Skocz do zawartości

Zamykamy Astro-Forum.org


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnością forum ma dość rozbudowany system statystyki, więc nie widzę problemu w zlokalizowaniu tego ruchu. Jeśli nie to warto o tym pomyśleć. Zamknięcie forum na pewno zmniejszy ilość odsłon. Bo pewnie sporą część generuje google ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JUz wczesniej pisalem, ze czasem uslugodawcy maja swoich do zwiekszania ilosci odslon.

 

LOL - dawno nie słyszałem takiej bzdury. Chłopie - przestań wreszcie wymyślać teorie spiskowe.

 

Tak - mam "ciągotki" marketingowe, dzięki którym masz możliwość pouzewnętrzniać się. Co więcej - niestety - jestem takim oszołomem, który zrobi wszystko, żeby forum się rozwijało i było zawsze nr 1 w Polsce.

 

Przykro mi, że Ciebie rozczaruję i nie ogłoszę, że faktycznie zamykam forum. Wiem, że to ciebie boli, ale sam wiesz, że życie nie pieści. Będę Ciebie dalej rozczarowywał kolejnymi sukcesami AF.

 

Przyłączam się do prośby Sumasa - jak masz pisać takie rzeczy, to nie pisz w ogóle. Zaniżasz jakość tego wątku robiąc w nim przysłowiowy syf. Tylko czekać, aż dołączy do ciebie kolejny banita i będziecie sobie jechać po beznadziejnym AF. Ja nie rozumiem - wszędzie "jedziesz" po AF, szczególnie u Maniaka, a jakoś nie możesz się oderwać od tego "beznadziejnego" forum. Zdecyduj się, bo jeszcze ktoś gotów pomyśleć, że jesteś nieobliczalny.

 

Żenua i tyle.

 

PS. Mam fatalny nastrój bo po 2 dobach ratowania niemowlaka kociego niestety w nocy odszedł. Karmiłem go całą dobę co 2 godziny (w nocy też). Jeździłem po klinikach, dawałem zastrzyki z glukozy, etc. I cholera odszedł. Czuje się tak, że słów mi brakuje. :Cry: Człowiek wchodzi na forum i musi czytać takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pamietam to takze na tym forum bylo ogloszenie o latwym zarobku za klikanie w banery .

Macie racje, ze to zupelnie cos innego niz generowanie odslon.

Pozdrawiam optymistycznie :) .

 

Ps. Jestem pewny, ze dacie rade problemom z funkcjonowaniem forum, nigdy tez nie zyczylem nikomu aby cos mu nie wyszlo. Takich slow tym bardziej na pewno nigdzie nie pisalem i przypisanie mi ich jest nieporozumieniem .

W/g moich odczuc wchodzac na strone glowna i czytajac napisy "forum zabezpieczone" jest zlym rozwiazaniem . Moze negatywnie wplywac na uzytkownikow . Chyba duzo lepszym bylby napis "dostepne po zalogowaniu ".

Przeczytalm jeszcze raz ostatnie posty i nie wiem dlaczego taka reakcja na to co napisalem z wmawianiem mi w opdpowiedzi w sumie niegodziwosci .

Aby inni mogli w temacie pomoc to przedstawcie jak bylo przedtem, a jak teraz po ograniczeniu dostepu do forum ? Moze ktos inny cos wymysli.

Wylanczam sie, aby nie byc narazony na zmyslone zarzuty.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, szkoda kociaka :( ...zbiga też. Ciężko się żyje doszukując się ciągle spisku, widząc wszystko negatywnie.

 

Daj spokój, nie mogę dojść do siebie. Nigdy bym nie pomyślał, że w zasadzie w dobę człowiek może się uzależnić od takiego maleństwa (nie o Zbigu mówię - dla jasności).

