Skocz do zawartości

Jaki teleskop do 3000zł ?


Bilaj

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, tak mieszkam we Wrocławiu, ale napisałem, ze bede jezdził do domku w górach sowich gdzie nie ma prawie w ogole zaswietlenia w miejscu gdzie rozstawie teleskop. W poprzednim wątku (pod moim watkiem) kolega rowniez zakupił synte 8 i do niej 3 rozne filtry, zamierzam kupic identyczny zestaw, ale czy jeszcze jakies szkła czy cuś będzie mi potrzebne ? Kazdy chwali syncie 8...a tu nagle kilka opini ze wcale z niej duzo nie zobacze....No to moze dozbierac na jakegos newtona za 2000zł z małym haczykiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak mieszkam we Wrocławiu, ale napisałem, ze bede jezdził do domku w górach sowich gdzie nie ma prawie w ogole zaswietlenia w miejscu gdzie rozstawie teleskop. W poprzednim wątku (pod moim watkiem) kolega rowniez zakupił synte 8 i do niej 3 rozne filtry, zamierzam kupic identyczny zestaw, ale czy jeszcze jakies szkła czy cuś będzie mi potrzebne ? Kazdy chwali syncie 8...a tu nagle kilka opini ze wcale z niej duzo nie zobacze....No to moze dozbierac na jakegos newtona za 2000zł z małym haczykiem ?

 

Bo widzisz, nie napisałeś jasno czego chcesz. :)

 

Albo balkon w miescie, albo domek w górach. Na balkonie nie powalczysz takim teleskopem. A na wypady w twoim przypadku i funduszach, mógłbyś zawalczyć z 10".. a to inna bajka możliwosci... Jak do tego i do tego to albo mówisz jasno jaki ten balkon i szukamy (choć nie koniecznie znajdziemy) albo łykasz 2 sprzęty (a wtedy te 3 kafle moga byc ciasnawe).

 

Z drugiej strony, albo planety a reszta "przy okazjii" albo uniwersalny scop do wszystkiego, tu tez będa rózne drogi. Tu tez nie zdeklarowałeś do końca :)

 

Napisałem to, zebys wiedział na czym stoisz i nie zapłacił podatku od złudzeń.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec teleskop bedzie uzywany i w miescie i pozamiastem - w górach :) A wiec jak tu nie wyjdzi to pojade tam, w koncu nie zawsze niebo sprzyja i czasem z miasta zoabcyzmy wiecej niz na odludziu, prawda ? A dwa najlepiej teleskop uniwersalny czyli troche planet troche mgławic troche galaktyk. I w sumie koszt całosci razem ze szkiekłami, czy filtrami do 2000zł. - chodzi o sam start. z czasem oczywiscie bede mogl dokupowac wiecej akcesoriow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec teleskop bedzie uzywany i w miescie i pozamiastem - w górach :) A wiec jak tu nie wyjdzi to pojade tam, w koncu nie zawsze niebo sprzyja i czasem z miasta zoabcyzmy wiecej niz na odludziu, prawda ? A dwa najlepiej teleskop uniwersalny czyli troche planet troche mgławic troche galaktyk. I w sumie koszt całosci razem ze szkiekłami, czy filtrami do 2000zł. - chodzi o sam start. z czasem oczywiscie bede mogl dokupowac wiecej akcesoriow.

- Synta 8" - 1100zl - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...922b29c23de5ede

- UHC-S 1.25" - 200zł - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...922b29c23de5ede

- Filtr księżycowy - 40zł - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...922b29c23de5ede

- barlow 2x - 100zł - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...922b29c23de5ede

- okular 5mm - patrz test HANSa - jakieś 300zł - http://www.jesion.pl/blog/2007/03/21/wielk...ogniskowej-5mm/

- sprzedajesz te KITowe 10mm za 50zł

- okular 10-15mm - powiedzmy LV 12 - 380zl - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...922b29c23de5ede

----

2070zł - masz za to telepa, dwa filtry, barlowa, 3 okulary

 

