Skocz do zawartości

Jeszcze o Apollo 11


jum

Rekomendowane odpowiedzi

No i mamy kolejną – 38 rocznicę historycznej wyprawy AS11 w ramach programu APOLLO, która rozpoczęła się 16 lipca 1969r. Gwoli przypomnienia, wklejam kilka wybranych fotek dokumentalnych z tamtego pamiętnego startu, plus ciekawy portret astronautów oraz dwie ilustracje uzupełniające przebieg operacji orbitalnych, wykonanych tamtego dnia. Bohaterowie PIERWSZEGO LOTU NA KSIĘŻYC, mają dziś po 77 lat i wciąż są aktywni. Neil Armstrong dużo podróżuje po świecie, „Buzz” Aldrin udziela się w prywatnych przedsięwzięciach związanych z turystyką kosmiczną. Nic mi natomiast nie wiadomo, co porabia Michael Collins. Przy okazji, życzę tym zasłużony weteranom dużo zdrowia. :Salut:

AS11_crew.jpg

Bap11_69_H_1134_k.jpg

Cap11_KSC_69PC_442_k.jpg

Dap11_KSC_69PC_419_k.jpg

Eap11_KSC_69PC_397_k.jpg

FEap11_S69_39526_k.jpg

Gap11_KSC_69PC_413_k.jpg

H.jpg

I.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NASA pewnie raczej powybierała sobie takich, żeby nie trzeba było ich jeszcze "fizycznie szkolić" :rolleyes:

Trzeba zdawać sobie sprawę, że oni zostali wybrani do programu, bo byli tymi, powiedzmy "jednymi na milion", jeśli chodzi o sprawność, wytrzymałość, psychikę...

A w czasie selekcji jednym z testów wytrzymałości fizycznej był test coopera - przeciętnemu człowiekowi jest dość trudno zdobyć w nim przyzwotą ocenę.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czasie selekcji jednym z testów wytrzymałości fizycznej był test coopera - przeciętnemu człowiekowi jest dość trudno zdobyć w nim przyzwotą ocenę.

 

Miałem test Coopera .... i zapamietam to do końca życia ....

W ciągu 12 minut przebiegłem 6 okrążeń boiska czyli niby 2400m ale z sporym hakiem w dół bo boisko nie było w pełni wymiarowe. Pamiętam po biegu leżałem na ziemi z kolegami około 5 minut aby złapac oddech :D i to był nieliczny raz kiedy zęby mnie bolały od wysiłku xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

zbliża się 40 rocznica lądowania człowieka na Księżycu (pozostało mniej, niż 2 miesiące do okrągłej rocznicy), a ja chciałbym przypomnieć to wydarzenie.

Otóż kilka miesięcy temu dostałem od starszej pani, zwiedzającej Muzeum Techniki, ciekawy dar - nagranie z tego lotu. :D

Na Astro4u umieściłem wczoraj post o tym nagraniu (i trochę szczegółów):

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1077.100

"Na próbę" dałem niespełna 2-minutowy fragment relacji z lądowania człowieka na Księżycu (całe nagranie ma ponad 2.5 godziny !!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Hermes dzięki temu nagraniu przeniosłem się do lat mego dzieciństwa wtedy miałem 12lat . Razem z bratem byłem wówczas na wakacjach u dziadków w maleńkiej miejscowości niedaleko Wielunia. Dom dziadków stał na odludziu i nie był zelektryfikowany ale radio lampowe było, zasilane z takich dużych baterii , a antena to był długi drut rozciągnięty przez całe podwórko między drzewami. W tamtym czasie to radio było oknem na świat , wieczorem przy kolacji dziadek zawsze go załączał.

Ten wieczór transmisji Polskiego Radia z lądowania na Księżycu nie zapomnę do końca życia. Atmosfera i klimat tego wydarzenia wywarło w umyśle dwunastolatka niesamowite wrażenie ,które trwa po dzień dzisiejszy.

 

Dzięki za udostępnienie tego nagrania.

 

Pozdrawiam Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten link z gazety można sobie już jednak było darować. Strasznie skopali artykuł. Są lepsze w sieci, np ten:

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse

inny dobry link to

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=6111&st=0

 

...nie mówiąc o innych, polskojęzycznych, ale kryptoreklamy to nie będę uprawiać hihi. :P

 

Tak czy inaczej - zdjęcia są cudowne. Pokazują bardzo dużo szczegółów i można godziny nad nimi spędzać, wyszukując drobnych smaczków.

Czas teraz na Apollo 12 oraz Łunochody... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten link z gazety można sobie już jednak było darować. Strasznie skopali artykuł. Są lepsze w sieci, np ten:

[...]

 

...nie mówiąc o innych, polskojęzycznych, ale kryptoreklamy to nie będę uprawiać hihi. :P

No tak, chcialem tylko "sasygnalizowac problem" dla "monoglotow" ;-)

Nie narazajac sie na posadzenia o kryptoreklame podam wiec link:

LRO: zdjęcia lądowników z czasów Apollo

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w związku z dzisiejszą 40 rocznicą pierwszego lądowania człowieka na Księżycu (20.07.1969), prezentuję mały fragment moich zbiorów nagrań z tamtego lotu. :D

To nagranie dostałem od zwiedzającego w Muzeum Techniki. Nagranie wykonane było na czterościeżkowym magnetofonie szpulowym, co sprawiło mi trochę kłopotów podczas odczytywania, bo mój magnetofon (stereo) jest dwuścieżkowy...

W końcu się udało i mam dodatkowo ponad 2.5 godzin nagrań - głównie z niemal całego spaceru na Księżycu. Trochę czasu zajęło mi poprawianie jakości słabego technicznie nagrania dźwięku, ale tego fragmentu (3'30") - chyba można posłuchac: :D

 

http://members.chello.pl/r.fangor/tv-ladowanie11.mp3

 

Jest to nagranie fonii z relacji TV (będzie dostępne przez kilka dni).

Być może więcej relacji będzie puszczone w audycji radiowej jutro, w której mam wziąć udział.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.