Skocz do zawartości

Sky-watcher Dobson


kotek

Rekomendowane odpowiedzi

Problem "małych ruchów" rozwiązujesz wykonując małe ruchy ręką trzymającą koniec rurki. Żadna filozofia. Obiekt w polu widzenia utrzymasz bez problemu. Ale uwierz: nie będziesz raczej prowadził obserwacji w powiększeniu x400... Bardzo żadko trafiają się warunki, które umożliwiają takie akrobacje...

Ok skoro to zadna filozofia to nie mam wiecej pytan - dzieki :D

 

A co do powera x400 to czesto jezdze na weekendy do domku w gorach i nie ma problemu zeby zapakowac teleskop do samochodu a tam to o dobry seeing troche latwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda przy dużych powerach może to być irytujące. Trzeba po prostu się wyćwiczyć potem idzie bezproblemu. Ale żeby w syncie mieć 400x to trzeba włożyć 3mm okular :blink:

Ja bym najpierw kupił popularną 6mm z powiększeniem 200x taka jest dobra właśnie na polskie warunki. Bo tak dobrze się zastanawiając wiedząc że Synta ma dużą światłosiłe i jest dość wymagająca od okularów to obawiam się że przy powerze 400x zobaczysz piękne aberacje kome i wszelkie inne wady optyczne. Ale pozostawiam dywagacje o wyborze okularów dla bardziej doświadczonych.

Poczytaj TU TU i jeszcze TU

 

Jeżeli naprawde nie będziesz mógł znieść braku mikroruchów możesz je dorobić :)

Ja właśnie dokańczam dla Synty mikroruchy (wydałem około 10zł) w pionie, ale szczerze mówiąc bardziej je robiłem z nudów niż z potrzeby.

 

Pozdrówko! Kolejny szczęściarzu z Syntą :Beer:

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda przy dużych powerach może to być irytujące. Trzeba po prostu się wyćwiczyć potem idzie bezproblemu. Ale żeby w syncie mieć 400x to trzeba włożyć 3mm okular :blink:

Ja bym najpierw kupił popularną 6mm z powiększeniem 200x taka jest dobra właśnie na polskie warunki. Bo tak dobrze się zastanawiając wiedząc że Synta ma dużą światłosiłe i jest dość wymagająca od okularów to obawiam się że przy powerze 400x zobaczysz piękne aberacje kome i wszelkie inne wady optyczne. Ale pozostawiam dywagacje o wyborze okularów dla bardziej doświadczonych.

 

Zbyt duże powiększenie nie powinno wprowadzić do obrazu wad, o których piszesz, może poza zwiększoną aberracją atmosferyczną. Największą przeszkodą w zastosowaniu takiego powiększenia jest seeing, a w przypadku bardzo dobrego seeingu ograniczona rozdzielczość teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zastanawiam sie na poczatek nad zestawem LV 7mm i barlow x2 (jakis w cenie ok 350zl). Bede wtedy mial planetarny okular 171x ktory przy dobrym seeingu (np jak sobie pojade w gory na weekend) bede mogl powiekszyc do 340x. Przy okazji 340 to nie 400 i mam nadzieje ze bede mogl go czesciej uzywac. Mieszkam 5km pod wroclawiem wiec niebo w trzech kierunkach mam czarne, tylko w kierunku wroclawia widac niezla lune.

 

Przy okazji z barlowem bede mogl miec posrednie przyblizenie 240x uzywajac 10mm plossla.

 

Wydaje mi sie ze na poczatek taka kombinacja bedzie dobra :)

 

Moze przed zima wezme sie za jakis modding synty w stylu malowanie tubusu i asct :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji z barlowem bede mogl miec posrednie przyblizenie 240x uzywajac 10mm plossla.

 

Wydaje mi sie ze na poczatek taka kombinacja bedzie dobra :)

 

A mi się wydaje, że nie :P

Poczytaj więcej opini na temat tego okularu.... do tego barlow :blink:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 5km pod wroclawiem wiec niebo w trzech kierunkach mam czarne, tylko w kierunku wroclawia widac niezla lune.

