Skocz do zawartości

Pytanie o okular...


lehoslav

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem reftaktora Skywatcher 90mm.

W zestawie otrzymałem okulary 20 i 10 mm.

Po kilku obserwacjach Saturna (a właśnie obserwacje planet najbardziej mnie interesują) w nienajlepszych warunkach atmosferycznych wydaje mi się, że mógłbym pozwolić sobie na większe powiększenie.

Nie mam niestety już zbyt wielu funduszy, zastanawiam się nad:

 

Soczewką Barlowa "Soligor" 2x / 1,25

 

lub

 

Okularem Plössla "Soligor" 6mm

 

lub

 

Okularem Plössla "Soligor" 4mm

 

Czytałem sporo wątków forum dotyczących sprawy okularów i zdaję sobie sprawę, że te tanie okulary nie są polecane przez doświadczonych obserwatorów. Jednak nawet na okularach z kompletu (nie podejrzewam, żeby był to szczyt techniki) mam ostre, satysfakcjonujące mnie obrazy. Rolę gra tu oczywiście również cena.

 

1. pytanie - wybrać Barlowa, czy raczej "zwykły" okular?

 

2. pytanie - czy jeżeli maksymalne sensowne powiększenie mojego sprzętu wynosi 180x to czy przy zastosowaniu okularu 4mm (czyli powiększenie 225x) wynikiem będzie pozorne powiększenie obrazu (tzn. bez dodatkowych szczegółów) + wszelkie inne problemy wynikające z większego powiększenia? Czy w takim razie lepszy byłby okular dający powiększenie bliskie maksymalnemu (5 mm, ewentualnie z zapasem 6 mm)?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam serdecznie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pytanie pierwsze nieda sie odpowiedzieć tylko wywołać wojne ;)

 

wg mnie w takim przypadku jak twój to lepiej barlowa. da ci kilka powiekszeń (różne pozycje soczewki dają rózne pośrednie powiększenia) i to za 100zł.

dobry okular dedykowany to LV5mm ale to w zaleznoiści czy nowy czy uzywany to (300-400zł)

 

okulary typu LV w swojej konstrukcji równiez zaczynają się barlowem tyle, że na stałe dobrze spasowanym z reszta okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tanich Plossli zdecydowanie wybierałbym Vixeny (DO - 99 zł). Niewiele droższe (165 zł) są UWA Sky Watchera z Foto Classica- a reprezentują zdecydowanie wyższy poziom, do tego- są szerokokątne. Tyle, że aktualnie nie są dostępne, dostawa chyba pod koniec lutego.

 

Nie chcę wojny o Barlowa, ale odradzam ze względu na pogorszenie obrazu, które musi wystąpić, zwłaszcza przy dużych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Barlow to inwestycja na przyszłość, ale stosowany z okularami słabej jakości może dać marne rezultaty w obserwacjach. Pamiętaj, że teoretyczne możliwości refraktora, którego używasz wahają się przy powerze 180x (jak sam zauważyłeś), a nawet na takie powiększenie potrzeba idealnych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że teoretyczne możliwości refraktora, którego używasz wahają się przy powerze 180x (jak sam zauważyłeś), a nawet na takie powiększenie potrzeba idealnych warunków.

Dobrze zauważyłeś to teoretyczne tylko mozliwości.... - watpliwe w boju - jak niemiecki tygrys hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że teoretyczne możliwości refraktora, którego używasz wahają się przy powerze 180x (jak sam zauważyłeś), a nawet na takie powiększenie potrzeba idealnych warunków.

 

Mysle, ze granicznym praktycznym powiekszeniem bedzie tu 120-130x.

Dlatego celowalbym w okular 7mm.

 

Jaki? To juz temat rzeka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz okularka do wiekszych powiekszeń to polecam ten model

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=81

 

może nieco droższy od plossla soligora ale obraz bedziesz miał jak trzeba, choć potrzeba oko troche mocniej przycisnąć co za wygodne niejest. Jak dla mnie to lepsza alternatywa niz plossl i barlow. Pomysl więc nad tym !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lehoslav, ja na twoim miejscu kupiłbym możliwie najlepszy okular w okolicach 6-7mm. Wybieraj typ Ortoskopowy lub dobrego Ploessla. Jeśli interesują Cię przede wszystkim planety, to są właśnie okulary dla Ciebie. Z biegiem czasu, jak kupisz większy i/lub lepszy teleskop (czego Ci życzę) ten okular nadal będzie Ci dobrze służył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Plossla 6.3mm, obrazy daje ladne ale niestety komfortowo obserwowac mozna przez niego tylko w cieple letnie noce. Kiedy indziej bardzo szybko zaparowuje(przez maly ER) i obserwowanie przez niego staje sie uciazliwe dlatego sklanialbym sie ku barlowowi.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie Barlowa x2 przy twoim zestawie okularów mija się z celem, ponieważ w połączeniu z okularem 20mm uzyskasz powiększenie x90 czyli takie jakie uzyskujesz okularem 10mm. Z kolei w połaczeniu z 10mm uzyskasz x180 co niestety jest górną granicą mozliwości twojego telepa a obraz jaki uzyskasz tymi wątpliwej jakości okularmi dolączanymi do zestawu będzie nieostry i ciemny. Tak jak pisali moi przedmówcy, najlepszym rozwiązaniem byłby zakup dobrego okularu krótkoogniskowego którym jednak nie przekroczysz powiększenia x150. Większe powiększenia nie mają sensu w tym teleskopem. :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Z tanich Plossli zdecydowanie wybierałbym Vixeny (DO - 99 zł). Niewiele droższe (165 zł) są UWA Sky Watchera z Foto Classica- a reprezentują zdecydowanie wyższy poziom, do tego- są szerokokątne. Tyle, że aktualnie nie są dostępne, dostawa chyba pod koniec lutego.

