Skocz do zawartości

EQ6 SynScan


ciwe

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy tylko od egzemplarza. Z tego co porównywałem pomiary PE dla HEQ5 z Astronocy i te dla mojego monta to różnią się bardzo znacznie. Nie wiem co rozumiesz po pojęciem zryw.

Nie zgodzę się. Jeśli chodzi o DO to nie mają możliwości zmierzenia PE, wielokrotnie pytałem. Ale za to można w ciągu 10 dni od zakupu mont zamienić na inny egzemplarz jeśliby miał jakieś masakryczne PE.

Trzeba po prostu trafić na dobry egzemplarz niestety...

 

Ciekawe czy odbiegający znacznie od normy PE jest dla DO podstawą do reklamacji i wymiany montażu na inny? 10 dni od chwili zakupu może nie starczyć na sprawdzenie, patrząc na prognozy pogody na najbliższe dni :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy odbiegający znacznie od normy PE jest dla DO podstawą do reklamacji i wymiany montażu na inny? 10 dni od chwili zakupu może nie starczyć na sprawdzenie, patrząc na prognozy pogody na najbliższe dni :(

 

Pozdrawiam

 

Z tego co pytałem to istnieje taka możliwość. Montaż oczywiście nie może nosić śladów użytkowania no i pewnie wysyłka na koszt kupującego. A pogoda, no cóż, mozna kupić latem kiedy jest większa szansa na czyste niebo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powoli zaczynają się testy EQ6 SynScana na Jesionowym blogu,

ale tak się zastanawiam czy wykresy PE czy FFT, to jest to na co najbardziej czekacie?

czy foty astro lepiej tego nie pokażą?

 

Ja mam również takie zdanie.

Powiedzmy podłączam ST-7E swoje podpinam pod autoguide.

Piszę mały skrypcik i śmigam ;) . Tak to wygląda teoretycznie.

Wgłębiłem się w lekturę Jesionowego Bloga. Adam piszę, że w -15 SynScan zaczął mieć

problemy. Ja tam nie wiem ale mam taki sposób, że w mrozie wsadzam zasilacze do pokojowego

'puf-a' (no takie siedzisko ze skrzynką do rzeczy ;) ) Oprócz oczywiście ST-eki :) która

z 15 to sobie nic nie robi... Zasilacze powodują, że w pufie podnosi się

temperatura. Wszystkie delikatniejsze rzeczy (np pilot) są tam też. Reszta kabelków wędruje

do okna do kompa w domu. Bez GoTo jest trochę z tym roboty ale ja czuję się spokojniejszy...

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również takie zdanie.

Powiedzmy podłączam ST-7E swoje podpinam pod autoguide.

Piszę mały skrypcik i śmigam ;) . Tak to wygląda teoretycznie.

Wgłębiłem się w lekturę Jesionowego Bloga. Adam piszę, że w -15 SynScan zaczął mieć

problemy. Ja tam nie wiem ale mam taki sposób, że w mrozie wsadzam zasilacze do pokojowego

'puf-a' (no takie siedzisko ze skrzynką do rzeczy ;) ) Oprócz oczywiście ST-eki :) która

z 15 to sobie nic nie robi... Zasilacze powodują, że w pufie podnosi się

temperatura. Wszystkie delikatniejsze rzeczy (np pilot) są tam też. Reszta kabelków wędruje

do okna do kompa w domu. Bez GoTo jest trochę z tym roboty ale ja czuję się spokojniejszy...

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Oczywiście zgadzam się z Tobą, że jest wiele sposobów, żeby sobie poradzić w ekstremalnych warunkach. Ale moim zadaniem jest ocenić, jak się sprawuje sprzęt bez żadnych udogodnień. Tak jak pisałem, np. SkySensor nie ma z tym żadnego problemu. Natomiast pilot od EQ6 - jak najbardziej miał problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tej dyskusji o PE, guidowaniu i innych takich zrobiłem małą ilustrację "o co chodzi z tym PE"

żeby upewnić się czy dobrze rozumiem. Przedstawia ona wykresy PE oraz jego szybkiej transformaty furierowskiej dwóch montaży i co z nich można "wyczytać" na temat dokładności wykonania i ustawienia przekładni.

