka?

 

To można już wpaść w depresję czy nie? :angry:

ps.

Chyba wiem :helo:

Po co ja kupowałem tego Gpe. :Boink:

 

Jak można wpaść w depresje w Zakopanym w otoczeniu pięknej przyrody? Kocham te góry.

Warunki masz o wiele razy lepsze od naszych szarych i pochmurnych nizin. A choroba? Co mogę powiedzieć? My na równinach również chorujemy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ludzie za dużo sprzęta nakupowali i mamy kumulacje złej pogody. Kiedyś to bywały długie okresy dobrej pogody(nikt prawie nie posiadał teleskopu), pamiętam taki lipiec gdzieś podkoniec lat 60-tych, gdzie wyż norweski stał jakieś dwa tygodnie z super błękitnym niebem non stop. Fakt, było chłodno, ale nikt z dzisiejszych fanatyków astrofoto tego by nie przeżył. Ostatni taki maraton mieliśmy podczas przelotu komety Ikeya-Zhang, usypialiśmy na stojąco po wielu zarwanych nockach, a pogoda jak na złość nie chciała się spaprać. :szczerbaty:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na to ? 4 lata oczekiwania na swój pierwszy teleskop i teraz kiedy w końcu posiadam sprzęt, w polu z nim byłem raptem 3 razy. To dopiero można się nabawić astro depresji.

 

Ps.

Proponuje otworzyć osobne pod-forum lub forum dla tego niekończącego się wątku, a może jak przestaniemy mówić o chmurwach to się w końcu rozstąpią ? ;)

 

Pozdrawiam.

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ty Mateusz, to się ubierz jakoś sensownie na obserwy, a będziesz miał mniej tej depresji :P

 

A info dla Darka B. : jakby co, to zawsze mogę otworzyć Biuro Rzeczy Porzuconych. Pozbędziesz się powodu, z którego chmury i choróbska powstają :szczerbaty:

 

Dzisiaj udało mi się dokonać b. poważnych obserwacji ;) Widziałem przez chmury Xiężyc na zachodzie (cały czerwony), a i nawet Kastora i Polluksa... ale zaraz znów wszystko poknęły chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przyjechalem z moich ferii. Bylem na wsi... piekne ciemne niebo :rolleyes:

Tylko szczescie niedopisalo....

1dzien... m42 przez lornetke 10x50...wyrazna mgielka

Piekny saturn..a pozniej plejady na deser

niestety pozniej bylo gorzej nastepne dni pochmurne a pozniej zlapala mnie choroba

ale najwazniejsze ze wreszcie zaliczylem m42 :szczerbaty:

 

PS przypomne ze obserwowalem lornetka 10x50

 

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to bywały długie okresy dobrej pogody(nikt prawie nie posiadał teleskopu), pamiętam taki lipiec gdzieś podkoniec lat 60-tych, gdzie wyż norweski stał jakieś dwa tygodnie z super błękitnym niebem non stop.

 

I tak powinna wyglądać astroklęska urodzaju. Teraz to chyba w ciągu roku nie ma 15 dni z super błękitnym niebem. :Boink:

A tak przy okazji: od dziecka wyż w dwucyfrowym mrozem kojarzył mi się z rozgwieżdżonym niebem. Nie rozumiem jak to możliwe, że teraz mamy wyż 1025hPa -15*C i dalej jest pełno chmur?!? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.