Skocz do zawartości

teleskop


Paweł

Rekomendowane odpowiedzi

:( ale nadal nie dawalbym za wygrana z ta promocja DS :D

 

Co do Jodlowa zaluje. Bylem wtedy w bieszczadkach. Kolo ustrzyk g. choc tyle, ze mniam ciemna noc.

 

Jest ktos chetny na obserwacje z kraka?;>

A ktos moze wie jak wyglada sprawa z obserwatorium w Niepolomicach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niepołomicach sam kiedyś zaczynałem swoją edukacje astroteleskopową i polecam ten prężny ośrodek 8)

Zadzwoń do nich lub zamailuj nadal działają w dydaktyce :lol:

Jak dojdę do siebie ze zdrowiem po Jodłowie to zapraszam do firmy a umówimy się na jakieś wspólne obserwacje pod Krakowem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Wiec tak :

1. Raczej na balkonie bo mieszkam w bloku ale zdarzy się że na działce.

2. Jak mam coś do obserwowania to ok. 1-2 godz. zależy co obserwuje i od której godziny.

3. Raczej księżyc i planety.

4. Hmm... raczej nie.

 

Posiadam już teleskop Sky Watcher 1145... jak myślicie to dobry model? Niestety gdy chcę pooglądać planety to widzę tylko małe gwiazdy czy coś zrobię nie tak? Mam okulary 25mm, 12,5mm i SR4mm. Muszę coś dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Posiadam już teleskop Sky Watcher 1145... jak myślicie to dobry model? Niestety gdy chcę pooglądać planety to widzę tylko małe gwiazdy czy coś zrobię nie tak? Mam okulary 25mm, 12,5mm i SR4mm. Muszę coś dokupić?"

 

 

Witaj , powiększenie teleskopu określasz jako długość ogniskowej podzielone przez ogniskową okularu

I tak dla okularu 25 mm - 18 razy, 12,5 mm - 36 razy , a dla 4 mm powiększenie 112,5 razy

Aby komfortowo pooglądac planety potrzebujesz powiększenia od 150 razy.

Dla twojego maleństwa jest to oczywiście powiększenie jak najbardziej osiągalne

ale zakup dobrego okularu 2mm to już zupełnie inna bajka cenowa.

Twój teleskop dobrze będzie się nadawać do przeglądu nieba , dużych gromad i mgławic , księżyc i słońca

I nic więcej z nim nie zrobisz, Też wcześniej od maleństw wymagałem cudów - jak wszyscy początkujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój teleskop dobrze będzie się nadawać do przeglądu nieba , dużych gromad i mgławic , księżyc i słońca

 

Słońca oczywiście po zakupie filtra i to nie badziewnego z allegro z napisem Sun, który po nagrzaniu strzela robiąc z oka potrawę z grilla :)

 

Jeśli chcesz oglądać Słońce warto zakupić Folię Baader ND 5:

t_fassung.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie uwazam zeby na Planety trzeba bylo uzywac powyzej 150x aby je dobrze ogladac. Pozatym nie jechalbym osobiscie teleskopem 114 na planetach w powiekszenia powyzej 120- 130 x. Tak max do 100 bedzie optimum dla twojego sprzetu mysle na poczatek, a masz 122 x wiec nie ma co sie przejmowac. Tyle jest ok do planet. Ja mam maka 127 a na planetach najczesciej uzywam okularu 15- power 100. czasem tylko 10 lub 9(najczesciej ksiezyc)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , faktycznie , NIE SPOGLĄDAJ teleskopem w słońce bez folii Baadera ND5 zakrywającej dokładnie cały otwór

wlotowy. Wykonaj oprawę w/g instrukcji powyżej.

Tak wracając do tematu maksymalnego powiększenia to tak sobie wydumałem ( już z praktyki ) że aby obraz był optymalnie

jasny powiększenie powinno być nie większe niż aperatura teleskopu (ale to moja prywatna opinia)

Potem już jest ciemno , ciemniej itd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maka 127 a na planetach najczesciej uzywam okularu 15- power 100. czasem tylko 10 lub 9(najczesciej ksiezyc)

 

zmień miejsce obserwacji. maks 150x na księzycu? zmień miejsce obserwacji.

 

moje kondolencje. seeingu życze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też proszę o poradę. Mam dostęp do sklepu adorama i praktycznie za miesiac ktos wraca z USA i może kupić/przywieżć sprzęt. Oczywiście jestem zielony a od czytania celestii/optycznych/tego forum już mi gały wypadają i coraz większy mam mętlik w głowie. Potrzebuję lunetę najlepiej refraktor do obserwacji:

1. planety i księżyc (słońce odpuszczam)

2. możliwie najwięcej innych obiektów astro

3. góry - uwielbiam ale problem z kolanami więc chociaż popatrzec

4. być moze sasiadke/ptaszki/etc.

Lornetke juz mam (celestron 15x70) a po wczorajszej obserwacji jowisza z księzycami niedosyt pozostal.