 

Według niej montaż "niebieski" ma przewagę przy fotografii bez guidingu

Natomiast montaż zielony jest lepszy do fotografii z dłuższymi ogniskowymi z guidingiem

 

Jeżeli w moim rozumowaniu jest jakiś błąd to proszę o poprawki - ponieważ zdaje się nie ma takiej ilustracji ani opisu toku rozumowania na polskich forach (ja przynajmniej takiej nie znalazłem).

PE.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według niej montaż "niebieski" ma przewagę przy fotografii bez guidingu

Natomiast montaż zielony jest lepszy do fotografii z dłuższymi ogniskowymi z guidingiem

 

Uważam dokładnie tak samo. Chociaż to chyba zależy od rozmiaru piksela matrycy. Montaż niebieski ma mniejsze PE co skutkuje możliwością naświetlania, dopóki rozmiar "rozrzutu" nie przekroczy rozmiaru piksela kiedy to z gwiazd wyjdą kreski. Natomiast montaż zielony jest łatwiejszy w korekcji guidingiem ponieważ jest gładszy. Mimo że PE bez guidningu jest wieksze to po korekcji wyjdzie znacznie mniejsze. Gdybym miał wybierać, wybrałbym chyba montaż zielony. Czy dobrze?

 

Jak dokładnie odczytywać szybką transformatę Fouriera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tej dyskusji o PE, guidowaniu i innych takich zrobiłem małą ilustrację "o co chodzi z tym PE"

żeby upewnić się czy dobrze rozumiem. Przedstawia ona wykresy PE oraz jego szybkiej transformaty furierowskiej dwóch montaży i co z nich można "wyczytać" na temat dokładności wykonania i ustawienia przekładni.

 

Jeżeli dolne rysunki mają przedstawiać FFT to się raczej nie mogę z tym zgodzić :) ale oczywiście może czegoś nie rozumiem.

Przydałoby się może trochę opisu co do sposobu uzyskania tych wyników i ich interpretacji..

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z Tobą, że jest wiele sposobów, żeby sobie poradzić w ekstremalnych warunkach. Ale moim zadaniem jest ocenić, jak się sprawuje sprzęt bez żadnych udogodnień. Tak jak pisałem, np. SkySensor nie ma z tym żadnego problemu. Natomiast pilot od EQ6 - jak najbardziej miał problemy.

 

Przychylając się do powyższej opinii mogę uzupełnić, iż mój pilot SynScan również zamarzł wczoraj na tarasie, w temperaturze -12 st. Wszelkie informacje pojawiały się na wyświetlaczu nieznośnie wolno i po jakimś czasie, gdy się wprawiłem, to raczej domyślałem się wcześniej co pilot chce mi wyświetlić.

 

Mam również GoTo Autostar 497, z prostym montażem azymutalnym i w tym pilocie takiego objawu nie było.

 

Choć muszę przyznać, iż organizacja i używanie obu pilotów jest prawie identyczna, co dla mnie akurat było miłą niespodzianką, bo już się trochę nauczyłem Autostara 497 :)

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dolne rysunki mają przedstawiać FFT to się raczej nie mogę z tym zgodzić :) ale oczywiście może czegoś nie rozumiem.

Przydałoby się może trochę opisu co do sposobu uzyskania tych wyników i ich interpretacji..

 

Pozdrawiam

Robert

 

Niestety nie miałem do czynienia z analizą numeryczną i jest to takie moje rozumienie na "chłopski rozum".

Zastanawiałem się trochę nad tymi moimi bazgrołami i w przypadku gdy dla tych dwóch teoretycznych montaży wykresy PE zawierają tylko po dwie harmoniczne te wykresy powinny wyglądać jakoś tak (chyba):

(zakładamy,że szukamy harmonicznych w przedziałach co 5Hz )

PE2.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem do czynienia z analizą numeryczną i jest to takie moje rozumienie na "chłopski rozum".

