Skocz do zawartości

Mój Sky-Watcher Synta 8" Dobson :D


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W końcu stało się:) Po wielu latach nieudanych prób, wzlotów i upadków, po okresie zaniechania całkowitego hobby jakim jest astronomia, nadszedł wreszcie czas zamówienia teleskopu i już jutro kurier powinien dostarczyć przesyłkę :banan:

Przed zamówieniem przekopałem, przewertowałem fora internetowe nt. pierwszego teleskopu. Niełatwy to wybór, oj nie. Szala decyzji wielokrotnie przechylała się to na korzyść paralaktyka, to na dobsona. Na początku chciałem Celestrona C8N, potem C6-NHD (na CG5), potem Syntę 8" 200/1000 ale w końcu wybór padł na 200/1200.

Na początku myślałem że będę mógł zasmakować troszkę astrofoto, jednak takie z prawdziwego zdarzenia to jednak duże koszty. Może kiedyś.. Więc postawiłem na obserwacje wizualne. W końcu mam nawet przyzwoite warunki. Mieszkam w małej osadzie i często w bezchmurne noce widać Drogę Mleczną, więc niebo jest raczej ciemne. Co tu dużo gadać - potrzebne tylko duże lustro i wio!

W sumie ta Synta 200/1200 traktuję jako obiekt doświadczalny. Jeśliby mi odpowiadał ten typ montażu i w ogóle taki duży telep sprawdziłby sie w praktyce to zacznę zbierać na Meade 12" :D

No nic, to na razie tylko wzmianka na temat tego teleskopu. Systematycznie będę się starał uzupełniać moje spostrzeżenia na temat tego sprzętu i oraz wrażeń wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli masz dobre warunki do obserwacji to napewno Synta jak na poczatek jest dobrym rozwiazaniem. Da wiele radochy, wiem coś o tym, choć pewnie dotknie cię wirus "dwucalicy złośliwej", bo ja się nabawiłem ostatnio odmiany "czterocalica".

Pozdrawiam

no to popatrzone :burza::burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo to gratulacje! Ale z drugiej strony znowu pogody nie będzie przez tydzień :P Mam nadzieję że będziesz dawać jakieś relacje z obserwacji. Ciemnego nieba!

 

qna a u mnie już przestało padać i miałem nadzieje, że w końcu jutro będzie jakaś dziurka :P a tu pewnie będą :burza: ... ehh takie są koszty powiększenia "klubu synciarzy" :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ehh takie są koszty powiększenia "klubu synciarzy" :szczerbaty:

 

No niestety, jeśli taka pogoda będzie się długo utrzymywać, to teleskop porośnie kurzem <_< A tak w ogóle wpadłem na pomysł, żeby zorganizować jakiś zlot posiadaczy Synty :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc mam już teleskopik :banan: Syntę zakupiłem na raty w sklepie Fotozakupy.pl Polecam ten sklep, ponieważ transakcja odbyła się bezproblemowo i szybko. Dodam że kupiłem Syntę Classic. Pomyślałem że warto zaoszczędzić te 100zł a z forum dowiedziałem się że przy takiej aperturze to różnice w szybkości chłodzenia będą nieznaczne..

Kurier przywiózł paczkę zgodnie z planem i natychmiast po odbiorze zabrałem się do rozpakowywania całości. Teleskop przyszedł w dwóch paczkach. W pierwszej był montaż a w drugiej tubus wraz z szukaczem i okularami. Do montażu drewnianej skrzynki dołączone są klucze, więc raczej nie trzeba szukać dodatkowych narzędzi. Po skręceniu wszystkich deseczek okazało się że nawet ładny kształt ma ta cała skrzynka :D Jednak jeden element przykuł moją uwagę:

45909ef894ad5ff5.jpg

 

Jest to jakaś tam zwykła podkładka przypięta do deski zszywaczem:) I po tym "ślizga" się druga deska ze ściankami bocznymi. Ciekawe jak to będzie zdawało egazmin w warunkach polowych i na dłuższą metę. No ale to przecież "Made In China" :Boink: Dobra jedziemy dalej..

 

W końcu jakoś udało mi się skręcić całą skrzyneczkę:D

151b453713d4258c.jpg

 

Czas zabrać się za rozpakowanie drugiego kartonu. Z zapartym tchem rozpieczętowywałem kartonik i ku mojej uciesze pojawił się taki oto widok:

73e6d60d2aa5e340.jpg

 

No więc szybko przykręciłem tubus do ścianek bocznych za pomocą plastikowych czarnych rączek:

bf0f25ddd5b049bd.jpg

 

Hehe ale te Chińczyki to mają łeb :szczerbaty: Okazuje się że "sterowanie" tuby polega na kiwaniu jej (mam na myśli przesuwaniu) w górę lub w dół. Ot i cała filozofia montażu Dobsona;) Dodam jeszcze że tuba nie opada samoczynnie w dół-jej opór regulujemy za pomocą rączki, którą możemy bardziej lub mniej skręcać.

