Skocz do zawartości

Jaki maksymalny zasieg przez lornetke 10x50


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiscie zalezy on od roznych czynnikow. Ja ostatnio ustanowilem nowy rekord 9,34M i w koncu bez problemu zobaczylem M27 (7,30M) w Lisku.

Obserwuje z miasta. Podany zasieg byl od strony wschodniej gdzie nie bylo luny od lamp. W okoilicach zaswietlonych zasieg 6-7,50M. Przyklad M31na zaswietlonym niebie jest tak samo widoczna jak M27 w Lisku. :szczerbaty:

 

Czy to jest maksymalny zasieg przez taka lornetke, czy Wy moze uzyskujecie lepsze rezultaty?

Czy jest mozliwosc zobaczenia M81 i M82?(zreszta zaraz sprawdze :szczerbaty: )

 

pozdrawiam

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ocenilem "rozdzielczosc" mojej lornetki - 19"(sekund). Zmierzona na podstawie aktualnej odleglosci miedzy Ganimedesem i Io. Nie wiem czy taka ma byc :huh:

 

Ps. M81 brak :szczerbaty: .

 

 

POPRAWKA: M81 i M82 zaliczone, rzeczywiscie sa w miare latwe do zobaczenia nawet przy troszke przeszkadzajacym zaswietleniu

Niestety dzis zasieg tylko 8,50M (gwiazdka przy M81)

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ocenilem "rozdzielczosc" mojej lornetki - 19"(sekund).

Ja patrzyłem na Mizara (14") dzisiaj i wydawało się że widać dwa "zlepione" punty.Oczywiście nie szło rozdzielić ale wyglądało to tak jakby jednej gwiazdce coś wystawało.

 

Na Jowisza spoglądałem około 0.00 i widać było wszystkie 4 księżyce.

 

Zasięgu jeszcze nie oceniałem na gwiazdach,ostatnio wyłowiłem coś w okolicach M57.Ale żeby mieć 100% pewność muszę mieć co najmniej 60-siątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans zasieg 6,8 M golym okiem jest chyba nieosiagalny

 

W książce "Niebo Poradnik Użytkownika" autorstwa Davida H. Levy'ego na stronie 80 z zapisków autora, cytuje: "Pewnej nocy, gdy obserwacje prowadziłem na brzego Wielkiego Kanionu (...). Niebo było tak znakomite, że mogłem zobaczyć gołym okiem gwiazdę jasności 7,3 mag (...)."

 

Także, jak napisał Antyqjon jest to jak najbardziej możliwe!!!

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce "Niebo Poradnik Użytkownika" autorstwa Davida H. Levy'ego na stronie 80 z zapisków autora, cytuje: "Pewnej nocy, gdy obserwacje prowadziłem na brzego Wielkiego Kanionu (...). Niebo było tak znakomite, że mogłem zobaczyć gołym okiem gwiazdę jasności 7,3 mag (...)."

 

Także, jak napisał Antyqjon jest to jak najbardziej możliwe!!!

A do tego w Polsce też są miejsca gdzie da się wyciągnąć 7 mag i lepiej :) Bieszczady, Przehyba, pewnie jakieś puszcze na północy też...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oskar,

Jodłów 2006 widziałem 7mag.

Tąpadła zeszłej jesieni także 7mag, regularnie 6.5-6.7

Jordanów w czerwcu - 6.5mag

 

Wrocław 5.5mag tylko przy dobrej przejrzystości powietrza, okolica z roku na rok zaczyna mi coraz bardziej świecić

 

Mat

Ja poczułem, ile można więcej zobaczyć jak zakupiłem sobie okulary lekko powyżej mojej wady wzroku, jak gwiazdki stały się w końcu punkcikami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie to zebym sie chwalił,u mnie przy idealnych wrunkach jest 6.8,średnio 6.5 na dobrą bezksięzycową noc(oprócz białych letnich nocy)Któregoś lutego chyba 1997,lub98 wstałem o 2 w nocy na obserwacje(księzyc zachodził ok 1)PANOWIE!!!,TAKIGO NIEBA W ŻYCIU NIE WIDIAŁEM!!!Cały niboskłon byl dosłownie Drogą Mleczną!!!(ospa gwiazd)szok ,szkoda że nie probowałem ocenić zasięgu ,ale kilka minut stałem jak wryty i wpatrywałem się w niebo!Musiało być znacznie poniżej 7m!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najslabsze gwiazdy jakie widzialem w lornetce 10x50 mialy jasnosc 10.8 mag, ale to podczas najlepszej nocy jaka mi sie w zyciu trafila (zasieg golego oka 7.5 mag i M81 na granicy widocznosci golym okiem).

W ciemne bezksiezycowe noce gdy golym okiem widac gwiazdy do 6.5 - 6.8 mag w lornecte mam zasieg rzedu 10.3 - 10.5 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.