Skocz do zawartości

Bafle wyczerniające


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Mitek ma rację najlepsze rezultaty daje odpowiednio większa rura plus bafle i dobre wyczernienie.

 

W teleskopie Piccolo Janusza Wilanda tak własnie jest, czyli lustro nie jest na wcisk tylko dużo większa od lustra a co za tym idzie wysokie bafle.

 

Kontrast i obrazy jakie daje to maleństwo już nie jedna osoba opisywała na forum i bezpośrednio do właściciela teleskopu.

 

Powracając do tematu teleskop został już wyklejony flokiem i skolimowany.

 

Flok kupiłem w Leroy Merlin w dziale tapet , jako tapetę samoprzylepną.

 

4258ed4f3a68fa0fmed.jpg

 

Tak wygląda w pełnym słońcu , jest ciemniej niż bez , ale cień wtórnego pokazuje jak działają bafle.

 

9314f7b8c7d16da7med.jpg

 

Porównanie trzech możliwosci wyczernienia , przydał by się flok na przedniej stronie bafla :D wykleję :ha:

 

5f90c0c58ea570f6med.jpg

 

Porównanie z Jowiszem , zdjęcie bez kolimacji , po niej Jowisz był juz za budynkiem.

 

8e6201b74eb2aa65.jpg

 

Czekam na pogodę by zamieścić porównanie Jowisza bez i z flokiem po kolimacji.

 

Deszcz i nieco chłodniejsze powietrze mogą dać niezły seeing , żeby tylko nie było chmur :notworthy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,zobaczymy jak z tym seeingiem bedzie.Nie spodziewam sie niczego dobrego,bo wczoraj,u mnie,gwiazdy wygladaly jak spodki od filizanek do kawy.

 

Ps.

Janusz,mozesz potwierdzic,czy kazdemu zdjeciu w porownaniu jakie przedstawiles,odpowiada dokladnie taka sama obrobka programowa?

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,zobaczymy jak z tym seeingiem bedzie.Nie spodziewam sie niczego dobrego,bo wczoraj,u mnie,gwiazdy wygladaly jak spodki od filizanek do kawy.

 

Ps.

Janusz,mozesz potwierdzic,czy kazdemu zdjeciu w porownaniu jakie przedstawiles,odpowiada dokladnie taka sama obrobka programowa?

 

 

W Wa-wie był niezły seeing , zwłaszcza wyżej , oceniam jak na warunki miejskie 6/10.

 

Na wysokości Jowisza było dużo gorzej ale to od niskiego położenia i budynków , wyjątkowo go rozciągało .

 

Po mimo to robiłem fotki do 04:30 :rolleyes: .

 

Polowanko na Neptuna i Urana -cel pogonić ich za dnia z Barlowem 3x :helo: .

 

 

Wszystkie obróbki testowe Jowisza są identyczne , tam gdzie jest więcej szczegółu był flok sam lub z baflami, oczywiście bez tego też jest nieźle , no ale to przecież super teleskop :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne porównanie , wszystkie fotki robione i obrabiane jednakowo.

 

Wnioski nasuwają sie same , dobre wyczernienie jest bardzo ważne i w naturalny sposób podnosi nam kontrast-widać jak by wiecej szczegułów i nawet małych.

 

Takim zaskoczeniem dla mnie największym było to że przerwę Cassiniego widziałem cały czas nawet przy słabym seeingu w teleskopie z baflami i flokiem, po mimo zmniejszonego lustra.

 

Oczywiście nie polecam zmniejszania lustra ale bafle i dobre wyczernienie farbą lub flokiem.

 

Test nie został jeszcze zakończony choć już teraz widać gołym okiem co to daje.

 

W kolejnych testach dołączę jeszcze fotki robione teleskopem z flokiem i baflami w tubie teleskopu , oraz w rurce wyprowadzającej oraz w odrośniku.

 

Mam nadzieję że trochę was przekonałem co do tego że dobre wyczernienie teleskopu jest niezwykle ważne , zwłaszcza przy obserwacjach planet i ich szczegułów.

 

Teleskop z fabrycznym wyczernieniem pokazuje pasy na Jowiszu ale ze szczegułami w nich jest gorzej-jest jak by zamglony.

 

Oczywiście ktoś by powiedział że po co to robić skoro kontrast można podnieść w programach graficznych-wierzcie mi to nie to samo , dodaje sie sztucznych elementów do zdjęcia , a przecierz zależy nam żeby było jak najbardziej naturalne.

 

Na trzecim zdjęciu z wyczernieniem producenta, na dole widać majaczącą czerwoną plamę (żółtą) , na drugim z flokiem jest ona juz dużo wyraźniejsza , na pierwszym zdjęciu widać dużo mniejsze wirki.

 

d77c87ee703eb605.jpg

 

Myślę że bafle mają również wpływ na powietrze znadujące się w tubie , na pewno pomagają w wystudzeniu i utrudniają ruchy powietrza w tubie co powoduje mniejsze turbulencje , a to bardzo przydaje się zwłaszcza w newtonach gdzie optyka jest otwarta, c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy nie za dużo zmiennych (czynników) wpływa na wynik finalny aby mówić o jednoznacznej wiarygodności tego porównania. I to niskie położenie Jowisza...

 

Nie negując roli dobrego wyczernienia, osobiście sceptycznie patrzę na to zestawienie. Chyba, że umknął mi gdzieś opis wiarygodnej metodologii tego porównania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę czy z powodu pośpiechu nie popełniłem jakiegoś błędu w obróbce zdjęcia nr 1.

 

Bo mam wrażenie że zapomniałem o jednej opcji którą stosowałem do wszystkich.

 

Inna sprawa że Registax poradzi sobie z taką aberracją atmosferyczną bez problemu , natomiast szczegóły pozostają , a po kliknięciu tej opcji są nawet wyraźniejsze- zobaczymy.

 

Niskie położenie Jowisza jest takie same dla wszystkich zdjęć , więc jeżeli na zdjęciu nr1. jest lepiej niż na innych , to tym bardziej będzie lepiej przy wyższym położeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.