Skocz do zawartości

Tani teleskopik


marcin_pila

Rekomendowane odpowiedzi

Wygoda obserwacji na montażu Dobsona polega na tym, że sobie siadasz i "przytulasz" się do tuby.

Nie bez kozery Synta w naszym języku kojarzy się z kobietą, coś jak Syntia lub Sylwia, (piękne imiona) iskrzące kobiecością, a to pewnie nazwa własna jakiegoś Chinola wg słowotworu, na wzór: Toshiba, Tomita, Kurosawa, Osaka, itp. itd. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo Krystian- Anka ma w takim razie "starą rurę" ? ;)

 

Ale przecież jest też poetyckie określenie "niezła rura", co i do Synty, i do co niektórych ... forumowiczek całkiem nieźle pasuje :Boink:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, zanim sie zirytujecie do końca, proponuje zapoznac się z tym wątkiem:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15263

 

Potem wyluzować i zamiast psuć kolejny wątek, przyjąć zasade "Nie karmic trola".

 

Pozdrawiam.

 

 

właśnie tam przeniosłem te posty, żeby nie zaśmiecać tego wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twoje sytuacji widzę następujące rozwiązania

1) Jeżeli masz możliwość zaoszczędzenia w krótkim czasie powiedzmy tych 800 zł to poczekaj i kup coś w stylu synty

2) Zapytaj rodziców możesz przecież zakupić w telep na raty

3) jeżeli powyższe nie są realne pójdź za radą ignisdei ta 114 powinna być w miarę uniwersalna

 

p.s. a i jeszcze jedno Astronomia to studnia bez dna na teleskopie nie nie skończy a to jakieś lepsze okulary może jakiś napęd do montażu itd. lecz o nie powód aby z niej rezygnować :D

 

pozdrawiam

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. a i jeszcze jedno Astronomia to studnia bez dna na teleskopie nie nie skończy a to jakieś lepsze okulary może jakiś napęd do montażu itd. lecz o nie powód aby z niej rezygnować :D

pozdrawiam

dokładnie - podejrzewam że ...dziesiąt osób z forum "czynnie obserwujących" ma swój teleskop w stanie ciągłej rozbudowy i modernizacji. modernizacja może trwać: miesiąc, a może i trwać rok - jest to po prostu kwestia chęci, możliwości finansowych i wielu innych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twoje sytuacji widzę następujące rozwiązania

1) Jeżeli masz możliwość zaoszczędzenia w krótkim czasie powiedzmy tych 800 zł to poczekaj i kup coś w stylu synty

2) Zapytaj rodziców możesz przecież zakupić w telep na raty

3) jeżeli powyższe nie są realne pójdź za radą ignisdei ta 114 powinna być w miarę uniwersalna

 

p.s. a i jeszcze jedno Astronomia to studnia bez dna na teleskopie nie nie skończy a to jakieś lepsze okulary może jakiś napęd do montażu itd. lecz o nie powód aby z niej rezygnować :D

 

pozdrawiam

 

Z rodzicami może być kiepsko... nie są oni za bardzo przekonani do mojego zainteresowanie astronimią... mozna nawet powiedzieć że lekko mnie wyśmiewają mówiąć np. "ty i astronomia" lub "znalazł się romantyk". Może dziwi ich to że z Air Soft Guns (symulacja działań wojennych, walka z użyciem replik broni na plastikowe kulki) przeszedłem na spokojną astronomie... Może macie jakiś sposób jak ich przekonać ?? Ja jak narazie wyciągnąłem mozliwe wszystkie książki o tematyce astronomicznej na biurko (żeby były na widoku :D ) grzebie sobie w komputerowym planetarium itp. Jakieś inne propozycje :mellow: ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiedź jakąś pogodną noc na dworzu, naucz się rozpoznawać gwiazdozbiory (oczywiście nie mówie o wszystkich od razu), potem zawołaj rodziców i pokaż ważniejsze obiekty np. Wielka Mgławica Oriona, Plejady, Galaktykę w Andromedzie itp. Innych pomysłów nie mam :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz stary ale nie rozumiem dlaczego twierdzisz że newton 114/500 to marny optycznie sprzęt, dlatego że nie daje dużego poweru, a 114/900 niby sprzęt o klasę wyższy?