172857954fc57d0e.jpg

 

Tubus posiada wyciąg 2" Cryforda, wszystko wydaje się chodzić płynnie, sprawnie i nic się nie kiwa na boki.

b26aabc62ba6d990.jpg

 

Do wyciągu szybko przykręciłem okular 25mm, który mocowany jest za pomocą dwóch śrubek. Dociskają one aluminiową część okularu, dzięki czemu nie wypadnie on anie się nie przesunie.

f07aa6e7fac834ba.jpg

 

Teraz wzrok mój padł na plastikową pokrywę tubusa u jego wlotu. A może by tak ją zdjąć i zajrzeć do środka? <_< Tak też uczyniłem a w środku ujrzałem lustro a tuż przed nosem pająk podtrzymujący lusterko wtórne. Piękna rzecz. Pachnie wszystko nowością. Tubus jest od środka wyczerniony takim ciemnym matowym proszkiem.

0173badb050134ee.jpg

 

f85e7f8619e83da9.jpg

 

Dodam jeszcze, że zakładając pokrywę zauważyłem na lustrze jakąś czarną kropkę na brzegu - jakiś pyłek. Nie chcę póki co ingerować jakoś w to mechanicznie więc nie będę zaczepiał. Może samo jakoś wyleci.

 

Na koniec jeszcze teleskop w całej okazałości. No to teraz już wiem, co do czego służy:)

c13458fdcc7624f9.jpg

 

I tyle na dzisiaj mojej recenzjo-wzmianki. Nadmienię, iż nie sprawdzałem kolimacji lustra głównego, nic jeszcze nie kręciłem z tyłu (tak tak do ustawienia lustra używa się śrubek i śrubokręta:). Nie patrzyłem nawet czy szukacz jest wyjustowany. Może jutro sprawdzę na jakimś dalszym obiekcie.. I tyle. Żadnych obserwacji! Wyszedłem na dwór i pomyślałem: O nieee taka pogada zabije mój sprzęcik. Trzeba go trzymać w ciepłym mieszkanku :unsure:

Jak tylko się rozpogodzi to zobaczę co z czym się je B) Aha dodam, że pierwszy raz w życiu obmacuję teleskop i w ogóle sprzęt do obserwacji astronomicznych. Więc wybaczcie, że nie napisałem fachowego tekstu. Mam nadzieję, że ten tekst chociaż w minimalnym stopniu pomoże niezdecydowanym. No ale poczekajmy do pierwszych obserwacji.. :helo:

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi, jakbym czytał swoje własne wrażenia po rozpakowaniu teleskopu. Aha, z tym pyłkiem na lustrze to uważaj. Nie chcę Cię straszyć ale miałem taki problem że odpadała farba z okolic pająka i osiadała na lustrze głównym co mnie nieźle zaniepokoiło. Jeśli chcesz, przeczytaj ten wątek, który założyłem. Tak profilaktycznie :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi, jakbym czytał swoje własne wrażenia po rozpakowaniu teleskopu. Aha, z tym pyłkiem na lustrze to uważaj. Nie chcę Cię straszyć ale miałem taki problem że odpadała farba z okolic pająka i osiadała na lustrze głównym co mnie nieźle zaniepokoiło. Jeśli chcesz, przeczytaj ten wątek, który założyłem. Tak profilaktycznie :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

Czytałem o twoim problemie i przyznam że u mnie to nie jest żadna farba. Myślę, że to po prostu jakiś pyłek kurzu czy coś. No nic, pożyjemy zobaczymy czy coś odlezie :szczerbaty: Dzisiaj popatrzyłem sobie przez telepa na oddaloną o kilkaset metrów stację przekaźnikową telefonii kom. i wyjustowałem na niej szukacz. Włożyłęm okularek 25mm i obraz wyraźny, odczytałem nawet napis na jakiejś tam umieszczonej skrzynce mianowicie Ericsson. Wniosek - Synta działa :D no ale niestety na niebo nie popatrzę bo chmury wszelakiego pokroju :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to czy ktoś mógłby mi narobić apetytu i powiedzieć JAK zobaczę znane obiekty mgławicowe i galaktyki po ciemnym niebem przez tą Syntę? czy przy tych standardowych okularach ujrzę np ramiona (lub chociaż zarys) M31, M51? A jak widać M42 widać kształt obłoków? Wiem że kolorów nie ujrzę, ale chodzi mi o szczegółowość.. Czy w ogóle warto było wydać tyle kasy na tego Chińczyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ja też dzisiaj sobie sprawiłem Syncie 8" od Mario33 ^^. No muszę przyznać, że fotki to fotki, ale jak poskładałem wszystko do kupy to się przestraszyłem rozmiarów xD. Z tą pogodą to faktycznie coś jest... jak jechałem, żeby dokonać transakcji to niebo się zaczęło przejaśniać, a jak wracałem z telepkiem na tylnym siedzeniu to zaczęło się chmurzyć i tak jest do tej pory :/. Mam nadzieję, że może jutro będzie lepsza pogoda :D... w końcu trzeba przetestować sprzęcik :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znacie prawa Moore'a? Należy dopisać kolejne prawo:

