Skocz do zawartości

Jaki teleskop do 3000zł ?


Bilaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mianowicie od zawsze fascynowały mnie gwiazdy i czesto wieczorami poprostu wpatruje sie w niebo widzac tysiace pieknych obiektow. Ostatnio natrafiłem własnie na to forum. Jestem zupełnym laikiem z astrofizyki i nigdy nie mialem zadnego teleskopu :/ Postanowiłem ze chce wydac okolo 3 tys zł na zakup sprzetu. i tu pojawia sie moje pytania jaki sprzey wybrac ? Dodam ze mieszkam w duzym miescie, lecz rowniez mam domek w gorach swoich, tam przewazniewieczorami jest przepiekne czysciutkie niebo i miliony gwiazd :D ktore lsnia i błyszcza. Czy taki sprzet za okolo 3 tysiace bede mogl podlaczyc do komputera ? Dodam ze chce raczej ogaldac planety, chodz nie ukrywam ze rowniez jaikes galaktyki ,mgławice. Co taki sprzet mi zoaoferuje ? Czy podacie mi jakies linki do fotografi, ktore przedstawiaja co zobacze przez taki sprzet za około 3 tysiace ? z gory BARDZO dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... najpierw powiedz

1. gdzie ile % czasu będziesz oglądał niebo ( miasto i góry )

2. w mieście to jest balkon czy ogródek ?

3. w te góry będziesz telepa wiózł samochodem ... jak duży on jest ?

4. ile czasu możesz poswiecac w miescie na wypady poza miasto ( ale jeszcze nie w góry ) ?

5. 3000 na wszystko czy tylko teleskop ( i drugie tyle na np okulary ) ?

6. co rozumiesz przez "podłączenie do komputera " i co ma ci to dać ?

 

i przebij się najpierw przez to :

- http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_za_jak_najmniej

- http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_na_DSy

- http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_mobilny

- http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_na_balkon

 

a na dobry początek, że weź pod uwage to lub coś podobnego :

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3d7d2bbe2bb32cb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze, jaki typ montażu preferujesz. Za te 3k PLN to sam nie wiem, może C-8N bo jest na paralaktyku? Albo dołożyć i kupić C-8NGT chociaż dla początkującego GOTO nie polecam, zabija całą frajdę odnajdywania obiektów (ale może o to Ci chodziło z tym podłączeniem do komputera czyli sterowaniem z komputera?). Równie dobrze możesz kupić jakieś 10" lustro na Dobsie, np starhopperek którego proponuje Ci philips. Ale poczekajmy aż autor się wypowie.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philips --->

 

1. Ciezko powiedziec bo zalezy ile razy bede wyjezdzac, ale wiekszosc zapewne w miescie

2.Balkon

3.Z przewozem raczej nie bedzie problemu bo mam Astre 5 dzwiową - spora pojemnosc

4. Jesli mnei wkreci to zapewne znajde czas na wypady pozamiasto

5. za 3000zł chce kupic CAŁOSC

6.Hmm w sumie to chcialem robic zdjecia tego co ogaldam - aby miec jakas pamiatke, chyba ze mozna to podlaczyc np do aparatu cyfrowego ?

 

 

No i nadal nie znalazlem przykładowych fotek ze sprzetu za okolo 3 tysiace :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo za 3K pln można zrobić fotke mgławicy z monta za 2K i 300D z KITem w szerokim polu, fotke z telepika za 1K z załadowaną wypasioną kamerką planetarną itd. itd. Żadna z fotek nie odda ani tego co widać w wizualu, ani tego co będziesz w stanie sfocić sprzęcikiem na który się zdecydujesz. To zależy od warunków w których focimy, czym focimy , na czym focimy, co focimy i kto focił... sorry.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zapewne taka fotka przyblizy mi mniejw iecej na co moge liczyc w porownaniu do sprzetow wyzszej i wyzszej klasy :) Bo w sumie jak si eokaze ze zakupie i mimo ze pogoda bedzie super a obiekty jakie zoabcze nie zadowola mnie (wzgledy jakowsicowe) to poczekam z pol roku dozbieram i kupie cos lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

hans ci dobrze napisal ze zadna fotka nie oddaje dokladnie co widac od siebie dodam ze jesli chodzi o szczegoly to w wizualnych obserwacjach widac mniej pozatym sprzet dostepny w polsce jest z tej samej jakosciowej polki

lepszy sprzet kupujemy indywidualnie raczej za granica

raczej zastanawiaj sie jaki system optyczny refractor [achro apo ]czy reflector newton czy hybryda

