Jump to content

Nowy dział na forum - Praktyczne Warsztaty Elektroniczne ?


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł polegający na stworzeniu na forum działu warsztatów praktycznych z elektroniki. Chciałem dopisać w tytule skrót PWE ale nie zmieściło się. Jako, że mam jako takie doświadczenie w elektronice mógłbym prowadzić coś na kształt poradnika z praktycznym wsparciem technicznym. Wsparcie techniczne polegać miałoby na konsultowaniu oraz nadzorowaniu budowanych przez innych kolegów konstrukcji zawierających elektronikę (na miarę oczywiście mojej wiedzy i czasu) ale także na pomocy w uzyskaniu lub wręcz zrobieniu niektórych, trudniejszych elementów konstrukcji. Stawiam taki problem z zachętą do podjęcia dyskusji czy taka inicjatywa ma sens oraz jaką formę powinna przyjąć. Inicjatywę tę orientuję w szczególności na najmłodszych kolegów. Impulsem w tym kierunku są moje pozytywne doświadczenia jakie wyniosłem ze współpracy z Bartolo przy budowaniu przez niego Astroziołka (platformy astrofotograficznej). Na początek mogę pomóc zainteresowanym kolegom wykonać jedną z moich konstrukcji (AstroPilot, motofocus, sterowanie goto). Czekam na Wasze opinie.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Jak bym miał połowe lat co mam i 2x tyle czasu co mam to bym się podpisał pod tym obiema rękami ...a tak tylko jedną :wink:

 

Ale ze swej strony mogę powiedzieć, że zacząłem śledztwo w sprawie programowania Palm Vx, który ma port szeregowy RS232. Myślę o stworzeniu uniwersalnego komputerka z RS232 i sterującego dużą ilością wyjść/wejść logicznych. Do rządzenia tym komputerkiem chce wykorzystać właśnie platformę Palm VX...

 

Właśnie szukam symulatora Palm Vx :?

Link to comment
Share on other sites

Jak najbardziej za ! Potrzebowałem własnie porady w związku z zasilaniem mojego EQ6. Na Kudłaczach podratował mnie Aquarius swoją przetwornicą 12V. Teraz zdany na własne siły kupiłem akumulatorek żelowy 12V/3,2A :?: . Wczorajszej nocy zdał egzamin. Co będzie dalej, zobaczymy . Leszku, dobry pomysł :!:

Link to comment
Share on other sites

OK - pomysl jest bardzo dobry i przede wszystkim przydatny.

Zeby nie robic w przyszlosci problemow z powielaniem kategorii na forum, proponuje zrobienie jednego dzialu do "majsterkowania". Chcemy tez miec warsztat np prostej mechaniki i co? Wtedy trzeba zakladac nastepna kategorie, a tak bedzie jedna. Nazwa do wymyslenia, ale mozemy zostac przy Praktyczne Warsztaty, a w opisie damy, ze mechanika, elektornika itp.

 

Czekam na akcept i od razu ruszamy. Rozumiem, ze leszek bierzesz na siebie dbanie o zawartosc merytoryczna :)

Link to comment
Share on other sites

A może nazwać ten dział :Nowości techniczne -doganiamy świat . ???

 

Oczywiście Leszek jako opiekun działu opisałby i przedstawił nie tylko swoje wielkie osiągnięcia ale też nowe plany. Dział byłby otwarty też dla innych kolegów którzy mają ciekawe pomysły i gotowe rozwiązania .

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Nazwa ATM jest świetna bo zgodna z linią forum i nie zawęża niepotrzebnie tematu. Proponuję na pierwszy ogień motofocus do Synty 200/1200 bo grono zainteresowanych osób może być, po ostatnich wydarzeniach, szersze.

Postaram się wkrótce opracować i opublikować na forum dokumentację do tego wyciągu. Najbardziej by mi odpowiadało, abym miał dostęp do kawałka dysku z forum gdzie mogłbym na trwale zamieszczać opisy. Mój serwer www zbyt często pada ofiarą hackerów i nie jest odpowiednim miejscem a poza tym mam tylko 64kb/s w stronę sieci.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.