Do tego dorzuć 50zl na wentylatorek do lustra + grzałkę na lusterko wtórne, 50 zł na jakąś książkę. Miłych obserwacji w 2008 życzę.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, i masz pierwszy sensowny zestaw ze wszystkimi dodatkami (sprawdź też u innych dystrydutorów ceny i jakosc obsługi) który da rade choć odrobine powalczyć pod zaświetlonym niebem (osobiście odpuścił bym tego barlowa i UHC-s zamienił na UHC) o ile zmieścisz się z nim na balkonie i da nim rade juz przyzwoicie poszalec na dobrej miejscówce. Jezeli jednak się nie zmieścisz, to musimy szukac dalej. (rozmiary balkonu ciagle sa niewiadomą)

 

Pamiętaj tez że żaden filtr nie zastapi ciemnego nieba i to co przez filtr z balkonu bedzie zupełnie czym innym niz to samo bez filtrów pod dobrym niebem. Pamiętaj tez o dependensach montazu dobsona na duzych powerach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry barlowa nie jest zły, ale marny barlow jest lepszy niż jego brak. Kolega chce planety, wiec barlow to must have.

 

UHC - 375 - http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=318

 

Porównanie Lumicon UHC do UHC-S baadera ( na mój gust UHC wycina mgławice emisyjne w Ha i SII za to "wali po oczach IRem" (w kontekście focenia) - ale nie mam zupełnie doświadczenia z filtrami, UHC-Sa mam od 2 tyg i jeszcze z pudełka nie wyciągnałem, wiec mogę się kompletnie mylić )

Por_wnanie_filtr_w.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie radziłbym 5mm okularu, bo 240x to użyjesz kilka razy w roku. Zanim trafisz na wypas seeing to sobie poczekasz :) Ja kupiłem NLV6mm i mam problem z seeingiem(chociaż nawet przy marnym Saturn wyglądał pięknie) a to niby tylko 200x. Tak, wiem, zaraz ktoś powie że warto poczekać na dobry seeing kilka razy w roku niż obserwować więcej razy z mniejszym powerem, ale nie wiem czy warto wydawać tą kasę...

 

Bilaj. Piszesz, że chwalą Synte a w Twoim wątku że nic przez nią nie zobaczysz. Dlaczego? Mieszkasz w wielkim mieście, jakie są najsłabsze gwiazdy które widzisz ze swojego balkonu? 2, może 3 mag? Spod takiego nieba nie poobserwujesz słabych mgławic i galaktyk, a tylko te najjaśniejsze, ale ile można patzrzeć wciąż na ten oklepany zestaw? Później będziesz chciał się skupić na wyszukiwaniu obiektów znacznie słabszych a to jest niemożliwe w takich warunkach. Sam mam problemy z zaświetleniem. Nie jest to może takie zaświetlenie jak u Ciebie ale przeszkadza! Nie masz co liczyć na szczegóły w galaktykach jak pasma pyłowe czy ramiona spiralne. Mgiełka, ot co. Ja od siebie nie mam szans na dostrzeżenie ramion M33, udało się pod bardzo ciemnym niebem... I nie ma że boli, filtry galaktyczne NIE istnieją, właściwie znam jeden, i znają go tu wszyscy: ciemne niebo.

Ciemne niebo: to jest recepta na udane obserwacje, a NIE JEST nią worek filtrów i okularów.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. Napisz nam jeszcze, jakie wymiary ma balkon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, ojce! Bo ten watek może zostać nad-interpretowany przez kogoś i jeszcze ktoś pomyśli, że ta Synta 8'' to kiepski teleskop...

 

Moim zdaniem wszystko, co zostało tu powiedziane, to przykra prawda... Ale Synta 8'' to dobry teleskop, to bardzo dobry teleskop. Dobry do obserwacji DSów...Tylko że kupowanie Synty 8'' tylko do obserwacji balkonowych mija sie z celem, bo to teleskop pod ciemne niebo, jak każdy teleskop zresztą. Ale kolega wspomniał, że będzie wyjeżdżał w góry. Moje zdanie jest takie: Na pewno nie zawiedziesz się kupując Syntę 8''. Myślę że kiepskie namiastki obserwacji kosmosu z balkonu we Wrocławiu ona zrekompensuje Ci w pełni pod ciemnym niebem, choćbyś miał wyjeżdżać raz na 3 miesiące. Według mnie ten teleskop jest tego wart!

