Skocz do zawartości

saturn przez lornetke


karolW

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no ludzie nadajemy poprostu na innych falach, więc nie podniecajcie się za bardzo moimi wypowiedziami. Poprostu dla mnie sprzętem takim jak lornetka nie powinno się oglądać planet. Przynajmiej jeśli chodzi o ich jakiekolwiek szczegóły. Co innego umiejscowienie planety na tle gwiazdozbioru, tu lorneta jest poprostu The Best.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wlasnie przed chwilą przeżyłem swoja pierwsza astroobserwacje z BPC 20x60 obserwując Saturna i efekt był piorunujący. Nie dosc ze bez problemu zaobserwowalem pierscien to jeszcze udalo mi sie chyba zaobserwowac jego dwa księzyce (pisze chyba bo moze to byly gwiazdy, ale porownując ustawienie tych obiektów wzgledem Saturna z rzeczywistym ustawieniem jego ksiezycow w danej chwili, prezentownym na stronie:

http://www.physics.sfasu.edu/astro/satsat_current.html

doszedlem do wniosku, ze mogly to byc MIMAS i TETHYS).

Nie wiem jakie M-ki moge zaobserwowac ta lornetka, dzisiaj probowalem wypatrzec M35, M1 i M45 ale bez rezultatu.

Czy ktos moze odpowiedziec mi na pytanie jaki zasieg ma BPC 20x60 (do jakiej wielkosci gwiazdowej)?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że pod ciemnym niebem jesteśmy w stanie zaliczyć wszystkie M-ki.

Saturna wolałbym oglądać w powiększeniach od 40x w górę.

A najlepiej przy 350 x.

Lornetka jak pisze kolega Martel nie do tego celu jest stworzona.

Ja widzę pierścień Saturna już w lornetce 7x50 ale co to za widok.

Szkoda gadać.

20x60 Też nie powali widokiem Saturna - jak już wiemy jak wygladają pierścienie i czego sie spodziewać.

Bo gdybyśmy nie wiedzieli to każdy z nas narysowałby kulkę z uszami.

Może nie... :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H+X w Jodłowie były jednym z najpopularniejszych obiektów do obserwacji a także przy okazji do porównywania optyki teleskopów, lornetek i sprawdzania okularów. Drugim takim obiektem była np. galaktyka w Andromedzie. Oba te obiekty widoczne są gołym okiem jako rozjaśnienia na gwiaździstym niebie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Przy powiększeniu 20x do zastosowań astro konieczny jest statyw, inaczej cały obraz się trzęsie jak galareta i praktycznie nic nie widać :salu:

 

Ps. Obserwuj zawsze kiedy masz czas i ochotę jeśli to ma być oczywiście przyjemność a nie zadanie domowe :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobra, wczoraj wieczorkiem okolo 23 spotkalem sie ze znajomym (totalnym nie astronomem). Cel rekreacyjno - poznawczy. Chcial zobaczyc jak wygladaja kratery ksiezycowe przez lornetke :). BPC 20x60 na statywie z glowica kulowa. No i oczywiscie widok Ksiezyca go oszolomil. Ale jakie bylo jego wrazenie jak skierowalem lornetke na Saturna. Zobaczyl maciupka tarczke a dookola niej wlasnie pierscien. Ten widok wywarl na nim znacznie wieksze wrazenie biorac pod uwage, ze spogladal wlasnie na odlegla planete, Saturna z pierscieniami, ktore znal dotad jedynie z TV i programu Discovery...

 

Wniosek, nawet laik wyraznie widzi pierscienie saturna przez lornetke, ale aby to uzyskac montaz jest konieczny. Przez 12x ja z powodzeniem widze owe pierscienie, i widok jest jak dla mnie rownie urokliwy co przez powery 200x i wiecej... Wracam wtedy do korzeni kiedy to przez zbudowana wlasnorecznie nieachromatyczna lunete (ze szkiel okularowych), wlasnie je dostrzeglem po raz pierwszy... No oczywiscie teraz w lornetce widok mam znacznie lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyl maciupka tarczke a dookola niej wlasnie pierscien. Ten widok wywarl na nim znacznie wieksze wrazenie biorac pod uwage, ze spogladal wlasnie na odlegla planete, Saturna z pierscieniami, ktore znal dotad jedynie z TV i programu Discovery...

 

W miarę zdobywania większego doświadczenia w astronomii amatorskiej dochodzę do wniosku, że nie ma nic piękniejszego niż dzielenie się magią nocnego nieba z ludźmi, którzy nigdy nie mieli okazji popatrzeć na te wszystkie cuda, które oferuje nam nieboskłon. Jeżeli w dodatku uda mi się kogoś zachęcić do uprawiania tego hobby, to czuję się już niczym apostoł krzewiący wiedzę wśród mas - a to daje ogromną satysfakcję. :)

 

Przez 12x ja z powodzeniem widze owe pierscienie, i widok jest jak dla mnie rownie urokliwy co przez powery 200x i wiecej...

 

Jeżeli można wiedzieć, to jaką lornetką, bo moje "maleństwo" (40tka) nie chce za żadne skarby rozdzielić pierścieni od tarczy? Przez Celestrona też miałem już okazję kuknąć na Saturna, ale bez rewelacji - zaczyna mi brakować większych powiększeń...!!! ;)

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można wiedzieć' date=' to jaką lornetką, bo moje "maleństwo" (40tka) nie chce za żadne skarby rozdzielić pierścieni od tarczy? Przez Celestrona też miałem już okazję kuknąć na Saturna, ale bez rewelacji - zaczyna mi brakować większych powiększeń...!!! ;)

[/quote']

 

Praktykowalem z dwoma malenstwami. Pierwsza miala 7x30 i widac bylo owal. Druga to bylo 12x40, i na granicy dostrzegalnosci widzialem przez nia tarczke i oplatajacy pierscien. No ale przez BPC 20x60 widok jest niewspolmiernie lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka może być nawet niewielka ale z dobrą optyką bez astygmatyzmu i koniecznie trzeba obserwować Saturna na jeszcze lub już jasnym niebie aby nie było pomiędzy Planetą a tłem za dużego kontrastu, wtedy dobrze widać tarczę i pierścień nawet przy 10x-12x oczywiście ze statywu lub solidnego podparcia :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam rozdzielenie pierscienia od Saturna w BPC 20x60 z lezaczka, przy kiepskich warunkach (dzis, ok 0.30). Przez BPC 10x50 tylko jajeczko, bez rozdzielenia. Przy powerku 36x (900/114) 100% rozdzielienia na calym obwodzie planety - sam sie zdziwilem (100% rozdzielenie takze na powerku 30x w lunecie Bresera 70/700 - Wonia swiadkiem.). Niemniej najlepszy efekt od 90x w gore.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.