 

Dwa dni w zasadzie oddaliśmy dla tego maluszka. Nic się nie liczyło, tylko walka o jego ciężki żywot. I się nie udało. Podły jest ten świat czasami. :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby inni mogli w temacie pomoc to przedstawcie jak bylo przedtem, a jak teraz po ograniczeniu dostepu do forum ? Moze ktos inny cos wymysli.

 

Przedtem i do teraz płaciliśmy za forum z własnej kasy, bezinteresownie (na dzień dzisiejszy 9 osób ). Teraz forum się rozrosło i chyba nie trzeba tłumaczyć, że rosną również koszty jego utrzymania. Dlatego zastanawiamy się co dalej, dlatego potrzeba zalogowania jako środek doraźny. To tyle.

 

Jesion, wiem jak to jest ze zwierzakami, one są bezinteresowne, potrafią być bardzo oddane. Nawet gady, którymi się interesuję i zajmuję - http://www.terrarium.com.pl/galeria/galeri...1&path=1115 . Serio, przykro mi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mój znajomy, zapalony narciarz, należy do jakiegoś narciarskiego forum i tam jakiś czas temu mieli podobny problem. Po prostu wprowadzili opłatę roczną w wysokości 10 czy 15zł i po ptakach.

 

No tak 3,399 użytkowników * 15zł = 50985 zł No to już ładny kawałek grosza hihi :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak 3,399 użytkowników * 15zł = 50985 zł No to już ładny kawałek grosza hihi :Salut:

Widzę ze z matematyki to jesteś dobry ale ze statystyki musisz się douczyć.

Ile osób jest atywnych na forum? 300? 400? więcej nie ma.

Więc rachunek jest prosty a wynik kiepski:

400 osób X 10zł = 4000zł

400x 15= 6000zł

Można się obłowić że aż..... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze z matematyki to jesteś dobry ale ze statystyki musisz się douczyć.

 

 

No cóż nikt nie jest doskonały ;-) powiem więcej tych, którzy zdecydują się płacić będzie tyle ile przyjeżdża na zloty, czyli max 50 osób.

 

Zresztą nie wiem, jaki koszt utrzymania tego serwera, ale patrząc po ofertach w necie to 150 – 200 zł rocznie. Zresztą nie będę się wypowiadał, bo w sumie nawet złotówki nie dołożyłem do forum i jestem tu tylko gościem, ale nie powiem miło jest odwiedzić to miejsce w sieci i szkoda by było gdyby znikło, choć życie toczyłoby się dalej i byśmy przenieśli się gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zresztą nie wiem, jaki koszt utrzymania tego serwera, ale patrząc po ofertach w necie to 150 – 200 zł rocznie.

...

 

to może się najpierw dowiedz?

przede wszystkim o parametry takiego łącza, za te 150-200 zet ;)

Astro-Forum ma transfer dochodzący do 3 GB ... dziennie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może się najpierw dowiedz?

przede wszystkim o parametry takiego łącza, za te 150-200 zet ;)

Astro-Forum ma transfer dochodzący do 3 GB ... dziennie!!

 

3Gb dziennie to dużo, nawet bardzo jakoś nie chce mi się w to wierzyć miesięcznie wychodzi średnio, 90Gb a ile forum zajmuje pamięci nie sądzę, aby tekst zajął więcej jak kilka set megabajtów to i tak ogromna ilość. Fotek jest też troszkę, ale nie przesadzajmy. Co generuje taki ruch pewnie fotki, które ładują się za każdą odsłoną stron do bardzo fajne rozwiązanie mieć fotki razem z forum, ale niestety to kosztuje. Jeśli faktycznie jest tak wielki transfer to opłata za serwer musi być tak wielka, że równie dobrze można by kupić sobie dobre szerokopasmowe łącze i postawić na nim serwer dla forum i przy okazji korzystać sobie z niego wyszłoby pewnie taniej.