Tak więc do obserwacji jw. w miare mobilny (góry) o stabilnym statywie możliwie najlepszy dla amatora w cenie do 250$ z tej listy

http://www.adorama.com/catalog.tpl?op=itemlist&cat1=Binoculars%20%26%20Telescopes&cat2=Telescopes%20and%20Accessories&cat3=Refractors&Startat=1

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej listy, to ja bym osobiście brał ten

http://www.adorama.com/ONVG80ST.html

będzie dobry na różne wyjazdy, światłosiła pozwoli nawet na obserwacje galaktyczno-mgławicowe (oczywiście do pewnego stopnia).

W cenie ok 300$ nic chyba lepszego nie wybierzemy.

 

przepraszam pomyłka...ten jest troszkę droższy,

chodziło mi o ten model:

http://www.adorama.com/ONST80E.html

 

 

tylko teraz, to nie wiadomo, czy jest sens nabywać mały refraktorek, mając już dużą lornetkę...może ktoś inny jeszcze się wypowie i Ci pomoże

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, na wstępie powiem że zalogowałem się dziś i nie mam pojęcia(hehe już 3 raz piszę :) co i jak się robi na forach internetowych, więc... wybaczcie i powiedzcie jeśli coś nie tak robię.

A teraz do konkretów, planuje w weekend kupić refraktor i nie wiem który z 2ch interesujących mnie wybrać : 21063 Astromaster 90 AZ ,czy morze : 21064 Astromaster 90 EQ (link do sklepu - http://astronomy.ie/astromasterseries.html )

Z tego co widzę różnią się one mocowaniem AZ (chyba azymut) i EQ (chyba paralaktyczne). Planuje obserwować planety i księżyc na możliwie maksymalnych powiększeniach nad dość zanieczyszczonym niebem i z dość częstym wiatrem. Nie wiem który będzie prostszy w obsłudze i miał mniej drgań, acha jak długo hłodzi się taki refraktor?

Z góry dziękuję,

Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam imiennika!

Wstrzymaj sie na razie z zakupem i rozważ kilka rzeczy. Refraktor 90mm to dobry starter za małe pieniadze, jeśli nie stać Cię na nic wiekszego. Ale seria Astromaster Celestrona ma pewien feler -wersje azymutalne [AZ] nie nadają się do niczego z racji wadliwej konstrukcji głowicy montażu [naśladuje konstrukcje głowic statywów foto, które nie nadaja się do powiekszeń ponad 50-60x]. Nie dotyczy to wersji EQ. Jeśli przejrzysz forum, to odkryjesz,że czesto polecamy poczatkujacym 90/900 na AZ, ale Sky Watchera na montażu AZ3 [bo tu są mikroruchy eliminujące wspomnianą wadę].

Do obserwacji planet wygodniejszy jest montaz paralaktyczny [EQ] Problem polega na tym,że jeśli ten refraktorek będziesz chciał też zastosować do obserwacji naziemnych, albo np. często nosić/wozić na odległe stanowisko obserwacyjne [tak nieduży teleskop aż sie prosi, aby go zabierać gdzieś na wakacje], to montaż paralaktyczny będzie cięższy i mniej wygodny w transporcie. Z kolei zakres sensownych powiekszeń "planetarnych" dla takiego refraktorka nie przekracza 150-180x, więc od biedy można sobie z tym poradzić także na AZ3. Wybór nie jest wiec oczywisty. Nie wiem, jakiej klasy jest montaż para w serii Astromaster. U Sky Watchera jest to chyba EQ2, który dobrze nadaje się do teleskopu tej wielkości, ale już pod cokolwiek wiekszego będzie za słaby, przy wymianie teleskopu na wiekszy będziesz też zmieniał montaż.

Tak więc decyzja zależy od tego co i gdzie masz zamiar obserwować, do wyboru z tych refraktorów 90/900 masz Celestron Astromaster EQ, albo Sky Watcher EQ lub AZ.

Pozdrawiam

-J.

P.S.1 Refraktor w zasadzie nie wymaga długotwałego chłodzenia, jak reflektory, choć przy dużej różnicy temperatur warto trochę odczekać.

P.S.2 Koniecznie zajrzyj na www.celestia.pl i przeczytaj umieszczone tam poradniki nt. wyboru sprzetu i techniki obserwacji, np. Teleskop za jak najmniej, Teleskop na balkon, Jak obserwować itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ci Jarku :) wybiorę wersje EQ ,zastanawiam się tylko jeszcze czy zauważalna byłaby różnica miedzy 70mm a 90mm w w kwestii maksymalnego powiększenia i jakości detali(o ile detale wchodzą tu w grę ;) )zaznaczam ze teleskop służył będzie wyłącznie do obserwacji układu słonecznego.

Dzieki,

Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dokopałem się troszkę na celestij i jednak przeznaczę extra kasę na "Astromaster 90mm EQ" ze względu na większe możliwości powiększenia.

Zanim jednak kupię ów refraktor proszę o pomoc w doborze okularów.

W zestawie tym dostanę 2 okulary celestrona 10mm(x100) oraz 20mm(x50)

Od razu zaznaczę że z kasą aktualnie krucho, a chcę z możliwie największym powiększeniem dla tego teleskopu prowadzić obserwacje.

