Skocz do zawartości

STS-117


Rekomendowane odpowiedzi

a za niecałe 20 min będzie widoczny nad Polską

 

aktualną pozycję duetu ISS i Atlantis można zobaczyć tu:

 

http://www.heavens-above.com/orbitdisplay....amp;satid=25544

więcej tu http://www.heavens-above.com

 

tylko, te chmury :Cry:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, pięknie. Jasnością oba obiekty w momencie gdy były tuż nad moją głową lekko przekroczyły Jowisza czy co to tam świeci nisko nad horyzontem (ostatnio zaniedbałem regularne obserwacje astro, więc jestem trochę nieaktualny...), a więc pięknie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne bezchmurne niebo (ICM bezbłędny) widziąłem z kolegą przelot idealnie :banan:

Obserwacja trwała 6 minut od 22:32 (Belgia) do 22:38:40 (Rosja między Ukrainą a Kazachstanem)

Końcowa faze lotu przed zaćmieniem prowadziłem juz przy pomocy lornetki.

Kolejny przelot tuz po godzinie 0 miedzy 0:07 a 0:10 (potem zacmiony)

Łączna jasność ok - 1,6 mag

Pozdro :Beer:

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Segment S3/S4 jest właśnie wyciągany z ładowni przez ramię wahadłowca :Salut:

Co zdążą z nim zrobić do kolejnego przelotu chwilę po północy? Udało mi się złapać ISS z wahadłowcem, mam nadzieję, że za godzinę też coś sensownego uzyskam :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę zostanie otwarty właz wahadłowca!

Gdzie to widzisz. Bo w/g planu o 23:18 ma być naszego czasu. :angry:

NASA TV & live coverage na forum NASASpacefight.com

W ogóle to źle się wyraziłem, chodziło mi o samo "złapanie" S3/S4 przez ramię wahadłowca, a nie jego wyciągnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się obserwować prawie cały przelot przez refraktor 900 mm z okularem 20 mm. Mimo szybkiego ruchu udało się zaobserwować sporo szczegółów, które najlepiej widoczne były kiedy ISS+Atlantis przysłaniały chmury - działając jak filtr.

 

Super - tym bardziej, że pierwszy raz live widziałem prom kosmiczny :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem dzisiejszy przelot. Był ładny, niemal przez zenit, ale nie zauważyłem, żeby jasność ISS się zwiększyła po przycumowaniu Atlantisa. Trochę dziwne, bo w czasie wczorajszych przelotów wahadłowiec wydawał się niewiele słabszy niż stacja, więc zwiększenie jasności powinno być dostrzegalne. Być może ISS tak była dzisiaj usytuowana, że miała nieco mniejszą jasność niż zwykle (?) Ciekawe jak będzie za pół godziny.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale emocje... Nie wiedziałem do tej pory, że oglądanie przelotów ISS może być tak pasjonujące :szczerbaty:

Wczoraj oglądałem przeloty zarówno ISS jak i STS-117 - były piękne. Drugi przelot ISS próbowałem obserwować przez teleskop przy pow. ok. 94x - jak już opanowałem prowadzenie dało się zauważyć jakieś szczegóły.

Ale dzisiaj to był już full-wypas! Z tym samym powiększeniem przez parę chwil widać było wyraźnie że do ISS "coś" się przykleiło ;) Teraz się mogę pochwalić, że widziałem wahadłowiec "live"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem dzisiejszy przelot. Był ładny, niemal przez zenit, ale nie zauważyłem, żeby jasność ISS się zwiększyła po przycumowaniu Atlantisa. Trochę dziwne, bo w czasie wczorajszych przelotów wahadłowiec wydawał się niewiele słabszy niż stacja, więc zwiększenie jasności powinno być dostrzegalne. Być może ISS tak była dzisiaj usytuowana, że miała nieco mniejszą jasność niż zwykle (?) Ciekawe jak będzie za pół godziny.

Należy pamiętać że prom jest przycumowany pionowo w stosunku do Ziemi natomiast podczas przelotów "samemu" był ustawiony poziomo do Ziemi dlatego odbijal więcej światła. Stąd znikome zwiększenie jasności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać że prom jest przycumowany pionowo w stosunku do Ziemi natomiast podczas przelotów "samemu" był ustawiony poziomo do Ziemi dlatego odbijal więcej światła. Stąd znikome zwiększenie jasności :)
nasa_tv_07_06_10_sts_przy_iss_400e3.jpgnasa_tv_07_06_10_sts_przy_iss2_45a57.jpgnasa_tv_07_06_10_sts_przy_iss3_892d1.jpg

Amatorskie zdjecia startu promu

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.