 

Sumas, ale przecież w transferze nie leży problem tylko w ilości odsłon, czyli w popularności jednym słowem forum jest zbyt popularne. A tak na marginesie to proszę cię bardzo nie naskakuj na mnie, bo nie ma, po co napisałem, że nie obchodzi mnie strona finansowa tego przedsięwzięcia, bo nie dokładam do niego ani złotówki i nie zamierzam jak większość użytkowników.

 

 

Zresztą nie będę się więcej wypowiadał w tym temacie jak mam być zaczepiany, gdy moja wypowiedź nie jest zgodna z tokiem myślenia takich ludzi jak ty ja jestem zbyt spokojnym człowiekiem nie szukającym zwady.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że coroczna opłata w kwocie 15zł nikogo nie zrujnuje a chętnych na tak mały datek nie zabraknie.

 

PS. Zbig poznałem cię na dwóch zlotach, jesteś na prawne fajnym gościem, dziwie się że wypisujesz tu takie bzdety :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że coroczna opłata w kwocie 15zł nikogo nie zrujnuje a chętnych na tak mały datek nie zabraknie.

 

A ja myślę, że zabraknie. Kwota 15 zł, to rzeczywiście mało, zaledwie nieco ponad 1 zł na miesiąc i na tyle stać 99% użytkowników forum, ale ...

 

- po pierwsze stałych użytkowników nie ma tak wielu jak się wydaje, może więc 10-15 zł to będzie mało;

- po drugie część zapłaci, a część nie ze zwykłego lenistwa, zapominalstwa i innych przyczyn;

- po trzecie fora w zasadzie są bezpłatne (poza wyjątkami) i wprowadzenie opłat na pewno wzbudzi kontrowersje.

 

Właściwie nie za bardzo wiem dokąd zmierza dyskusja w tym wątku. Według mnie skoro forum jest zarządzane przez Radę, to właśnie ta Rada powinna ustalić jakieś propozycje i je przedstawić. Co z tego, że tu dyskutujemy, jak zwykły użytkownik, jak ja, nie orientuje się nawet jakie są koszty utrzymania forum, a co za tym idzie nie może przedstawić konkretnych propozycji, gdyż związane są one przede wszystkim z finansami.

 

Tak więc możemy sobie tak pisać i nic z tego nie wyniknie. Z drugiej strony wiem, że w związku z nałożonymi ograniczeniami (choć niewielkimi) na forum nie zaglądają także niektórzy wartościowi użytkownicy (przepraszam za takie wydzielenie).

 

Zależy mi na funkcjonowaniu A-F i dlatego zabrałem głos. Ale zależy mi także na tym, aby było dostępne dla WSZYSTKICH i bez ograniczeń (pomijam skrajne przypadki).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3Gb dziennie to dużo, nawet bardzo jakoś nie chce mi się w to wierzyć miesięcznie wychodzi średnio, 90Gb a ile forum zajmuje pamięci nie sądzę, aby tekst zajął więcej jak kilka set megabajtów to i tak ogromna ilość.

...

Zresztą nie będę się więcej wypowiadał w tym temacie jak mam być zaczepiany, gdy moja wypowiedź nie jest zgodna z tokiem myślenia takich ludzi jak ty ja jestem zbyt spokojnym człowiekiem nie szukającym zwady.

Pozdrawiam

 

tu nie chodzi o to że Twoja wypowiedź jest niezgodna z tokiem myślenia, takich osób jak ja, tylko o zgodność ze stanem faktycznym. Również nie należę do osób szukających zwady, ale mamy problem z forum, które wymagały natychmiastowych działań, a one są nie do przyjęcia na dłuższą metę, więc musimy znaleźć jakieś rozwiązanie

bo właśnie to o czym pisze Robert, że na forum zagląda bardzo dużo wartościowych osób, które z różnych względów nie chcą się logować, czy w ogóle rejestrować

 

a z drugiej strony, przy tak wielkiej ilości odwiedzin, co jest odzwierciedleniem popularności forum, dotknęła nas po prostu "klęska urodzaju" jedynym rozsądnym rozwiązaniem tego problemu jest dedykowany serwer

