Skocz do zawartości

Wenus - koniunkcja dolna


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Koninkcja dolna występuje kiedy planeta wewnętrzna, w tym przypadku Wenus przechodzi między Słońcem a Ziemią, takie wydarzenie ma miejsce dziś i jutro. Zechęcam szczególnie do obserwacji, na czystym niebie nie ma problemu że znalezieniem obiektu, trzeba szukać ok 9 stopni pod Słońcem.

 

Wenus - 15 VIII 07 12:45 | 8° 47′ 55″ od Słońca | - 3,97 mag. | 1,14% tarczy | 58″ średnicy

108_Wenus_15.VIII.07.jpg

Newton 270/1500, Barlow Soligor 2" 2x - ToUcam PRO II PCVC840K

1/5000 sek. ( stack 7 klatek, seeing beznadziejny )

 

http://astrofotografia.republika.pl/108_Wenus_15.VIII.07.htm

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite zdjęcie Hamal.

 

Wygląda to tak, jakby ktoś wyciął okrągły otwór w niebie i odchylił dekielek, aby zajrzeć co jest z drugiej strony...

 

Szkoda, że nie widać podświetlonej atmosferki Wenus dookoła. Czy to w ogóle możliwe? Poza oczywiście momentem przejścia na tarczy Słońca ;)

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy podczas obserwacji takiego zjawiska nie istnieje ryzyko że ,,przypadkiem'' najedzie sie telepem na tarcze Słońca? :unsure:

Masz racje, trzeba bardzo uważać. ABC ma dobry pomysł ale nie zawsze uda się tak ustawić teleskopem, tak czy inaczej kiedy zbliżamy się do Słońca tło nieba mocno nam jaśnieje i trzeba się cofać. I jeszcze jedno, Wenus często nie widać póki nie założymy okularów słonecznych na nos, no chyba że mamy spore powiększenie ponieważ bardzo zwiększają one nam kontrast ściemniając tło nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem!! :banan::banan:

 

Chyba z pół godziny szukałem ale znalazłem. Słońca zasłoniłem sobie.......anteną satelitarną :ha:

Fajny widok....pomyśleć, że to największa średnica Wenuski jaka może być. 1% oświetlonej Wenus - extra.

 

Jak się później wie gdzie jest to bez problemu nawet w szukaczu widać.

 

Tak w ogóle to mnie zastanawia czemu wyraźnie widać było więcej niż półokrąg, jakby półokrąg i jeszcze trochę, nie wiem czy wiecie o co mi chodzi. W każdym bądź razie myślę, że to wina atmosfery. Prawda?

 

Fajną fotkę tej koniunkcji można znaleźć na niemieckim forum:

 

Venus_2007-08-15_11h56UT.jpg

 

Tu także dobrze widać, że oświetlona część rozciąga się także w dół od "równika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy robilem tę fotkę przygladałem się też później Wenus pod kątem tego zjawiska, ale nie widziałem by część oswietlona sięgala dalej niz 180*, ale warunki miałem kiepskie. Fotka tego Niemca zrobiona jest lepszą kamerą i z filtrem, zapewne tez w lepszych warunkach. Należy to powtórzyć, ale u nas chmury jeszcze się trzymają.

W150807B.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi takze sie udalo,ale nameczylem sie niezle,bo:

 

1 Sloneczny dzien,nic nie widac na monitorze.

2 Brak doswiadczenia w ogniskowaniu sprzetem z ruchomym zwierciadlem.

3 Brak pewnosci,czy z narzuconymi przez warunki oswietleniowe,ustawieniami kamerki,wogole cos bedzie widac.(shuter 1/2000s)

4 Snieznobiale kumulusy na niebie.

 

Pierwsza fotka - stack z 10 framek,druga to pojedyncza klatka.

Wenera18082007C11.jpgWenusHmury.jpg

 

Zreszta, caly dzien zajety bylem projektem,o ktorym niedlugo szerzej napisze... :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.