Skocz do zawartości

ATIK 314L


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu służy ten post? Qbanos - kolejny raz zapapatkam, czy ty masz jakiś problem? A może twój mentor?

 

Ten post służył wyrażeniu mojej sporej wątpliwości w sens kupowania nowego ATIKa za nieco tylko mniejszą cenę w porównaniu do ST2000XM. Robiłem sobie kiedyś zestawienie wad i zalet obydwu kamer i trzeba przyznać, że SBIG wypada o niebo lepiej, co zresztą było do przewidzenia, zwłaszcza pod wzgledem obsługi. Mam nadzieje, że jesteś świadomy różnic między tymi kamerami? Ale z drugiej strony fajnie, ze Sumas kupił ATIKa. Przetrze nowy szlak i zdobędzie kolejne doświadczenie. Sam jestem ciekaw tej kamery.

 

Pomijam fakt, że pisząc do mnie bezpośrednio używasz "ty" i "twój" z małej zamiast z wielkiej litery, co jest oznaką braku szacunku. Zresztą, kim Ty jesteś żeby się do mnie tak nieładnie zwracać hmm? Nie mam zamiaru reagować na Twoje głupie zaczepki.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten post służył wyrażeniu mojej sporej wątpliwości w sens kupowania nowego ATIKa za nieco tylko mniejszą cenę w porównaniu do ST2000XM. Robiłem sobie kiedyś zestawienie wad i zalet obydwu kamer i trzeba przyznać, że SBIG wypada o niebo lepiej, co zresztą było do przewidzenia, zwłaszcza pod wzgledem obsługi.

...

 

Atik 16HR to troche krok w tył, za kilkanascie eurosów więcej można mieć nowego Atika 314L z USB 2.0 z mniejszym szumem (sensor ten sam). Poza tym, nie porównujcie kamer BW w stylu ATika z kolorowymi, bo ATIk ich zmasakruje czułością kilkukrotnie. Chip Sony ICX285AL masakruje nawet KAI2020 (tego od ST2000XM), zwłaszcza w ha-alpha.

...

 

no cóż, podobno tylko krowa nie zmienia poglądów...

 

a o reszcie, to pewnie Ci Adam odpisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas zgadza się, ATIK jest czulszy w Ha niż ST2000XM, zresztą pisałem już to nawet w tym wątku. Jeżeli Ha-alpha jest Twoim celem to ATIK ma tutaj przewage, natomiast do mgławic refleksyjnych np. zdecydowanie ST2K, o większej czułości w niebieskim. Ale czułość to tylko jedna sprawa. Dobra, nie wiem czy to potrzebne w tym wątku ale tak na szybko, zalety i wady obu kamer wg mnie:

 

ATIK:

 

+ czułość w Ha

+ szumy termiczne

+ waga i rozmiary

 

- ciut mały chip

- mały pixel (prowadzenie i ogniskowa!!!)

- sterowanie

- brak migawki

- brak selfguide

- jak to ująłeś, nieduża manufakturka

- brak gratisów w zestawie

 

ST2000XM:

 

+ selfguide

+ większy chip

+ większy pixel (znowu prowadzenie i ogniskowa, wieksza tolerancja)

+ migawka

+ sterowanie i obsługa (np. tryby tricolor w Maximie, obsługa koła, regulacja temperatury, biblioteka darków)

+ światowy koncern z branży astrofoto (support)

+ jakość wykonania samej kamery

+ dodatki w postaci np. walizki

 

- waga i rozmiary

- mniejsza czułość w Ha

- spore szumy, ale i tak przecież darki trzeba odejmować

 

 

Ktoś chce coś dopisać? Może Adam masz jakieś spotrzeżenia na temat tych kamer? Mam nadzieję, że odpiszesz w sposób merytoryczny a nie tak jak wyżej.

 

 

pozdrawiam!

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dobra, nie wiem czy to potrzebne w tym wątku ale tak na szybko, zalety i wady obu kamer wg mnie:

...