[maksutov cassegrain czy schmidt cassegrain oraz maksutov newton]

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz się dowiedzieć co zobaczysz przykładając oko do okularu to nie sugeruj się zdjęciami. Przypatrz się raczej szkicom. Wszystko znajdziesz w dziale szkice oberwacyjne

Poprzeglądaj szkice wykonane przez użytkowników forum i przeglądnij różne strony ze szkicami wykonanymi przy pomocy różnych sprzętów, np zajrzyj tu Rozjaśni Ci to nieco sprawę jeśli chodzi o to "co widać" w okularze.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tysz pamietaj, ze warunki warunkom nierówne. Co innego szkicujący wydzierga z balkonu w zaświetlonym mieście, co innego z ciemnego pola, co innego z okularem KITowym 20mm, a co innego z np. Pentaxem XW20mm. Co innego jezeli dobrze dobierze ogniskową do obiektu, a co innego jak przegnie pałe ze źrenica wyściową lub powiększeniem w którąś mańke, co innego jezeli wie co robi i potrafi szkicować, a co innego jezeli zdolności mnanualne przeciętne. Co innego gdy... ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koncu najlepszym wyjsciem jest najpierw spotkać sie z jakaś osobą która ma jakis teleskop i zrobienie sobie małes sesji z nim przed zakupem własnego teleskopu....

 

Może zdradź nam skąd jesteś a wtedy pomożemy znaleźć kogoś kto będzie chciał pokazać ci trochę nieba przez jego teleskop....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Wrocław:) Jest nas tutaj troszkę :)

Ja na przykład mogę zaprosić Cię na obserwację balkonową z użyciem Synty 8''. Wkrótce powinien już do mnie przyjechać okular LVW 13mm, więc tym lepsza będzie okazja. Tyle mogę zaproponować, a do tego powiedzmy pifko (bezalkoholowe) albo kawkę i pierniczka :D

Jakby co, to pisz PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Wrocław:) Jest nas tutaj troszkę :)

Ja na przykład mogę zaprosić Cię na obserwację balkonową z użyciem Synty 8''. Wkrótce powinien już do mnie przyjechać okular LVW 13mm, więc tym lepsza będzie okazja. Tyle mogę zaproponować, a do tego powiedzmy pifko (bezalkoholowe) albo kawkę i pierniczka :D

Jakby co, to pisz PW

 

Myśle, że synta 8" to dobry "materiał porównawczy"....

 

I tak na marginesie... z tym komputerem.....

 

Generalnie to jest tak, że komputer jest zwykle potrzebny do dwóch rzeczy :

- GOTO

- fotografia

 

Narazie o o tym drugim zapomnij, póki nie rozeznasz się w temacie teleskopów "trochę lepiej". A co do GOTO to nie koniecznie jest do tego potrzebny od razu komputer.... generalnie jednak rzecz ujmując... za 3000zł "teleskop" z komputerem raczej nie będzie pracował w taki sposób jak pewnie sobie to wyobrażasz.

Komputer narazie zostaw...skup się na optyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli to ma być absolutnie coś działające z komputerem to to:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...9a0e33fb72636af

 

ale jest to chyba zły wybór "na początek", wogóle jest to zły wybór w pewnym sensie tak ogólnie ujmując sprawę...choć będzie działał niezawodnie i "prosto z pudełka pod choinką "

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze, jaki typ montażu preferujesz. Za te 3k PLN to sam nie wiem, może C-8N bo jest na paralaktyku? Albo dołożyć i kupić C-8NGT chociaż dla początkującego GOTO nie polecam, zabija całą frajdę odnajdywania obiektów (ale może o to Ci chodziło z tym podłączeniem do komputera czyli sterowaniem z komputera?). Równie dobrze możesz kupić jakieś 10" lustro na Dobsie, np starhopperek którego proponuje Ci philips. Ale poczekajmy aż autor się wypowie.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