1. Kupując sprzęt optyczny istnieje zwiększone prawdopodobieństwo do pogorszenia warunków atmosferycznych. Prawdopodobieństwo to jest wprost proporcjonalne do wielkości apertury zakupionego sprzętu. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dziś moja pierwsza synta znalazła nowego właściciela-Andy91 mam nadzieje że teleskop będzie służył, oby w nadchodzącym tygodniu pojawi się jakaś dobra pogoda, choć parę godzin bezchmurnego nieba, bo już w poniedziałek wejdę w posiadanie armaty kaliber 12" :D

Do Iras:

przez te standardowe okulary ujrzysz te obiekty pod warunkiem że masz dobre warunki, co do ramion i innych bajerów to pewnie pasowałoby zakupić jakieś bardziej renomowane okularki, a co do ostatniego pytania to będziesz pewnie znał odpowieć po pewnym czasie.

wszystkim-ciemnego nieba ale bez chmur i sobie też bo czuje że będzie :burza::burza::burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to czy ktoś mógłby mi narobić apetytu i powiedzieć JAK zobaczę znane obiekty mgławicowe i galaktyki po ciemnym niebem przez tą Syntę? czy przy tych standardowych okularach ujrzę np ramiona (lub chociaż zarys) M31, M51? A jak widać M42 widać kształt obłoków? Wiem że kolorów nie ujrzę, ale chodzi mi o szczegółowość.. Czy w ogóle warto było wydać tyle kasy na tego Chińczyka?

 

Witam,

 

Tez jestem posiadaczem Synty,ale duzo musialem pozmieniac ,zanim synta stala sie dobrym scop-em.

 

Jak czytales duzo przed zakupem to z pewnoscia wiesz ,ze szerokokatne okulary maja winietowanie,male lusterko boczne pdobija kontrast na planetkach. coz za cos.

 

Zobacz ,jak ogniskuje twoj teleskop przy danych okularch- tzn.czy rura wyciagu pozostaje w duzej mierze w srodku -przy zoginskowaniu/wchodzac na lustro/ czy tez nie,od razu ci powiem ze to wada-jesli"rura wchodzi na lustro" bo z pewnoscia uslyszysz wypowiedz iz to niektorym pomaga :Boink:

 

Podkladki teflonowe i caly uklad przeciwwag tak dziala jak widac- juz teraz mozesz pomyslec czym to zastapic- budowa newtona jest od wielku lat oparta na tym dzialaniu wiec nie masz co sie dziwic- tylko szukac drogi - udoskonalenia.

 

Niem masz tez co sie dziwic odnosnie wykonania - jesli myslisz ze kwota ktora dales juz duza kwota na lustro 200mm to jestes w bledzie.Za te pieniedze nic lepszego nie kupisz-ale jesli oczekiwales za te kase jakosci TAK-a to teraz ja jestem troche zdziwiony. CENA JEST ZAWSZE WYKLADNIKIEM JAKOSC i to bez wzgledu na to czy kupujemy piwo czy tez samochod.

 

Nie wiem jakich obrazow oczekujesz odnosnie M42,31,52 itp -jesli nigdy nie patrzyles przez teleskop i ogladales tylko te obiekty z Habla przez internet- to bedziesz sie znowu zastanawial-czy warto bylo wydac taka kase.

Pmietaj , sprzet powienien byc w miare przyzwoicie skolimowany- duzo o tym na forum masz f6 a wiec mozesz sobie pozwolic na maly blad w granicach 0.5-0.7cm ale nie nalezy tego brac jaka wytyczna.

