Skocz do zawartości

Który teleskop do planet i jasnych DSów


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabriel@

Szkoda, że nie zgłaszałeś wcześniej na Forum problemów z obserwacją planet.

Problem rozwiązałby filtr polaryzacyjny(lub szary lub barwny lub...).

Pozbyłeś się świetnego(najlepszego?) w tej klasie cenowej teleskopu do obserwacji Księżyca i planet.

...że o DSach nie wspomnę. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabriel@

Szkoda, że nie zgłaszałeś wcześniej na Forum problemów z obserwacją planet.

Problem rozwiązałby filtr polaryzacyjny(lub szary lub barwny lub...).

Pozbyłeś się świetnego(najlepszego?) w tej klasie cenowej teleskopu do obserwacji Księżyca i planet.

...że o DSach nie wspomnę. :huh:

 

Wiem coś o tym, bo ja też pozbyłem się Synty 8'' na rzecz S-C 5'', ale w moim przypadku była zupełnie inna bajka. Ciasny balkon we Wrocławiu. A w moich rodzinnych sudeckich stronach piękne miejsca obserwacyjne! Ale jak tu wozić Syntę 8'' nie mając samochodu :szczerbaty: Teraz biorę mój mały S-C do plecaka i jadę :)

 

Jednak! Tęsknię za Syntą, widokiem galaktyk, Veila. Rzeczywiście nie był to sprzęt stworzony do planet, ale z powodzeniem je oglądałem. Obraz Saturna w Syncie niewiele odstawał od obecnego w S-C. Wystarczy popróbować z filtrem. Jakiś "neodymek" (np. Moon&SkyGlow) wystarczy, albo polaryzacyjny z możliwością zmiany przepuszczalności (Celestron).

 

Zamiana teleskopu o dużej aperturze na teleskop o małej, tylko dla poprawienia walorów obserwacyjnych planet, to dla mnie przestępstwo :lol: Jest tyle pięknych DSów na niebie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zamiana teleskopu o dużej aperturze na teleskop o małej, tylko dla poprawienia walorów obserwacyjnych planet, to dla mnie przestępstwo

...

W celu poprawienia walorów obserwacyjnych planet należy wybrać teleskop o większej aperturze.

Zdecydowanie! :szczerbaty:

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu poprawienia walorów obserwacyjnych planet należy wybrać teleskop o większej aperturze.

Zdecydowamie! :szczerbaty:

 

:Boink:

No jasne, to był taki skrót myślowy :lol: Miałem na myśli teleskop dedykowany raczej do planet typu Mak o stosunku apertury do ogniskowej, czyniącej go głównie narzędziem do Księżyca i planet.

:Beer:

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Pozbyłem się bo potrzebowałem niestety pieniążków czego ciągle żałuje. Chodziła mim po głownie ponownie synta, ale musiałbym ją wrzucić na statyw.Właśnie doszło mi troszkę kasy i zmiana koncepcji:)myślałem również o:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0a

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0a

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0a

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0a

Wygląda solidnie i porządny statyw.

 

2)Który z tych teleskopów podanych wcześniej polecacie? Dowiedziałem się, że któryś z tych pójdzie na prezent dla chrześniaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mak 127 nadaje się świetnie do obiektów, które Cię interesują. Da się nim zobaczyć sporo DSów (nietylko kulki, gromadki otwarte i planetarki) pomimo że niektóre mogą się nie łapać w całości w jego polu widzenia.

Miałem również Newtona 150 i osobiście wolę Maka.

 

Natomiast misiowaty ma bezwzględną rację - apertura rządzi!!! Miej to na uwadze.

 

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z planetami nie jest tak prosto. Ed 100 ma dużo lepszy obraz planet niż newton f5 200 mm.

Lepszy kontrast-lepsza optyka, przekonałem się naocznie.

 

pozdrawiam

 

W celu poprawienia walorów obserwacyjnych planet należy wybrać teleskop o większej aperturze.

Zdecydowanie! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównasz tego Newtona:

 

http://www.orionoptics.co.uk/SPX/spx200f8.html

 

do ED100, to przy dobrym seeingu zje on ED żywcem chociażby rodzielczością.

Ceny tych telepów są podobne.

 

Natomiast jeśli porównasz kiepskiego no name Newtona 200mm do ED 100 (który będzie kosztował z 4-5 razy więcej), to przy średnim i kiepskim seeingu ED wygra.

