Skocz do zawartości

Ciekawa oferta


Rekomendowane odpowiedzi

W DO pojawił się nowy produkt: Vixen VMC110L OTA. Cena dośc niska, porównywał to ktoś to zwykłych maków? Bo z tego co widzę to nie jest to Mak jak pisze na stronce tylko modyfikowany cassergrain. Nie ma korektora nie ma problemu z zaparowaniem, co strasznie przeszkadza podczas wilgotnych nocy.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie dziś zauważyłem tego vyksena. Nawet przez chwilę się zastanawiałem, czy zamienić 10 cm achro (= sprzedać go komuś) i nabyć ta vixe. Wciąż się waham, bo to mały i lekki sprzęcik! :)

 

Jednakże, to nie jest mak-cass, jak podaja w opisie - tylko cassegrain!

 

Co ciekawe, cena i w PL i w USA jest taka sama - u nas 900zl tam 300 dolarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jakby co- powahaj sie jeszcze parę dni :rolleyes:

 

Ten Vixen jest naprawdę ciekawym sprzętem. Jeśli to "rasowy" Cassegrain, to powinien dawać rozsądne obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak szybko takie cudeńko się chłodzi?

Tak jak maki ok. 2 godz. czy szybciej?

 

 

Z racji tego że to konstrukcja otwarta to pewnie szybciej, myślę że podobnie jak Newtony. Ciekawe jak jest z czyszczeniem/konserwacją i kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładny schemacik jest tutaj:

 

26052_VMC110L_section.JPG

 

Recenzji też nie znalazłem..

 

Hm.. tylko czy to lustro/pryzmat(?) które rozdwaja wiązkę światła ma jakiś negatywny wpływ na uzyskiwany obraz, typu pociemnienie itp..? :huh:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem informacji o tym teleskopiku na CN i wygląda to mniej więcej tak:

 

Zalety - to mniej-więcej to czego można sie było spodziewać

+ nieduży

+ lekki

+ solidnie wykonany

+ szybciej od klasycznego maka sie chłodzi

+ można stosować dwa okulary na raz, ew. okular i aparat (widok przełaczany dźwigienką z boku)

 

Wady - są niestety dużo istotniejsze

- przeciętna jakość obrazu - jedna osoba pisze że nie stosuje z tego powodu powiększeń większych niż 150x

- bardzo duży mirror shift - oceniany na około 15 minut kątowych

- duże refleksy wewnętrzne

 

W skrócie: opinia o VMC110L na CloudyNights jest negatywna.

Ale powtarzam jeszcze raz, że to tylko zebrane opinie z CN. Najlepiej by było, gdyby się komuś udało wyciągnąć go z DO i solidnie przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ja mam informację, że cała dostawa do DO została natychmiast sprzedana. Jeśli kupił go któryś z userów A-F: pisać, pisać po pierwszych teściorach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam informację, że cała dostawa do DO została natychmiast sprzedana. Jeśli kupił go któryś z userów A-F: pisać, pisać po pierwszych teściorach ;)

 

 

Mi się wydaje, że ową dostawę kupił 'pośrednik' z allegro, który od razu wrzucił ten sam towar na aukcje. Trzeba przyznać, że nieco dowcipnie wygląda pomiędzy tymi wszystkimi 'rzetelnymi', '675x' i 'profesjonalnymi' teleskopami! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vmc200l_schematic.gif

 

Super sprzęcik, ale gdzie można znaleźć recenzje?

Pozdrawiam

 

Poniżej - fragment opisu-recenzji, dotyczący tylko tuby. Montaż jest o tyle ciekawy, że chociaż maleńki, to uniesie do 6 kgn no ma mały ekranik z mapką ogladanej okolicy.

pozdro

Daniel

 

Le nouveau VMC-110L sur monture GOTO SkyPod a de quoi intéresser tous les débutants qui recherchent un instrument de qualité, simple et confortable à utiliser ainsi que les amateurs en quête d'un télescope hyper-transportable. La combinaison d'un tube optique compact de type Maksutov-Cassegrain parfaitement adapté aux observations planétaires, lunaires ou solaires et une monture motorisé double axes à pointage automatique, le tout à un prix très attractif, destine cet instrument à devenir un best-seller. Une configuration optique particulière : Le VMC-110L cumule plusieurs avantages face à ses concurrents Maksutov-Cassegrain sur monture à fourche. Tout d'abord sa conception optique est dérivée de celle Yu. A. Klevtsov qui consiste à remplacer le ménisque frontal par un correcteur entre le miroir secondaire et le miroir primaire.