Zastanawiałem się trochę nad tymi moimi bazgrołami i w przypadku gdy dla tych dwóch teoretycznych montaży wykresy PE zawierają tylko po dwie harmoniczne te wykresy powinny wyglądać jakoś tak (chyba):

(zakładamy,że szukamy harmonicznych w przedziałach co 5Hz )

 

Cześć,

Tym razem dolne rysunki wyglądają lepiej, oczywiście przy założeniu, że sygnał analizowany jest superpozycją siunusoid powyżej.

 

Generalnie z FFT m.in. wiemy jakie są amplitudy harmonicznych w sygnale. Na przedstawionym wykresie PE można oszacować te harmoniczne nawet bez FFT.

 

Zielony wykres:

Pierwsza harmoniczna o dużej amplitudzie i pozostałe o znacznie mniejszych rozłożone w paśmie wyższych częstotliwości.

 

Niebieski wykres:

Pierwsza harmoniczna i wyższe o zbliżonych amplitudach, równomiernie rozłożone w paśmie, prawdopodobnie 5 i 10 harmoniczna o dużej amplitudzie (oceniając oczywiście wykres na oko).

 

Oczywiście z tego na razie nic nie wynika odnośnie przydatności FFT w układach "guide". Jeżeli masz jakieś materiały lub odnośnik do takiej analizy to chętnie bym to zobaczyl. Może podeślij jakiś link..

 

No i wskazówka do obliczeń FFT oblicza się dla 2^n okresów sygnałów okresowych lub quaziokresowych, także jeżeli chcesz otrzymać prawidłowe wyniki to musisz przeprowadzić oblicznia dla większej ilości danych obejmujących 8, 16, 32, 64.. lub więcej okresów sygnału PE.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Generalnie z FFT m.in. wiemy jakie są amplitudy harmonicznych w sygnale. Na przedstawionym wykresie PE można oszacować te harmoniczne nawet bez FFT."

 

Te teoretyczne wykresiki, które narysowałem (w paincie zresztą :szczerbaty: ) miały być takie proste (po dwie harmoniczne i dwa specyficzne przypadki) żebym mógł "zrobić FTT na oko" i pokazać zależność pomiędzy wykresem PE a wykresem FTT.

W przypadku tych dwóch montaży założyłem również, że wpływ na PE ma tylko praca ślimaka - nie uwzględniałem efektów generowanych przez sam silnik (zwłaszcza krokowy), przekładnię pomiędzy silnikiem a ślimakiem i w końcu współpracę ślimaka z nieosiową ślimacznicą.

 

 

Widzisz Robert ostatnio była taka akcja "zmierz sobie PE", na astronocach jest fajny tutorial "jak zmierzyć PE" TUTAJ:.

Ludzie robili pomiary, wrzucali na AF TUTAJ: i "astronoce" TUTAJ: wyniki pomiarów - jest baza wyników pomiarów, tylko że nie ma takiego "how to" jak odczytywać te wyniki pomiarów - co na nich podstawie można powiedzieć o użyteczności montażu w astrofoto :unsure: .

Czy interesują nas harmoniczne wyższe od tej którą generuje niewspółosiowość ślimaka - wartość okresu rzędu 400,500-600s?

Jak duże powinny być przedziały, w których szukamy kolejnych harmonicznych?

Jest parę kwestii do wyjaśnienia...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawia ona wykresy PE oraz jego szybkiej transformaty furierowskiej dwóch montaży...

Nie chcę uchodzić za purystę, ale szybka transformata furiera to metoda ( lub jak kto woli sposób ) obliczania transformaty Furiera (i jej odwrotności). Lepiej napisać "... wykresy PE oraz jego transformaty Furiera..." - nie jest istotne bowiem sposób jej obliczenia. Pomijam to, że w języku polskim termin błąd okresowy funkcjonuje od dawna. Nie bójmy się używać ojczystego języka.

 

Świetne rysunki. Zawsze zastanawiało mnie, co (oprócz nieosiowości ślimaka) może decydować o dokładności montażu. Teraz już wiem. Serdecznie dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Generalnie z FFT m.in. wiemy jakie są amplitudy harmonicznych w sygnale. Na przedstawionym wykresie PE można oszacować te harmoniczne nawet bez FFT."

