Skocz do zawartości

m 42


paul24

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiejszego wieczorku wybralem sie na obserwacje z moim malenstwem n/w i wymierzylem w M42 postanowilem ze wykonam jej zdjecie nigdy tego nie robilem i co klapa i nie wiem w czym blad bo wykonane zostaly 2x15s i co ja dalej ma z tego zrobic?

czy moze moj sprzet nie idzie w parze bo tak naprawde uzywam numerycznego nie lustrzanki?

moze mam zle ustawiania w aparacie fotograficznym?czekam na wszystkie rady dotyczace astrofotografi

p1020476lp9.th.jpg

pierwsza fotka

p1020470xc9.th.jpg

i druga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko jest OK, zarejestrowałeś ruch obrotowy Ziemi :lol: Da się rozpoznać, że to M42. Aby gwiazdki były punktami a nie kreskami potrzebujesz montażu paralaktycznego, tylko nie wiem czy o to Ci chodzi?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, do Księżyca montaż Dobsona (który chyba masz?) wystarczy, ale niestety (a może stety) Ziemia się obraca i do długoczasowych naświetlań potrzebujesz dobry montaż paralaktyczny.. to dlatego astrofoto jest takie trudne i drogie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczkowanie

z pozdrowieniami od lysego

p1020361bisjs0.th.jpg

Tyle że łysy nie wymaga prowadzenia bo jest duży, jasno świeci i do zrobienia fotki nie potrzebujesz 15 sekund ale np 1/500 sekundy a wtedy mimo tego ze ziemia się cały czas kręci, aparat nie zdąży zarejestrować tego ruchu. Przy 15 sek ekspozycji masz taki efekt jak na swojej M42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki dzieki za rady a czy istnieje mozliwosc zainstalowania motoru w dobsonie ?czy istnieje mozliwosc sledzenia cial niebieskich za pomoca dobsona a jesli chodzi o kompozycje to jest nizej wymieniona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najpierw powinieneś się skupić na kupnie jakiejś lustrzanki, bo rozumiem, że teraz focisz kompaktem ("aparat numeryczny"??)? Nie tędy droga, bez lustrzanki ani rusz. Kupisz ją, sfocisz kilka razy Księżyc i Słońce w dobrej jakości, potem sprzedasz wszystko co masz oprócz lustrzanki i kupisz porządny montaż paralaktyczny i porządną optykę za 10 000zł :lol:

 

Platforma to taki trochę niewypał moim zdaniem do sensownego astrofoto, bardzo ograniczający.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek poleciłbym zdecydowanie jakąś lekturę dla początkującego. Po prostu łatwiej pewne rzeczy się robi jak się rozumie dlaczego to trzeba robić. A po drugie zgłębianie tajników to czysta przyjemność. Czytając ten wątek widać, że nie masz podstaw, co wcale nie jest złe, ale niestety forum nie da Ci tych podstaw, może Cię pokierować, ale sporo rzeczy musisz się sam nauczyć, droga edukacyjna przed Tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek poleciłbym zdecydowanie jakąś lekturę dla początkującego. Po prostu łatwiej pewne rzeczy się robi jak się rozumie dlaczego to trzeba robić. A po drugie zgłębianie tajników to czysta przyjemność. Czytając ten wątek widać, że nie masz podstaw, co wcale nie jest złe, ale niestety forum nie da Ci tych podstaw, może Cię pokierować, ale sporo rzeczy musisz się sam nauczyć, droga edukacyjna przed Tobą.

kto pyta nie bladzi wiec nic nie kosztuje sie zapytac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najpierw powinieneś się skupić na kupnie jakiejś lustrzanki, bo rozumiem, że teraz focisz kompaktem ("aparat numeryczny"??)? Nie tędy droga, bez lustrzanki ani rusz. Kupisz ją, sfocisz kilka razy Księżyc i Słońce w dobrej jakości, potem sprzedasz wszystko co masz oprócz lustrzanki i kupisz porządny montaż paralaktyczny i porządną optykę za 10 000zł :lol:

 

Platforma to taki trochę niewypał moim zdaniem do sensownego astrofoto, bardzo ograniczający.

co do lustzranki mam juz na oku bo wlasnie chce sprzedac mojego kompakciaka dolozyc troszke i zaczac myslec co zrobic z motore do teleskopu ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lustzranki mam juz na oku bo wlasnie chce sprzedac mojego kompakciaka dolozyc troszke i zaczac myslec co zrobic z motore do teleskopu ? :)

 

Paul24, witaj kolego rodem [jak i ja] z Koziego Grodu...