Wszystko jest potrzebne, jeżeli tylko podnosi poziom wiedzy, nas użytkowników :)

 

do wad Atkika zaliczyłbym jeszcze jednak zbyt krótki kabel USB, ma on 3 metry ale to tak ok. 1 metr zamało

co gorsza niebardzo jest go jak przedłużyć czy wymienić, kupiłem jakieś certyfikowane kable usb 2.0 z pierścieniami ferrytowymi, pozłacanymi stykami, cuda na kiju, niestety 5 metrów takiego kabla powoduje generowanie błędów przy ściąganiu klatek z kamery, co gorsza nie zdarza się to za każdym razem, tylko losowo i w tak wredny sposób, ze użytkownik niema pojęcia co się stało, cały soft wisi, dopiero odłączenie zasilania od kamery odwiesza system

 

co do obsługi kamery w Maximie, kamera nie posiada termometru, więc nie wiadomo do jakiej temperatury jest schłodzony chip, jedynie z manuala można wyczytać że do 25°C mniejszej od temperatury otoczenia

ale te biblioteki darków, biasów, flatów, również tworzona jest automatycznie, jest też wsparcie dla focenia przez filtry, także obsługa praktycznie niczym się nie różni o obsługi czy komfortu kamer SBiga

Co prawda Atik dopiero niedawno wypuścił swoje własne koło filtrowe (sterowane elektrycznie - ręczne miał od dawna) ale dopiero teraz posiada upgrade sterowania kołem za pomocą komputera, to raptem pojawiło się w ubiegłym tygodniu, więc nigdzie niema jeszcze o tym żadnego info jak to działa i jak się sprawuje

choć mam nadzieję, ze będzie równie łatwa jak obsługa koła SBiga czy FLI

 

migawka - niestety Atik jej niema, choć z drugiej strony, jedyny w/g mnie, sens jej obecności, to wykorzystanie przy robieniu darków, ale chyba identyczną funkcję będzie spełniało koło filtrowe z jednym polem zadeklowanym kapslem

 

ale mniejszy pixel załatwił mnie na amen, fotki testowe ciągle pojechane, pięciominutowe expozycje i niestety gwiazdki nie są idealnie okrągłe, kombinuje cały czas jak dobrać parametry guidingu, narazie skracam czasy reakcji guidera, przy lustrzance 3-4 sek to był złoty środek, natomiast przy atiku 1,5 sek niewiele wnosi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba jeżeli porównasz ceny nowych kamer, to ST2000XM jest sporo droższy - ~7000zł w sklepie w USA + transport + cło i VAT albo parę tygodni chodzenia w pampersie... Wiem, że można z astromartu, że używaną - jest ~10 takich sbigów w PL i nikt nie wtopił, ale pewnie ktoś w końcu wtopi (nie życzę). Kto ma słabe nerwy to kupuje w UE.

 

ATIK wyniesie dla porównania ~5200zł, no i jak coś nie tego, to masz dealera w Niemczech, Czechach.

 

Druga sprawa to, że w takim "miejskim obserwatorium" jak ma sumas to on pewnie h-alfy z kamery ściągać nie będzie...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurna... brak termometru to poważna wada... bardzo chyba nawet....Kiedyś Jacek_Pala zrobił mi wykład na temat bezsensowności Canonów właśnie ze względu na brak kontroli temperatur.... zmiana o 1-2*C to już darki i biasy do zrobienia zupełnie od nowa...

W Maximie w okienku dotyczącym klatek kalibracyjnych jest taka opcja dotycząca "skalowania" tych klatek wzgledem zmian temperatury.... nie dość, ze podobno działa ona średnio skutecznie to jednak w FITS Header musi być napisana temperatura matrycy podczas focenia... tak wiec np z Meade DSI to cała ta sprawa ze skalowaniem działa...

 

Znaczy generalnie to nie ma co robić jakiejś afery z powodu darków, ale jasne jest, ze taka kamera "docelową" nie jest... to taki jakby starter za odpowienio niższą cenę...

 

Popieram bartoliniego... qbanos... ten Atik jest conajmniej dwa razy tańszy od SBIGa... policz jeszcze raz...

