Skocz do zawartości

Co robić z Uniwersałem - Szukaczem komet?


asm

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm... już dosyć dawno temu kupiłem używany teleskop Uniwersał Szukacz komet... ale nie miałem czasu zajmować się żadnymi obserwacjami.. studia itp ważniejsze sprawy, stał sobie w koncie :P

 

Jak kupowałem to nie przyszło mi do głowy, że coś może być "nie tak", bo nieraz widziałem reklamy firmy Uniwersał, słyszałem że sponsoruje różne imprezy naukowe itp... jakoś mi nie przyszło do głowy, że może produkować buble... wydawało mi się, że znana marka robi sprzęt przynajmniej dobry, czy dostatecznie dobry i z tego też powodu nie szukałem żadnych opinii na jej temat... teleskop był używany, ale nie wyglądał źle i księżyc wyglądał przez niego bardzo ładnie... sądziłem, że wszystko jest w porządku....

 

Gdy sam próbowałem później obserwować także coś innego poza księżycem to mi nie wychodziło... zamiast planet i gwiazd tylko rozmazane plamy... o zobaczeniu np. pierścieni satruna nie było mowy... w żaden sposób nie dało się uzyskać ostrego obrazu... do tego teleskop strasznie się trząsł.... jednak sądziłem, że to ja coś źle robię... że obserwuję o złej porze, że nie umiem dobrze ustawić, wyważyć itp... a nie miałem czasu to sobie w końcu dałem spokój...

 

A teraz dopiero zacząłem szukać innych informacji i... negatywne opinie na temat tego teleskopu które znalazłem pokrywają się z moimi doświadczeniami... czyli to wina teleskopu, że obserwacje się nie udawały...

 

No i teraz się zastanawiam.... co robić z tym Szukaczem? Trochę szkoda mi tego tysiąca zł, które za niego dałem... czy on się nadaje już tylko na śmietnik czy do czegoś może się jeszcze przydać???

 

No i kolejne pytanie - jeśli zależy mi w zasadzie wyłącznie na obserwacji planet, to jaki teleskop byłby najlepszy? Tak aby obraz był ostry i dało się dostrzec jakieś szczegóły powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż niema jak siła reklamy ;)

smutne to trochę, naturalnie na śmietnik niema sensu go wyrzucać, tym bardziej że lustra główne w ubotach są z reguły niezłe, poszukaj na forum jest tam gdzieś ogromny wątek Promila na temat usprawnień Uniwersała

ale przede wszystkim postaraj się go może najpierw prawidłowo zkolimować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz się zastanawiam.... co robić z tym Szukaczem? Trochę szkoda mi tego tysiąca zł, które za niego dałem... czy on się nadaje już tylko na śmietnik czy do czegoś może się jeszcze przydać???

Podobno kiedyś na którymś zlocie zorganizowano konkurs "Rzut uniwersałem" :szczerbaty:

 

Na poważnie: Myślę że komuś pewne części mogą się przydać, do jakiegoś ATMa albo cuś...

No i kolejne pytanie - jeśli zależy mi w zasadzie wyłącznie na obserwacji planet, to jaki teleskop byłby najlepszy? Tak aby obraz był ostry i dało się dostrzec jakieś szczegóły powierzchni?

 

Do planet poleca się maksutowy... ale tym razem najlepiej będzie jeżeli najpierw posłuchasz opinii posiadaczy takiego sprzętu oraz osób, które lepiej się na tym znają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co można zrobić z U ? :

 

1. wyrzucić przez balkon

2. wysadzić w powietrze

3. użyć do gry baseball lub na siłę w golfa

4. wyjąć lustro i powiesić na ścianie, w łazience

5. postawić teleskop, za sobą postawić stołek/fotel, przypomnieć sobie, że kosztował on ~~1000zł

6. można ponadto z części: naprawić rower, wiadro, lornetkę.

7. można też oddać do muzeum osobliwości

8. można sprzedać na allegro pt. teleskop z newtona, max pow.666

9. można też wymienić wszystko i cieszyć się sprawnym sprzętem :P

 

 

a do planet jakiś Mac'zek, ogółem coś ciemnego na paralaktyku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet to musisz ten teleskop skolimować i przed obserwacją musi się wychłodzić. A i jakie masz okulary do niego ? Może tu leży problem. Raz patrzyłem przez jakiś okular Uniwersała, nawet miałem go przez chwilę w moim teleskopie. Już przy lekko nieosiowym patrzeniu Mars rozciągał się w taką długą krechę. Innych obiektów juz tym okularem nie obserwowałem ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci szkoda tego tysiąca, to spróbuj go sprzedać komuś na allegro. Może choć większą część straconych pieniędzy odzyskasz.

