Skocz do zawartości

Pierwsze kroki - podstawy


RMN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcaiłbym się dowiedzieć czym się kierować - sugerować podczas zakupu teleskopu astronomicznego - ja kompletnie nic nie wiem na ten temat, ale teraz chciałbym wejść w ten świat, ale aby tego dokonać muszę poznać podstawy mam nadzieję iż mi pomożecie abym dokonał dobrego wyboru.

 

Prosiłbym aby w miarę możliwośc wytłumaczono mi co i jak!

Np. co oznacza ze jest powiekszenie 30x30 czy też ze są soczewki takie a nie inne.

 

A także abyście zasugerowali mi jakiego typu/marki/itp powinienm zakupić swój pierwszy teleskop!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Twoje pytanie wymaga odpowiedzi rozmiarów pracy magisterskiej.

 

Przeryj:

 

http://www.celestia.pl/index.php/Teleskop_na_balkon

http://www.celestia.pl/index.php/Teleskop_mobilny

http://www.celestia.pl/index.php/Teleskop_na_DSy

http://www.celestia.pl/index.php/Jak_dobra%C4%87_okulary

http://www.celestia.pl/index.php/Jak_obserwowa%C4%87

 

Sorry, że tak troche z mani, ale to naprawde, pytanie nr. 1000 tego typu, a w powyższych linkach dostaniesz względnie usystematyzowaną i sensowną odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMN..... cieżko jest na forum wytłumaczyć aż tak szeroki zakres wiedzy podstawowej. Zdecydowanie lepszą metodą na przyswojenei podstaw jest zakup książki jakiejś . Jak polecam "Niebo na weekend" - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e128359eeb92262

choć takich pozycji jest wiecej. Dowiesz sie z niej o typach telepów, typach lornetek, oznaczeniach na nich a także co można przez którą zobaczyc....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!!!

 

 

Tak więc odpowiadam:

 

Miejsce obserwacji - zimą - miasto, a latem jak się uda to wieś,

a dokładniej zimą balkon, a w lecie dach, lub pod gołym niebem -> mając swój teleskop mgę iść z nim gdzie mnie oczy poniosą nieprawdaż?

 

Chodziło mi miedzy innymi o to czym się sugerować przy zakupie teleskopu...

np. jakie okulary powinny być i itp

 

Najpierw chciałbym ustalić takie ogólniki, a dopiero potem zdecydować ile wydam na swój pierwszy teleskop

obecnie zakładam kwote (na 1 teleskop) przykladowo 300zł, ale jeśli do jakiegoś lepszego o wiele trzeba będzie dołożyć jeszcze 100 to tak się stanie... (max 500zł - nie piszcie ze to mało - zdaje sobie z tego doskonale sprawe - ale nie zamierzam na pierwszy teleskop wywalić kase rzędu kilku tysięcy - by potem okazało się ze przez to ze coś zle zrobiłem zniszczyłem go - pierwszy teleskop jak dla mnie ma raczej służyć do nauki yego jak się posługiwać tego typu sprzetem!)

 

 

Czy ktoś by to mógł dla mnie przełożyć co oznaczają dokładnie poniższe dane?

Układ optyczny refraktor

Średnica soczewki 90 mm

Ogniskowa 900 mm

Światłosiła f/10

Powiększenie użyteczne x 180

Zasięg 12,5 mag

Montaż paralaktyczny EQ2

Statyw aluminiowy Lt1

Długość tuby optycznej 91 cm

Soczewka Barlowa 2x 1,25"

Okular 1,25" - Super 25, Super 10

Szukacz 5x24

Pryzmat diagonalny tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ optyczny refraktor - czyli wygląda jak luneta... typowy...

Średnica soczewki 90 mm - i ta luneta ma soczewkę z przodu która ma średnicę 90mm

Ogniskowa 900 mm - natomiast długość ogniskowej 900...

Światłosiła f/10 - skoro ma ogniskową 900a soczewkę 90 to obliczasz sobie, że ma jasność F 900/90 = 10

Powiększenie użyteczne x 180 - powiększenie = ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu [ile razy] = [mm] / [mm] czyli tu dostaniesz 900/10 = 90razy z okularem 10mm... skoro uzytecznie piszą, że to 180 razy tzn, że mozesz do niego załadować okular min 5mm...

Zasięg 12,5 mag - i z tym okularem 5mm zobaczysz niby coś co ma jasność 12,5mag ( to ile zobaczysz zalezy od bardzo wielu rzeczy )

Montaż paralaktyczny EQ2 - to typ montażu paralaktycznego... raczej tania wersja....

Statyw aluminiowy Lt1 - ??? bliżej nie określony statyw który jest lekki skoro alumionowy, lekki=mobilny=mało stabilny( nie zawsze )

Długość tuby optycznej 91 cm - tak długi jest teleskop... pełną długość dostaniesz jak wysuniesz sobie wyciąg i odrośnik ( pewnie około 110cm )

Soczewka Barlowa 2x 1,25" - daja ci razem z telepem soczewkę która robi z twojego telepa nie 900mm ale 1800mm ogniskowej - do planet

Okular 1,25" - Super 25, Super 10 - standardowe okulary KITowe... marnej jakości 10mm i średniej jakoci 25 ...

