Jump to content

22% Vat na Internet


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Wlasnie uslyszalem w radiu bardzo ciekawe stwierdzenie jakiegos przedstawiciela ministerstwa finansow.

 

Cytat: "Podniesienie stawki VAT na uslugi internetowe wplynie pozytywnie na rozwoj internetu w polsce oraz w efekcie spowoduje spadek cen dla ostatecznego klienta".

 

Albo ja jestem jakims niedorobionym imbecylem, albo ktos w MF robi z ludzi debili ostatecznych. Oni mowia jak do totalnych matolow. Faktem jest, ze dla firm wiele to nie zmienia, ale dla wlasnie end-usera zmienia to duzo!!!

 

Kiedys internet nasze panstwo gowno interesowal i wszystkie proby wsparcia jego rozwoju spalaly na panewce. Rzad powolal specjalna komorke do tego, aby przeanalizowala sprawe wplywu internetu na rozwoj panstwa. No i chlopaki kur...a sobie uradzili. Stwiedzili najwyrazniej, ze faktycznie to potezne medium z masa ludzi. Znaczy sie, jest z kogo sciagnac kolejne pare groszy.

 

Tak wiec, cieszcie sie weszyscy, bo VAT rosnie, ale ponoc zaplacicie mniej za internet. Widocznie cuda w ekonomi i matematyce zdarzac sie moga - szkoda, ze tylko w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

Za sprawa jednej stronki www wysłalem maile do kilku instutucji w Polsce w tej sprawie. Odpowiedziała tylko jedna, oto tekst:

 

Szanowni Panstwo!

 

Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów uprzejmie dziekuje za list. W odpowiedzi na zadane pytania mamy przyjemnosc wyjasnic:

 

Unia Europejska, VI dyrektywa Rady UE nr 77/388/EWG z 17 maja 1977 r., która weszla w zycie 1 stycznia 1980 r., dokonala okreslenia zasad ksztaltowania jednolitej podstawy opodatkowania podatkiem od wartosci dodanej (VAT). Zalacznik "H" do ww. dyrektywy okresla szczególowa liste towarów i uslug, w przypadku których kraje czlonkowskie UE moga stosowac preferencyjne stawki podatku VAT. Na liscie tej nie wymieniono ani uslug telekomunikacyjnych, ani uslug dostepu do Internetu.

 

Polska, od dnia wejscia do Unii Europejskiej, zobowiazana jest stosowac podstawowa stawke podatku VAT na uslugi telekomunikacyjne i uslugi dostepu do Internetu. W zwiazku z tym Rada Ministrów przedlozyla w Parlamencie nowelizacje ustawy o podatku VAT, która przewiduje wprowadzenie podstawowej stawki podatku (22%) na ww. uslugi z dniem 1 maja 2004 r.

 

Nalezy przy tym zauwazyc, ze problem wysokosci stawki VAT na polaczenia z Internetem nie jest w UE tematem zadnej debaty, gdyz ceny tego typu uslug sa w krajach czlonkowskich Unii bardzo niskie. W Polsce sytuacja jest odmienna. Ceny uslug dostepu do Internetu sa jednymi z najwyzszych na swiecie (wynika to m.in. z raportów OECD). Sytuacja ta nie wynika jednak z przyczyn podatkowych (dotad stosowana jest stawka preferencyjna na uslugi polaczenia z Internetem) ale z polityki cenowej operatorów, zwlaszcza operatora dominujacego na rynku.

 

Uprzejmie informujemy takze, ze centralnym organem administracji rzadowej, wlasciwym w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów, na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r., jest Prezes Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (e-mail: uokik@uokik.gov.pl).

