Skocz do zawartości

Marzenia sie spełniają...


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W ostatnią sobotę nasz kompan Bogdan Jarzyna oficjalnie otwierał swoje obserwatoirum na Kudłaczach, kultowym miejscu obserwacji miłosników Astronomii. Otwarcia dokonała komisja w licznym składzie :D prezentowana niżej na zdjęciu. Po częsci oficjalnej ;-) nastąpiła część rozrywkowa wraz z pieczeniem świniaka oraz spożywaniem piwka. Nawet niebiosa były łaskawe i po porannym deszczu, wieczorne niebo się przejaśniło i dach poraz pierwszy został zsuniety do nocnej sesjii astrofoto !!!

 

PS. Nieopodal na Łysinie buduje się obserwatorium UJ. Bogdan zapewne stworzy im niezłą konkurencję....

 

Bogdan we wspaniałym towarzystwie AP900, Takahashi 128 oraz ST2000XM.

 

8736e3dd6b7d4f11.jpg

 

 

Komisja w skladzie od lewej: Mirek Dymek (Mirek D.), Janusz Płeszka, Bogdan Jarzyna, Michał Żołnowski (Tiamat), Krzysiek .... Tomek Piwek (Tom-cio) oraz Jarek (JaLe) się niestety nie załapali na zdjęciu, ale też otwierali :Beer: !

 

42d56fc2875cb284.jpg

Foto: P. Turek

 

Gratulacje Bogdan i wielkie dzięki za wspaniałą imprezę !!!

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje pięknego obserwatorium!!! Super sprawa, też marzy mi się coś takiego. Zastanawia mnie tylko co było przyczyną zainstalowania tak olbrzymiego postumentu, czyżby miejsce na cięższy montaż w przyszłości? Bo na tego AP900 to jest od mocno przerośnięty i zajmuje chyba pół obserwatorium :)

 

P.S. Jak jest z niebem na Kudłaczach? Słyszałem że nie jest jakieś super, ale nigdy nie widziałem :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, przyjedź na Kudłacze i sprawdź osobiście to niebo :D Nie jest takie zle ! W Bieszczadach oczywiście jest ciemniej, ale za to dużo dalej !

Obserwatorium zostało zaplanowane oraz wykonane pierwszorzednie ! Postument może wydaje się nieco duży, ale za to ma możliwości, tak jak zauważyłeś, na zmianę montazu na większy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

 

Przy okazji znalazłem link do wykazu i zdjęc różnych obserwatoriów. Może ktoś będzie chciał sie wzorować :D

 

http://homepage.ntlworld.com/sg.waters/page40.html

 

Życzę wam, żebyscie się mogli tak zestarzeć :D !

 

http://www.astrospringville.org/RoyerOaksO...tory/index.html

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Życzę wam, żebyscie się mogli tak zestarzeć !"

 

To pierwsze zdjęcie w tym linku jest faktycznie wspaniałe!

 

Bogdana obserwatorium jest naprawdę bardzo ładne. W obserwatorium jest sporo miejsca, więc ten duży postument wcale nie przytłacza. Jest OK. Po imprezie wstałem chyba jako pierwszy. Zrobiłem telefonem zdjęcia obserwatorium w chmurach, które sięgały podstawą prawie do Pcimia. Przy naszej pomocy Bogdan wjechał pod konstrukcję obserwatorium swoimi nowymi "Plejadami". Śmialiśmy się, że jak będzie padał grad to zawsze może odjechać z dachem i zasłonić auto.

 

Mam nadzieję, że niedługo powstaną następne podobne obserwatoria i taką linkownię bedzie można zrobić z polskimi obserwatoriami! :)

 

Pozdrawiam

Tiamat

PS Qbanos, niebo na Kudłaczach jest bardzo dobre. A do astrofoto astrokamerą aż za:)

20070812160mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak wygląda zabezpieczenie przed śniegiem który w wietrzny dzień potrafi zrobić zaspe w domu przez dziurkę od klucza??

 

Juz nieraz sie zastanawiałem (w razie jakby mi kiedyś przyszło robić coś takiego :D ) jak skutecznie uszczelnić taki odsuwany dach??