Myślę że x180 powinno wyglądać dobrze (nie jestem pewny;) ) przez ten refraktor, pytanie tylko czy szerszy okular plus dobry(a morze niekoniecznie aż taki dobry) barlow x2,czy morze porostu jakaś krótsza ogniskowa w miarę dobrej jakości aby uzyskać powyższe powiększenie.

Pragnę zaznaczyć również że za 1,5 roku przeprowadzam się na wieś i być morze kupię teleskop newtona więc dobrze by było (o ile to możliwe) aby te okulary pasowały pod ten teleskop.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję:)

Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

JA mam pytanko! Jestem początkującym obserwatorem nieba i Zakupiłem teleskop Teleskop Spinor Optics (Synta) N-130/900 EQ-2? Chciał bym sie dowiedzieć czy nadaje sie wmiare do ogladania planet i wiekszosci mgławic i galaktyk! Prowadzilem juz obserwacje Jowisza ktorey jednego dnia byl salbo widoczny a drugiego lepiej. Czy ma na to wpływ pogoda? Chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec o tym co on potrafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlituj się i nie pisz po raz czwarty tego samego:

048.jpg

:Boink::Boink::Boink:

 

JA mam pytanko! Jestem początkującym obserwatorem nieba i Zakupiłem teleskop Teleskop Spinor Optics (Synta) N-130/900 EQ-2? Chciał bym sie dowiedzieć czy nadaje sie wmiare do ogladania planet i wiekszosci mgławic i galaktyk! Prowadzilem juz obserwacje Jowisza ktorey jednego dnia byl salbo widoczny a drugiego lepiej. Czy ma na to wpływ pogoda? Chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec o tym co on potrafi?

• System optyczny: teleskop Newtona

• Średnica obiektywu: 130mm

• Ogniskowa obiektywu: 900mm

• Światłosiła: 1/6,9

• Okulary Kellnera: 25mm (pow. 36x, 72x z soczewką Barlowa) i 10mm (pow. 90x, 180x z soczewką Barlowa) - w standardzie 1,25''

• Lunetka celownicza 6x24

• Montaż paralaktyczny EQ-2

• Lekki i stabilny statyw aluminiowy

Co on potrafi, to się dowiesz obserwując nim, najlepiej w towarzystwie kogoś z AF mieszkającego w Twojej okolicy. Napisz, skąd jesteś.

Ten teleskop nadaje się do obserwacji gromad gwiazd (otwartych, kulistych) jaśniejszych mgławic i galaktyk. Planety również nim zobaczysz, co zresztą już sprawdzałeś na Jowiszu. Widziałeś na nim conajmniej 2 pasy ? Okulary nie są rewelacyjne, ale na początek wystarczą. Montaż i statyw będą stabilne tylko przy najmniejszym powiększeniu. Przy większych (zwłaszcza na wietrze) całość będzie Ci drgała, a obraz "latał" w polu widzenia. Lunetka celownicza jest mała i do miasta się nie nadaje. Pod podmiejskie, czy wiejskie niebo może być.

Pogoda ma bardzo duży wpływ na obserwacje (np.: seeing)

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Ropczyc województwo podkarpackie.

Są tu osoby z okolic Tarnowa i Rzeszowa, więc trzeba się z nimi umówić na wspólne lukanko - zawsze to łatwiej na poczatku, jak Ktoś pokaże :)

 

Widziałem na nim można powiedzieć 2 pasy ale trzeba się strasznie przyglądnąć, czy tak musi być?

Tak musi być, trzeba się przyglądać - "zerkać", czyli nie patrzeć bezpośrednio na Jowisza, tylko ciut obok - jest to związane z budową ludzkiego oka. Jeśli masz jakieś filtry, to popatrz przez nie (zwłaszcza przez zielony). Poprawiają kontrast. Jeśli nie masz żadnego, a Jowisz Cię "razi w oko", to ostatecznie załóż okulary przeciwsłoneczne i tak oglądnij największą planetę w naszym Układzie Słonecznym. Ciut lepiej ?

Im większy sprzęt (średnica, ogniskowa), tym więcej widać detali na tarczy Jowisza.

 

Ale te okulary wystarczą na dobrze widoczne mgławice i gromady gwiazd by było je widać dobrze?

Na przykładzie zdjęcia M31 Metatrona pokażę Ci, co można sfotofrafować, a co widzimy w okularze:

m31.gif

Jak widzisz różnica jest kolosalna, wizualnie można obserwować najjaśniejsze części mgławic/galaktyk. Więcej detali zobaczysz używająć filtrów, np.: UHC, OIII

Obserwuj, obserwuj i jeszcze raz obserwuj, bo ćwiczenie czyni mistrza :Salut:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm możesz mi podać kogoś nick z tego forum kto mieszka w Rzeszowie?

Nie podam Ci żadnych nicków. To będzie pole do popisu dla lewego klawisza w Twojej myszce :D

Mamy na forum dział Zloty i spotkania lokalne, a tam znajdziesz spotkania w Tarnowie i Rzeszowie. Zobacz, kto tam pisze posty i już będziesz miał masę nicków astromiłośników z tamtych okolic. :Salut:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.