Nie popieram bartoliniego...sumas pewnie będzie focił głównie przez Ha...własnie przez to LP...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - toć ja przecież napisałem, że w warunkach miejskich (bo ma duże LP) Ha będzie używał nonstop...

 

Nie popieram bartoliniego...sumas pewnie będzie focił głównie przez Ha...własnie przez to LP...
Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniane wczorajsze fotki testowe

 

m13_112.jpg

exp 60 sek

 

m13_113.jpg

exp 300 sek

 

surowe klatki, przekonwertowane z fita do jpg, bez żadnej obróbki, bez "stretchowania"

obiekt niestety ten sam

 

aa przy okazji rozmiar plików .fit to 2827 KB (więc w porównaniu z RAW'em Eosów prawie drobiazg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety wygląda na to, ze muszę zmniejszyć ogniskową

nie dam rady wyguidować 1,33 arc sec/pixel swoim montażem, bo taką rozdzielczość kątową ma atik w metrowej ogniskowej,

co ciekawe EOS350 ma 1,34 arc/pix, lecz pewnie maska Bayera całkiem nieźle to maskowała ;)

 

Res_FOV.png

przy okazji, tabelka rozdzielczość kątowej i pola widzenia paru kamer dla różnych ogniskowych

może komuś się przyda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurna... brak termometru to poważna wada... bardzo chyba nawet....Kiedyś Jacek_Pala zrobił mi wykład na temat bezsensowności Canonów właśnie ze względu na brak kontroli temperatur.... zmiana o 1-2*C to już darki i biasy do zrobienia zupełnie od nowa...

W Maximie w okienku dotyczącym klatek kalibracyjnych jest taka opcja dotycząca "skalowania" tych klatek wzgledem zmian temperatury.... nie dość, ze podobno działa ona średnio skutecznie to jednak w FITS Header musi być napisana temperatura matrycy podczas focenia... tak wiec np z Meade DSI to cała ta sprawa ze skalowaniem działa...

 

Znaczy generalnie to nie ma co robić jakiejś afery z powodu darków, ale jasne jest, ze taka kamera "docelową" nie jest... to taki jakby starter za odpowienio niższą cenę...

 

Popieram bartoliniego... qbanos... ten Atik jest conajmniej dwa razy tańszy od SBIGa... policz jeszcze raz...

Nie popieram bartoliniego...sumas pewnie będzie focił głównie przez Ha...własnie przez to LP...

 

Ta kamera to dokładnie "entry level" i tak na nią trzeba patrzeć. Kamera służy do robienia zdjęć, a nie do wyrywania lasek przed dyskotekami, więc jej gadżeciarstwo, czy wygląd ma n-rzędne znaczenie - tak samo, co tam ma w pudełku. To nie komórka - nie musi być "wszystko mająca". Ma robić zdjęcia i tu dochodzimy do faktu takiego, że tą kamerą można już naprawdę dużo. Z lekkim wysiłkiem i przy znacznie mniejszym nakładzie finansowym można zrobić to, co bardziej dojrzałymi braćmi (np. od sbiga).

 

W przypadku tej konstrukcji zrezygnowano z regulatora temperatury ponieważ nie miało to aż takiego znaczenia, a znacznie podniosłoby cenę. O czym mówię? Zerknijcie sobie na Sumasa klatki i policzcie ile tam jest hotpikseli. Różnia w przypadku np. 5 min przy temperaturze 0 stopni, a np. -10 będzie na tyle niewielka, że nie stanowi to problemu. W tej kamerze stosując dithering w połączeniu ze stackowaniem metodą Sigma Clip lub SDMask można w ogóle wykreślić ze słownika sformułowanie Dark Frame.

 

Obsługa koła filtrowego jest argumentem - mówiąc delikatnie, nietrafionym. Koło Sumas może sobie strzelić nawet FLI i wszystko będzie śmigać dokładnie tak samo.