 

Tylko o ile oferty providerów prześcigają się w reklamowaniu szerokości pasma, to już dopiero przy podpisywaniu umowy, potencjalny klient dowiaduje się, że owszem limit transeru do 100 GB miesięcznie, ale obciążenia ich serwera nie może przekroczyć 10% zasobów sprzętu, więc dlatego, przy tak wielkim ruchu niezbędny nam już jest dedykowany serwer

no tak ktoś pomyśli, że co tam taki serwer, to przecież w końcu byle jaki komputer za śmieszne pieniądze, tylko właśnie dedykowany serwer, to nie tylko sprzęt, a przede wszystkim jego serwis, obsługa, administracja, serwer musi być niezawodny i dostępny non stop, bo każdy jego pad, reset, zanik zasilania, backup, oznacza pad forum

 

i coś o statystykach:

w maju 2007 roku Astro-Forum odwiedziło ponad 140 tys. unikalnych osób, co dało prawie 2,8 mln odwiedzin stron, to ponad 8,7 mln wywołań!! i to tylko w jednym miesiącu

to już nie jest małe, niszowe forum z kilkuset aktywnymi użytkownikami, to już się zrobiło naprawdę poważne przedsięwzięcie, pewnie nawet nie wiecie, ale jesteśmy ponad 2 x więksi niż np. Canon-Board, wydawałoby się, że nie mamy szans z takim forum, które liczy ponad 10 tys. userów, a jednak:

 

Średnia ilość odsłon forum dziennie - 40,000

Średnia ilość dzienna unikalnych odwiedzin - 2,500

dane pochądzą stąd: http://canon-board.info/reklama.xls

 

Astro-Forum.org:

Średnia ilość odsłon forum dziennie - 95,000

Średnia ilość dzienna unikalnych odwiedzin - 4,500

a w porywach jest to nawet 7 000 osób - i o te porywy najbardziej teraz chodzi naszemu dostawcy

 

pewnie, że jak nie będzie innego wyjścia, dalej jako rada forum będziemy się składać po te kilkaset złotych rocznie, tylko, że przy tak wielkim tempie wzrostu, to za rok, będzie, już nie kilkaset, a kilka tysięcy złotych na osobę, więc wiesz, gdzieś jest ta granica, po której człowiek mówi po prostu dość, że po cholerę ma ciągle płacić, za coś, za co tylko ciągle obrywa, że jest wrednym adminem czy moderatorem, że ciągle nakłada jakieś ograniczenia i nie pozwala wszystkim pisać, co im ślina na język przyniesie

a tak w ciągu roku zwiększyła się popularność A-F:

usage.png

ponad dwukrotnie, więc dopiero teraz, możesz uważać, że na Ciebie naskoczyłem :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie za bardzo wiem dokąd zmierza dyskusja w tym wątku. Według mnie skoro forum jest zarządzane przez Radę, to właśnie ta Rada powinna ustalić jakieś propozycje i je przedstawić. Co z tego, że tu dyskutujemy, jak zwykły użytkownik, jak ja, nie orientuje się nawet jakie są koszty utrzymania forum, a co za tym idzie nie może przedstawić konkretnych propozycji, gdyż związane są one przede wszystkim z finansami.

 

Tak więc możemy sobie tak pisać i nic z tego nie wyniknie. Z drugiej strony wiem, że w związku z nałożonymi ograniczeniami (choć niewielkimi) na forum nie zaglądają także niektórzy wartościowi użytkownicy (przepraszam za takie wydzielenie).

 

Zależy mi na funkcjonowaniu A-F i dlatego zabrałem głos. Ale zależy mi także na tym, aby było dostępne dla WSZYSTKICH i bez ograniczeń (pomijam skrajne przypadki).

Robercie, pomyśl sam nad tym co napisałeś.

Forum jest nasze wspólne, nie RADY FORUM! tylko nasze!