 

Nie chcę wojny o Barlowa, ale odradzam ze względu na pogorszenie obrazu, które musi wystąpić, zwłaszcza przy dużych powiększeniach.

 

Też byłem przekonany że tak jest -> mamy instrument optyczny obarczony jakąś tam wadą optyczną (każdy ją ma) wsadzamy do niego lupę 2x to i wada pewnie urośnie ze 2x. Tia, na chłopski rozum to tak jest, ale fizyka nie jest domeną chłopów, więc swojego czasu przebrnąłem przez kilka zawiłych arytkułów o Barlowach i, coby was nie zmuszać do klikania na linki (bo jak zauważyłem w innym miejscu, to wydaje się być nazbyt skomplikowaną czynnością) poniżej streszczenie (z którego wynika, że chłop to powinien krowy doić, a nie opowiadać o barlowach):

 

///---------------------------

Zakładając, że posiadany Barlow jest wysokiej jakości, główną wadą jest strata w ilości docierającego do oka światła. Strata ta wynosi ok 3%.

 

Zalet jest sporo:

- Okulary o dłuższych ogniskowach pozwalają uzyskać większe powiększenie niż byłoby to możliwe bez użycia Barlowa. Poniewaź konstrukcja okularów o krótkich ogniskowych wymaga stosowania soczewek o większych zakrzywieniach, które częściej wprowadzają do systemu aberracje wskazane jest stosowanie okularów o dłuższych ogniskowych. Barlow pozwala na uzyskanie większych powiększeń przy wykorzystaniu dłuższych okularów.

- Barlow zmniejsza efektywną jasność teleskopu - co za tym idzie uzyskujemy węższy stożek światła docierający do okularu. Taki układ jest mniej podatny na wady okularu poniewaź promienie na krawędzi stożka są w większym stopniu równoległe do osi optycznej, a co za tym idzie mniej podatne na aberrację. Ponadto wykorzystywana jest mniejsza powierzchnia soczewki polowej okularu.

- W wielu typach okularów odległość dobrego widzenie (eye-relief) jest zależna od ogniskowej okularu. W tego typu konstrukcjach stosując Barlowa uzyskamy zwiększenie tej odległości w porównaniu do samego okularu o odpowiednim powiększeniu (plossl 5mm ma LER wynoszący ok 3,5mm; a 10mm plossl z barlowem - ok 7,5mm)

-------------------------------///

 

jak ktoś chce sobie poczytać więcej to tutaj oraz tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - lepiej wybrać zwykły okular.

 

Ad. 2 - moim zdaniem nie ma sensu celowa w powiększenia ponad 200x. Rozsądna granica to 150x. Potem już więcej nie zobaczysz.

 

Plossl poniżej 6mm to pomyłka, ma tak krótki LER że będziesz sobie musiał wbić teleskop w oko, tylko jak wtedy unieruchomisz czaszkę, żeby przypadkiem ci obraz się nie poruszył, to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl poniżej 6mm to pomyłka, ma tak krótki LER że będziesz sobie musiał wbić teleskop w oko, tylko jak wtedy unieruchomisz czaszkę, żeby przypadkiem ci obraz się nie poruszył, to nie wiem.

 

Moim zdaniem to prosiak poniżej 8 mm to już dla niektórych (np mnie) jest pomyłką - zwyczajnie straszliwie szybko oko się męczy przy takich próbach obserwacji - szczególnie, gdy warunki pogodowe sa dalekie od idealnych (czyli np zimą, jak jest wilgotno i chłodno albo bardzo zimno). Dlatego polecałbym indywidualnie sprawdzić, czy taki prosiak 6 mm się nadaje dla danej osoby do obserwacji czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to prosiak poniżej 8 mm to już dla niektórych (np mnie) jest pomyłką - zwyczajnie straszliwie szybko oko się męczy przy takich próbach obserwacji - szczególnie, gdy warunki pogodowe sa dalekie od idealnych (czyli np zimą, jak jest wilgotno i chłodno albo bardzo zimno). Dlatego polecałbym indywidualnie sprawdzić, czy taki prosiak 6 mm się nadaje dla danej osoby do obserwacji czy też nie.

