Skocz do zawartości

NGC 7023 (Iris) czyli czy da się na HEQ5?


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczorajsza nocka była dość ładna wobec czego wybraliśmy się z Heńkiem na małe focenie. Był to zarazem chrzest naszej nowej miejscówki, która okazała się całkiem przyzwoita. Chciałem podzielić się z Wami wynikami z drugiej nocki mojej współpracy ze sprzętem. Oprócz zawiewającego czasami wiatru, który rysował piki na guiderze, doszedł również czynnik stresowy w postaci zakradającego się za moimi plecami dzika, co wywołało dodatkowe emocje :)

 

Wybrałem niełatwy obiekt - NGC 7023 czyli mgławicę Irys. O ile rozświetlone światłem gwiazdy gazy są dość jasne i łatwe do uchwycenia o tyle ciemne pasma pyłu otaczające tę gwiazdę już niestety nie.

 

Sprzęt użyty: Canon 350D niemodyfikowany w ognisku C6N (150/750) z MPCC, HEQ5 guidowane poprzez Vestę SC1 i Rubinara 5,6/500

Dane fotki: 26x360sek, ISO800, składane w IP, obróbka w Photoshopie, crop i resize (po kliknięciu wyższa rozdzielczość):

 

iris_small.jpg

 

Lekko przeprocesowałem aby coś z tego wydobyć. Żeby w pełni ukazać Irysa, potrzeba jeszcze kilka razy więcej materiału i przede wszystkim dłuższe pojedyncze ekspozycje.

 

A teraz proszę o opinię: czy widzicie jakąś poprawę? jakiś postęp? czy to zdjęcie jest ostrzejsze? Czy w ogóle idę w dobrym kierunku?

 

progress.jpg

 

Gwiazdki znowu są chyba trochę pojechane ale tym razem wynika to z eksperymentów z guidem. Zapisałem kilka logów z guidowania podczas tej sesji bo wiem że niektórzy na to czekają, a nawet zaofiarowali się coś tam zrobić w zamian :)

Na samym początku ustawiłem martwą strefę na 2" jak radził Adam, guiding szedł nieźle ale nie najlepiej. Potem zmieniłem ustawienie na 0" i zauważyłem zdecydowaną poprawę na wykresie. Widocznie każdy montaż reaguje inaczej na ustawiena guide co jest w sumie oczywiste. Po wrzuceniu do PEASa plus screen z guide'a:

 

wykresy%20bledu.gif

 

Ostatecznie złożyłem wszystkie klatki jakie miałem, także te z początku sesji i wyszło to co wyszło (nie idealnie okrągłe gwiazdki). Ktoś niedawno chciał żeby mu znaleźć tani montaż który prowadzi +/-2" peak to peak, HEQ5 sprostał wymaganiom. Po pewnej wprawie może uda mi sie zejść z tym błędem nawet niżej. Myślę że mit dobrych białych montaży od SW nie zostanie obalony. :D

 

Pozdrawiam i proszę o konstruktywną krytykę!

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ech 6 minutowych bez guidingu nie wyciagne B) ale moge zrobic iles tam 2 minutowych i znowu pobawic sie obrobka i usłyszeć pare uwag od Ciebie... :szczerbaty:

No ale miało być konstruktywnie: podoba mi się i basta.

W tym obiekcie nie chodzi o powiększenia i szukanie szczegółów więć nie będę analizował ale poprawa w stosunku do M27 jest widoczna nawet dla laika przy pokazanym powiększeniu.

Inaczej: dla mnie gwiazdki nie są "pojechane" idziesz w dobrym kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

ja już na pewno nie pokaże moich fotek :ha:

 

Tadeo ja swoje robie na CG-5 i tu nie chodzi o gorsze zdjęcia tylko o to że się możemy coś nauczyc prezentując nasze wypociny. Kiedyś przecież kupimy sobie coś lepszego do zdjeć no nie ? :rolleyes:

Rób i pokazuj swoje to będę miał porównanie bezpośrednie na tym samym poziomie sprzętowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie będzie ten samo poziom sprzętowy

zaczynam od podstaw czyli sam aparat plus do tego stare szkła radzieckie na M42

a zanim wczoraj zwaliły mi się wszystkei baterie - zasilanie napędu i aparatu zdążyłem z 10 fotek cyknąć

ale za to bez guidowania po 5 minut jechałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka bomba, bardzo lubie ten obiekt. Jedyne co mnie niepokoi, to fakt, że chyba widzę minimalne przesunięcie niebieskiej składowej w prawo... a może tylko mi się wydaje? Bo niby skąd. Przecie to nie jest składane z FITSów tylko z RAW... niemożliwe, mam złudzenie apteczne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit o dobrych białych montażach SW podtrzymany!.