Cette astuce élimine trois points problématiques communs à tous les Maksutov-Cassegrain. Le ménisque est en effet souvent plus lourd que les lames de fermeture des Schmidt-Cassegrain, en l'enlevant le VMC-110L dispose alors d'un poids très raisonnable (2.2kg) idéal pour le transport et la combinaison avec une monture légère. D'autre part les dépôts de buée sont quasiment absents, fini les observations arrêtées pour cause de ménisque ou la lame de fermeture devenus opaques du fait de l'humidité. Enfin la mise en température est beaucoup plus rapide. Le ménisque frontal d'un Maksutov couvre par définition une surface supérieure à celle du miroir primaire. L'intégration d'un correcteur après la réflexion de la lumière sur le miroir primaire convergent limite sa taille à celle du secondaire (beaucoup plus petit).

L'utilisation de deux miroirs sphériques haute précision permet de réduire considérablement l'aberration de sphéricité et fourni des images très piquées. De plus ce correcteur permet de diminuer le rapport de focale à un facteur inférieur à 10 (contre 13, 14 voir 15 pour les Maksutov-Cassegrain classiques dans cette gamme d'ouverture). Malgré un diamètre de 110mm, le rapport de focale à f/9.4 permet ainsi à l'aide d'un oculaire de grande focale de bonnes observations des objets du ciel profond les plus brillants. Sous un ciel très sombre grâce à la monture GOTO SkyPod découvrez les objets les plus connus du catalogue Messier. Un télescope de plus grand diamètre permettra évidemment de distinguer plus de détails.C'est un des autres points forts de cet instrument, il peut en effet être séparé de sa monture, au contraire des télescopes sur montures à fourches qui sont indissociables. Ainsi si vous désirez observer plus d'objets du ciel profond la monture SkyPod supporte des Newton jusqu'à 5kg soit des instruments de 130 à 150mm de diamètre. Le VMC-110L est destiné principalement à l'observation et la contemplation des surfaces planétaires de Jupiter et Saturne. La planète aux anneaux révèle un formidable spectacle, la distinction de la division de Cassini est évidente. La plus grande planète du système solaire laisse apparaître le plus de détails, son atmosphère tumultueuse offre un spectacle saisissant. Les différentes bandes nuageuses sont contrastées et colorées... un spectacle dont on ne peut se lasser.

Sur la Lune, cible la plus facile à observer, les nombreux cratères et rainures donne toujours envie de sortir l'instrument en ville, lors d'un voyage ou entre deux nuages. Suivant l'oculaire utilisé choisissez le grossissement le plus adapté en fonction de la turbulence atmosphérique et de la taille de la formation lunaire à scruter.La mise au point s'effectue par déplacement du miroir primaire, le porte oculaire est divisé en deux parties à l'aide d'un miroir basculant. Généralement pour placer dans la position à 90° un oculaire et dans le prolongement du tube un système d'imagerie type webcam. Lancez vous dans l'astrophotographie planétaire sans hésiter. Après positionnement de l'objet au centre du champ et réglage de la netteté, vos premières images "sortiront" en toute facilité de votre capteur. C'est un très bon moyen pour apprendre toutes les techniques de prises de vue "courtes" poses. L'observation du Soleil à l'aide d'un filtre spécial permet grâce au diamètre de 110mm de saisir de fins détails lors de la présence de tâches. Obtenez des résultats intéressants en imagerie lors d'éclipse ou période de forte activité.Le chercheur point rouge à visée droite est très facilement utilisable, il est conçu pour des débutants et évite les difficultés souvent rencontrées avec les chercheurs coudés. Après réglage de jour ou sur la Lune, le point rouge indique précisément la position de l'instrument, élément important lors de l'initialisation de la mise en station par la monture GOTO SkyPod.

 

Caractéristiques techniques : Vixen VMC-110L sur SkyPod - Klevtsov type Maksutov-Cassegrain de 110mm de diamètre f/9.4 avec accessoires.

Longueur Focale: 1035mm.

Miroir primaire et secondaire sphérique.

Pouvoir séparateur : 1.05 secondes d'arc.

Magnitude stellaire limite : 12

Dimensions du tube : 125mm (D) x 360mm (L)

Poids tube seul : 2.2kg.

Porte oculaire 31.75mm avec mise au point par déplacement du miroir primaire - Miroir basculant intégré.