 

Podsumowując, lepszy ATIK w domu, niż FLI PROLINE u sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam fakt, że pisząc do mnie bezpośrednio używasz "ty" i "twój" z małej zamiast z wielkiej litery, co jest oznaką braku szacunku. Zresztą, kim Ty jesteś żeby się do mnie tak nieładnie zwracać hmm? Nie mam zamiaru reagować na Twoje głupie zaczepki.

Mój drogi, ja nie zaczepiam - ja zwracam uwagę. Albo się nad tym chwilę zastanowisz, albo będziesz mnie nienawidził jeszcze bardziej.

 

A kim jestem? Czarnoksiężnikiem pożerającym młode dziewice na śniadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety wygląda na to, ze muszę zmniejszyć ogniskową

nie dam rady wyguidować 1,33 arc sec/pixel swoim montażem, bo taką rozdzielczość kątową ma atik w metrowej ogniskowej,

co ciekawe EOS350 ma 1,34 arc/pix, lecz pewnie maska Bayera całkiem nieźle to maskowała ;)

 

Res_FOV.png

przy okazji, tabelka rozdzielczość kątowej i pola widzenia paru kamer dla różnych ogniskowych

może komuś się przyda?

 

Proponuje też zerknąć po raz kolejny na moją super tabelkę... policzyć piksele ... i mi przyklasnąć ( joke ;) )

Ostatnio wstawiłem tam też całą gammę matryc i kamer, ogniskowych itp.... tabelka wylicza zarówno rozdzielczośc w arcsec ( z flattenerem i bez/ z barlowej ), FOV w arcmin jak i teoretyczne wymagane prowadzenie... (tabelka ciagle sie zmienia i cośtam na niej sobie licze więc może być na niej troche "brudów" )

 

Super tabelka : http://philips.art.pl/astro/Tabele_gudingu.xls

 

Untitled_1.gif

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, nawet na wakacje nie mozna wyjechać, bo tu się dużo dzieje i człowiek nie nadąża ( aaalbo nie nadanża...). Sumas, gratuluję zakupu!. Philips, supertabelka jest super!. Oczywiscie tez mam taką... niestety tabelki nie focą i w końcu trzeba się na coś zdecydować i tu tabelka pozwala rozsądnie gospodarować funduszami. Jako rzecze Adam - Atik w domu jest the best!. Podejrzewam, że z lustrem 200mm f/4 będzie rewelacja.

Kurcze, miesiąc bez AstroForum jest miesiącem...słabym.

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje też zerknąć po raz kolejny na moją super tabelkę... policzyć piksele ... i mi przyklasnąć ( joke ;) )

Ostatnio wstawiłem tam też całą gammę matryc i kamer, ogniskowych itp.... tabelka wylicza zarówno rozdzielczośc w arcsec ( z flattenerem i bez/ z barlowej ), FOV w arcmin jak i teoretyczne wymagane prowadzenie... (tabelka ciagle sie zmienia i cośtam na niej sobie licze więc może być na niej troche "brudów" )

 

Super tabelka : http://philips.art.pl/astro/Tabele_gudingu.xls

 

Untitled_1.gif

Niby trudno się przyczepić do tej tabelki, ale mimo wszystko, jest czysto-syntetycznie-teoretyczna. Obraz na matrycy to nie matematyka (losowe, analogowe fluktuacje). Seeingu u nas nie ma na poziomie 1,5" nigdy, poza tym, zawsze degraduje obraz, co powoduje, że tolerancję tych błędów można założyć na więcej niż zero pikseli.

 

Ostateczny efekt zdjęcia to nie tylko ilość pikseli przesuniętych w Ra. No ale to wszyscy wiemy.

