Skocz do zawartości

Mobilny statyw do ED80


mdawid

Rekomendowane odpowiedzi

Składam sobie powoli mobilny teleskop. "Mobilny" - oznacza, że zabiorę się z całym zestawem "na jeden raz" i bez problemu zejdę 4 piętra po schodach + 100m do samochodu na parkingu. Zestaw nie powinien wagowo przekraczać 15kg.

 

Po przeczytaniu wielu recenzji, zdecydowałem się kupić coś klasy 80ED. Największy problem mam teraz ze statywem. Potrzebuję statywu głownie do wizuala, ale czasami pewnie pstryknałbym jakąś fotkę, albo podłączył kamerkę. Nie będe robił zdjęć dla pięknych fotek, ale po prostu, żeby "złapać więcej światła".

 

Statywy do astrofoto są dość ciężkie. Wpadłem na pomysł, że może przerobię mój dość stabilny statyw fotograficzny, który zakupiłem pod lornetkę i zamontuję na nim głowicę z paralaktyka... :unsure:

 

Nie wiem dokładnie jaki jest standard mocowania takiej głowicy i czy można w ogóle te dwie rzeczy połączyć, ale może ktoś coś poradzi. Nie chciałbym kupować specjalnie EQ-5, zwłaszcza że on swoje kosztuje. Poza tym waży kilkanaście kg przez co pewnie nie zmieszczę się w założeniach.

 

To jest link z opisem mojego statywu.

 

Pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statywy do astrofoto są dość ciężkie. Wpadłem na pomysł, że może przerobię mój dość stabilny statyw fotograficzny, który zakupiłem pod lornetkę i zamontuję na nim głowicę z paralaktyka... :unsure:

Nie wiem dokładnie jaki jest standard mocowania takiej głowicy i czy można w ogóle te dwie rzeczy połączyć, ale może ktoś coś poradzi. Nie chciałbym kupować specjalnie EQ-5, zwłaszcza że on swoje kosztuje. Poza tym waży kilkanaście kg przez co pewnie nie zmieszczę się w założeniach.

 

Jeśli chcesz tylko oglądać, to najlepiej nie rób... nic. Twój statyw ma głowicę o udźwigu 5kg (realnie coś około 3kg) a 80ED z obejmami i okularkiem waży lekko ponad 2kg, więc się mieścisz. Jeśli chodzi o mocowanie to też nie ma problemu: w dovetailu od EDka masz gwint 1/4", pasujący do głowicy w statywie. B) . Jedyny problem, to komfort obserwacji przy powiększeniach powyżej 100x. Zakładając, że statyw jest stabilny, zainwestowałbym w głowicę fotograficzną Manfrotto z mikroruchami (MN 410 lub MN 460).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej osiemdziesiatki uzywam wlasnie glowicy 410 manfrotto i statywu tejze firmy. Niestety jest to dosyc drogie rozwiazanie. Dobra glowica i statyw to ok. 1000 zl. Tansza alternawyta, szczegolnie jezeli brac pod uwage Twoje lekkie inklinacje astrofotograficzne to cos w stylu montazu od skyluxa. Niestety w montazach paralaktycznych potrzebne sa przeciwwagi, co wyraznie obniza mobilnosc w stosunku do glowic fotograficznych. Niektorzy polecaja do tego typu zastosowan montaz azymutalny AZ3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Zestaw nie powinien wagowo przekraczać 15kg.

 

....Po przeczytaniu wielu recenzji, zdecydowałem się kupić coś klasy 80ED.

 

....Statywy do astrofoto są dość ciężkie. Wpadłem na pomysł, że może przerobię mój dość stabilny statyw fotograficzny, który zakupiłem pod lornetkę i zamontuję na nim głowicę z paralaktyka... .

 

No to ja myśle że głowica EQ3-2 z ciężarkiem 3.5 kg ( są chyba mniejsze 1.5 kg) + geodezyjny statyw aluminiowy (dl w złożeniu ok 1m) + wzmiankowany ED80 i masz coś koło 10-12 kg. Na tym fotograficznym to raczej nie zamontujesz głowicy paralaktycznej ( nie wiem jak wygląda w szczegółach EQ-1 lub EQ-2 ale te to kiepskie głowice bo je kiedyś macałem, EQ3-2 na twoje potrzeby byłaby wystarczjąca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tylko oglądać, to najlepiej nie rób... nic. Twój statyw ma głowicę o udźwigu 5kg (realnie coś około 3kg) a 80ED z obejmami i okularkiem waży lekko ponad 2kg, więc się mieścisz. Jeśli chodzi o mocowanie to też nie ma problemu: w dovetailu od EDka masz gwint 1/4", pasujący do głowicy w statywie. B) .

To bardzo dobra wiadomość! Zero inwestycji i już będę mógł obserwować. :D

 

Martwi mnie tylko to, że w tej głowicy nie ma mikroruchów. Manfrotto z mikroruchami kosztuje ponad 650 zł, to już chyba wolałbym kupić EQ-5 (też coś około 650zł) i spróbować to zamocować na tym moim statywie. Tylko nie wiem ile taka głowica EQ-5 waży. Pewnie nie zmieściłbym się w nośności mojego statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To liche "cuś" ma nośność 5kg? Obawiam się, że jest to okupione komfortem i bezpieczeństwem sprzętu.

 

Może tak wygląda jak się go w pełni rozłoży, ale do teleskopu wystarczą dwa segmenty, a wtedy to mogę na nim z 10kg posadzić. Całość jest stalowa. Jedynie uchwyty do prowadzenia głowicy są z tworzywa sztucznego.

 

Lekki paralaktyk to EQ3-2.

 

I będe mógł do tego zainstalować jakiś napęd, żeby było prowadzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I będe mógł do tego zainstalować jakiś napęd, żeby było prowadzenie?

 

No jacha. 2 lata jechałem na EQ3-2 pod Makiem 127 z prowadzeniem w RA.

Jakieś 2 tygodnie temu sprzedałem kompletny zestaw EQ :)

 

Macałeś ToTo?

MAKa utrzyma?

 

No właśnie z Makiem nie testowałem, ale macałem samą Portę. Solidny moncik.

Teraz muszę jeszcze spróbować powiesić na niej 5,5kg Maka i jak styknie to pewnie kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manfrotto z mikroruchami kosztuje ponad 650 zł, to już chyba wolałbym kupić EQ-5 (też coś około 650zł) i spróbować to zamocować na tym moim statywie. Tylko nie wiem ile taka głowica EQ-5 waży.

 

Fakt, 460MG o udźwigu 5kg (i wadze własnej 1,22kg) kosztuje 650zł, ale masz też 410MG za 320zł; o udźwigu 3kg i wadze własnej 0,4kg - w twoim przypadku taka głowica powinna zupełnie wystarczyć (nie tylko do obserwacji astro ale i do fotografii, używając EDka jako świetnego teleobiektywu 600mm f/7,5). :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.