Skocz do zawartości

Od czego zacząć astrofoto?


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jak w tytule zastanawiam się nad początkami astrofoto.. Mam już Synte 8" , zaliczyłem już kilka udanych nocek ze sprzętem.. Najbardziej zapadł mi w pamięci widok galaktyk w Lwie (Triplet Lwa) i chyba M81 ze swoją sąsiadką w Wielkiej niedźwiedzicy.

Juz teraz wiem że astrofoto to jest to! Wiem, że to kupa kasy no ale..

 

Jaki polecacie montaż do ok 3000zł pod astrofoto? Nie zamierzam na nim wieszać ciężkich Newtonów, tylko kupić kiedyś jakiegoś refraktorka.. może ED80. Czy Vixen GPD2 to dobry wybór? Razem ze sterownikiem i napedem w dwóch osiach to koszt ponad 3000zł ale zakładam że to byłby sprzęt docelowy..

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jak w tytule zastanawiam się nad początkami astrofoto.. Mam już Synte 8" , zaliczyłem już kilka udanych nocek ze sprzętem.. Najbardziej zapadł mi w pamięci widok galaktyk w Lwie (Triplet Lwa) i chyba M81 ze swoją sąsiadką w Wielkiej niedźwiedzicy.

Juz teraz wiem że astrofoto to jest to! Wiem, że to kupa kasy no ale..

 

Jaki polecacie montaż do ok 3000zł pod astrofoto? Nie zamierzam na nim wieszać ciężkich Newtonów, tylko kupić kiedyś jakiegoś refraktorka.. może ED80. Czy Vixen GPD2 to dobry wybór? Razem ze sterownikiem i napedem w dwóch osiach to koszt ponad 3000zł ale zakładam że to byłby sprzęt docelowy..

 

Temat wałkowany, więc poszukaj w archiwach.

 

Od siebie mogę dodać, że GPD2 jest super. Idealny kompromis między sztywnością i jakością a lekkością (nieco bardziej mobilny niż HEQ5 a jednak tracking ma lepszy). Na początek może być napęd w 1 osi. Napę na dwie nie ma sensu, chyba że od razu inwestujesz w GOTO (wtedy łatwiej jest znaleźć niektóre obiekty, zwłaszcza jak nie masz wprawy w przeskakiwaniu od gwiazdki do gwiazdki). Co do sterownika to mam Boxdoerfera. Firmware 3 działa idealnie z każdym softwarem obsługującym LX200 (np. CdC, Iris, K3CCD itd.).

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ostatnio wypatrzyłem na ebay.de aukcję, na której gościu sprzedaje montaż Vixen GPD razem ze statywem i sterownikiem DD1.. Obecna cena to coś 150 Euro.. Opłaca się wziąć udział w aukcji? Czy to dobry montaż pod astrofoto razem z jakimś lekkim refraktorkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ostatnio wypatrzyłem na ebay.de aukcję, na której gościu sprzedaje montaż Vixen GPD razem ze statywem i sterownikiem DD1.. Obecna cena to coś 150 Euro.. Opłaca się wziąć udział w aukcji? Czy to dobry montaż pod astrofoto razem z jakimś lekkim refraktorkiem?

GPD czy GPD2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecacie montaż do ok 3000zł pod astrofoto? Nie zamierzam na nim wieszać ciężkich Newtonów, tylko kupić kiedyś jakiegoś refraktorka.. może ED80.

Polecam CG5GT bo w tej cenie ma bardzo przydatne (jak dla mnie) GoTo ktore sie przyda i do obserwacji. Nie wiem czy Vixen GPD2 ma jakeis GoTo w tej cenie.

Czy Vixen GPD2 to dobry wybór? Razem ze sterownikiem i napedem w dwóch osiach to koszt ponad 3000zł ale zakładam że to byłby sprzęt docelowy..

Nie ma czegoś takiego jak sprzęt docelowy B) . Masz na myśli docelowy pod astrofoto z tym EDkiem. Moge się zgodzić z takim stwierdzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak sprzęt docelowy B) .