 

granicę sensowności można sobie indywidualnie ustalać - ale zgadzamy się co do jedego -> krótki plossl nadaje się głównie jako zaślepka wyciągu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Miałem do czynienia z Plosslem Vixena 6 mm, mam ortho 5 mm, a prowadzenia Dobsiaka uczyłem się "jadąc" za Księżycem z H4 mm z zestawu Skyluxa, któremu czasem (dla ułatwienia ;)) dokładałem... Barlowa! Nie chodziło mi o obrazy, tylko o płynne prowadzenie.

Ale- w/w 5 i 6 mm nie powodowały u mnie jakichś objawów chorobowych ;) Można nimi obserwować. A właściwie rację ma Kanarkusmaximus- JA MOGĘ. Jednocześnie nie lubię okularów o długim ER- zresztą to już było wałkowane na milion sposobów w tematach poświęconych Plosslom. Tomku- zobacz np. tutaj:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15226

 

Co do Barlowa, powtórzę chyba 10 raz to, co jest moim doświadczeniem. Bardzo podobały mi się planety w Barlowie Soligora 2" z ortho Zbiga (niestety już tu nie pisuje). Ja mam taniego Vixena 2x, który koszmarnie współpracuje z wszelkimi kiepskimi okularami (łacznie z Plosslami z zestawu Synty). Zupełnie inaczej zachowuje się z Silver Plosslem Baadera 8 mm- obrazy są znakomite! Całkiem ładne są też obrazy zestawem: ten Barlow + nasadka bino PZO, oczywiście w odniesieniu do Księżyca (nie oślepia w Syncie :)), planet i jasnych gromad kulistych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również byłem posiadaczem barlowa Vixen 1,25"/2x i w połaczeniu go z Pl 20mm jeszcze jakos dało sie obserwować,lecz wraz z LV 5 i LV 9mm było juz fatalnie.Odsprzedałem go ,czego nie żałuję.

Moim zdaniem ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup Soligor 2"/2x ,do czego się przymierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ja jestem właścicielem tego Barlowa Promila :)

 

Promil- proponuję ci przemyślenie tematu. Do planet, Księżyca, może gromadek- Barlow Soligora będzie na pewno OK. Ale do DSów jak: galaktyki, mgławice planetarne- niekoniecznie. A część tych obiektów (planetarne przede wszystkim) wymaga dużego powera. Najlepiej przećwicz jakieś obserwacje ze Zbigiem. Sprawdź na np. Eskimosie co widać z Barlowem z twoją LV 9 mm, a co "piątką" bez Barlowa. Mi się wydaje, że lepiej jednak dołożyć i kupić okular. Fakt, że Barlow zwiększa uniwersalność powiększeń z mniejszym "arsenałem" okularów, ale to jednak dodatkowa optyka. Najbardziej to wyjdzie chyba na galaktykach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem właścicielem tego Barlowa Promila :)

 

Promil- proponuję ci przemyślenie tematu. Do planet, Księżyca, może gromadek- Barlow Soligora będzie na pewno OK. Ale do DSów jak: galaktyki, mgławice planetarne- niekoniecznie. A część tych obiektów (planetarne przede wszystkim) wymaga dużego powera. Najlepiej przećwicz jakieś obserwacje ze Zbigiem. Sprawdź na np. Eskimosie co widać z Barlowem z twoją LV 9 mm, a co "piątką" bez Barlowa. Mi się wydaje, że lepiej jednak dołożyć i kupić okular. Fakt, że Barlow zwiększa uniwersalność powiększeń z mniejszym "arsenałem" okularów, ale to jednak dodatkowa optyka. Najbardziej to wyjdzie chyba na galaktykach...

 

Wiesiek ,oczywiscie zgadzam sie z tobą.

Do planet,Księżyca okular + barlow jak najbardziej,ja zdaję sobie sprawe ,że kultura obserwacji DS z udziałem dobrego okularka najlepiej 2" o długiej ogniskowej np 30-32mm.

Ja porównuje tego Vixena 1,25" z soligorem 2"

Pozatym widziałem połaczenie długoogniskowego okularu z Soligorem 2"/2x i DS wygladały swietnie.

P.S Mam nadzieje,że barlow mimo tego sprawuje sie dobrze,jechal do ciebie 550km :)

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Kontynuuję ten temat gdyż mam bardzo podobny dylemat. Wkrótce będę posiadaczem refraktora 90/1000. Chodzi o zakup "niskobudżetowego" okularu do obserwacji planet i księżyca. Docelowo będę mierzył w LV6mm ale przez najbliższy rok lub dwa będę musiał zadowolić się czymś tańszym.

Zastanawiam się nad zakupem jednego z poniższych:

1. http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=720

2. http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=530

(nigdzie nie udało mi się dotrzeć do informacji jaki jest ER dla tego okularu, czy obserwacja nim będzie bardziej konfortowa niz celestronem omni)

3. http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2667

(tu mam wątpliwości czy będzie się on nadawał do obserwacji planet czy raczej tylko do DS)

 

Który z nich wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.