 

Nie mów że 5km od tak wielkiego miasta masz czarne niebo :) Łuna rozciaga sie na dobre kilkadziesiąt km od miasta i niebo możesz mieć najwyżej przeciętne. Ile razy w ciągu roku widzisz m31 gołym okiem? Ciemne niebo to wtedy gdy światło Drogi Mlecznej rzuca cień na obiektach a chmury wyglądają jak czarne dziury w niebie. :Salut: Ale to nie w tej części świata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że nie :P

Poczytaj więcej opini na temat tego okularu.... do tego barlow :blink:

pzdr

No wlasnie bardzo duzo czytalem na temat tego okularu. Ale nie rozumiem - z barlowem nie ma sensu tego laczyc? Czyli nie brac barlowa tylko wziac krotszy okular plus ewentualnie jakis inny?

 

Nie mów że 5km od tak wielkiego miasta masz czarne niebo smile.gif Łuna rozciaga sie na dobre kilkadziesiąt km od miasta i niebo możesz mieć najwyżej przeciętne. Ile razy w ciągu roku widzisz m31 gołym okiem? Ciemne niebo to wtedy gdy światło Drogi Mlecznej rzuca cień na obiektach a chmury wyglądają jak czarne dziury w niebie. icon_salut.gif Ale to nie w tej części świata

 

Ale ale - tego to ja nie mowilem! Ja wiem ze nie mam idealnego nieba i tak naprawde daleko mu do tego zeby je nazwac dobre! Ale mimo wszystko mieszkam kilkanascie kilometrow od centrum (w linii prostej) dzieki czemu niebo juz jest calkiem przyzwoite. Z pewnoscia duzo lepsze niz jak mieszkalem na obrzezu miasta. Najgorsze niebo mam w kierunku wrocka - luna bije niesamowita. Ale w innych kierunkach jest ok ;)

 

Tak czy siak prawie kazdego weekendu jezdze odpoczac do domku kilkadziesiat km pod wrockiem i tam niebo juz jest czarne :):Salut:

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie bardzo duzo czytalem na temat tego okularu. Ale nie rozumiem - z barlowem nie ma sensu tego laczyc? Czyli nie brac barlowa tylko wziac krotszy okular plus ewentualnie jakis inny?

Po pierwsze - barlow barlow'owi nie równy :szczerbaty:

Po drugie - jeśli zastanawiasz się na LV7 to widocznie możesz sobie pozwolić na większe wydatki... W takiej sytuacji pomysł z użyciem kitowego PL10 z barlowem wydaje się (łagodnie mówiąc) kuriozalny...

PL10 jest okularem raczej niskich lotów... do tego prawie każdy barlow wprowadzi kolejną degradację obrazu...

Myślę, że z LV7 uzyskasz o wiele bardziej zadawalający obraz niż z PL10 + barlow, pomimo nieco mniejszego powiększenia (choć nie sprawdzałem)..

Moim zdaniem - lepiej powoli złożyć sobie kompletny zestaw dobrych okularów, niż kombinować z półśrodkami (barlow)...

 

Tak dla wyjaśnienia dodam, że niektórzy znacznie lepiej oceniali obraz z zestawu średniej_jakości_barlow + kitowy_PL25 niż z samego PL10, który był czasami określany jako BEZNADZIEJA :szczerbaty:

 

Kup ten LV7... z czasem uzbierasz dodatkowo na LV5 i będzie świetny zestaw do dużych powiększeń... :)

 

Sam co prawda celuję powolutku w LVW8 + LV5 (naglery już mi się z głowy wybiły :Boink: ), jednak to już indywidualna kwestia doboru całego zestawu ogniskowych i przede wszystkim kasy jaką możemy na to wydać...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :Salut:

 

popieram kolegę lopeza lepiej "powolutku bez pośpiechu". Ale barlowa bym nie odrzucał, zawsze się może przydać żeby uzyskiwać jakieś pośrednie powiększenia. Osobiście przy dobrych okularach poza delikatnym zmniejszeniem się pola widzenia i pociemnienia obrazu (co jest oczywiste zakładające że zmieniła się światłosiła) jakość obrazu jest naprawdę bardzo dobra.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przy dobrych okularach poza delikatnym zmniejszeniem się pola widzenia i pociemnienia obrazu (co jest oczywiste zakładające że zmieniła się światłosiła) jakość obrazu jest naprawdę bardzo dobra.