 

 

Z powazaniem

 

 

Wiktor Krzyzanowski

Rzecznik Prasowy Ministra Finansów

Link to comment
Share on other sites

W zeszłorocznej Rzeczpospolitej przeczytałem:

 

Głupota jest najbardziej zadziwiająca ze wszystkich chorób. Sam chory nigdy z jej powodu nie cierpi. Ale cierpią wszyscy pozostali. Do takiego wniosku doszedł pod koniec życia zmarły w 1972 roku znany polityk belgijski Paul Henri Spaak. Diagnozę Spaaka, opartą na obserwacji tego, co u nas nazywa się klasą polityczną, potwierdzają badania naukowe, których rezultaty opublikowano na łamach poważnego periodyku "Journal of Personality and Social Psychology".

 

Głupek, który dojdzie do władzy, zbuduje imperium idiotyzmu. Będzie się otaczał tak długo głupszymi od siebie, aż cały system się rozpadnie. Ten fenomen obrastania głupoty głupkami, szczególny rodzaj efektu domina, jest jednym z rezultatów badań nad głupotą i jej objawami, przeprowadzonych przez dwóch profesorów psychologii społecznej - Justina Krugera i Davida Dunninga.

 

Uczeni przeprowadzili testy z trzema grupami studentów. Jedna z nich musiała rozwiązać zadania logiczne, druga ćwiczenia gramatyczne, trzeciej polecono odróżnić dobre (to znaczy śmieszne) dowcipy od złych. Po rozwiązaniu zadań każdy z uczestników musiał sam ocenić poziom swoich osiągnięć.

 

Rezultaty okazały się przygnębiające - ci, którzy najgorzej rozwiązali zadania, ocenili sami siebie najwyżej. Im lepsze były rezultaty testów, tym samoocena była skromniejsza. Co gorsza, skonfrontowani z profesorską oceną testów autorzy najgorszych odpowiedzi przez długie godziny dyskusji upierali się, że zadanie wykonali właściwie, mylą się natomiast profesorowie.

 

Głupcy są głupi, nie zdając sobie z tego sprawy - twierdzą profesorowie Kruger i Dunning. Ograniczone możliwości umysłowe prowadzą ich nie tylko do błędnych rezultatów, ale odbierają także możliwość rozeznania.

 

Praktyczna wartość badań obu amerykańskich psychologów jest żadna. Zarówno z powodów praktycznych, jak i humanitarnych - nie można bowiem informować głupków, że są głupi. Przede wszystkim będą się bronić przed uznaniem tego wszelkimi sposobami, nie wyłączając gwałtownych. Jeśli się poddadzą, świadomość własnej głupoty doprowadzić ich może do depresji i ciężkich chorób o podłożu somatycznym.

 

Dlatego nie powinniśmy nalegać na przebadanie naszej klasy politycznej i opublikowanie rezultatów. Jeśli bez naukowej aparatury, gołym okiem dostrzegamy, którzy politycy są głupi, nie wytykajmy im tego, bo mogą popaść w depresję. A wtedy się na nas odegrają. Bo na to rozumu starcza każdemu. -

Link to comment
Share on other sites

JAK WY NIC NIE ROZUMIECIE :D

 

Jak VAT będzie 22% to będziemy mieli więcej pieniędzy na rozwój internetu!

 

Więc będzie tańszy!

 

Potem rozwiniętemu internetowi powiększy się VAT do 50% i będzie jeszcze więcej pieniędzy na rozwój internetu a on będzie jeszcze bardziej rozwinięty i tańszy!

 

Potem jeszcze bardziej rozwiniętemu internetowi powiększy się VAT do 100% a on bedzie już tak rozwinięty że będzie ZA DARMO!!!!!

 

I teraz problem tylko w tym żeby na końcu InternetoBaksik nie wyjechał do Izraela i tego wszystkiego rozwinietego nie zwinoł :Loveit:

Link to comment
Share on other sites

Mirku, do tekstu przytoczonego przez Ciebie - nic dodać, nic ująć.

Po prostu, tych wszystkich popsujów którzy grzebią w naszej gospodarce należy zamknąć w zakładach psychiatrycznych. Nie wiem, czy zauważyliście ilu polityków - ma głąbowate spojrzenie.

Może to stąd tak spadające poparcie do Sejmu, Senatu i Nierządu! :?

