Skocz do zawartości

Ciemna mgławica wewnątrz mgławicy emisyjnej IC 1396


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

W odległości ok 2500 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Cefeusza znajduje się rozciągnięta na setki lat świetlnych mgławica emisyjna IC 1396, w której miesza się świecący gaz kosmiczny z ciemnymi chmurami pyłowymi. W tym wielkim kotle o średnicy trzech mich Księżyca formują się gwiazdy.

A Trąba Słonia jest kondensacją gęstego gazu, który podświetlany przez silne promieniowanie jonizujące z pobliskich masywnych gwiazd, uwidacznia swą posępną naturę. A swą zwartą postać zawdzięcza ogromnemu ciśnieniu wywołanemu przez otaczający ją zjonizowany gaz

 

ic1396_H_a_3h.jpg

Atik314L w 80ED 6x1800sek (łącznie 3 godziny) w H-a

niestety webcam już chyba dogorywa (co chwila gubił gwiazdkę), a i bardzo ciężko się foci w okolicach zenitu, więc niestety i zdjęcie sporo pojechane

 

==edit==

a to po nocnej tele-kursokonferencji warsztatowej z Adamem:

 

ic1396_fini2.jpg

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odległości ok 2500 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Cefeusza znajduje się rozciągnięta na setki lat świetlnych mgławica emisyjna IC 1396, w której miesza się świecący gaz kosmiczny z ciemnymi chmurami pyłowymi. W tym wielkim kotle o średnicy trzech mich Księżyca formują się gwiazdy.

A Trąba Słonia jest kondensacją gęstego gazu, który podświetlany przez silne promieniowanie jonizujące z pobliskich masywnych gwiazd, uwidacznia swą posępną naturę. A swą zwartą postać zawdzięcza ogromnemu ciśnieniu wywołanemu przez otaczający ją zjonizowany gaz

 

ic1396_H_a_3h.jpg

Atik314L w 80ED 6x1800sek (łącznie 3 godziny) w H-a

niestety webcam już chyba dogorywa (co chwila gubił gwiazdkę), a i bardzo ciężko się foci w okolicach zenitu, więc niestety i zdjęcie sporo pojechane

 

Skąd Ty bierzesz takie zajefajne opisy :D

Jak sie wyśpisz to obrób to na spokojnie, na pewno da się wyciągnąć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Ty bierzesz takie zajefajne opisy :D

Jak sie wyśpisz to obrób to na spokojnie, na pewno da się wyciągnąć więcej.

 

a różnie z APOD'a, wiki, stron Hubbla, NASA, a potem klecę kompilacje, żeby nie wyglądało na kompletny plagiat :D

 

a tu masz rację, już sobie tyle razy mówiłem, żeby nigdy nie obrabiać fotek zaraz po sesji

ale ciekawość i tak zawsze bierze górę, a potem jakaś nieodparta chęć pokazania takich nocnych wypocin :Boink:

wieczorem obrobię porządniej :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD ma fajne ziarenko, które dodaje uroku moim zdaniem.

A dla innych zdjęcia bardziej wygładzone wyglądają lepiej, i nie jest to kwestia odszumiania, bo tak jak napisałeś ccd ma fajne ziarenko, tylko gustu.

 

pozdr.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu masz rację, już sobie tyle razy mówiłem, żeby nigdy nie obrabiać fotek zaraz po sesji

 

Wiesz, znam takich co składają i obrabiają już w trakcie :) A co do samej foty, to szczerze, dużo bardziej podoba mi się ta surowa klatka :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=30732

 

Detal jest naprawdę bardzo dobry. No i to ziarenko... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powoli się zaczyna... Super!.

Rzeczywiście, na tym sensorze z f=1000 detal będzie pięny ( już jest).

Sumas! - gratuluję. :Beer:

O ile mi wiadomo, to chyba ogniskowa 600mm :)

 

Qbanos ma racje, gausowski szum wygląda z matryc CCD bardzo fajnie - podbija subiektywną ostrość i detal. Odszumiacze "out".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, to chyba ogniskowa 600mm :)

 

Qbanos ma racje, gausowski szum wygląda z matryc CCD bardzo fajnie - podbija subiektywną ostrość i detal. Odszumiacze "out".

 

* * * To mój I -szy post na AF więc pozdrawiam wszystkich serdecznie :Salut: * * *

 

Jacek - gratuluję wygranej z guidowaniem! Jedna nocka i taką fotkę ustrzeliłeś a ja się "męczę" z Trąbą od 3 tygodni.

Jak dojedzie do Ciebie druga kamerka to nie trzeba będzie długo czekać na fotę roku B).

 

Pozdrawiam,

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jedna nocka i taką fotkę ustrzeliłeś a ja się "męczę" z Trąbą od 3 tygodni.

...

ale jak zobaczyłem Twoją - jeden surowy kadr, o to dopiero będzie masakra!

i nie mogąc się już doczekać na Twoje dzieło, sam musiałem spróbować

 

No prosze prosze....... :D

Piotrze muszę w końcu wymienić kamerę guidującą, już nie mam odwagi, dłużej katować Was tymi pojechanymi fotami ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze muszę w końcu wymienić kamerę guidującą, już nie mam odwagi, dłużej katować Was tymi pojechanymi fotami ;)

 

Aj tam zaraz katować... Ja po prostu biorę kilka tabletek relanium zanim popatrzę na te Twoje pojechane foty i żyję dalej :ha:

 

Na poważnie, to Twoja trąba jest super, z resztą wspominałam o tym kilka postów wyżej :P

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.