Skocz do zawartości

Marzenia sie spełniają...


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

2. śnieg i deszcz

 

 

A'propos śniegu. To jest chyba największy problem w Polsce przy płaskich dachach dla lekkich konstrukcji (jak w przypadku cylindra - > philips).

Tak naprędce - dla średnicy 4m, opadu śniegu 50 cm i zakładając, że dm3 śniegu waży 0.2 - 0.5 to mamy po nocy zimowej od circa 0.5 do 1.5 tony na takim dachu.

Czy próbował ktoś może konstrukcji z dachem stożkowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwazam aby wszyscy chcieli miec kopule!Ja chce,bo bardzo mi sie podoba konstrukcja sfery i jest ona dla mnie sporym wyzwaniem technicznym.

Rozwazalem oczywiscie wersje "na bazie" prostopadloscianu,ale przeszlo mi szybko,bo poprostu przegrala ona ze sfera,pod wzgledem estetycznym:)

To co proponujersz to dla mnie (wybacz) ciezki kloc,o proporcjach wys.kopuly do pawilonu ~50%.

Troche przypomina mi ambasade Rosyjska w Warszawie.

Jeszcze zacytuje,bo nie moge sie powstrzymac..

 

"Mi się wydaje, że powstała jakaś taka "ikona" obserwatorium z kopułą i jest ona powielana... ale nie koniecznie wynikająca z logiki."

 

"Formę taką wybrałem tylko i wyłacznie z powodów estetycznych i wynika ona z kilku założeń całego kopleksu architektonicznego jaki projektuje..."

 

Moze te kulki poprostu podobaja sie niektorym osobnikom... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips - coś strasznie autorytatywne teorie wygłaszasz - szczególnie w stronę doświadczonych architektów. Może najpierw upewnij się, do kogo mówisz :) LOL :szczerbaty:

 

Nie staraj się odkrywać ameryki tam, gdzie coś jest już sprawdzone. Kopuła ma wiele zalet - przede wszystkim:

1. świetnie chroni przed wiatrem, który w naszym klimacie ma istotne znaczenie,

2. nie ma problemu z gromadzeniem się śniegu na dachu,

3. łatwo to zmotoryzować, tym bardziej, że istnieją gotowe ustandaryzowane rozwiązania.

 

Twoja opcja wg mnie jest nie do przyjęcia. Więcej w niej wad, niż przewag nad kopułą.

 

Przede wszystkim to mam pytanie, czy ty kiedyś byłeś w jakimś obserwatorium? Czy miałeś okazję przekonać się o zaletach kopuły? Czy raczej piszesz, co ci się wydaje?

 

No offence - po prostu zwracam uwagę na to, że nie bardzo masz rację, a piszesz tak - jakbyś był w 100% doświadczony i przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze te kulki poprostu podobaja sie niektorym osobnikom... :rolleyes:

 

Ależ oczywiście, że lepiej zrobić coś... co się podoba... ja wcale nie mówie, że nie.... Ale

 

1. Co do twojego porównania moich słów.... na pocztąku mówię o tym co łatwo postawić w ogródku... a potem o projekcie dyplomowym z architektury gdzie nie musze się niemal wogole liczyc z ławtością budowy... więc w pierwszym przypadku stawiam na stronę ekonomiczną olewając estetykę, w drugim zupełnie na odwrót.... więc zestawienie moim dwóch cytatów jest zupełnie nietrafne.....

 

2. Co kto woli... ja kulek na dachu nie lubie.... ale nie znaczy to, że sam nie wybuduje sobie kulki ... to jaka jest forma obserwatorium powinno wynikać z kontekstu, otoczenia, budynków sąsiadujących itd....

no i oczywiście upodobań w pewnej mierze....warto też pomyśleć czy nasz sąsiad lubi kulki czy raczej klocki.... i wogole jak będzie takie obserwatorium prezentowało się w krajobrazie miejskim czy też na polu kukrydzy... ( zależnie gdzie powstanie )

 

3. Kopuła jest droga... więc jak kogos na nią stać i je lubi.... to włala.... ale jeśli stać kogoś ledwo na Naglera a stawia sobie kopułę ... to widze w tym brak logiki......