 

Tylko główny ból polega na tym, że potem zaistnieje przepaść w Twoich wrażeniach z obserwacji, gdy wrócisz do miasta i wystawisz teleskop na balkon... Rzeczywiście, można się cieszyć nawet słabymi obrazami DSów, tu w mieście. Czy to M42, czy "chichotki", mały szary pierścionek M57, rozmyta mgła M31, czy nawet ledwo widoczna M27 - to wszystko tez może cieszyć... Jednak, gdy raz wyjedziesz z tym teleskopem pod piękne ciemne niebo i szczękę pozbierasz z podłoża, to wierz mi, na balkonie Twoim zawieje nudą i przykrością...

 

Ale to też da się przeżyć :D Do następnego wypadu pod czarny aksamit nieboskłonu :)

 

(a nie pomarańczowo-różowe rzygowiny)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy chwali syncie 8...a tu nagle kilka opini ze wcale z niej duzo nie zobacze....No to moze dozbierac na jakegos newtona za 2000zł z małym haczykiem ?

 

 

Nie przejmuj się drobiazgami. Krytykują bo pewnikiem zazdroszczą nowego sprzętu. Wrodzona Polakom przekora też daje znać. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie radziłbym 5mm okularu, bo 240x to użyjesz kilka razy w roku. Zanim trafisz na wypas seeing to sobie poczekasz :) Ja kupiłem NLV6mm i mam problem z seeingiem(chociaż nawet przy marnym Saturn wyglądał pięknie) a to niby tylko 200x. Tak, wiem, zaraz ktoś powie że warto poczekać na dobry seeing kilka razy w roku niż obserwować więcej razy z mniejszym powerem, ale nie wiem czy warto wydawać tą kasę...

 

<_< jak to ???

 

pisze, że chce planety podejrzeć, znasz na to inny sposób ?

 

każdy kupuje krótszy okular... ty też :P , to tak jakbyś miał telewizor bez pilota, niby fajnie, ale czegoś brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mile zaskoczony, ze tak mi doradzacie i sie wypowiadacie za co BARDZO BARDZO dziekuję :) Bo w koncu nie chce wyrzucic pieniazkow na cos czego poprostu bede załowac. Co do balkonu to malutka klitka taka wystająca z bydunku o rozmiarze 1,5m na 1m i barierka wyskoa gdzies na 1m.... Ale, i tak jak piszecie z Wroclawia nie wiele zobacze to nastawiam sie na częstsze wyjazdy w góry lub chociażby poza miasto :)

 

Teraz takie pytanka

 

1. cyt" Pamiętaj tez o dependensach montazu dobsona na duzych powerach" - Kompletnie nie rozumiem o co chodzi :)

2.To w koncu jakie UHC wziasc bo jednak rozne rady ? W ogole do czego sluzy to UHC ... ?

3.do czego służy filtr barlowy ? :D

4. I widze rozne filtry 5, 10, 20 mm do czego one słuza ?

 

I ta synta 8 wymaga jakiegos zasilania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz takie pytanka

 

1. cyt" Pamiętaj tez o dependensach montazu dobsona na duzych powerach" - Kompletnie nie rozumiem o co chodzi :)

2.To w koncu jakie UHC wziasc bo jednak rozne rady ? W ogole do czego sluzy to UHC ... ?

3.do czego służy filtr barlowy ? :D

4. I widze rozne filtry 5, 10, 20 mm do czego one słuza ?

 

I ta synta 8 wymaga jakiegos zasilania ?

 

1. (o coż mogło chodzić temu Hansowi ::) )Montaż dobsona nie ma mikroruchów, a wszelkie ruchy w pionie i poziomie wykonujesz sobie sam, ręką, nogą, czołem, kolanem, czy czym tam chcesz :) Przy dużych powiększeniach przy obserwacji planet trudno jest utrzymać planetę w polu widzenia, gdyż szybko ucieka, a brak wspomnianych mikroruchów utrudnia obserwację... Za daleko sobie przesuniesz telep i już gubisz planetkę.

 

2. UHC i UHC-S to filtry mgławicowe. Pomagają oglądać DSy w zanieczyszczeniu miejskimi światłami... Który lepszy? Nie podpowiem, bo nie wiem.

