Skocz do zawartości

Halpha przerobionym canonem


Rekomendowane odpowiedzi

Przez przypadek natknąłem się dzisiaj na cloudynights na fotkę Laguny wykonanej edkiem i przerobionym canonem z filtrem Halpha 13nm Astronomik. Ktoś mówił, że canonem nie ma sensu focić w halpha. Efekty nie są może takie jak w kamerami CCD, mimo to wydaje mi się że warto sprawić sobie taki filtr. A co mają doświadczeni wyjadacze w tej materii do powiedzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ważne też pytanie czy lepiej Astronomika 13nm czy Baadera 7nm do DSLRa

7nm to trochę za wąski jak na Canona. Trzeba pamietać, że te filtry nie są dedykowane do kolorowych matryc więc wyniki mogą pozostawiać wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli mają być lekarstwem na LP. Ja myślę nad używaniem ha-alpha ale do tłumienia gwiazd w przypadku niektórych obiektów jak np. Veil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7nm to trochę za wąski jak na Canona. Trzeba pamietać, że te filtry nie są dedykowane do kolorowych matryc więc wyniki mogą pozostawiać wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli mają być lekarstwem na LP. Ja myślę nad używaniem ha-alpha ale do tłumienia gwiazd w przypadku niektórych obiektów jak np. Veil.

 

Tutaj faktycznie jest napisane, że 6nm jest "ba" dla DSLRów

 

http://www.telescope-service.com/Astronomi...nomikstart.html

 

Rekomendują 13nm dla lustrzanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego niby miałoby się nie dać fotografować przez Ha Canonem? Trzeba tylko sobie uświadomić pewne problemy. Przede wszystkim w czasie rejestracji Ha udział wezmą tylko pixele czerwone, których jest dokładnie 1/4 całości. Inaczej mówiąc, rozdzielczość wynikowa takiego zdjęcia będzie 2x mniejsza w poziomie i w pionie. To spory ból, bo Ha używa się często jako składnik luminancji, a tu potrzebna jest jak największa rozdzielczość.

 

Co do samej czułości, nie wiem dokładnie, jakie jest QE w Ha dla Canona, ale np. dla mojej kamery kolorowej CCD wynosi ponad 50%, więc wcale nie tak źle, jakby się wydawało.

 

Jeżeli pogodzimy się z upierdliwością DSLR i spadkiem rozdzielczości, oraz opanujemy specjalne techniki wydobywania samych czerwonych pikseli z RAW, to nie ma żadnych przeszkód, żeby DSLR focić w Ha.

 

Co prawda, to wykracza poza samo pytanie w wątku, ale ktoś może się zastanawiać, dlaczego napisałem, że trzeba wydobywać czerwone piksele? Jest to bardzo ważne, bo zwykła interpolacji pliku z RAW przeniesie nam też informacje z pikseli GB. Powiecie, ale halo... przecież jeżeli jest filtr, to nic się nie zarejestrowało. Rejestruje się, chociażby szum, który potem wynikowo będzie większy.

 

Najprościej wydobyć czerwone piksele z CFA w Irisie. Jest opcja splitu kolorów z CFA do R G i B. To nie jest to samo, co wyciągnąć sobie kanał czerwony z kompletnego już zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.