Link to comment
Share on other sites

Popracie spada, i spada, i spada, i.... co z tego? Jakie to ma znaczenie? Zadne niestety... W normalnym kraju polityk, ktoremu spdaja notowania jest natychmiast odsuwany od wladzy, zeby nie psuc wizerunku partii. A tu co mamy? Wszyscy politycy maja gleboko w dupie, co elektorat sobie o nich mysli. Przyjda wybory, kielbasa wyborcza sie podwedzi i znowu my polacy pobiegniemy jak baranki do urn (na bazie wielkich obietnic).

Link to comment
Share on other sites

Przecież i tak chodzi o podstawową stawkę VAT, która w naszym nadwiślanskim country wynosi 22%. Obcięcie tego molocha w granicach kilkunastu % (myślę, że Mirek dobrze ustrzelił zapatrywania obywateli RP nr 3, czyli 15%)...tym trybem machniemy także 22% na art. budowlane i można sobie skoczyć. Mówi się głupio, że to nie wpłynie na nic, ale przecież to wciskanie subiektywnego kitu. Acha - ogólnie szkolnictwo ma być zwonione z tego 22% Vatu - czyli dogadać się z jakąś szkołą i chyba byłoby oki, ale to dra wybrańców co mieszkają koło przedszkoli, szkół i uniwerków z netem...ciekawe czy szkoły językowe także...chyba tak :twisted: :twisted: oby, bo mam 100m do jednej takie :P:D

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

W sumie to prawda, że jedna z dyrektyw EU mówi o jednaje stawce podstawowej VAT, ale nikt u nas nie mówi że stawka podstawowa może wynosić 15%. Ale znowu przy obecnych kłopotach budżetowych nawoływanie do wprowadzenia 15% stawki VAT to czysta demagogia. Tak mogą krzyczeć tylko ci którzy są w opozycji. Ciekawe jakby sobie dali radę gdyby SLD wiedząc, że przegra wybory wprowadził tak niską stawkę.

Ja osobiście jestem za stopniowym obniżaniem VAt'u o 1 punkt procentowy rocznie. Gdybym wiedział, że tak będzie nawet bym nie krzyczał na 22% VAT,u na internet.

Link to comment
Share on other sites

Wg mnie każdy przynajmniej w niewielkim stopniu powinien się polityką interesować. Chociażby po to aby przy następnych wyborach nie głosować na populistyczne partie, które obiecują rzeczy niemożliwe do zrealizowania, chciażby poruszony temat 15% VAT,u od zaraz.

Link to comment
Share on other sites

Ja sobie tak myślałem na kogo możnaby zagłosować i stwierdziłem, że nie ma na kogo bo to są w istocie jełopy. Każdy dużo gada a potem dupa. Problem z tym, że internet to nie budownictwo i 22% podatek aż tak nie wpłynie na jego rozwój. To z budownictwem jest gorzej. Cwaniaki niedługo opodatkują powietrze, patrzenie na drzewa i w gwiazdy :evil: Trzeba spiepszać z tego kraju zanim Lepper go zruinuje do końca.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba spiepszać z tego kraju zanim Lepper go zruinuje do końca.

Może to nie dobrze że tak myśle ale dla mnie to są najlepsze słowa :lol:

Wyjechać za wszelką cenę :!:

I wcale nie dla tego że boje sie Leppera po prostu tutaj nic nie może byc normalnie.... szkoda nawet moich palców żebym się na tej klawiaturze produkował.....

Taka "kochana" ojczyzna :( :?

Jak pomyśle o polityce to mam odruch :wymiotuje:

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcami, jeśli ma ktoś możliwość takiego wyjazdu niech bez namysłu z tego korzysta. Wyjeżdżający na początku łatwo miał nie będzie ale za kilka lat pomyśli sobie dlaczego tak późno wyjechał.

A jeśli ktoś planuje mieć dzieci, to gdzie by nie wyjechał będzie żyło im się lepiej niż w tym zakichanym kraju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.