 

3.Soczewka Barlowa to taka soczewka, w którą wkłada się sam okular przy obserwacji. Podwaja (są też potrajające i poczwarzające :szczerbaty: ) ogniskową kosztem pola. Prosto mówiąc: Zwiększa "power" (powiększenie) używanych okularów.

 

4. 5, 10, 20mm to raczej ogniskowa okularu, przekładająca się bezpośrednio na powiększenie. Ogniskowa teleskopu/ogniskową okularu = powiększenie

 

Synta wymaga jedynie zasilania Twoimi rękami :lol:

 

(choć są tacy, którzy i Syntę potrafią zmotoryzować :) )

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. cyt" Pamiętaj tez o dependensach montazu dobsona na duzych powerach" - Kompletnie nie rozumiem o co chodzi :)

 

Nie martw się ja też. "Powery" - rozumiem powiększenia, ale "dependensy" - zależności? Kurcze, skończyłem anglistykę, a nie rozumiem pojedynczego zdania :lol: Proponuję jednak jak najmniej zapożyczeń (w stylu "fun" czy "toole", a jak najwięcej czystej polszczyzny :)

 

Miałem Syntę 8". Też myślałem, że sobie będę jeździł. No ale kilka razy z rzędu patrze- prognozy pesymistyczne, nie jadę. I co? Po godzinie się wypogadza, no więc ruszam z Dobsonem na balkon... i tu lipa, nie da się tym manewrować. Rozstałem się z Syntą po chyba roku. Obecnie nie mam nic, bo nie mogę się zdecydować :)

 

pozdro

 

P.S. Nie, Synta nie wymaga w standardzie zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wgrałem sobie super programik STELLARIUM! i chciałbym z niego korzystac przy moich nocnych obserwacjach. Lecz wiadomo na niebie sa tysaice gwiazd, i czesto jest pełno małych punkcikow. Zalozmy ze chce obserwowac jakis dany punkt X, czy na dobsonie jakos moge ustawic wspołzedne aby byc pewien ze ogladam to co che ogladac ? Czy to tez jest tak z tym odnajdywaniem "na wyczucie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mile zaskoczony, ze tak mi doradzacie i sie wypowiadacie za co BARDZO BARDZO dziekuję :) Bo w koncu nie chce wyrzucic pieniazkow na cos czego poprostu bede załowac. Co do balkonu to malutka klitka taka wystająca z bydunku o rozmiarze 1,5m na 1m i barierka wyskoa gdzies na 1m.... Ale, i tak jak piszecie z Wroclawia nie wiele zobacze to nastawiam sie na częstsze wyjazdy w góry lub chociażby poza miasto :)

 

Teraz takie pytanka

 

1. cyt" Pamiętaj tez o dependensach montazu dobsona na duzych powerach" - Kompletnie nie rozumiem o co chodzi :)

2.To w koncu jakie UHC wziasc bo jednak rozne rady ? W ogole do czego sluzy to UHC ... ?

3.do czego służy filtr barlowy ? :D

4. I widze rozne filtry 5, 10, 20 mm do czego one słuza ?

 

I ta synta 8 wymaga jakiegos zasilania ?

 

Kolego Bilaj. Zanim wydasz choc jedną złotówkę, to poczytaj dokładnie celestię w materii filtrów, okularów, powiększeń, pól widzenia itp. Podstawowe informacje dotyczace różnic miedzy okularem a filtre nabędziesz w ciągu 2-3H...

A potem najlepsze co mozesz zrobić to jednak pojechać do kogoś kto da ci ten filtr i okular do łapki a ty go pomacasz i obwąchasz dokładnie.... opcją jest też wizyta w sklepie astronomicznym i zadawanie 1000 pytań sprzedawcy. Zrób to koniecznie. 2000zl to jednak dużo pieniędzy i szkoda by było pomylić przy zakupie filtr za 100zł z barlowem za 350zł....

 

Ostatnio wgrałem sobie super programik STELLARIUM! i chciałbym z niego korzystac przy moich nocnych obserwacjach. Lecz wiadomo na niebie sa tysaice gwiazd, i czesto jest pełno małych punkcikow. Zalozmy ze chce obserwowac jakis dany punkt X, czy na dobsonie jakos moge ustawic wspołzedne aby byc pewien ze ogladam to co che ogladac ? Czy to tez jest tak z tym odnajdywaniem "na wyczucie" ?