Taka ocena też jest indywidualna :P

Poczytaj wypowiedzi 'wielkich' w tym temacie, a dowiesz się, że barlow poniżej ok. 800 pln wprowadzi wady obrazu...

Ja osobiście mam złe doświadczenia z użyciem barlowa (przyznam, że bardzo lipnego)... Jednak z drugiej strony - jak wielu różnych powiększeń potrzeba do amatorskich obserwacji ??

Uważam, że kupno barlowa ma sens dopiero wtedy, gdy celujemy w najwyższą (najdroższą) półkę...

Myślę, że zakup jednego czy dwóch okularów więcej (choćby bardziej rozłożony w czasie) jest lepszym pomysłem, niż droga 'na skróty'... choć przyznam, że wymaga to nieco więcej samozaparcia i (jak myślę) doświadczenia ;)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no racja :Beer:

jeżeli chodzi o jakość obrazu przy połączeniu okularu lantanowego i jakiegoś dobrego barlowa obraz będzie tracił ale nie aż tak ... - choć racja lopez to jest raczej indywidualna kwestia kto jaki obraz akceptuje i tak jak dla jednych jest dobry dla innych może być nie do zniesienia.

 

ps: I znowu się z tobą zgadzam, że rozwiązaniem najlepszym jest po prostu zainwestowanie w odpowiedni zakres ogniskowych :banan: .

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no racja :Beer:

jeżeli chodzi o jakość obrazu przy połączeniu okularu lantanowego i jakiegoś dobrego barlowa obraz będzie tracił ale nie aż tak ... - choć racja lopez to jest raczej indywidualna kwestia kto jaki obraz akceptuje i tak jak dla jednych jest dobry dla innych może być nie do zniesienia.

tak właśnie - INDYWIDUALNA

ps: I znowu się z tobą zgadzam, że rozwiązaniem najlepszym jest po prostu zainwestowanie w odpowiedni zakres ogniskowych :banan: .

 

Pozdrawiam

 

lech

Jak już pisałem - jest to imho rozwiązanie nie tylko najlepsze, ale też stosunkowo 'tanie'...

Większość obserwatorów używa raptem KILKU konkretnych powiększeń, a mnożenie kolejnych jest drogie/mało efektywne/niewygodne, więc różnica cenowa barlow/kolejny(e) okular(y) staje się minimalna i mija się z celem...

Jeśli ktoś na prawdę nie ma kasy na kolejne okularki to barlow może być przydatny (do czasu)... co innego, gdy kolega myśli już o LV7 - to już jest okular całkiem dobrej klasy (również cenowo), więc zestawianie go z PL10+barlow to imho PROFANACJA :szczerbaty:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wypowiedzi 'wielkich' w tym temacie, a dowiesz się, że barlow poniżej ok. 800 pln wprowadzi wady obrazu...

 

Tak oczywiście jest, choć barlow potrafi zredukować komę poprzez zmniejszenie światłosiły i w związku z tym znacznie poprawić ostrość gwiazd na brzegu pola. Ja stosuję połączenie Barlow 2x Soligor i SWANa 33mm (wypadkowa światłosiła f/9,6) i jest zdecydowanie lepiej niż z samym okularem (f/4,8). W SWANie wady brzegowe są dość duże, a w połączeniu z barlowem praktycznie niedostrzegalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady :Beer:

Z tymi powiekszeniami faktycznie troche sie zapedzilem bo w praktyce mysle ze wystarcza mi 4 powiekszenia. Chociaz wiem jak to czasem bywa ze jakis obiekt np. w powerze 36x jest za maly ale ciagle jasny, a w powerze 100x juz za ciemny/nieostry. I przydalo by sie cos posredniego cos co mozna osiagnac barlowem ;) Poza tym nie mysle o barlowie za 100zl tylko za czyms w granicach 300-400 a mysle ze w tej cenie juz cos odpowiedniego sie znajdzie :)