Zapodaliśmy ten temat po to żeby wspólnie poszukać rozwiązania. To nie jest tak ze "zwykli" userzy nie mają nic do powiedzenia, chcemy żeby wszyscy wiedzieli jak to wygląda i wyrazili swoją opinie. Chcemy znać wasze zdanie, a problem musimy rozwiązać wspólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze raz, może jeszcze raz: przeczytaj ten wątek od początku i dopiero wtedy zacznij wyciągać jakieś wnioski,

problem nie w wielkości transferu, tylko w ilości odsłon, czyli nie ilości pobieranych klibajtów, tylko ilości ich prób wywołań, to zasadnicza różnica

 

Nie, problem nie jest, na ile rozumiem nie w próbach wywołań, tylko w obciążeniu serwera (pamięci, procesora), jakie to powoduje. A to zależy od:

- optymalizacji silnika forum i ewentualnych dodatków w php (a wydaje mi się, że A-F jest tu dość "wypasione")

- wielkości danych, które musi silnik ten wyciągać za każdym razem z bazy forum.

 

I mam wrażenie, że problemy takie można rozwiązać stosując jakiś mechanizm buforowania, który mógłby podstawić gotową, przygotowanywaną np co minutę, statyczną stronę w html, zamiast dynamicznie generowanej dla każdego czytającego. Powinno to zmniejszyć obciążenie generowane przez "typowych użytkowników", którzy chcieliby przejrzeć , co nowego, czyli otworzyć stronę główną i wątki na niej podlinkowane. I to, moim zdaniem, powinno być do zrobienia, albo w silniku forum, albo przy pomocy jakiegoś innego oprogramowania, albo przy użyciu zewnętrznych, dodatkowych urządzeń cache'ujących (chociaż te już kosztują sporo).

 

Dla ilustracji dodam, że podobny problem napotkali autorzy wizualizacji wyników ostatnich wyborów samorządowych. Zamiast statycznej, generowanej co jakiś czas strony, każdy użytkownik serwisu powodował wygenerowanie nowej dynamicznej strony na podstawie danych z bazy, co zarżnęło serwer...

 

Oczywiście, co innego wyniki wyborów, gdzie wystarczy aktualizacja co 15 minut, a co innego forum, ale wydaje mi się, że rozwiązanie może być podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum jest nasze wspólne, nie RADY FORUM! tylko nasze!

Zapodaliśmy ten temat po to żeby wspólnie poszukać rozwiązania. To nie jest tak ze "zwykli" userzy nie mają nic do powiedzenia, chcemy żeby wszyscy wiedzieli jak to wygląda i wyrazili swoją opinie. Chcemy znać wasze zdanie, a problem musimy rozwiązać wspólnie.

 

Adamie, naprawdę nie musisz mi powtarzać regułki "Forum jest nasze wspólne, nie RADY FORUM". Gdyby było tylko Rady, to mnie by tu nie było. Tak, forum A-F jest naszym wspólnym dobrem :)

 

Wiem, że wątek powstał po to, aby poinformować o powstałym problemie i poszukaniu sposobu jego rozwiązania. I wszystko w porządku. Z tym, że wspomniani "zwykli userzy" już się wypowiedzieli i myślę, że przyszedł czas na podanie konkretnych propozycji, rozwiązań. Po co przeciągać sprawę?

 

A ponieważ lepsze rozeznanie dotyczące zasad funkcjonowania forum mają członkowie Rady, więc myślę, że teraz do nich (do Was) należy inicjatywa. Oczywiście można jeszcze zaczekać, ale czy wykluje się jeszcze jakieś inne (dobre) rozwiązanie? Oby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy plan, jeszcze trzeba wszystko przeliczyć i przemyśleć. Nie ma co ukrywać, że każda decyzja będzie wiązała się z "kontrowersją". Chodzi o pieniądze, więc bez pieniędzy nie ma tematu. Tak jak pisałem - podstawowym kryterium jest dostępność forum, więc zamknięcie się "na płacących" nie wchodzi w ogóle w rachubę.