Bardzo ładna praca.

Gratuluję.

P.S.

Ten Dzik to się chyba cichutko skradał- co mogło być niebezpieczne. No , bo gdyby się nie skradał to ekspozycje mogłyby być jednak poruszone ( od tego tupania) i gwiazdki pojechane :rolleyes:

Pozdrawiam! R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze! :Beer:

 

Jeszcze za namową Heńka wrzucam wersję XXL:

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/...23/iris_big.jpg

 

 

Hans, akurat obrabiałem w FITS'ach ale przecież to jest kolorowa fotografia, tutaj się nie nakłada na siebie kanałów i zaręczam że żadnych przesunięć nie robiłem :) Po prostu przy wydobywaniu koloru taka wada, zapewne matrycy albo coś na korektorze komy, się uwidacznia. Ale mi jakoś specjalnie nie przeszkadza. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czerwieni - przyznam że nie widzę zbytnio żadnego zafarbu. Tło jest zrównoważone. A jeśli chodzi o te ciemne pasma pyłu to one faktycznie wpadają w lekki brąz/czerwień. Tak wyszło z aparatu (oczywiście podjechałem saturation ale przecież nie kolorowałem). Zresztą na innych, znacznie lepszych fotkach też to widać:

 

http://www.tvdavisastropics.com/astroimages-1_00000f.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<_< Ponieważ czuje na skórze, Qbanosie, że kilka słów z Twojego komentarza do fotki jest skierowane do mnie dość bezpośrednio.... więc odpowiem....... :

 

Dzięki, o to mi właśnie chodziło... log mówi sam za siebie. Masz "true" +/-2... i przy Twoim setupie (750, 6.4um ) moja super tabelka mówi, że to 1 pixel pojechania i to jest to co masz na zdjęciu. Jeden pixel pojechania to już prawie nic i według mnie jest w zasadze pomijalny przy pokazywaniu fotki w XXL. Jak uda ci się i to poprawić to bedzie wiecej niż super ( osobiście uważam, że warto jeszcze o to powalczyć abyś mogł pokazywać fotki nie w rozmiarze XXL tylko XXXL )

 

Przyznaje się do bycia inicjatorem zamieszania i zwracam ci honor.... za Twoją rekomendacją może kupie białe HEQ5. Każdy kto mi powie, że sie nie da na tym montażu uciągnąć +/-2 pokaże mu ten wątek i Twoją fotkę.

 

Gratuluje zarówno fotki jak i logu ( który pośrednio jest też Twoim wielkim sukcesem ).

 

Wątpliwości rozwiane, pozamiatanie do czysta, philipsowi już dziękujemy za zabieranie głosu.... :P

 

PS. Jaką szmatką mam wyczyścić ci nogi od statywu (do wyboru szmatka do czyszczenia optyki, wyszywana złotą nicią czy ostatnio reklamowaną Vileda z mikroporami ?? :Beer: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaa.... jeszcze kilka słów.

 

1. Co ile miałeś korekty guidingu?

 

2. Widac jak warto jest pokazywać fotki. Ktoś kogoś objedzie, tamten się zdenerwuje i wogóle.... ale potem pokazuje następną fotę taką, że szczena opada....... i to jest własnie progress wynikający z zauważania drobnych błędów. Warto jest dyskutować o fotkach...