Chercheur point rouge inclus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej - fragment opisu-recenzji, dotyczący tylko tuby. Montaż jest o tyle ciekawy, że chociaż maleńki, to uniesie do 6 kgn no ma mały ekranik z mapką ogladanej okolicy.

pozdro

Daniel

 

Le nouveau VMC-110L sur monture GOTO SkyPod ...

 

Ten "opis-recenzja" to raczej reklamówka. W Polsce ten vixen jest sprzedawany ota, bez skypoda.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Mi się wydaje, że ową dostawę kupił 'pośrednik' z allegro, który od razu wrzucił ten sam towar na aukcje.

Daniel Dudycz mi napisał, że Jonek25 wystawił na aukcje 10 telepów, a dostał z DO ostatecznie ... jeden :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
I po kwadransie sprzedał...

Daniel

A najgorsze jest to, że kupującym NIE BYŁ Daniel B)

 

Danielu- cierpliwości, będziesz miał ten teleskop! Tyle, że ja na twoim miejscu mocno bym się zastanawiał jednak nad Makiem 127. Jasne- jest droższy, ale po pierwsze ma te pół cala średnicy więcej, a więcej znaczy WIĘCEJ ;) do tego weź pod uwagę te opinie z Cloudynights. Nie chcę cię denerwować, ale Janusz mi mówił, że Neptun (mój M-N) daje dobre obrazy przy powiększeniach rzędu 300- 350x! A to oznacza potwierdzenie opinii, jaką znalazłem na Excelcis, pozwolę sobie zacytować:

After using the Intes Micro MN56, I will never go back to using meager Celestron or Meade products. The optical performance of the MN56 is in a whole different league.

 

With the MN56, one can easily see the swirls in the cloud belts of Jupiter. The Moons of Jupiters don't look like points, rather as disks. At 250X, the optics are not only sharp, they are extremely sharp!

 

Last night we had very steady skies. I was able to use a 5 mm EP with a 4X Powermate to reduce the effective f.l. down to 1.25 mm. This results in 600X, or 120X per inch of aperture.

 

My jaw dropped as I looked at the Moon at 600X for 20 minutes. There was no image break down!! There was very little blurring and minute details on the Moon could be seen. Can you believe this??? Amazing, to say the least.

 

Nie, nie chcę "w ciemno" się wypowiadać odnośnie możliwości "jazdy" na 600x- ale 300-350 to już daje wystarczający power, żeby się dobrze przyjrzeć planetom. Uhmmm.... w moim przypadku to oznacza użycie ortho 4 mm i ... Barlowa 2x B) To i tak kres moich aktualnych możliwości technicznych, nie będę przecież dorabiał jakichś... przedlużek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Foto Classicu mają w ofercie razem ze Skypodem. Pytałeś tam? Może samą OTA też sprzedają.

 

Ale może sie okazać że jeszcze będziesz błogosławił ten dzień w którym Ci go wykupili ;). Bo porównując małego Vixena do konkurencji w klasie travelerka do 1000 zł wychodzi to wg mnie tak:

- Mak 102 - będzie lepszy do planet

- Celestron wv 102 - będzie lepszy do jasnych DS i przeglądów nieba

 

Na pierwszy rzut oka wydawało się że Vixen ma szanse połączyć lepsze strony i małego maka i jasnego refraktora ale... raczej tego nie zrobi.

W każdym razie może ten Vixen nie jest taki zły jak go opisali na CN ale ja bym już wolał tego na sobie nie sprawdzać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie takiego DUO jako trawelerka? Trochę egzotyczne zestawienie. To delikatna dwu systemowa OTA. Pomijając jakość obrazów, najpierw dokładnie sprawdził bym wytrzymałość mechaniki tego teleskopu (mechanizm zmiany osi optycznej) nim wtrynił bym do plecaka, zarzucił na plecy i powędrował na peron..

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wydawało się że Vixen ma szanse połączyć lepsze strony i małego maka i jasnego refraktora ale... raczej tego nie zrobi.

a gdzie to jest napisane? :o

 

wpisuje w CN "VMC 110" i nic nie wyskakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najgorsze jest to, że kupującym NIE BYŁ Daniel B)

 

BYŁ, tyle ze kupił u Jonka, a Vixen juz puka do drzwi i ma szanse zawisnąć w towarzystwie Soligora na PI-125. Całośc posłuzy narazie do ogladania.... szyszek na pobliskich i dalszych sosnach, bo na niebie chmurwy....

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.