Uwazaj przy kolimacji!!! lustro dokrecaj i odkrecja b.ostroznie - Lustro.gl. moze wpasc do srodka.

pozdr

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to czy ktoś mógłby mi narobić apetytu i powiedzieć JAK zobaczę znane obiekty mgławicowe i galaktyki po ciemnym niebem przez tą Syntę? czy przy tych standardowych okularach ujrzę np ramiona (lub chociaż zarys) M31, M51? A jak widać M42 widać kształt obłoków? Wiem że kolorów nie ujrzę, ale chodzi mi o szczegółowość.. Czy w ogóle warto było wydać tyle kasy na tego Chińczyka?

 

Naturalnie zależy wszystko od tego na ile ciemne będzie niebo. Z tego co zauważyłem w obiektach o których wspomniałeś: w M31 powinieneś wyciągnąc ciemne pasma pyłowe (polecam jej obserwacje w czymś długim i szerokokątnym - cudownie komponuje się razem z sąsiadkami M32 i 110). M51 ujawni przepięknie spiralne ramiona (efekt zwiększa się znacznie jeżeli zastosujesz metodę zerkania) Jest szansa na dojrzenie "łącznika" pomiędzy M51 a NGC5195. Mgławica w Orionie jest powalająca - "ramiona" pod ciemnym niebem rozpościerają się nawet poza pole widzenia kitowej 25-ki :notworthy: . Co do kolorków - nie powinno byc z nimi problemów przy obserwacji jasnych planetarek - NGC2392, 7009, 7662 czy 6543 wyraźnie pokazują swoje zielenie/niebieskości :P

 

Edit: Mała uwaga techniczna. Na fotkach widać, że nadal chińskie pojęcie słowa "wyczernienie" nie jest równe naszemu. Moja tuba też jest w środku szara (na dobrą sprawę mój telep jest bardziej czarny na zewnątrz ;) ) Cały czas obmyślam patent na porządne wyczernienie środka...

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle warto było wydać tyle kasy na tego Chińczyka?

 

 

Kasa nie taka wielka a lufka całkiem spora. Należy tylko pamiętać że to dopiero początek kłopotów - zabawy (niepotrzebne skreślić) . Co prawda ceny okularów spadają ale i tak zakup niezbędnego 32mm, 5-6mm oraz paru filtrów będzie obciążeniem finansowym większym niz sam telep. Pociecha tylko taka że można to gromadzić stopniowo i łatwiej te "niezbędne" wydatki ukryć przed rodzinką :szczerbaty: Jak już skompletujesz te podstawy to z pewnością lustro 8" pokaże swoją siłę. Trzeba będzie wtedy pochwalić się obserwacjami i dołączyć do setek innych zadowolonych użytkowników - poprostu tak wypada. Na sąsiednim wątku trwa własnie dyskusja o tym że popularność Synty 8" może mocno podupaść a to za sprawą radykalnej obniżki ceny w DO na armatkę 10" Różnica to już tylko 500zł i wahającym się posiadaczom ciemnego nieba z pewnością łatwiej będzie podjąć decyzję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kupując sprzęt optyczny istnieje zwiększone prawdopodobieństwo do pogorszenia warunków atmosferycznych. Prawdopodobieństwo to jest wprost proporcjonalne do wielkości apertury zakupionego sprzętu. :szczerbaty:

 

No tak, jak kupisz tęgą lupę to z seeingiem możesz się pożegnać.... na dwa lata :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

male lusterko boczne pdobija kontrast na planetkach.

...

Podkladki teflonowe i caly uklad przeciwwag tak dziala jak widac

...

Pmietaj , sprzet powienien byc w miare przyzwoicie skolimowany- duzo o tym na forum masz f6 a wiec mozesz sobie pozwolic na maly blad w granicach 0.5-0.7cm ale nie nalezy tego brac jaka wytyczna.

...

Uwazaj przy kolimacji!!! lustro dokrecaj i odkrecja b.ostroznie - Lustro.gl. moze wpasc do srodka.

 

Witam

 

Yoker, czy mógłbyś mi napisać o jakim lusterku bocznym piszesz? Gdzie są przeciwwagi w dobsonie? Jak określić w centymetrach błąd kolimacji i jakie wypadające lustro miałeś na myśli?

 

pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Yoker, czy mógłbyś mi napisać o jakim lusterku bocznym piszesz? Gdzie są przeciwwagi w dobsonie? Jak określić w centymetrach błąd kolimacji i jakie wypadające lustro miałeś na myśli?

 

pzdr. Zbyszek

 

 

mi napisać o jakim lusterku bocznym piszesz? sa 2 lusterka - boczne i glowne.