 

U Sumasa jeszcze wiele jest do poprawienia w setupie. Chociażby kwestia zamocowania guidera. Miękki newton się ugina, a guider stoi sztywny jak pałka. Musisz Jacek zrobić test i przerzucić guider na barana. Jeżeli przy 2-3 min gwiazdy są ok, a potem jest coraz gorzej, to by znaczyło, że masz do czynienia z ugięciami, a nie błędami prowadzenia montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem możliwe, że to tubus, puki co, muszę się nafocić do woli

 

m27.jpg

6x180sek + 2x360 sek łącznie 30min

i chyba rzeczywiście nawet niema sensu bawić się w robienie darków

a Księżyc wali niemal w tubus

może uda mi się zrobić jakiegoś zakamarka dla Hanysia :)

 

=edit==

beznadziejnie wykadrowane, ale coś tam wyszło

Ksi__yc.jpg

8x0,001 sek, łącznie prawie jedna setna :ha:

ale przydała by się dłuższa ogniskowa

uch za 4 godziny czas wstawać do pracy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajowy ogryzek i wcale nie tak bardzo pojechany, jak na fotki testowe, to wypas. Strach się bać, co to będzie jak zaczniesz szaleć na poważnie, po skalibrowaniu i dopasowaniu sprzętu... :Beer:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tej konstrukcji zrezygnowano z regulatora temperatury ponieważ nie miało to aż takiego znaczenia, a znacznie podniosłoby cenę. O czym mówię? Zerknijcie sobie na Sumasa klatki i policzcie ile tam jest hotpikseli. Różnia w przypadku np. 5 min przy temperaturze 0 stopni, a np. -10 będzie na tyle niewielka, że nie stanowi to problemu. W tej kamerze stosując dithering w połączeniu ze stackowaniem metodą Sigma Clip lub SDMask można w ogóle wykreślić ze słownika sformułowanie Dark Frame.

 

Adam, dark frame służy nie tylko do usuwania hot pixeli :rolleyes:

 

Sumas, gdyby m27 nie pojechała to byłoby naprawdę fajnie. Niezła skala obrazu. Podejrzewam, że tak jak piszesz to ugięcie tubusa i brak cztywności układu jest główną przyczyną pojechania. Myślę, że jak trochę tym pofocisz i wyczujesz zestaw to będzie lepiej!

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dark frame służy nie tylko do usuwania hot pixeli :rolleyes:

Perfekcyjna kalibracja pikseli ma znaczenie tylko przy pracy naukowej (np. fotometria CCD). Dyskutowanie o tym przy kamerze entry level i do tego fotografii estetycznej to gruba przesada.

 

W tym przypadku spokojnie można powiedzieć, że Dark Frame to tylko hot piksele, ponieważ większość z czytelników hotpikselami nazywa wszystko, co nosi znamiona szumu stałego - włącznie z np. jasnymi pikselami "Bright Points". Jasne punkty są problemem chipów Kodaka, a praktycznie nie występują w matrycy, która ma Sumas.

 

Coś jeszcze mam ci wyjaśnić? Polecam mniej czytania encyklopedii, a więcej analizy konkretnych przypadków - vide klatki Sumasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas pewnie to 100 razy przeglądał ale dodam, co by rozjaśnić dyskusję...

 

tutaj jest trochę o tym chipie - co prawda zamontowanym w starlight expressie.

http://www.starlight-xpress.co.uk/SXV-H9.htm

 

I parę fotek gościa, który robi SXV-H9 z tym chipem i nie robi darków:

http://www.ricksastro.com/DSOs/Date.shtml

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas pewnie to 100 razy przeglądał ale dodam, co by rozjaśnić dyskusję...

 

tutaj jest trochę o tym chipie - co prawda zamontowanym w starlight expressie.

http://www.starlight-xpress.co.uk/SXV-H9.htm

 

I parę fotek gościa, który robi SXV-H9 z tym chipem i nie robi darków:

http://www.ricksastro.com/DSOs/Date.shtml

To znana kamera, dziwnym trafem, w Polsce kamery Starlighta w ogóle nie istnieją. Sbig, Sbig i tylko Sbig. Tak się utarło. Faktem jest, że Starlighty nie są tanie, ale funt też spadł ;).

 

Są angielskie giełdy, gdzie można te (i owe) Starlighty w dobrej cenie kupić. Sam się długo zastanawiałem nad jednym z tych Starlightów i gdyby nie okazja na FLI, to pewnie bym kupił.

 

Bardzo wymowny jest ten screen:

http://www.starlight-xpress.co.uk/images/S...ecomparison.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.