 

na koniec... wolnoć Tomku w swoim domku....byleby nie zgrzytało z okolicą w swej formie.... wogóle problemów przy projektowaniu czegokolwiek (nawet budy dla psa :P ) jest duzo i nie da się tego opisać w trzech postach na forum internetowym..... może dlatego warto z tym pójśc do architekta ( byleby nie do mnie :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips - coś strasznie autorytatywne teorie wygłaszasz - szczególnie w stronę doświadczonych architektów. Może najpierw upewnij się, do kogo mówisz :) LOL :szczerbaty:

 

Nie staraj się odkrywać ameryki tam, gdzie coś jest już sprawdzone. Kopuła ma wiele zalet - przede wszystkim:

1. świetnie chroni przed wiatrem, który w naszym klimacie ma istotne znaczenie,

 

Eh.. dobra... akurat w Polsce wiatr to zupełnie marginalny problem.... sprawdż statystyki.... kontynuowanie tej dyskusji nie ma sesnu....

 

po prostu lepiej pójść do architekta niż nie pójśc.... tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

poruszyliście szeroki i bardzo ciekawy temat.

Kilka dni temu rozmawiałem z Sumasem i stanęło na tym, że na zlocie w Jodłowie opowiem trochę o moich doświadczeniach z moim obserwatorium. O problemach, na które napotkałem i jak je postarałem się rozwiązać. W szczególności postaram się przedstawić moje rozwiązania dla pełnej automatyzacji obserwatorium, niezbednej do zdalnego nim sterowania.

Serdecznie zapraszam!

 

PS Uwaga! Będę opowiadał jak Poeta z "Rejsu". :)

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat w Polsce wiatr to zupełnie marginalny problem.... sprawdż statystyki

po prostu lepiej pójść do architekta niż nie pójśc.... tyle.

 

Co mnie statystyki - wiem, ile straciłem pogodnych nocy przez wietrzyk. Na pewno nie jest to marginalna kwestia. Co do architekta - jasne że lepiej, tylko ty akurat obśmiałeś tegoż architekta :) i z tego się zaśmiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mnie statystyki - wiem, ile straciłem pogodnych nocy przez wietrzyk. Na pewno nie jest to marginalna kwestia. Co do architekta - jasne że lepiej, tylko ty akurat obśmiałeś tegoż architekta :) i z tego się zaśmiałem.

hehe.... nie Adamie, nie obśmiałem ani jego... ani jego kopuły... Dopiero teraz wogole zwróciłem uwagę, że on tez ma kopułkę na swoim "BOXsie". To co napisałem wtedy nie dotyczyło zupełnie formy... zresztą trudno to wytłumaczyć "niearchitektowi"... myślę, że Emde wie o czym teraz mówie.

 

A jak mi pokażesz wyższość kopuły nad rozcietym cylindrem w swej ochronie przed wiatrem w Polskich warunkach dla małego, przydomowego obserwatorium.... to postawie ci zgrzewkę piwa.

 

Na koniec.... budowałem już jedną kopułę ( nie do celów astro ) o średnicy 5m w ramach warsztatów arch. na studiach.... przerąbane.... nie polecam.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos, wiesz w końcu każdy blok kiedyś sie kończy, zazwyczaj płaskim dachem

a wtedy można pomyśleć o wersji maxwypas:

 

e-dome-above.jpg

 

 

Bogdanie gratulacje spełnienia marzeń, Twoje obserwatorium wygląda wspaniale :notworthy:

 

Ryba to jest również fantastyczne :helo:

mógłbyć coś bliżej powiedzieć o technologi budowy takiej foremki?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos, wiesz w końcu każdy blok kiedyś sie kończy, zazwyczaj płaskim dachem

a wtedy można pomyśleć o wersji maxwypas:

 

 

Tu też "maxwypas" :

 

http://www.obsessiontelescopes.com/obsessed/index.html

 

ale może być dość praktyczne na mniejszą skalę (trochę w stylu L'Corbusier'a)

Obserwatorium w Bruneau Dunes State Park.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Gratuluję obserwatorium. A szczególnie sprzętu w obserwatorium i nowych plejad:)

 

w obserwatorium byłem kilka dni przed otwarciem i myslałem ze nie zdążą wybudowac.

 

Chce równiez pogratulowac pierwszego zdjecia:) Szkoda ze to nie były plejady:)

 

 

 

pozdrawiam

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.