Skocz do zawartości

Komety z 7.04.2007


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Takie oto kometki mi się udało ostatnio sfocić. Zamieszczam je według kolejności smażenia:

 

1. C/2003 WT42 (Linear)-teoretycznie 16,3 mag

7cb2eb3b2f59d6cf.jpg

 

2. C/2002 VQ94 (Linear) - teoretycznie 17,9 mag

676b15f7dd71e8f6.jpg

 

3. C/2006 L2 (McNaught) - teoretycznie 15,4 mag.

b5804fe7ecd7a346.jpg

 

Wszystkie jasności są teoretyczne, tj. według The Sky. Jeszcze nie nauczyłem się obsługi Astrometricki i Focas'a więc nie podam zmierzonej janości. Mam nadzieję, że juz niedługo się to zmieni :D

 

Każda z fotek to stack 3x240s i robione były przez Celestrona 200/1000 mm, EM200, ST2000XM. Na upartego możnaby zrobić animowanego gifa już z kilku klatek każdej z komet, bo ich własny ruch na tle gwiazd jest tak duży :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne polowanko TURZE gratulacje!

choć już miałem nadzieję na 20 mag :)

jak przeczytałem, że polujesz na nie w Warkoczu

pozdrowienia

 

 

Sumas,

 

Do tak słabych komet, to chyba musiałbym kupić trochę większy sprzęt. Jeszcze nie teraz :D

Dla mnie, po obserwacjach wizualnych, gdzie można było odhaczyć komety 13-14 mag max, aktualny przeskok na 16-18 mag, to jakby przejście bariery dźwięku :D

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z C/2007 E1 (Garradd)? Tylko jej brakuje do kolekcji :)

 

pozdrawiajac

 

Tej nocy było widocznych dużo więcej komet do jasności teoretycznej ok.18mag. Tę, o której mówisz postaram się złapać następnym razem. Dzięki za podpowiedź !

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, ze sporo takich slabizn lata, ale akurat E1 plącze sie z jasnoscia w okolicach 10 mag. Sam ja przegapilem, jak dwie noce temu ganialem za galaktykami w Pannie. I teraz czekam pogodnej nocy, zeby jej ocenke zrobic.

 

pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, ze sporo takich slabizn lata, ale akurat E1 plącze sie z jasnoscia w okolicach 10 mag. Sam ja przegapilem, jak dwie noce temu ganialem za galaktykami w Pannie. I teraz czekam pogodnej nocy, zeby jej ocenke zrobic.

 

pozdrawiam

Maciek

 

Powiem szczerze, że nie miałem ostatniej aktualizacji komet w the sky ze sobą no i .... :D

Teraz widzę, że dałem ciała ! Taka jasna kometka :D Może uda mi się ja złapać w następny weekend !

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego możnaby zrobić animowanego gifa już z kilku klatek każdej z komet, bo ich własny ruch na tle gwiazd jest tak duży :D

 

Pozdrawiam

Paweł

 

No tak, w OA na Fort Skale ekipa kometarna wpisuje ruch własny komety do programu obsługującego auto-guider i w ciągu 20-30 min ekspozycji dostaja ostrą kometę i kreski zamiast gwazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że podłączam się pod ten wątek, ale skoro są tutaj fotki komet i było już wspomniane o jednej z nich, to informuję, że dzisiejszej nocy kometa C/2007 E1 Garradd zbliży się do dwóch galaktyk o jasności ok. 10,5 mag. na odległość 0,5 stopnia. Ten przelot będzie trwał przez pierwszą część nocy i zapewne ładnie by to wyglądało na fotkach. Obawiam się tylko, że pogoda przeszkodzi w rejestracji tego zjawiska :(

 

NGC 3166

 

post-2346-1176205093_thumb.jpg

 

NGC 3169

 

post-2346-1176205126_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mozesz od razu normalnie napisac?

A teraz brniesz dalej, bo wychodzi na to, że nie rozumiesz co sam napisałeś.

Spoko, Shoemaker-Levy9 pisze tak cały czas, idzie się przyzwyczaić. :D

 

A tak BTW to pole gwiazdowe wraz z C/2006 L2 (McNaught) dla mnie wygrywa. Takie fotki chciałbym kiedyś robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dosc,ze przyzwyczaic mozna sie do wszystkiego,z wyjatkiem tego,do czego nie mozna,to komunikat Roberta jest swoistym odkryciem,bo gdyby nie jego obserwacje,byc moze zblizenie przeszloby niezauwazone.Odkrywcy komet tez ich nie wymyslaja,ani nie rodza,tylko dostrzegaja,tak bylo i w tym przypadku.Tak wiec, gratuluje odkrycia :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - piękne. Naprawdę. W zasadzie to trochę odbiera słowa w komentarzu. Do tego dobrze jest właśnie mieć GOTO. Bez niego ten proces znacznie by się wydłużył. Czy dlatego nie pasował Ci EM200 bez Temmy?