 

Kup coś lepszego. Najlepiej Syntę 20 cm - sprzęt uniwersalny i bardzo wysykiej jakości choć chiński.

 

A co do tych planet to Ty człowieku chyba jeszcze nie doznałeś co to znaczy obserwowac DS-y. Umów się z kimś na obserwy Syntą to Ci szczena opadnie i nagle zmienisz zdanie, że co tam planety DS-y to jest to i jeszcze do tego ile setek tego jest na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś skąd obserwujesz planety. Być może Twój "szukacz komet" jest OK, lecz wystarczy go odpowiednio schłodzić i obserwować z miejsc gdzie nie ma turbulencji powietrza.

 

Polecam obserwacje ranem (jeśli wówczas są planety na niebie ;) ) ze wsi.

 

Jeśli obserwujesz z miasta to przeszkodą mogą być budyki które emitują ciepło od kominów, wentylacji etc. Wówczas planeta nad takim budynkiem faluje i za ten stan rzeczy posądzamy złej jakości teleskop.

 

 

Seeing w Polsce nie często jest dobry.

 

 

 

PS. Już mam tylko +37.2°C więc chyba nie namieszałem w tym co napisałem powyżej... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja tak myślałem, że może turbulencje powietrza, może światła lamp, może zła pora obserwacji itp... ale jak zacząłem czegoś szukać to pierwsze na co trafiłem to bardzo złe opinie o tym teleskopie... to co mogłem sobie pomyśleć?

 

No i jeszcze to, że się okropnie trzęsie...

 

Hmmm.... jeszcze poczytam trochę o tym jak należy wykonywać obserwacje i zobaczę co z tego wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne pytanie - jeśli zależy mi w zasadzie wyłącznie na obserwacji planet, to jaki teleskop byłby najlepszy? Tak aby obraz był ostry i dało się dostrzec jakieś szczegóły powierzchni?

 

Mialem nieco podobną sytuację. W mojej dyspozycji był stary newton 110/900 o dosyć małej światłosile i zużytej obserwacjami optyce. Nawet kilka lat temu gdy ustawienie Saturna było nieporównywalnie lepsze niż obecnie nie mogłem dostrzec zbyt wielu szczegółów, o Marsie nawet nie wspominam. Na moim osiedlu (ogólnie rzecz biorąc bardzo miłym) zaświetlenie nieba jest totalnie nie sprzyjające miłośnikom klimatów astro a zwłaszcza na jego płd. najciekawszej stronie. Kupując nowy sprzęt musiałem zdecydować czy ma być on światlosilny, bardziej pod obserwacje wyjazdowe czy też ciemniejszy którym można cieszyć się częściej, bardziej pod planety i Księżyc. Wybór padł na MAK-a, a bardzo dobra jakość obrazów uzyskiwana w tych trudnych warunkach potwierdza moje założenia. Oczywiście chcąc nacieszyć się obiektami DS muszę się pakować i jechać w ciemny plener a w tym z kolei pomagają mi mała waga i wymiary sprzętu.

Jeżeli więc nie uda Ci się ożywić optyki tego Uniwersała będziesz musiał wybierać.

 

PS. Gdyby próby sprzedaży na Allegro zawiodły nie wpadnij na pomysł podarowania U-bota komuś innemu - szkoda gnębić i zniechęcać na starcie potencjalnego astromaniaka. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy on się nadaje już tylko na śmietnik

 

Na smietnik z nim .

 

Ps. podaj lokalizację śmietnika :ha:

 

Gdyby próby sprzedaży na Allegro zawiodły nie wpadnij na pomysł podarowania U-bota komuś innemu - szkoda gnębić i zniechęcać na starcie potencjalnego astromaniaka

 

No właśnie daj spokój z tym alle-gro czy jakoś tam , podaruj go mnie ja się nie obrażę i przeżyję ten cios :helo:

 

 

 

 

A tak powazniej to zapodaj parę fotek , chetnie pomogę w odpaleniu tego sprzętu, jaki masz wyciąg 1.25" , jaki szukacz ?