 

Jest, jest. Każdemu kto wybiera i w końcu kupuje wymarzony montaż w chwili planowania i zakupu wydaje się, że to sprzęt docelowy, i że już nigdy na nic innego nie będzie się przesiadał. A potem choroba postępuje i ... :szczerbaty:

 

A tak przy okazji, może ktoś ma ochotę na GPD2?

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja od siebie dodam, że możliwość ruszania montażem z poziomu komputera ( czyli GOTO z kompa ) to jest znakomity przyśpieszacz focenia.... ustawianie kadru, szukanie gwiazdki do guidowania, ułatwienie metody dryfu no i samo GOTO czyli wyszukiwanie obiektów to jest własnie to ....

 

Nie wiem jak inne montaże typu CG5GT, GPD2 itp .... ale HEQ5 Syntrek z kabelekiem od Pierro-astro czyli ogólnie EQMOD z USB to niemal doskonały produkt....mało kabli i działa od zaraz.

HEQ5 jest jeszcze dość lekki a o niebo stabilniejszy od montaży klasy CG5, GPD, EQ5 itd...

Kiedyś HEQ5 miało marne PE i dlatego GPD2 miało sens.. teraz nowe HEQ5 jaki nowe EQ6 mają już niezłe PE a na dodatek z EQMODa można uruchomić PEC...

 

Krótko - Do 3 tysi to HEQ5 z EQMODem na kabelku z Pierro-astro.... masz w zasadzie wszystko czego można chciec czy potrzebować do focenia EDkiem

 

Kiedyś założyłem bliźniaczy wątek - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=19379&hl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 jest jeszcze dość lekki a o niebo stabilniejszy od montaży klasy CG5, GPD, EQ5 itd...

Kiedyś HEQ5 miało marne PE i dlatego GPD2 miało sens.. teraz nowe HEQ5 jaki nowe EQ6 mają już niezłe PE a na dodatek z EQMODa można uruchomić PEC...

Tylko, żeby nie mylic GPD z GPD2, bo to jednak nie to samo.

No i jak dla mnie GPD2 wygrał z HEQ5 masą, która jest jednak mniejsza co było dla mnie dośc istotne.

Poza tym HEQ5 trafiają się różne egzemplarze i trzeba miec to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poczytałem sobie o tych montażach.. no i dochodzę do wniosku, ze GPD 2 jest to klasa sama w sobie (Vixen) ale drogi koszt rozbudowy.. nie wiem co by tam jeszcze potrzbne by było do tego aby uruchomić ten guiding..

 

Natomist HEQ 5 byłby tańszy, miałby w sobie juz cały zestaw ale to chińszczyzna.. a jak w nim ma się PE? Czy jest wysoki? Da sie na tym robic zadowalające fotki DS razem z jakimś powiedzmy ED80? Tylko taki teleskop wchodzi w grę, nic większego.. A co to jest te EQMOD??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQMOD to w skrócie "interfejs" napisany tak by można było sterować montażem HEQ5 i EQ6 z poziomu ASCOMa czyli standardu softu w świecie astronomii.... Mówiąc bardziej po ludzku ściagasz sobie pliki, instalujesz na swym kompie, kupujesz specjalny kabel do łączenia kompa z montażem który wtykasz do montażu w miejsce pilota i masz GOTO, guiding i inne bajery z poziomu komputera a nie pilota od montażu.

Do tego by można było uruchomic EQMODa potrzebujesz HEQ5/EQ6 w wersji Syntrek lub Synscan ( Synscan to Syntrek + GOTO z pilota )

 

I ten EQMOD bije na głowe swą funkcjonalnością i łatwością działania wszystkie GPD, GPD2 i inne montaże razem wziete..... Cena równa 200zł za kabelek + przesyłka też chyba nie jest za wysoka...

PE HEQ5 dla mnie dalej jest wielką tajemnicą choć długo szukałem info na ten temat... Na dzień dzisiejszy wiem, że jest nie większe niż +/-20 i nie mniejsze niż +/-10arcsec ( mowa o nowych HEQ5 Syntrek, bo te starsze Syntrek nie mówiąc o starych czarnych HEQ5 to pewne jest, że to było +/-20 )... przez nowe mam na myśli te nie starsze niż 1,5 roku...

 

Do ED80 HEQ5 jest w sumie idealne....przynajmniej na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.