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że obserwatoria rosną w Polsce jak grzyby po deszcze... Gratulacje Boguś! :Beer:

Teraz to tylko pogoda może Cię powstrzymać przed robieniem świetnych fotek!

 

Skromnie powiem że też się szykuje... :rolleyes:

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromnie powiem że też się szykuje... :rolleyes:

 

Widzę, że w projekcie obserwatorium Emde maczał palce architekt.....niech zgadne....młody architekt, moze nawet student....lubiący architekturę skandynawską i moze/lub Jemsów.... w każdym bądź razie lubiący "box'ować" wszystko.... Przepraszam, że się śmieje..... ale na mojej uczelni każde pudełko jakie postawi mój kolega zaraz musi je nazawać szumnie i dość pretensjonalnie BOXem.... i dodać albo żyletki poziome albo pionowe na elewacji która koniecznie musi być drewniana ....

 

Ale zawsze lepiej jak architekt zaprojektuje.... pewnie sam tez bym podobnie narsysował na zlecenie ( i nazwał bo skadinąd nazwa jest w tym przypadku jasna i logiczna )

 

PS...Sorki za off-topic....ale własnie siedze w temacie wiec zwrócilo to moją uwagę...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w projekcie obserwatorium Emde maczał palce architekt.....niech zgadne....młody architekt, moze nawet student....lubiący architekturę skandynawską i moze/lub Jemsów.... w każdym bądź razie lubiący "box'ować" wszystko.... Przepraszam, że się śmieje..... ale na mojej uczelni każde pudełko jakie postawi mój kolega zaraz musi je nazawać szumnie i dość pretensjonalnie BOXem.... i dodać albo żyletki poziome albo pionowe na elewacji która koniecznie musi być drewniana ....

 

Ale zawsze lepiej jak architekt zaprojektuje.... pewnie sam tez bym podobnie narsysował na zlecenie ( i nazwał bo skadinąd nazwa jest w tym przypadku jasna i logiczna )

 

PS...Sorki za off-topic....ale własnie siedze w temacie wiec zwrócilo to moją uwagę...

 

buahahahahah!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem czekac z tym,az prace sie mocniej posuna,ale moze nadszedl juz czas,aby podzielic sie wiadomoscia iz "Od kilku tygodni trwaja w naszym zakladzie prace nad..." kopula do przydomowego obserwatorium.Choc naglowek ten zaczerpnalem z reklamy pewnej firmy oferujacej kopuly,to mam szczera nadzieje,ze na wlasna kopule nie bede musial czekac tyle ile fromborskie obserwatorium czekalo na zamowiona w pomnianej firmie 5 metrowa konstrukcje.Moja ma miec srednice zewnetrzna 320cm i ma byc rozwiazaniem przyszlosciowym,zapewniajacym mozliwosc umieszczenia pod nia 40-50cm teleskopu,ponadto mam zamiar wykonac ja samodzielnie.

Prace rozpoczete,nad niektorymi problemami przyszlo mi zatrzymywac sie na dluzej,ale w koncu to moja pierwsza kopula w zyciu...

Na rozwiazanie- pawilonu nakrytego kopula,zdecydowalem sie poniewaz nie mam miejsca na wersje z dachem odsuwanym.

 

Z biegiem czasu wrzuce fotki(jak tylko znajde kabelek od Canona;)

Mysle,ze ten watek bedzie odpowiednim miejscem na moja relacje?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem czekac z tym,az prace sie mocniej posuna,ale moze nadszedl juz czas,aby podzielic sie wiadomoscia iz "Od kilku tygodni trwaja w naszym zakladzie prace nad..." kopula do przydomowego obserwatorium.Choc naglowek ten zaczerpnalem z reklamy pewnej firmy oferujacej kopuly,to mam szczera nadzieje,ze na wlasna kopule nie bede musial czekac tyle ile fromborskie obserwatorium czekalo na zamowiona w pomnianej firmie 5 metrowa konstrukcje.Moja ma miec srednice zewnetrzna 320cm i ma byc rozwiazaniem przyszlosciowym,zapewniajacym mozliwosc umieszczenia pod nia 40-50cm teleskopu,ponadto mam zamiar wykonac ja samodzielnie.