 

Te teoretyczne wykresiki, które narysowałem (w paincie zresztą :szczerbaty: ) miały być takie proste (po dwie harmoniczne i dwa specyficzne przypadki) żebym mógł "zrobić FTT na oko" i pokazać zależność pomiędzy wykresem PE a wykresem FTT.

W przypadku tych dwóch montaży założyłem również, że wpływ na PE ma tylko praca ślimaka - nie uwzględniałem efektów generowanych przez sam silnik (zwłaszcza krokowy), przekładnię pomiędzy silnikiem a ślimakiem i w końcu współpracę ślimaka z nieosiową ślimacznicą.

 

 

Widzisz Robert ostatnio była taka akcja "zmierz sobie PE", na astronocach jest fajny tutorial "jak zmierzyć PE" TUTAJ:.

Ludzie robili pomiary, wrzucali na AF TUTAJ: i "astronoce" TUTAJ: wyniki pomiarów - jest baza wyników pomiarów, tylko że nie ma takiego "how to" jak odczytywać te wyniki pomiarów - co na nich podstawie można powiedzieć o użyteczności montażu w astrofoto :unsure: .

Czy interesują nas harmoniczne wyższe od tej którą generuje niewspółosiowość ślimaka - wartość okresu rzędu 400,500-600s?

Jak duże powinny być przedziały, w których szukamy kolejnych harmonicznych?

Jest parę kwestii do wyjaśnienia...

 

Oglądałem wcześniej wyniki pomiarów PE na forum i na astronocach :)

Między innymi dzięki tym pomiarom i opisowi montaży podjąłem decyzję o kupnie EQ6 PRO. Dlatego BARDZO KOLEGOM DZIĘKUJĘ za ich trud!!!!!

 

Co do wyników pomiarów PE to dla mnie niosą one ocenę jakościową o amplitudzie błędu prowadzenia i częsttliwości jego występowania. Jak interpretować dokładnie te wyniki i ich tranformatę nie wiem :)

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam pytanie odnośnie biegunowości przewodu zasilającego w EQ6 Syntrack - montaż jest wyposażony w kabel zasilający z gniazdem do zapalniczki. Ponieważ będę zasilał montaż z akumulatora przerobiłem oryginalny kabel, przez zastąpienie wtyczki konektorami.

Czy ma być "+" wewnątrz i "-" na zewnątrz wtyczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam pytanie odnośnie biegunowości przewodu zasilającego w EQ6 Syntrack - montaż jest wyposażony w kabel zasilający z gniazdem do zapalniczki. Ponieważ będę zasilał montaż z akumulatora przerobiłem oryginalny kabel, przez zastąpienie wtyczki konektorami.

Czy ma być "+" wewnątrz i "-" na zewnątrz wtyczki?

Witam !

Tak zgadza się "+" na bolcu wewnętrznym a "-" na zewnątrz.

Ja mam HEQ 5 Syntrack ale elektronika taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko właśnie EQ6 PRO występuje w dwóch wersjach SynScan i SynTrek

 

CRW_1754.jpg

 

CRW_6957.jpg

 

ale oprócz samego pilota różnią się jeszcze silnikami i sterownikiem,

bo oto można dokupić do montażu EQ6 tzw upgrade Kit SkyScan:

 

SkyScan-sestavas.jpg

 

a testy EQ6 Astronocy dotyczyły wersji SynTrek,

spodziewam się więc, że upgrade silników i drivera w wersji SynScan jednak coś wniósł do lepszego prowadzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale oprócz samego pilota różnią się jeszcze silnikami i sterownikiem,

bo oto można dokupić do montażu EQ6 tzw upgrade Kit SkyScan:

 

SkyScan-sestavas.jpg

 

 

Sumas ale ten upgrade kit jest do starej czarnej wersji EQ6, do SynTrek'a (biały) wystarczy sam pilot bo bebechy są nowe. Zresztą nawet panel z portami na zdjęciu jest czarny, więc jakby wygląda na białym montażu :)

 

Moim zdaniem EQ 6 wystepuje w trzech wersjach:

 

- stare czarne EQ6 bez GoTo (można upgread'owac wyzej pokazanym kitem do GoTo)

- nowe białe EQ6 w wersji SynTrek (nowe bebechy, do pełnego GoTo wystarczy pilot SynScan)

- nowe biały EQ6 w wersji SynScan (czyli to samo co w SynTrek + pilot GoTo od razu w zestawie i inna nalepka z dopiskiem "Pro")

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry bo to do HEQ5, ech z tymi nazwami kręćka mozna dostać

zaraz poszukam białego i do EQ6 PRO

bo gdzieś go chyba widziałem, tylko teraz znaleść niemogę

 

a to zdaje się masz racje

 

SKYSCAN%20KITb.JPG

 

i nie zdaje się a napewno :Beer:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas ale ten upgrade kit jest do starej czarnej wersji EQ6, do SynTrek'a (biały) wystarczy sam pilot bo bebechy są nowe. Zresztą nawet panel z portami na zdjęciu jest czarny, więc jakby wygląda na białym montażu :)

 

Moim zdaniem EQ 6 wystepuje w trzech wersjach:

 

- stare czarne EQ6 bez GoTo (można upgread'owac wyzej pokazanym kitem do GoTo)

- nowe białe EQ6 w wersji SynTrek (nowe bebechy, do pełnego GoTo wystarczy pilot SynScan)

- nowe biały EQ6 w wersji SynScan (czyli to samo co w SynTrek + pilot GoTo od razu w zestawie i inna nalepka z dopiskiem "Pro")

 

W celu rozwiania wątpliwości czy SynTrek i SynScan to te same montaże, zrobiłem zdjęcia elektroniki i silników w swoim EQ6 PRO SkyScan czyli wersja z pilotem SynScan. Proponuję żeby Qbanos zrobił to samo ze swoim SynTrekiem i będziemy wiedzieli prawie wszystko :)

 

4.jpg

 

Swoją drogą to SkyWatcher przesadził trochę z tą ilością nazw: SynTrek, SynScan, SkyScan.. można się zgubić :)

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że ja mam HEQ5, nie EQ6 :D

Jakbyś pokazał silniki z drugiej strony tam gdzie jest przenoszenie napędu to mógłbym porównać jak to jest u mnie.

 

BTW pytanie do kolegi Aries'a: czy w swoim HEQ5 masz podświetlaną lunetkę biegunową czy też nie?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że ja mam HEQ5, nie EQ6 :D

Jakbyś pokazał silniki z drugiej strony tam gdzie jest przenoszenie napędu to mógłbym porównać jak to jest u mnie.

 

BTW pytanie do kolegi Aries'a: czy w swoim HEQ5 masz podświetlaną lunetkę biegunową czy też nie?

 

Fakt, że to HEQ5, ale spodziewam się, że płytka elektroniki będzie taka sama :)

Edytowane przez ciwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam HEQ5Pro i płytka w tym montażu zawiera takie same układy jak w EQ6, są one jednak inaczej rozmieszczone na laminacie. Prawdopodobnie jest to wynikiem tego że wnętrze HEQ5Pro jest mniejsze od EQ6 ale jestem w 100% przekonany że funkcjonalnie to ta sama płytka. Płytka jest taka sama jak na zdjęciu sumasa

Edytowane przez Astrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

pisalem juz w innym watku ale nie bylo odpowiedzi wiec zapytam tutaj. Uwaznie sledze informacje dotyczace montazy heq 5 pro, eq 6 i svp. Zastanawiam sie nad wyborem optymalnego do Maka 150 - mysle o orionie. Docelowo sprzet bedzi raczej stacjonarny ale czasami bede go zabieral poza miasto wiec chodzi o to, aby byl na tyle masywny na ile do 150 jest konieczne ale nie bardziej. Musi posiadac system GoTo do guidowania. Glownie chce obserwowac planety i czasami zrobic jakies fotki ale bez aspiracji. Qubanos pisal, ze eq to klony vixena, czy zatem nie lepszy bylby dla mnie wlasnie jakis vixen?

pozdrawiam

jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.