 

 

Myślę że rozważając zakup sprzętu w podanych ramach cenowych (no - może z maleńkim hakiem) można poważnie wziąć pod uwagę czarną rurkę Celestrona C8-N GT. Jego najważniejszymi zaletami będą solidna apertura i chwalona na forach optyka, zwłaszcza że całość siedzi na nie najgorszym montażu z Go To. Aby nie było tak różowo trzeba wspomnieć że zakup tego lustra to dopiero początek drążenia kieszeni bo w kolejce bedą czekały okulary i to raczej nie z dolnej półki. No i na koniec - zbytnio mobilne toto również nie jest. :)

Życze udanych poszukiwań i aby nie skończyły sie one tak - :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jednak ze wzgledu świat sylwestra i kilku innych okazji moj budzet zmalał do niestety 2000zł :( WIec jaki teleskop do 2000 polecacie ? W tej cenie musze kupic KOMPLET czyli wszytsko co bedzie mi potrzebne do obserwacji. Co polecicie głownie do ogladania ukladu słoneczkego ale nie tyle ksiezyca co Marsa i Saturna.

PS mam aparat cyfrowy sredniej klasy czy taki mozna podlaczyc pod teleskopy ? Milo by bylo jakby mozna bylo wlasnie do tego ktory kupie...

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aparatu.... to nie od teleskopu zależy, czy da się aparat podłączyć - tylko już prędzej od aparatu. Generalnie zależy to od złączek jakie sobie podokupujesz, że ten aparat "podłączyć"

 

A tak na poważnie. Co chcesz tym aparatem cyfrowym robić ? Fotografować saturna czy raczej mgławice ?

 

Jeśli chcesz focić planety czy księżyc , to taniej cie wyjdzie kupić webcama niż "złączkę" typu piggyback do tego aparatu...dobra kamerka nie jest zła.

A jesli maja to być DSy.... to "aparat cyfrowy" tu nic nie pomoze.... dopiero webkamerka SC1 lub Canon EOS300D w najtańszej wersji ( montaż paralaktyczny wymagany )

Zależy jeszcze co to za aparat cyfrowy....

 

PS... moja mała rada.... na niebie planet jest jakieś może.... jakby sie wysilić.... to z pięc... powiedzmy, że księżyc liczymy za kolejne 5 planet.... to razem 10 planet do oglądania.... ile zajmie ci znudzenie się tymi planetami ? 2 tygodnie ?.... a wiesz ile jest DSów ?...... spróbuj policzyć DSy.... jesteś pewien, ze to ma byc teleskop do planet, absolutnie pewny ?

 

Kup Syntę 8" z jednym dobrym okularem do DS i jednym do planet i jakis barlow za 150zł.... będzie git.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn chciałbym ogaldac planety...Rozumiem ze nie mam na co liczyc aby poogaldac dalsze planety jak Uran ? Czym są DSY ? estem w tym zielony, przegaldalem troszke juz forum lecz głubie nadal sie z tym wszytskim. Moze Zaproponujecie mi cos konkretnego ze sklepu teleskop.net ? Cos w sumie do 2000zł ...

 

W ogole jedno pytanie mnie dreczy zalozmy ze mam teleskop wszytsko zamontowane skad mam wiedziec gdzie patrzec ? Skad bede wiedzial na co patrzec ? Te wszytskie podstawki maja jakies koordynaty cos na styl połozenia X i Y na niebie ? Skad wiem ze ta jedna gwiazda z posrod tysiaca inych to własnie ta ktora chce zobaczyc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS - obiekty ciemnego nieba.Można do nich zaliczyć mgławice,galaktyki - takie które często widuje się na zdjęciach w kolorowych pismach astronomicznych.Jednak w teleskopie nie wyglądają już tak ładnie,są szarymi mgiełkami wyróżniającymi się z tła.

 

Co do Urana i Neptuna to większym teleskopem możesz zobaczyć ich tarczki,no i może zabarwienie,choć do końca nie wiem.