No 114/500 to na pewno marny optycznie sprzęt, do planet i jasnych obiektów z przyczyn o których pisałem wyżej, ale daje przyzwoite obrazy obiektów ciemniejszych i rozleglejszych (w normalnych okularach oczywiście bo tamte są dla picu :D ) a co za tym idzie duży kąt widzenia (szerokie pole). Sama tuba z obejmami i szukaczem bez okularów i montażu jest na pewno warta tuningu.

Odradzam go własnie dlatego,że jego optyka ogranicza stosowanie dużych powiekszeń/obserwacji planet F/4.5 = duże lustro wtórne /słaby kontrast + problem z działaniem tanich okularów. Powiekszeń planetarnych nie da się uzyskać bez barlowa, z wszystkimi konsekwencjami. Jednoczesnie jest to teleskop b. mały jak na obserwacje obiektów mgławicowych. No i teraz porównaj to prosze z 114/900 -mniejsza światłosiła poprawi znacząco efekty na planetach, a jednocześnie możliwości DS-owe będą identyczne! Owszem, wyciagać się bedzie mniejsze pola widzenia, ale nie na tyle mniejsze, by nie dało sie efektywnie obserwować. Spokojnie da sie dobrać sensowne okulary 1.25" przy takiej ogniskowej.Tracić na jakości obrazu dla nieco wiekszego pola? Nie w tym przypadku... Moim, i nie tylko moim zdaniem nie ma sensu budowa tak światłosilnych reflektorów o tak małej aperturze -po prostu jest to sprzęt mało użyteczny. Do planet się nie nada za bardzo, a do DS pobije go mały, światłosilny refraktorek F100mm F/5-6, czy nawet 80mm, który przy tych rozmiarach nie będzie znacznie droższy. Naczytałem się opinii o Bresserze Pluto, czyli takim 114/500 i wiekszośc z nich potwierdza moje wnioski. To ślepa uliczka. Przykładowo -powiedzmy,że chcesz wymienić okulary z zestawu na lepsze. Oczywiście, dobierajac je bedziesz musiał uwzględnic krótką ogniskowa takiego teleskopiku. Tym samym połowy z nich nie wykorzystasz sensownie w kolejnym sprzecie, bo ten bedzie miał 2x dłuższa ogniskową i cześci z nich nie da sie sensownie wykorzystać.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku gdybyś pisał o teleskopie 130/900 przyznał był bym Ci 100% ale w układzie 114/900 masz prawie takiego newtonowskiego maka z nieporównywalnie gorszą optyką. Na pewno byłby znakomity do do jasnych obiektów, i księżyca ale ds aż się proszą o lepsze pole. No gdybyś zafundował mu takiego 40mm RKE który ma 56 stopni albo co więcej naglera 82 stopnie. (mówie o polach deklarowanych przez producentów), to poziomy jasność/pole były by współmierne, a w drugim przypadku znacznie przeskoczyły krótką syntę, ale takie okularki znacznie drożej kosztują, a my radziliśmy gościowi który miał 300 zł do wydania. :Beer:

edit: oczywiście mówiłem tylko o stosunku pole/jasność bo porównywanie małej synty114/500 z kitowym okularem 20mm, a synty 114/900 z naglerem w wyciągu w aspekcie jakości otrzymywanych obrazów jest śmieszne i tragiczne. :D

No oczywiście mała ogniskowa niesie za sobą fakt że nie wszystko możesz zobaczyć bez barlowa i wprowadzasz

dodatkowy układ optyczny a co za tym idzie aberę. No tu przyznam Ci racje. Jednak dla młodego astronoma, pod warunkiem że nie będzie używał małej synty do planet szerokie pole będzie bardzo pomocne.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-ignisdei

1,000 zł napewno nie uzbieram w 1 miesiąc ;) Zbierajac kilka lat to nawet da sie uzbierać 10.000 ale ja bym chciał coś takiego, co moge kupić teraz przy wkładzie max. 300 zł i przez co nie zniechęce się do astronomii. Jak narazie zalezy mi tylko na obserwowaniu księzyca i innych planet.