 

Pozdr,

:Beer:

 

P.S. Moim zdaniem, misiowatego jak się zdaje też, bardziej celowe jest porównywanie możliwości teleskopów z jednego przedziału cenowego. Zresztą to jest właśnie dylemat z jakim borykają się ludzie chcący wymienić/kupić sprzęt.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem Waszej opinii.

Widziałem ten ranking wcześniej. Nie znalazłem na sieci info nt. tego jakie kryteria w nim zastosowano (ale rozumiem, że ekonomiczne pominięto).

Dla mnie wniosek jest jeden - zwyciężył SPX 250 Orion Optics UK [(86 points)Orion 250cmF6.3]. Bezwględnie najlepszy stosunek ceny/jakość (w tym obrazów jak wynika z rankingu).

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony taki C8-S wymaga sporo czasu do schłodzenia i dobrego seeingu. Przy marnym seeingu mniejsza optyka bez obstrukcji powinna pokazywać co najmniej równie dobre obrazy.

Tutaj dwa porównania:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=939

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=934

Oczywiście APO to nie ED, ale różnicy w obrazie planet pewnie jakiejś zasadniczej nie ma.

Generalnie jakbym miał dobre warunki i czas na chłodzenie sprzętu to chciałbym mieć C8-S, ale jako, że mam co najwyżej średnie warunki z balkonu, to będę celował w ED100mm. Poza tym ED100 F/7 jest mniej wymagające dla montażu i potem całość łatwiej zabrać na urlop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawet przy 10cm i powiększeniu 100x widać, że nie jest zbyt dobrze. Ale bywały noce poza domem, kiedy było widać, że i 12" dałoby radę wyciągnąć co się da z każdego cala apertury.

Zresztą w tych dwóch porównaniach też wychodzi, że jak C8-S jest naprawdę dobrze wychłodzony i atmosfera jest stabilna to apertura po prostu wygrywa przy planetach i Księżycu.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami. Mam Maka 127 i jestem oczarowany obrazami planet! a widziałem je przez wiele teleskopów. Rewelacyjny do planet jest Mak 150 ale to inna bajka cenowa. Synta jest boska ale:

- nie mieści się na balkonie

- ma mniej kontrastowy obraz niż MAK 127 chociaż z racji średnicy ma lepszą rozdzielczość i pokazuje więcej kolorów planet (zbiera więcej światła)np. na tarczy Jowisza

- obserwacja planet przy dużym powiększeniu na dobsonie jest mniej komfortowa i ciągłe przestawianie teleskopu za uciekającą planetą nie pozwala na skupienie wzroku na detalach.

 

Tak więc moim skromnym zdaniem lepsza rozdzielczość Synty jest w pewnym sensie nie do wykorzystania z powodu statywu.

 

Ja mam MAKa 127 na EQ2 z napędem i obserwacja planet,gwiazd podwójnych i zmiennych, planetoid, jaśniejszych DSów i innych to prawdziwa przyjemność!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja tez mam Maksutova 127 na EQ3-2. Planety sa ładne. Oczywiście zalezy od pogody i położeniu na niebie. Mam tylko plossla 10mm z zestawu do planet ale nie jest źle. Mnie głównie ER przeszkadza w komfortowych obserwacjach. Napewno Mak me lepszy obraz planet niż newton 150 (porównywałem 2 obok siebie). Planety są ostre. Widać WCP chmury na Jowiszu. Jasne, w tym plosslu to trzeba się dobrze przypatrzeć ale spokojnie zobaczysz. To jest 150x power. Księzyc to bajka. Jeśli chodzi o DS. Kupiłem Celestrona plossla 32 mm i jest całkiem dobry. Spokojnie spobie pooglądasz. Ale jak chcesz np. rozbić M13 to na okularkach z zestawu tego nie zrobisz. 25 jest zbyt długa a 10 zbyt ciemna. Ja mam jasne niebo ale np. mgławica w Lutni jest bardzo ładna. Laguna też, gromady tez bardzo fajnie wyglądają. Ogólnie fajne mobilne zwierze. nie trzeba kolimować tak jak newtona, bynajmniej nie tak czesto. Optyka jest zamknięta- lustra się nie brudzą. Do planet fajny ale ma 2 wady- małe pole widzenia no i brak 2" wyciągu na dobry, szerokokątny okular. Nie wiem jak się na EQ2 trzym ale ja mam EQ3-2 i myslę ze to jest akurat. Ja jakoś na EQ2 tego nie widzę.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.