Do wyszukiwania obiektów n niebie słuzy tzw "szukacz".... szukaj info o szukaczu pod guzikiem "szukaj" na forum....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna "złota rada".... zakup książki... i to jest chyba jedyna rada jaka w tej chwili ( przy Twoim stanie wiedzy ) jest rozsądna.... lektura do poduszki przez 3 noce ( oczywiście bezchmurne jak to w styczniu ) ... i wiesz niemal wszystko...

 

Polecam :

- http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bcda55c18a55d33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i synta 8 zamówiona! w zasadzie to zamówiłem narazie tylko ją i ksiązke "Niebo na weekend". Zapoznam sie nieco z tematem, poprzegladam jeszcze inne wątki, poucze się troszke na niej i za tydzien dokupie okulary filtry itd. Bardzo dziekuje za rady i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i synta 8 zamówiona! w zasadzie to zamówiłem narazie tylko ją i ksiązke "Niebo na weekend". Zapoznam sie nieco z tematem, poprzegladam jeszcze inne wątki, poucze się troszke na niej i za tydzien dokupie okulary filtry itd. Bardzo dziekuje za rady i pomoc :)

Dość rozsądnie...tylko te okulary to kup tak za miesiąc albo i dwa a nie za tydzien.... na ten czas te KITowe okulary 10 i 25mm ci wystarczą... nie szalej....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i synta 8 zamówiona! w zasadzie to zamówiłem narazie tylko ją i ksiązke "Niebo na weekend". Zapoznam sie nieco z tematem, poprzegladam jeszcze inne wątki, poucze się troszke na niej i za tydzien dokupie okulary filtry itd. Bardzo dziekuje za rady i pomoc :)

 

 

No to się kolega zdziwi jej rozmiarami :) Obserwacje z Twojego balkonu odpadają całkowicie, a noszenie tego wszystkiego do samochodu będzie bardzo uciążliwe. Szczerze - ja bym Synty nie wybrał, no ale może musisz przejść przez to samo co ja żeby do tego dojść, spoko.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(choć są tacy, którzy i Syntę potrafią zmotoryzować :) )

 

Ja motoryzuję Syntę wkładając ją do bagażnika samochodu i wioząc pod ciemne niebo.

Ale chyba nie o to chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z balkonu to w zasadzie tylko Księżyc czy planety obserwuję. I też różowo ne jest, bo barierka przeszkadza -trzeba by było teleskop na czymś wyższym postawić - z tym też może być problem. Zwykły taboret się nie nadaje, za wąski. Na fotel czasem stawiam, ale fotel za miękki i się buja trochę. :szczerbaty: No i seeing z balkonu jest co najwyżej średni. DSów kilka widziałem z tego balkonu, oczywiscie te najjaśniejsze, ale co tam mozna szukać jak barierka przeszkadza. Kuliste czy M42 jeszcze w miarę fanie wyglądały.

Mój balkon jeszcze taki tragiczny nie jest - w dobrych warunkach widziałem eMki w Rufie przez Tento 10x50 - a mieszkam na obrzeżu Koszalina.

Ale na obserwacje to chodze tak z 300 metrów od domu, na małą łączkę. Ale tam to różowo tez nie jest - mam łunę od południowej części i lampy uliczne ze 100-150 metrów od miejscówki.

Z galaktykami to jest najciężej dzisiaj te Triplety w Lwie to ledwo widać było, chociaż Lew już był wysoko - ale akurat jest od strony łuny. Tutaj trzeba super ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z galaktykami to jest najciężej dzisiaj te Triplety w Lwie to ledwo widać było, chociaż Lew już był wysoko - ale akurat jest od strony łuny. Tutaj trzeba super ciemnego nieba.

 

u mnie super ciemnego nieba nie mam, ale M66 i 65 widziałem (czyli nastawienie dysku względem mnie bez żadnego szczegółu) za każdym razem z balkonu gorzej jest z NGC 3628, która często bywa bardzo słabo dostrzegalna ale raz mi się taka żyleta na balkonie trafiła, że bez broblemu rozpoznałem jej cały kształt,

a mam łunę idealnie na płudniu tak, na około 30*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.