 

Witaj

Moja corka a 12 lat a zbierala 2 lata na synte 200/1200 i warto bylo. Wczesniej mozna pocztac ksiazki, ew. jakas nawet niewielka lornetke pozyczyc czy kupic. Mialem wczesniej pozyczony wlasnie taki teleskop za ok 300 zl lustro 114 ogniskowa 500 wydluzona do 1000 za pomoca barlowa, to co bylo widac w jednym, a w drugim to nieba a ziemia. Czlowieku CIERPLIWOSCI wiez ze to wiek kiedy chce sie miec wszystko od razu !!!! ale w przypadku optyki naprawde warto POCZEKAC !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moja corka a 12 lat a zbierala 2 lata na synte 200/1200 i warto bylo. Wczesniej mozna pocztac ksiazki, ew. jakas nawet niewielka lornetke pozyczyc czy kupic. Mialem wczesniej pozyczony wlasnie taki teleskop za ok 300 zl lustro 114 ogniskowa 500 wydluzona do 1000 za pomoca barlowa, to co bylo widac w jednym, a w drugim to nieba a ziemia. Czlowieku CIERPLIWOSCI wiez ze to wiek kiedy chce sie miec wszystko od razu !!!! ale w przypadku optyki naprawde warto POCZEKAC !!!!

 

Kurde myślałem że już z tego wyrosłem a jednak nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KarolinaG
No to już postanowiłem sobie jedną rzecz... ;) Pierwszym teleskopem jaki kupie będzie synta 6" lub 8" gdy będzie jakiś nagły przypływ gotówki :P Prędzej nic nie kupuje ;]

Słuszna decyzja. Na pewno nie będziesz żałował. Nie zapomnij także, że sprzęt zawsze można upgrade'ować. Z czasem stwierdzisz, że potrzebne są Ci lepsze okulary itp. Ja długo zbierałam na sprzęt (około 5 lat) ale nie zniechęciło mnie to do astronomii. Warto było poczekać i zainwestować. Do dziś nie żałuję swojej decyzji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna decyzja. Na pewno nie będziesz żałował. Nie zapomnij także, że sprzęt zawsze można upgrade'ować. Z czasem stwierdzisz, że potrzebne są Ci lepsze okulary itp. Ja długo zbierałam na sprzęt (około 5 lat) ale nie zniechęciło mnie to do astronomii. Warto było poczekać i zainwestować. Do dziś nie żałuję swojej decyzji. :D

 

A co kupiłaś? Czyżby Syntę 8"? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co kupiłaś? Czyżby Syntę 8"? :D

 

Kubanos, toc co za problem looknac w profil ? :)

 

Bresser Messier R-90+EQ MON 1, Synta 10" Dobson, MEADE BaK4 10x50, Celestron X_CEL Eyepiece 5mm, Plossl: 10mm, 15mm, 25mm, LVW 3,5mm, "Antares" ALP 1,25", "Lumicon" Deep Sky 1,25", "Lumicon" UHC 1,25", "Orion" SkyGlow 1,25", "Orion" V-Block 1,25", "Orion" UltraBlock 1,25", SPC 900NC, Toshiba P4, Canon EOS 300

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KarolinaG
A co kupiłaś? Czyżby Syntę 8"? :D

Tak, ale już dosyć dawno (w sumie dostałam B) ). W astro już siedzę kupę latek i nie wiem dlaczego należę do Newbie :unsure::P

Edytowane przez KarolinaG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale już dosyć dawno (w sumie dostałam B) ). W astro już siedzę kupę latek i nie wiem dlaczego należę do Newbie :unsure::P

 

Jestes z Poznania masz taki sprzet i... gdzie Ty sie uchowalas???

Gdzie obserwujesz?

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KarolinaG
Jestes z Poznania masz taki sprzet i... gdzie Ty sie uchowalas???

Gdzie obserwujesz?

Obserwuję głównie w WPN (Wielkopolski Park Narodowy), gdyż tam mam działeczkę, i jak dobrze pójdzie (mój mąż jest zawodowym żołnierzem) to jadę do Drawska Pomorskiego, gdzie szczycę się widokami ślicznego i czystego nieba z poligonu wojskowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję głównie w WPN (Wielkopolski Park Narodowy), gdyż tam mam działeczkę, i jak dobrze pójdzie (mój mąż jest zawodowym żołnierzem) to jadę do Drawska Pomorskiego, gdzie szczycę się widokami ślicznego i czystego nieba z poligonu wojskowego.

 

No prosze. A nie korcilo Cie nigdy poobserwowac w Jeziorach z Astronocami?

 

Spora czesc Astronocy jest wlasnie z tych okolic (Lubon, Puszczykowo, Kornik...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.