 

Źle myślisz niestety. Niestety NIE DA SIĘ sensownie [tzn. za rozsądne pieniądze] przerobić Twojego teleskopu tak, abyś PRZEZ niego mógł fotografować takie obiekty jak M42 i inne. Księżyc owszem, z reszta już próbowałeś. Pewnym wyjątkiem od tej reguły jest wspomniana platforma paralaktyczna pod Dobsona, ale z wielu względów to półśrodek. Nie tędy droga. Skorzystaj ze podawanego linku do Celestii i przeczytaj artykuł o astrofotografii:

http://www.celestia.pl/Astrofotografia

-to Ci powinno wiele wyjaśnić. Nie da sie tego wyłożyć w 1 odpowiedzi na post -tu chodzi o absolutne podstawy.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade na celesti juz bywalem i troszke wyczytalem udalo tez mi sie wygrzebac ze mozna zamiesci takie potwory na paralektycznych motorach nie na platformie ale to liczy sie z niska jakoscia zdjec :) wiec juz sie pogodzilem ze dobsonika poswiece tylko obserwacjom a do astrofotografi musze sie zabrac od strony montazu a potem lufy :)

dzieki za rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Paul24

 

W jakimś innym wątku napisałeś :

witam i pytam smile.gif

zostalem szczesliwym posiadaczem dobsona a dokladnie nizej wymienionyi zdarzylem zobaczyc co nie co(M42) az nie moglem oderwać oka

(?)

 

Stąd moje pytanie... :rolleyes:

 

Jeśli zechcesz sfotografować np. Ufo Galaxy, Kokon Galaxy, Igłę, Hokejkę, Anteny, a z mgławic np Serce i Duszę, Pelikana, Amerykę, Irysa, Miotłę Wiedźmy, Eskimosa, Kocie Oko, Śnieżkę, Mrugającą, Meduzę, Helixa i wiele innych; czy już wiesz gdzie się wbić?

 

Masz świetnego dobsa, zapewne wielu ludzi na forum wiele dałoby, żeby mieć takiego skopika pod łapką :)

 

Więc na początku skoncentrowałbym się na poznaniu nieba przez niemałe przecież lustro; a w międzyczasie rozgryzał wszelkie węzły gordyjskie związane z złożoną sprawą astrofotografii... ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ty to napisales wiem gdzie sie wbic bo nie jestem do tego stopnia zielony :) co go lufy wiem ze jest dobra i do obserwacji w sam raz

jednak wczoraj sie uwziolem na M42 i wypocilem 3x2.5s w RAW et 3x2.5s w jpeg czy moge dalej cos z tym zrobic ?

jedna z probek sami ocencie jak na kompakciaka i dobsonika bez montazu

p1020565bisgg3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej (bo krótszy czas) ale nadal widać kreski zamiast punktów. W astrofoto takie coś jest nie do przyjęcia, pod warunkiem oczywiście, że nie było to zamierzone (np. focenie okolic bieguna). Na montażu azymutalnym niestety niemozliwe jest uprawianie astrofoto, choćbyś nie wiem jak się starał. Nawet jesli dasz czas 0,5sek i będziesz miał punktowe gwiazdki to i tak musisz ich zestackować setkę, żeby coś z tego wyszło a rotacja pola pogłębi porażkę. :Salut:

 

Zakup najtańszego montażu paralaktycznego pozwoli Ci osiągnąć DUŻO lepsze wyniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.