Prace rozpoczete,nad niektorymi problemami przyszlo mi zatrzymywac sie na dluzej,ale w koncu to moja pierwsza kopula w zyciu...

Na rozwiazanie- pawilonu nakrytego kopula,zdecydowalem sie poniewaz nie mam miejsca na wersje z dachem odsuwanym.

 

Z biegiem czasu wrzuce fotki(jak tylko znajde kabelek od Canona;)

Mysle,ze ten watek bedzie odpowiednim miejscem na moja relacje?

 

Pozdrawiam

 

hanysiak, aleś się rozbrykał kolego...

Powodzenia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wogole to ciekawe, ile mamy w Polsce, dzialajacych obserwatoriow z kopulami..?

Ostatnio,na astro4U,kolega z Elblaga pochwalil sie swoja konstrukcja.Cos mi sie zdaje ze do policzenia ich,starczyloby palcow obu rak..

 

Ps.

Prywatnych obserwatoriow z kopulami.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to zastanawiam się czemu wszyscy chca mieć kopułę.... a nie rozwiązanie jakie jest w Mauna Kea ( Subaru Telescope ). Tam jest też obrotowa konstrukcja, w rzucie okrągła.... ale z płaskim dachem.

Od strony architektonicznej.... kopuły stosowało się jeszcze 50 lat temu tylko i wyłącznie z tego powodu, że po prostu jest to kostrukcja "samonośna".... czyli sama w sobie sie utrzymuje.... i dajaca szansę przekrycia okręgu o dużym promieniu ( powiedzmy 10m czyli 20m srednicy). Natomiast kopuła o średnicy 5m nie ma żadnego sensu..... prościej jest tanim kosztem zrobić cylinder.... z kawałkiem otwieranego boku i sufitu.

 

Mi się wydaje, że powstała jakaś taka "ikona" obserwatorium z kopułą i jest ona powielana... ale nie koniecznie wynikająca z logiki.

Oczywiście kopuła ma swoje zalety... mozna ja łatwo sprefabrykować, jest aerodynamiczna ( co w Polsce w środku lasu nie ma znaczenia ), lżejsza niż cylinder i ma najnmiejszą powierzchnię ( czyli teoretycznie namjniej się grzeje od słońca ), ławto się z niej pozbyć sniegu zimą. Ale wykonanie kopuły jest zwyczajnie trudne w warunkach "domowych" i na mój gust jest zwykłym komplikowaniem sobie życia.... cylinder za to jest prosty jak cep w budowie.... i podtrzymanie sufitu o rozpiętości 5m nie stanowi zadnego problemu, otwieranie "pionowego paska - okna " można zrobić banalnie łatwo i nie wymaga to jakiś prowadnic ani dziwnych załamań w konstrukcji okna... po prostu klapa od góry i pionowe okno w części pionowej.... łatwo czysto, sucho i pewnie... Do tego cylinder można obłożyć łatwo styropianem izolujac wnetrze od nadmiernogo nagrzewnia się...... a funkcjoalność "astronomiczna " taka sama jak kopuły ( osłona od wiatru i świateł w okolicy ).

 

Obecnie projektuje formę obserwatorium i wysokości około 10m i podstawie 5x10. Jest to prostopodłościan który w sej podstawie moze sie obracać. " Otwiernie" obserwatorium polega no rozsunięciu połówek prostopadłościanu ..... jeszcze prostrze rozwiązanie w swej formie ( trudniejsze w realizacji ) ale mające wady - nie chroni należycie przed wiatrem. Formę taką wybrałem tylko i wyłacznie z powodów estetycznych i wynika ona z kilku założeń całego kopleksu architektonicznego jaki projektuje ( ma w swej formie nawiazywać do wolnostjących kamieni megalitycznych jak i do prostopadłościanu z "odyseji kosmicznej 2001"... długa historia do opowiadania )

 

No nie wiem.... tak staram sie podejść do tematu od strony prostoty budowy i logiki formy.... co myślicie ?

 

Image_03.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.