 

Zapodaj fotki :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam akurat czym zrobić zdjęcia, ale wygląda identycznie jak ten na tej stronie: http://www.uniwersal.beep.pl/english/Obserw_170_900.htm

 

Poza tym jak się uważnie mu przyjrzałem z latarką w ręku to widać, że lustra są bardzo zabrudzone i zakurzone, lustro główne jest całe pokryte takimi kropkami jakie zostają po wyschnięciu kropli wody... soczewki też są zabrudzone i zakurzone...

 

Do tego cała konstrukcja jest bardzo podatna na wstrząsy... wystarczy go lekko stuknąć i cały teleskop trzęsie się jeszcze 2 - 3 sekundy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to taki teleskop to do obserwacji wizualnych jest ok.

 

Mam nadzieję że ma wyciąg 1.25" , jeśli nie wystarczy za parę zł wytoczyć o tokarza przejściówkę i będzie ok.

 

Dobrze by było też umyć lustra i okulary, śmiało możesz to zrobić wodą z ludwikiem .

 

Można polać na końcu też spirytusem to plamy po wodzie nie pozostaną.

 

Ewentualne kropelki można potraktować końcem chusteczki chigienicznej i to wszystko.

 

Dobrze było by też zrobić kolimację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest OK, do obserwacji wizualnych. Zupełnie. Nie z jego mechaniką, nie z jego okularami i nie na tym U-paralaktyku.

 

Żadna z opisanych czynnosci nie poprawi jakosci okularów tego teleskopu. Żadna z nich nie zmieni tez trzęsiawki osikowej. To nie tak hop siup. Wszelki ATM kosztuje. Asm, zastanów się i policz najpierw, czy inwestycje jakiekolwiek mają sens. Dopiero potem podejmuj decyzje... bo po mojemu, doprowadzenie uniwersała do sensownego stanu oznacza zbudowanie go od podstaw... a to fizyczne kwoty oznacza... Pamiętaj też, że teleskop ATMowy tej klasy praktycznie nie jest sprzedawalny za kase którą się w niego wsadziło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asm, może sprzedasz lusterko wtórne. Będę budował teleskop. Dostałem lustro 150/1500 od pewnej osoby wyciąg zrobiłem. A na nowe lusterko wtórne mnie nie stać. Przemysł proszę. Jak podejmiesz decyzję to napisz na adminpawep@o2.pl

 

Sorry na adminpawel@o2.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest OK, do obserwacji wizualnych. Zupełnie. Nie z jego mechaniką, nie z jego okularami i nie na tym U-paralaktyku.

 

Żadna z opisanych czynnosci nie poprawi jakosci okularów tego teleskopu. Żadna z nich nie zmieni tez trzęsiawki osikowej. To nie tak hop siup. Wszelki ATM kosztuje. Asm, zastanów się i policz najpierw, czy inwestycje jakiekolwiek mają sens. Dopiero potem podejmuj decyzje... bo po mojemu, doprowadzenie uniwersała do sensownego stanu oznacza zbudowanie go od podstaw... a to fizyczne kwoty oznacza... Pamiętaj też, że teleskop ATMowy tej klasy praktycznie nie jest sprzedawalny za kase którą się w niego wsadziło.

 

Pozdrawiam.

 

Hans nie wprowadzaj ludzi w błąd .

 

Miałem 3 Uniwersały to wiem co mówię.

 

Do wizuala wytarczy , a nawet do prostej astrofotografii , jeśli sie do tego odpowiednio podejdzie.

 

Co do okularów tych niby kiepskich to muszę cię zaprosić na testy do Arturo na jego działkę w Zielonce zdziwisz się jakiej dobrej klasy dają obrazy choć nie 1.25" , jego sprzęt to właśnie szukacz komet 150x900.

 

Na pewno jest to dobry sprzęt na początek i można przez niego dużo zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asm, może sprzedasz lusterko wtórne. Będę budował teleskop. Dostałem lustro 150/1500 od pewnej osoby wyciąg zrobiłem. A na nowe lusterko wtórne mnie nie stać. Przemysł proszę. Jak podejmiesz decyzję to napisz na adminpawep@o2.pl

 

Sorry na adminpawel@o2.pl

 

A sprawdziłes czy to lusterko będzie ci pasowało? Policz jakiej wielkości musi ono być żebyś wyciągu nie musiał montować wewnątrz tuby :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo napisał:

==============================

Hans nie wprowadzaj ludzi w błąd .

 

Miałem 3 Uniwersały to wiem co mówię.

 

Do wizuala wytarczy , a nawet do prostej astrofotografii , jeśli sie do tego odpowiednio podejdzie.