 

Ale cos czuje ze jedynym sposobem zeby sie przekonac co warto a co nie to jest pojechac na jakis zlocik i popatrzec przez rozne okulary i barlowy.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie

 

 

Nie chciałem zakładać nowego tematu.. Sytuacja wygląda tak, w końcu uzbierałem pieniądze na przesiadkę na coś większego ze skyluxa, wybór padł na synte 8" ( o ile będzie jeszcze kiedykolwiek dostępna :burza::Cry: ) . Mam nie, ponieważ mieszkam w bloku i moje główne obserwacje prowadzę z balkonu, czy taki montaż na balkon ma w ogóle sens ? rozważam zrobienie jakiegoś podestu może pod nią ? Próbował ktoś syntą z balkonu obserwować w ogole ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens jak masz odpowiedni zestaw balkon-teleskop,chodzi dokładnie o zgranie jako-takie wymiarów,abyś mógł swobodnie kręcić Syntą wokół dwóch osi.Tradycja każe odesłać Cię do tego artykułu http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_na_balkon .Jak masz wysoką barierkę to podest będzie konieczny.

 

Trzeba dodać,że jak masz bardzo duże LP to nie wykorzystasz w pełni tych 8",więc czy jest sens?Zależy czego oczekujesz i co możesz osiągnąć.A na to sam musisz odpowiedzieć.Z drugiej strony jak dawałeś radę Skyluxem obserwować to Syntą pewnie też zdołasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z moja syntą obserwuje z balkonu, miszkam w domku jednorodzinnym i po prostu jestem zbyt leniwy taszczyć ją na ogrudek. Ogólnie żecz biorąc nie polecam kupowania jej na balkon, jest to jednak wielkie bydle. Z doświadczenia wiem że trzeba mieć minimum 1,5x1,5 m wolnego miejsca na balkonie aby się z tym jakoś pomieścić.Niestety musze mieć cały czas otwarte drzwi balkonowe bo du** Synty sie nie mieści :/

 

Nie mniej jednak nie jest to niewykonalne, ja ma coś takiego przykręcone NÓŻKI za kilkanaście złociszy w Lerła Merlę nabyłem. A podnosi całość o 20cm bez żadnych konsekwencji (niechybota sie na boki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obserwacjach na balkonie to wg mnie własnie Dobson jest dość sensownym wyborem pod warunkiem, że podstawimy go na podescie ok. 40-60cm w zależności od wysokości barierki.

Choć w Syncie chyba z tego co widzę trochę bardziej niż w LB wystaje "tyłek" teleskopu im niższe obiekty namierzamy i może być to trochę kłopotliwe.

Obserwowałem z mojego balkonu zarówno przez 10"LB a teraz przez 8"LB i generalnie na poręczność nie narzekam. NArzekam za to na sąsiada, który wychodzi na fajeczkę co 15 min i rujnuje mi seeing - bo wylewa masy ciepłego powietrza przez swoj balkon co ma tragiczny wpyw na uzyskiwane obrazy.

Chciałbym nadmienić, że mój balkon jest dość wąski (nie pamiętam dokładnie bo nie chce mi się mierzyć teraz ale 1,5m to on na pewno nie ma) choć jest dość długi (ok. 4m).

Moim zdaniem - da się. Tylko należy te obserwacje balkonowe traktować raczej jako uzupełnienie a nie podstawę. Bo aby wykorzystać chociażby te 8" to trzeba niestety ruszyć tyłek za miasto.

 

Więcej o moich patentach na obserwacje balkonowe tutaj: http://piotr.okonscy.com/index.php?aid=12

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sobie sprawić coś podobnego na balkon. Ja na razie to stawiam Syntę na fotelu. Ale fotel i tak jest za niski, a poza tym poręcz fotela przeszkadza. I regulacja stolika by była wręcz konieczna - przy zenicie wyciąg okularowy byłby już za wysoko - jak się postawi Syntę na 0.5 metrowym stołku. Twój balkon jest chyba szerszy od mojego.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.