 

3. Musisz mi jednak przyznać rację, że jak mówiłem, że przy foceniu M27 miałeś +/-5 to miałeś +/-5 ( no może +/-4 jak się uprzeć ).... a teraz masz +/-2 i masz ze dwa razy mniej pojechanie gwiazdki niż przy M27 i nie wiem czy widzisz.... ale znacznie więcej detalu w mgławicy. Bedzie jeszcze więcej jak zejdziesz poniżej +/-2. Moja super tableka mówi, że Twoim celem jest +/-0.9 ... i tego ci życzę ( jak osiągniesz +/-1 na HEQ5 to masz u mnie roczną prenumeratę "Twojego weekendu" ( z tym pismem to taki żart uprawiany przez Stephena Hawkinga - nie mój pomysł, ja tylko wybieram polską gazetę :szczerbaty: ))

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Ja Tobie też dziękuję Philipsie że mnie tak zmotywowałeś (co prawda trochę nerowow było) do przyjrzenia się temu bliżej. Dyskuja wniosła wiele nowego w sprawy guidingu i astrofoto w ogóle i o to właśnie chodzi. Sam się bardzo dużo rzeczy dowiedziałem. Prawda jest taka że tej nocy akurat montaż prowadził dobrze, ale to nie znaczy że nie będzie gorszych dni. Różne położenia tuby, jasność gwiazdki do guidingu, wiatr etc wszystko wpływa na dokładność niestety. No ale mam nadzieję że gorzej już nie będzie :)

 

1. Korekty zdaje się że co 3 sek, chociaż dokładnie nie pamiętam.

 

2. Dobrze że jest progres a nie regres :)

 

3. Fakt m27 nie wyszła zbyt dobrze :) Narazie spróbuje trochę poprawić dokładność ustawieniami guide'a. Jak nie pomoże to trzeba będzie zastosować ATM. Chociaż taki błąd jak teraz wystarcza mi jak narazie w zasadzie w zupełności.

 

Co do kupowania HEQ5 to wiem że już dwóch kolegów z forum zakupiło, wstrzymaj się narazie - sprawdzimy jak jest z powtarzalnością takich osiągów na innych egzemplarzach :szczerbaty:

 

pzodrawiam

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuje sie wywołany do tablicy :szczerbaty:

 

Jak tylko skompletuję sprzęt to zobaczymy jak sie spisuje mój HEQtor. Wyniki wstępnie z góry prorokuje kiepskie a to z powodu zapoznawania się z całym systemem no i przecież jak będę focił Heńka nie będzie w pobliżu więc niestety nie będzie mi miał kto doradzić i ostrzec przed jakąś zwierzyną :D

Ale mam nadzieję że szybko podgonię Cie Qbo.

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też zakupiłem HEQ-5 ale na razie męczę się z idealną kalibracją lunetki biegunowej. Czekam również na relayboxa co umożliwi mi autoguiding. Tak więc długa a nawet bardzo długa droga przede mną.

 

ej... a wy nie chcecie sie przesiąść z syntrekami na EQMOD ? pół świata na tym jedzie..... i macie GOTO z CdC.... Jale to cwiczył już i działa ( co prawda miał ostatnio mały wypadek - ale to pewnie przypadek ), jest do tego rozwiązania cała grupa dyskusyjna na yahoo, mnóstwo osób sobie to ceni.... może warto spróbować... nie potrzebne będą żadne relaya ani inne patenty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej... a wy nie chcecie sie przesiąść z syntrekami na EQMOD ? pół świata na tym jedzie..... i macie GOTO z CdC.... Jale to cwiczył już i działa ( co prawda miał ostatnio mały wypadek - ale to pewnie przypadek ), jest do tego rozwiązania cała grupa dyskusyjna na yahoo, mnóstwo osób sobie to ceni.... może warto spróbować... nie potrzebne będą żadne relaya ani inne patenty...

Nad tym też już myślę. A co zbąbał Jale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani relay jest dobry bo jest dobry i tani. ;)

 

Pozdrawiam.

 

Wtyczka do EQMOD w wersji Jalego nie może kosztowac więcej jak 30 PLN w przypadku własnoręcznego lutowania.... cena raczej nie do pobicia - to chyba najtansze GOTO jakie można sobie wyobrazić... szczegółów nie znam i odsyłam do stron:

- http://tech.groups.yahoo.com/group/EQMOD/

- http://eq-mod.sourceforge.net/

- http://www.freewebs.com/eq6mod/

- itd...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.