Szukacz 5x24 ... szukacz ma soczewkę z przodu o rozmiarze 50mm i powiększa on 24 razy...

Pryzmat diagonalny tak- dostajesz z telepem kątówkę, pewnie w rozmiarze 1'25 cala ( standard )... będzie ci potrzebna zeby nie wykręcic sobie szyi jak bedziesz patrzył przez telepa... poza tym odwraca obraz tak, że jest on normalny ( nie odwrócony )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihihi :) Witaj w klubie Philips ;) Wytrwałości życze, poważnie.

 

RMN. Pliiis, 3 wazne pytania. Jakich rozmiarów jest ten balkon, jakie masz niebo (jaką najsłabszą gwiazdę widzisz gołym okiem w przeciętną noc) i na jakie obserwacje chcesz położyć nacisk (planety, DSy, zmienne itd)). Oj, nie przeczytałeś ty tych zapodanych linków. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMN troche masz dziwny sposob na 'wejscie w ten swiat' astronomii. Po pytaniach ktore zadajesz wyglada na to jakbys o godzinie 15.00 postanowil ze "od teraz zaczne interesowac sie astronomia" a o 15.11 napisales posta tu na forum.

 

Nie znasz nawet podstawowych podstaw i wyglada na to ze nie zadales sobie trudu zeby czegokolwiek poszukac na necie, wiec poradze ci jak poprzednicy - zacznij od dobrej ksiazki (przede wszystkim) i lornetki.

 

Szczegolnie ze za budzet 300-500zl nic wiecej nie kupisz.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMN troche masz dziwny sposob na 'wejscie w ten swiat' astronomii. Po pytaniach ktore zadajesz wyglada na to jakbys o godzinie 15.00 postanowil ze "od teraz zaczne interesowac sie astronomia"

Właśnie o to chodziło mi w moim pytaniu wcześniej,ale Kolega je widocznie ominął...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 500 zł? Kupuj lornetke 10x50, i jakąś książkę. To pozwoli Ci poznać niebo. Przez taką lornetkę prawie wszystkie M-ki zaliczysz bezproblemowo. A nawet jak nie będzie Cię astronomia kręciła dalej - lornetka zawsze się przyda.

Pozdro!

Krawat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, czy to Ty pisałeś te art. na Celesti? są świetne!!! i merytorycznie i z jajem napisane.

 

Artykuły na Celestii mają wielu ojców. ;) Bardzo często w jednym kawałku grzebie kilka osób. Każdy może uzupełniać braki lub poprawiać odnalezione babole.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMN troche masz dziwny sposob na 'wejscie w ten swiat' astronomii. Po pytaniach ktore zadajesz wyglada na to jakbys o godzinie 15.00 postanowil ze "od teraz zaczne interesowac sie astronomia" a o 15.11 napisales posta tu na forum.

 

pozdrawiam

 

 

No tak, po drugim poście RMN, odniosłem wrażenie (może mylne) że w ogóle nie przebrnął przez podlinkowaną Celestię :rolleyes: Nic to...

 

Moje zdanie... zestaw na początek

Lornetka 10x50 (bo obserwacje częściowo z miasta i to w zimie) + książka "Niebo przez lornetkę" + "Najładniejsze obiekty lornetkowe" z AF + ach... w sieci jest tego sporo, wystarczy troszkę chęci :)

 

"Niebo na weekend"- tak, jak najbardziej, z tym, że proszę porównać zdjątka z książki z szkicami z telepków (żeby nie było,tak jak już nieraz było)...

 

Mniej więcej tak to wygląda w 20-sto centymetrowym lusterku

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niebo na weekend"- tak, jak najbardziej, z tym, że proszę porównać zdjątka z książki z szkicami z telepków (żeby nie było, tak jak już nieraz było)...

 

Mniej więcej tak to wygląda w 20-sto centymetrowym lusterku

 

Pzdr

 

Jak zwykle głowa w chmurach i zapomniał wkleić linka :Boink:

(przy okazji porównanie widoków 5 i 8 cali)

 

http://www.nabu.net/astro/sketches.htm

 

i ... nieśmiertelny

http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8

 

Pzdr :Beer:

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sądze że lepiej kupić taki refraktor za te 500 zł . teoretycznie mozna czytać i z dwa lata ale "pomacanie" choćby takiego taniego teleskopu da o wiele wiecej wrażeń i DOŚWIADCZENIA !! niż czytanie czegokolwiek / czytanie wielu porad przydaje sie jak ma się to do czegoś przyporządkować /.a nawet taki refraktor daje niezłe obrazy planet i księżyca . jeśli chodzi o DS-y to ewentualnie jeśli ma kogoś blisko niech sie umówi na jakieś spotkanie i zobaczy telep na żywo, bo jeśli widział jakieś zdjęcia DS-ów może sie głęboko rozczarować obserwacją wizualną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.