==============================

 

Tak jest :-) ...., do lekkiej astrofoto to jest bomba na początek i nie tylko. Oczywiście jeśli sie chce ujeżdżać tego narwistego rUmaka.

Kilka lat temu pewien kolega z forum podarował Mi głowice EQ od U. Być może teraz się cieszy że się pozbył balastu. Mnie natomiast uszczęśliwił wielce, bo po odpowiednim dostosowaniu do potrzeb i guidera, fotki DS-ów Zenitem na tym rumaku sypią się jak z rękawa i to całkiem niezłe. Nawet z czasem coraz lepsze wyniki osiagam na kliszy.

Pozdrowionka dla tego kolegi - Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo napisał:

=========================

Co do okularów tych niby kiepskich to muszę cię zaprosić na testy do Arturo na jego działkę w Zielonce zdziwisz się jakiej dobrej klasy dają obrazy choć nie 1.25" , jego sprzęt to właśnie szukacz komet 150x900.

 

Na pewno jest to dobry sprzęt na początek i można przez niego dużo zobaczyć.

=========================

 

Ja myślę że to w dużej mierze zależy który model tuby "U" się posiada.

Te bardzo stare nie były zbyt udane raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie będę sprzedawał na części... pomyślę jak by te lusterka i soczewki umyć i zobaczę czy to w czymś pomoże... tylko jeszcze nie wiem jak się za to zabrać...

 

Kontynuuj temat dalej , chętnie ci pomogę , jeżeli mieszkał byś w Warszawie mógł bym ci zrobić od ręki, możesz mi też pszysłać samą tubę a ja ci ją odeślę po umyciu i skolimowaniu.

 

W grę wchodził by oczywiście tylko kurier, a daleko mieszkasz jeśli to nie tajemnica ? może bym podjechał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo napisał:

=========================

Co do okularów tych niby kiepskich to muszę cię zaprosić na testy do Arturo na jego działkę w Zielonce zdziwisz się jakiej dobrej klasy dają obrazy choć nie 1.25" , jego sprzęt to właśnie szukacz komet 150x900.

 

Na pewno jest to dobry sprzęt na początek i można przez niego dużo zobaczyć.

=========================

 

Ja myślę że to w dużej mierze zależy który model tuby "U" się posiada.

Te bardzo stare nie były zbyt udane raczej.

 

Jeśli nawet w bardzo satrym U masz na lustrze od spodu wypisaną, wyciętą "4" to lustro jest na pewno dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, chłopaki, ze damy człowiekowi pełny przekrój naszych opinii. Wy mówicie, ze jest dobry i do wizuala a nawet do astrofoto, ja mówie z punktu swojego doświadczenia " inwestowanie w to sensu nie ma". Decyzje podejmie owner Uniwersała.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, chłopaki, ze damy człowiekowi pełny przekrój naszych opinii. Wy mówicie, ze jest dobry i do wizuala a nawet do astrofoto, ja mówie z punktu swojego doświadczenia " inwestowanie w to sensu nie ma". Decyzje podejmie owner Uniwersała.

 

Pozdrawiam.

 

Z punktu wodzenia inwestowania w to to pewnie nie ma sensu, bo by coś z tego wykrzesać trzeba tyle kasy co Synta 8" kosztuje, ja kilka lat temu jeszcze podjąłem się ratunku super szukacza komet U i do dziś nie mnie ale innemu miłośnikowi służy on wspaniale a nie jeden z Was mógł się przekonać jak piękne daje obrazy!

Obecnie ATM praktycznie w ogóle się nie opłaca nie licząc spraw typu wymiana smaru itp.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do tego aż takiego wielkiego ATMu trzeba ?

Wyczyścić, skolimować, jak okulary słabe są to dorzucić ze 2 Plossle. A ten montaż to chyba nie jest jakiś straszny. Zresztą zawsze mozna kupić nawet używany EQ3, EQ5 - i od razu się przyda pod jakieś inne tuby.

A najlepiej na początku udać sie do kogoś kto ma juz jakiś sensowny teleskop, i sprawdzić na dobrych okularach jakie ten teleskop daje obrazy.

Jeżeli w tym U te 17cm lustra jest dobrej jakości to juz raczej szkoda byłoby wyrzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz , mów dalej....... :D

 

 

Co do aksy , to tak jak mówiłem , parę złoty na przejściówkę u tokarza 1.25", jeżeli taką już masz to nic nie musisz zmieniać , chyba że chcesz sobie kupić lepsze okulary , np PL 25mm i jakiś krótko ogniskowy do planet .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.