 

Zauważyłem już kiedyś, że masz pociąg do komet. Czy chcesz to bardziej rozwijać, bo wygląda na to, że sprzęt kompletujesz właśnie pod tym kątem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem już kiedyś, że masz pociąg do komet. Czy chcesz to bardziej rozwijać, bo wygląda na to, że sprzęt kompletujesz właśnie pod tym kątem?

 

Oj przydałby sie taki polski odpowiednik Michaela Jägera :) I widzę, ze ku temu to będzie zmierzało, co niezmiernie mnie cieszy, bo słabych komet zawsze jest kilka pod ręką, jasne pojawiają się raz na jakiś czas. A wszystkie są warte obserwacji.

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - piękne. Naprawdę. W zasadzie to trochę odbiera słowa w komentarzu. Do tego dobrze jest właśnie mieć GOTO. Bez niego ten proces znacznie by się wydłużył. Czy dlatego nie pasował Ci EM200 bez Temmy?

 

Zauważyłem już kiedyś, że masz pociąg do komet. Czy chcesz to bardziej rozwijać, bo wygląda na to, że sprzęt kompletujesz właśnie pod tym kątem?

 

Adam,

 

Komety zawsze pociągały mnie najbardziej! Moja pierwsza obserwowana kometa to Levy w 1990 roku. Od tego czasu "choroba" sie pogłabia, a komety Hyakutake oraz Hale-Boppa umocniły mnie w przekonaniu, że to jest TO co chcę robić. Między czasie przez moje ręce przeszło sporo różnych teleskopów w tym Newton 0,5 metra. Miałem możliwość napatrzeć się na wiele obiektów mgławicowych wizualnie i nadszedł w końcu czas, aby bardziej specjalizować się w swoich zainteresowaniach i lepiej robić to co sie lubi. Goto, dobry montaż i kamera pozwalaja na rejestrowanie słabych komet, a tak jak zauwazył Monter jest ich sporo na niebie. To daje mi teraz satysfakcję obserwacji/rejestracji komet za każdym razem jak tylko rozłożę sprzęt. Teraz oczywiście chciałbym rozwijać umiejętności w astrometrii i fotometrii komet. Tak czy inaczej ze wzgledu na brak czasu moja zabawa w komety nie będzie tak częsta jak bym sobie tego życzył :-(

 

Na forum mamy już świetnego specjalistę od obserwacji komet za pomoca ccd - Maćka Reszelskiego. Nie ukrywam, że liczę na jego pomoc w działce kometarnej :D .

 

PS. Zmiana na goto służyła właśnie szybkiej lokalizacji słabych komet!

PS.2 Polecam bardzo interesującą stronę dotycząca złączeń komet z innymi obiektami, a mianowicie:

http://www.aerith.net/comet/rendezvous/current.html

Zachęcam do jej studiowania :D

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.2 Polecam bardzo interesującą stronę dotycząca złączeń komet z innymi obiektami, a mianowicie:

http://www.aerith.net/comet/rendezvous/current.html

Zachęcam do jej studiowania :D

 

Pozdro

Paweł

 

 

Strony Yoshidy powinny być na jednym z czołowych miejsc w ulubionych zakładkach każdego komeciarza. To prawdziwa kopalnia wiedzy o tym co aktualnie lata po niebie. A jego opisy z obserwacji czyta się po prostu jednym tchem.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAGADKA

W poniższym tekście usunięto pewne fragmenty. Odgadnij czego dotyczyła przytoczona romowa.

 

"Zauważyłem już kiedyś, że masz pociąg do k..et. Czy chcesz to bardziej rozwijać, bo wygląda na to, że sprzęt ... pod ... kątem?"

 

"Ko..ty zawsze pociągały mnie najbardziej! Moja pierwsza ... k..eta ... w 1990 roku. Od tego czasu "choroba" sie pogłabia, a ko..ety ... umocniły mnie w przekonaniu, że to jest TO co chcę robić. Między czasie przez moje ręce przeszło sporo różnych ... . Miałem możliwość napatrzeć się na wiele ... wizualnie i nadszedł w końcu czas, aby bardziej specjalizować się w swoich zainteresowaniach i lepiej robić to co sie lubi. ... dobry montaż i kamera pozwalaja na rejestrowanie ... k..et, a tak jak zauwazył ... jest ich sporo ... . To daje mi teraz satysfakcję obserwacji... ko..et za każdym razem jak tylko rozłożę sprzęt. Teraz oczywiście chciałbym rozwijać umiejętności w ... ko..et. Tak czy inaczej ze wzgledu na brak czasu moja zabawa w ko..ety nie będzie tak częsta jak bym sobie tego życzył :-(

 

Na forum mamy już świetnego specjalistę od obserwacji ko..et za pomoca ccd .... Nie ukrywam, że liczę na jego pomoc ... .

 

PS. Zmiana na ... służyła właśnie szybkiej lokalizacji słabych ko..et!

PS.2 Polecam bardzo interesującą stronę dotycząca złączeń ko..et z innymi obiektami..."

 

B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.