 

Jeśli chodzi o orientacje na niebie to mogą pomóc podziałki kątowe,np.przy montażu paralaktycznym.Zresztą chcąc nie chcąc i tak się nauczysz rozpoznawać charakterystyczne obiekty na niebie,jeśli tylko kilka razy wyjdziesz na obserwacje,spojrzysz jak na mapę świata i od razu będziesz umiał wskazać gdzie leży dane "państwo".

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,to bardzo dobra rada,ale niestety lekceważona przez początkujących.

 

Jak już pisano setki razy lornetka charakteryzuje się dużym polem widzenia,co pomaga orientować się na niebie.Przez taką lornetkę można zobaczyć jak wyglądają niektóre DS tj.gromady otwarte,gromady kuliste,mgławice czy galaktyki (oczywiście te najjaśniejsze).To pozwoli Ci się zorientować czego możesz się spodziewać w teleskopie,znam kilka osób,które spojrzały w okular teleskopu na takie obiekty i w ogóle nie zrobiły na nich wrażenia.Dlatego lepiej albo jedź na zlot i zobacz jak to wygląda,albo się umów z kimś kto posiada teleskop,albo wreszcie użyj lornetki.

 

Mam nadzieje,że posłuchasz rady,na pewno na tym nie stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka...zawsze kojarzyła mi sie do ogoladania krajobrazów, a nie gdzies tam het wysoko planet i mgławic....wiec jakos mnie to nie przekonuje :|

Przegladajac rozne tematy wybralem 2 teleskopy:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=538

oraz

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=577

 

 

 

Synta jest o 1000zł tansza! a to chyba dla kazdego są juz jakies pieniadze, ale wielu ludzi wstawia do niej paralaktyczny stojak (cena okolo 350zł najtanszy). to by wyszło i tak ponad 500zł taniej, ale C8n jest przystosowany do astrofoto co jest dla mnie duzym atutem, bo w przyszlosci chce rowniez zajac sie i tym.

 

Co byscie wybrali w takim układzie ? od razu mowie ze sama mobilnosc nie ma znaczenia bo samochodem podjedzam pdo sam domek w górach wiec problemu z transportem nie ma. I co jeszcze musiałbym dokupic na start do takich teleskopow ? Widze ze w zestawie jeszcze dorzucaja jakies akcesoria, czy to na start wystarczy czy warto jeszcze sie w cos zaopatrzec ?

 

i jeszcze cos takiego mi wpadło w oko

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=518

 

P.S

 

Szczesliwego nowego roku :-D

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale C8n jest przystosowany do astrofoto co jest dla mnie duzym atutem, bo w przyszlosci chce rowniez zajac sie i tym.

 

Hmmm w jaki sposób jest przygotowany? W taki, że jest na montażu paralaktycznym? O nie, nie. Astrofoto jest DUŻO bardziej skomplikowane!!! A co z wyciągiem, guidingiem, korekcją komy, kolimacją i wieloma innymi sprawami?

 

Proponuje kupić sprzęt tylko i wyłącznie do wizuala a nie pod astrofoto - jak naprawdę będziesz chciał się za to wziąć i będziesz miał o tym dostateczne pojęcie, to i tak sprzedasz wszystko co do tej pory kupiłeś :lol: Nie ma sensu inwestować pod tym kątem.

 

 

P.S. Nie doceniasz zalet lornetki... kiedyś zmienisz zdanie, zobaczysz.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka...zawsze kojarzyła mi sie do ogoladania krajobrazów, a nie gdzies tam het wysoko planet i mgławic....wiec jakos mnie to nie przekonuje :|

Jasne,ale do oglądania obiektów rozciągłych też się nadaje.Np. do M45.

Poza tym lornetka była przeze mnie polecana nie jako sprzęt docelowy,raczej chodziło mi o to,abyś miał możliwość przez nią spojrzeć przed kupnem teleskopu (lornetkę łatwiej pożyczyć na obserwacje niż teleskop,a nawet większość osób posiada je w domu).

 

Podaje linka,który Ci pokaże,że lornetki to też sprzęt astronomiczny link

 

Życzę udanych zakupów ;)

 

Dołączam się do ostatniego zdania Qbanosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.