 

Do BBwro - dobrze prawisz. Tak to właśnie się odbywa. Problem polega na tym, że system cache'owania jest w tym silniku od dawna. Dlatego udało nam się tak długo pociągnąć na "wirtualnym" serwerze. Inaczej, już rok temu byłaby kaplica. Pojedyncza odsłona nie oznacza, że dane ciągniesz w AF prosto z bazy.

 

Aby AF mogło funkcjonować niezależnie i w perspektywie mogło wdrożyć swoje pomysły, potrzebuje własnego serwera. Koszty dyktowane przez prowiderów (przy rozbudowanych rozwiązaniach) przestają być opłacalne i zbliżone do zakupu własnych serwerów.

 

Dajcie nam jeszcze tydzień. Potem ogłoszę, co postanowiliśmy i zaczniemy powoli wdrażać nową strategię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig zaczynasz pisać jak master yoda, mało tego, każde następne zdanie przeczy poprzedniemu, wychodzi jakiś niezrozumiały bełkot, czy mógłbyś pisać jaśniej? a najlepiej wcale?

masz jakąś dziwną przypadłość, że potrafisz zarżnąć każdy wątek

nie wiadomo nawet jak można na to logicznie odpowiedzieć

 

ps. Dla wyjasnienia bo bardzo lubie Grzybka .

Przepraszam, ze znowu sie odezwalem ale sadze, ze jakby ktokolwiek z Was dostal taka odpowiedz to poczulby sie urazony. BBwro zanegowal pozniejsza odpowiedz sumasa i Jesion jak sadze z tym sie zgodzil bo sprostowal sumasa. Moze mam sie cieszyc, ze od szmat nie zostalem wyzwany jak kogos innego kiedys sumas wyzwal ?

A co mysle o sumasie to juz napisalem .

 

ps2. prostym tymczasowym sposobem na zmniejszenie obciazenia chyba byloby aby dane nie z cache byly dostepne np. po 2-3 krotnym ponowieniu zadania. Nie wiem czy na tyle mozecie ingerowac w program .

papa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysła... chyba :)

 

Mamy na forum blogi. Praktycznie zawsze, gdy zaglądnę co właśnie jest czytane przez userów, kilka rekordów jest dla gości wiszących na blogach. Nawet jak to jest 5% całości, to może warto by się temu przyglądnąć. Blogi nie są chyba wymagające pod względem mocy łącza i hosta na którym chodzą. Może by je tak "splitnąć" na jakąś inną maszynę, aby nie podcinały głównego serwera forum? Będzie i wilk syty (blogi będą ciągle istnieć) i owca cała (no prawie cała, bo to tylko o kilka procent całości zmniejszymy).

 

Warte zachodu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dostępu ale non stop widzę to:

 

mySQL query error: SELECT e.entry_id, e.entry_name FROM ibf_blog_entries e,ibf_blog_blogs b LEFT JOIN ibf_blog_categories bc ON ( e.blog_id=bc.blog_id and e.category_id=bc.category_id ) WHERE e.entry_status='published' AND b.blog_private=0 AND ((bc.blog_id IS NULL) or (bc.category_type = 'public')) AND e.blog_id=b.blog_id

 

SQL error: Nieznana kolumna 'e.blog_id' w on clause

SQL error code:

Date: Monday 11th of June 2007 11:09:26 AM

 

Po mojemu to gdzieś z googli ciągle walą requesty do naszych forumowych blogów. O ile nie bredze, to wygenerowanie i obsługa błędu coś tam kosztuje serwerek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiba jestem mało kumaty. Poczytałem se wontek od góry do dołu, a na tymże dole stoi napisane:

"2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)

1 Zarejestrowanych: meteor".

To jak ten Gościu tu wlazł ? Som wytrychy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.