Skocz do zawartości

Duzy nie znaczy lepszy


Tom-cio

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w nocy niby bylo ladnie. Duza przejzystosc, brak wiatru - taka pogoda na Slasku ostatnio to czysty rarytas, ale ... ... ...

 

Zapialem swoja betoniare (newt 270 f3.8) i postanowilem rabnac M51. Zrobilem 12x300" i mi lekko przeszlo. Autoguider rzucal traba na wszystkie strony - zniechecilem sie.

 

Mm51.jpg

 

Ale takiej pogody marnowac nie nalezy. Mam jeszcze goscinnie MT-800. Co prawda jeszcze nie jest gotowy do astrofoto, ale co tam. Rowniez testowo 12x300".

Punktowe gwiazdki i spokojne prowadzenie. Bylo by jeszcze lepiej, gdybym mial motofokus w MT.

 

Pr5.jpg

 

Obie foty poskladane na tzw. szybciej niz szybko, zeby bylo co porownywac.

Konkluzja jest jedna: duze, wcale nie znaczy lepsze...

7cm lustra wiecej = calkowita porazka, a mialo byc tak fajnie :sterb003:

Edytowane przez Tom-cio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkluzja jest jedna: duze, wcale nie znaczy lepsze...

7cm lustra wiecej = calkowita porazka, a mialo byc tak fajnie :sterb003:

 

Duże powinno być lepsze. Chyba, że jest to sprzęt gorszy "jakościowo" lub gorsze jakościowo jest wykonanie zdjęcia (prowadzenie itd.).

 

Duży sprzęt dobrej jakości, dobrze prowadzony powinien dać lepsze jakościowo zdjęcie. Oczywiście w dobrych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to calkowicie amatorska konstrukcja: lustra (oba), toczona tuba, oprawy i obejma.

Sama tuba z dosc powaznym wyciagiem Baader'a wazy 11,5kg, co uwazam za spory sukces, patrzac na podobne dokonania. Niestety z pancerna obejma i kamera wychodzi 15kg, a to juz nie przelewki nawet dla EQ6. Bardziej jednak martwi mnie "podatnosc na pogode". Po wykresie autoguidera widze, ze prowadzi sie b. dobrze (+/- 0,5pixela), wiec mont wyciaga, ale efekt jest mizerny lub... obsluga do duszy :mellow:

Fotki rury powiesze na mojej strocne, ale na razie nie mam na to czasu - przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 20cm róznicy na ogniskowej i te pare kilo dodatkowej wagi to nie w kij dmuchał. Ja próbowałem wojowac moją 270tką (13,5kg) na HEQ5 bez guidingu i cos tam szło, ale dawałem krótsze czasy (max 180sek), za to wiecej klatek. Może z guiderem poszło by i te 300sek, ale przy takim ekstremalnym obciażeniu, to jednak każdy powiew wiatru, każdy pociąg przelatujacy niecały 100m obok, kopały klatki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rzeczywoscie cos "dziwnego" z ta 270mm. Trzeba to jakoś dogłębnie przeanalizować bo w zasadzie tak być chyba nie powinno. Prowadzenie swoja droga widac ze kiepskie, ale chyba tam się coś wiecej dzieje.

 

Za to MT daje czadu. Jak widze te rozmyte gwiazki swiadczące o ostrości ustawionej troche w sąsiadki z bloku niż gwiazdy, boje się co by było gdyby ostrość była punktowa. Mam wrazene ze niemal połowa gwiazdek to mgiełki.

 

Dowal koniecznie do MT focusera. Mysle , ze wtedy czapki nam pospadają.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.