 

Gdzie są przeciwwagi w dobsonie? srodek ciezkosci w kazdym dobsonie jest przewidziany na pewnien rodza-ciezar danych okularow,sprobuje zalozyyc do synty np. naglerka a zobaczysz co sie stanie,gdize umiescic przeciwwagi? no chyba kazdy to znajdzie.

 

Odnosnie bledu centralizacji w teleskpach o duzych f poszukaj na clodynights- sa tam table porownawcze za pomoca ktorych jestes w stanie okreslic poprawnosc kolimacji, dlatego tez newtony o f 4 wymagaja bardzo dokladnego zgrania osi a przy np.f10 czy f 12 istniej dopuszczalny blad ktory nie ma az tak duzego wplywu na jakosc obrazow.

 

Lustro wypadajace? jesli nie rozkrecales lustra glownego-te wieksze ,to pewnie nie wiesz ,ze cala kolimacja oparta jest na wkrecianiu srub chyba 4mm lub 5mm i dociskaniu podkladek -gumowych - w ten sposob regulujemy kat ustawienia lustra glownego.

Nalezy pamietac , ze sruby nie maja zadnego zabezpieczenia przed calkowitym odkrecenie a wtedy lustro gl. juz niczym nie jest przytwierdzone do scop-a i moze nam sie przytrafic dosc ciekawa przygoda- :D WPADNIECIE LUSTRA DO SRODKA.

 

Duzo jest jeszcze do opisania- np. odleglosc wyciagu od wlotu tubusa ,czas tlumien drgan itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie rozumiem :D

 

W mojej Syncie są tylko 2 lustra. Jedno na spodzie czyli lustro główne i jedno osadzone w pająku czyli lusterko wtórne. Ja tam żadnego bocznego nie mam, chyba że moja Synta jest jakaś "wybrakowana" :szczerbaty:

Środek ciężkości i przeciwwagi? środek ciężkości w Syncie 8'' jest tak wymierzony że nawet jak wkładam w wyciąg LVW które nieco waży, podpinam złaczkę do projekcji i kompakta to nic sie dzieje (oprócz robienia zdjęć) :szczerbaty: A co miałoby się dziać? Gdzie umieścić przeciwwagi? No w sumie to mogę tu i tam powiesić kilka odważników tylko po co?

A gdybym wykręcił wszystkie śruby kolimacyjne to nijak nie widzę LG wpadającego do środka ponieważ siłą rzeczy grawitacja ziemska ciągnie je w przeciwną stronę :szczerbaty:

Poza tym inne śruby służą do kolimacji i kontrowania, a zupełnie inne trzymają celę w tubusie:)

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie rozumiem :D

 

W mojej Syncie są tylko 2 lustra. Jedno na spodzie czyli lustro główne i jedno osadzone w pająku czyli lusterko wtórne. Ja tam żadnego bocznego nie mam, chyba że moja Synta jest jakaś "wybrakowana" :szczerbaty:

Środek ciężkości i przeciwwagi? środek ciężkości w Syncie 8'' jest tak wymierzony że nawet jak wkładam w wyciąg LVW które nieco waży, podpinam złaczkę do projekcji i kompakta to nic sie dzieje (oprócz robienia zdjęć) :szczerbaty: A co miałoby się dziać? Gdzie umieścić przeciwwagi? No w sumie to mogę tu i tam powiesić kilka odważników tylko po co?

A gdybym wykręcił wszystkie śruby kolimacyjne to nijak nie widzę LG wpadającego do środka ponieważ siłą rzeczy grawitacja ziemska ciągnie je w przeciwną stronę :szczerbaty:

Poza tym inne śruby służą do kolimacji i kontrowania, a zupełnie inne trzymają celę w tubusie:)

 

pzdr

Lusterko boczn= wtorne :D

 

Na najblizszym zlocie dam ci porzadny okular i chcialbym zobaczyc jak twoja synta utrzyma srodek ciezkosci w tym samym polozeniu skoro dojdzie jej dodatkowa waga w granicach 1,5-2kg.- to ze sobie to mocna skrecisz niczego nie zalatwi bo teleskop nie bedzie mogl plynnie zmieniac kata wysokosci- Powtarzam plynnie.

Jezlei zastosujesz przeciwwage po drugiej stronie-dopiero teraz zobaczysz jak to dziala :Salut: zasada dzialania rownowazni.

 

Odnosnie srubek- ustaw teleskop w poziomie- to chyba takie ustawienie jest dogodne do kolimacji i wykrec wszystkie srubki -ale na swoja odpowiedzialnosc :D zobaczysz co sie stanie.

 

 

Powidz mi , jak ogniskuja w twojej synice okularki?sprawdzales to kiedys? tzn. ile tuleji pozostaje w srodku ?

 

pozdr

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.